Аналіз нерухомості

Ми переживаємо період великих викликів як емоційних, так і бізнесових. Журнал «People UA» підготував для Вас актуальну інформацію про ринок нерухомості. В якому напрямку він рухається і як розвивається, яким чином собі будувати стратегії? Про це читайте у нашій статті.

Отже, що ж відбувалось з ринком нерухомості 2020? До карантину в експертів були позитивні очікування від року, що минув, із прогнозом щодо зростання роздрібного товарообігу та загалом позитивними споживчими настроями, які притаманні населенню в умовах стабільної економічної ситуації. Ще на початку рік характеризувався й високою діловою активністю серед рітейлерів і девелоперів. Але все змінилося під час пандемії.

Весняний тотальний карантин вніс корективи не лише у бізнес, що продавав, а й у роботу орендодавців, які втратили під час коронакризи. Після зняття карантинних обмежень почалася підготовка до відкриттів магазинів, запуску бізнесу. Підприємці отримували падіння орендного доходу. Це зумовлено тим, що різні категорії приходили за знижками, тому що товарообіги, відвідуваність – усе це зменшувалося в геометричній прогресії. Однак є й позитивні очікування на наступний період. Звичка купувати в ТРЦ – дуже міцна, люди повернуться до звичного ритму життя достатньо швидко. На руку бізнесу зіграло ще й прагнення до соціалізації після періоду ізоляції.

Складський ринок нерухомості постраждав найменше. Промисловість та логістика – переможці «гонки», яку влаштувала пандемія. Ці сегменти, які зараз є одними з найперспективніших не лише в Україні, але й у світі. Споживачі перепрофільовуються з офлайн-шопінгу в онлайн, і це теж досить позитивно впливає на сегмент складської нерухомості.

У цьому вирі нових впроваджень і трендів Луцьк та його передмістя у сегменті складської нерухомості в останні роки почали активно розвиватися.

Саме тому затребувані місячні орендні ставки на якісні приміщення тут становлять 130-200 грн за квадратний метр з ПДВ і ОРЕХ.

Станом на сьогодні загальний обсяг ринку об'єктів складської нерухомості у Луцьку і регіоні оцінюється у приблизно 187 тис. м2. До прикладу, київський ринок складської нерухомості охоплює орієнтовно 1,9 млн. квадратів. Однак волинський лише розвивається, і в планах до 2023 року звести ще 300 тис. м2.

Офіси: бути чи не бути? У той час пандемія вплинула і на прискорений перехід до гнучкого робочого місця, зросла вимога до нових сенсів і цілей для офісів. Багато компаній повертаються в офіси, тому що для фірми є потреба самоідентифікації. Власне, офісні приміщення – це інструмент, який дозволяє демонструвати підприємству, чим вона відрізняється від інших конкурентів, тому що, коли люди не приходять в офіс, не взаємодіють одне із одним, тоді виникає питання: чому я в цій компанії, а не в іншій працюю?

Суттєвою особливістю ринку Луцька є те, що основним орендарем та споживачем офісів є компанії з найбільшою затребуваністю (на кшталт, IT, чи бутики одягу). Вони по факту формують попит на ринку, і є дуже сильна кореляція між їх поведінкою, планами й темпами росту і, власне, розвитком ринку. Загальна пропозиція офісів зросла на 23% у порівнянні з початком 2021 року. Однак перед майбутніми офісами постає низка викликів: потреба в ремонті площ, короткострокові гнучкі договори оренди (довгострокові зараз – це великий ризик), наявність у бізнес-центрі додаткових зручностей, великі паркінги.

Що ж до новобудови у Луцьку, то на Волині станом на 1 грудня 2020 року є 429 проєктів на ринку житлових новобудов. Із них – 300 новобудов, 129 котеджних містечок. Більшість із цих об’єктів зводять саме забудовники Волині. Найбільше у Луцьку житла комфорт-класу, від нього суттєво відстають бізнес-, еліт- та економ-клас.

Щодо середньої ціни за квадратний метр, то найдорожче коштують помешкання у центрі, також у районі ТЦ «Там-Там» та Привокзальному районах. Трохи дешевше житло вартуватиме в районі 40-го кварталу, Львівської та на виїзді з вул. Рівненської.

Неабияк за останні два роки змінилася ціна на житло у Луцьку. Вартість помешкання «скаче» залежно від класу. Наприклад, 2018 року середня ціна за квадратний метр у житлі еліт-класу вартувала 1110 доларів США, цього ж року – 1090 доларів. Дорожче стало придбати помешкання в бізнес-класі: там за два роки ціна за квадрат зросла з 730 до 830 доларів США. Економ-клас, який 2018 року вартував 470 дол. США за один метр, зріс на 40 доларів.

2020 рік для всіх став викликом, але сфера нерухомості постраждала саме в житлі, напевно, найменше, тому що, порівнюючи з іншими сегментами ринку, такими, як рітейл, нерухомість ще добре себе почуває.

Зараз ринок, якщо не в глобальній ямі, то точно не на підйомі. Такий період бізнесової стагнації теж може бути використаний в позитиві. Збільшувати будівництво, збільшувати свої економічні потужності зараз є надзвичайно складно. Напевно, це момент, коли можна задуматися, яким чином вистояти зараз і залишитися лідерами на цьому ринку.

Конфедерація будівельників України дослідила, що компанії з галузі нерухомості мали такі показники:

43,6% компаній зупиняли роботу підприємств;

10,3% компаній скоротили до 20% співробітників;

74,4% нових проєктів не продовжували роботу.

Шлях до вирішення проблеми – об’єднання і подолання викликів. Ми борсаємося в цьому морі негараздів самостійно, а навколо нас є багато чого. І Covid-19, і корупція в органах державної влади. Зараз однією з топ-тем на девелоперському ринку є теми про функціонування ДАБІ, реформи. Як каже стара добра приказка, «Гуртом і батька легше бити». Тому при об’єднанні забудовників, досвід компаній, які працюють у галузевих об’єднаннях і мають можливість відстоювати інтереси галузі, показує, що так працювати легше.

Автор: Ольга Дополюк

 

Опубліковано "People UA" № 6(52), весна 2021