До Вас завітали з обшуком. Як діяти?

     Тим, хто не порушує закон, обшук – це щось незвичне і безпечне явище, оскільки негативні наслідки візиту правоохоронців з обшуком не настануть. Так, дійсно, в таких випадках хвилюватись немає причин, адже Ви дотримуєтесь закону, правоохоронці перевірять і переконаються, що все добре. Але це лише на перший погляд, оскільки часто трапляються випадки порушення прав людини з боку представників правоохоронних органів, безпідставних звинувачень, вилучень у Вашому помешканні/робочому місці речей, які Ви бачите вперше, чи ж документів, без яких Ви не зможете далі працювати або ж просто створить Вам ряд незручностей. Один лише випадок у столиці, коли під час обшуку в ювелірному магазині правоохоронці та навіть цивільна особа (понятий) викрали ювелірних виробів на суму близько 30 млн гривень, свідчить про незахищеність жителів України від порушення їхніх прав навіть тими особами, що повинні їх захищати.

     Отже, якщо до Вас завітали з обшуком, що необхідно Вам знати для ефективного захисту:

Рішення суду. Ви обов’язково повинні перевірити ухвалу суду, строк її дії,отримати її копію та ретельно перевірити, чи правильно зазначена адреса помешкання, а також те, кому з осіб надано дозвіл на проведення обшуку, після чого вимагайте надання Вам для огляду службового посвідчення особи, чи є вона такою, якій надано таке право.

Відеофіксація обшуку. Кримінальним процесуальним кодексом України передбачена обов’язкова фіксація такої слідчої дії, як обшук. Усі свої зауваження Вам варто озвучувати вже в ході самої дії, в тому числі звертати увагу особи, що проводить відеофіксацію на порушення (залишення понятими або ж правоохоронцями місця, де проводиться обшук, самовільне пересування по інших приміщеннях, тощо).

Правова допомога. Під час обшуку, а ще краще до його початку, Ви маєте право вимагати надання Вам можливості зв’язатись з адвокатом. Обшук повинен бути призупинений, але не довше, як на 3 години, поки не прибуде Ваш захисник. Вимагати участі адвоката може як власник помешкання/приміщення, де проводиться обшук, так й інші учасники процесуальної дії.

Вилучення речей та документів. Під час проведення обшуку слідчий має право вилучати як речі та документи, котрі прямо вказані як такі, що розшукуються, так і ті, що не вказані. Речі та документи, що не вказані в ухвалі при проведенні обшуку та не заборонені обігом, вважаються тимчасово вилученими. Тимчасове вилучення електронних інформаційних систем та мобільних терміналів систем зв’язку не повинне здійснюватися без прямого зазначення в ухвалі суду, однак з них можливе копіювання інформації з залученням спеціаліста. При тимчасовому вилученні документів вимагайте їх копіювання.

Протокол про результати проведення обшуку. Вимагайте, щоб в протоколі усі вилучені речі та документи були не просто перелічені, але й були зазначені їхні ідентифікаційні дані (серія, номер, дата, назва тощо). Обов’язково Вам повинні надати копію протоколу, про що ставиться відповідний підпис в протоколі.

 Незалежно від Вашої обізнаності в юриспруденції та впевненості у відсутності негативного наслідку візиту до Вас правоохоронців, рекомендую користуватись кваліфікованою допомогою адвоката, оскільки візит з обшуком вже вказує на ризик притягнення Вас до кримінальної відповідальності. Обшук має важливе значення, а інколи й прямо впливає на хід та результати усього досудового розслідування, тому ефективність Вашого захисту під час обшуку впливатиме на ефективність Вашого захисту в цілому. 

Адвокат Віталій Жуковський

м. Луцьк, вул. Богдана Хмельницького, 47

тел.: +38 (099) 1753495

 

Опубліковано: "People UA" # 5(45), осінь 2018 р