Країни без центрального опалення

Виявляється, деякі країни в Європі та Азії не мають центрального опалення, однак жителі взимку не мерзнуть. А як гріються українці?

Велика Британія

Кожен британець обігрівається «поодинці». Такого поняття, як центральне опалення, в країні не існує. У будинках і квартирах встановлені бойлери – індивідуальні газові колонки, що нагрівають воду та батареї. Залежно від апетитів і можливостей господаря, можна або замерзати, економлячи на обігріві, або шикувати, топлячи свої батареї до апогею.

У туалетах і ванних кімнатах батарей, як правило, немає. Взимку температура в них не вище 10 градусів; в спальні теж зайвий раз топити не будуть та й для чого, якщо можна спати в піжамі під теплою ковдрою. «Всю ніч топити – абсурдно і дорого, поспимо в прохолодній кімнаті, довше збережемося» – запевняють британці. На бойлері встановлений циферблат, кожна година розбита на 4 ділення по 15 хвилин. Ставлять будильник на 7 ранку, а бойлер програмують на 6:45, щоб прокинутися у теплі; в 8:30 йдуть на роботу і бойлер в цей час запрограмований на відключення.

Опалення увімкнене декілька годин на добу, що економно, а також екологічно. Британські фізіологи склали таблицю-інструкцію: вище 21 градуса – температура дискомфорту, вище 24 – температура, яка підвищує ризик серцевих нападів. Нижній поріг комфорту – 18 градусів. Від 16 до 18 – температура нормальна, ризики невисокі, і така температура тримається в п'яти мільйонах будинків Королівства. Компанії, що постачають електрику і газ (це конкурентний ринок, і можна вибрати, у кого купувати тепло, приблизно так само, як ви вибираєте, на якій заправці заправляти машину), дають список порад, як не замерзнути взимку. І одна з них – завести котика. Тому що котик теплий і не споживає електроенергії.

Незаможні жителі Королівства теж навчилися пристосовуватися до холоду. Деякі ходять відігріватись до місцевих бібліотек, де тепло, затишно і є безкоштовний Інтернет.

Населення отримує поради щодо економії. Наприклад, не рекомендується запускати пральну машину «вхолосту» – потрібно чекати, поки бак заповниться брудною білизною повністю. Радять прати в холодній воді, це корисніше для білизни, ніж гаряча вода. Вимикати комп'ютер, коли його не використовують. Не залишати на зарядці мобільний телефон на всю ніч. Використовувати енергозберігаючі лампочки. Приймати короткий душ замість тривалої ванної.

Японія

Система центрального опалення є тільки в префектурі Хоккайдо – найхолоднішої частини країни. Решта населення Японії обігріває себе самостійно.

Більшість сучасних будинків в Японії обігрівається за допомогою електричних кондиціонерів (зима/літо) і обігрівачів різних типів: електричних, масляних, або газових.

У холодну пору року японці одягають теплі легкі піжами, до складу матеріалу яких входять спеціальні волокна, які дуже добре зберігають тепло, або використовують поверх звичайної ковдри електричну.

Дуже популярні в Японії електричні килими. Такий килим нагадує електричну ковдру. Користувач може регулювати температуру обігріву. Можна обігрівати тільки частину килима, там де, наприклад, ви сидите.

Ще одним атрибутом японської культури, який традиційно використовується для обігріву, є котацу. Він є у кожному японському домі. Сучасний котацу представляє собою стіл з нагрівальним елементом, встановленим під кришкою.Навколо «теплого столу» за традицією, збирається вся родина не тільки для вечері, а й для бесід, спільних настільних ігор, перегляду телевізора. Котацу підкреслює сімейне єднання і теплоту відносин. Зібравшись під загальною ковдрою, діти в буквальному сенсі, привчаються «не тягнути ковдру на себе».

До речі, в японських школах опалення немає. У рекреаційних зонах є точки локального обігріву, де на перервах діти можуть погріти руки.

Німеччина

У Німеччині також немає центрального опалення в класичному розумінні пересічного українця. Тут кожен обігрівається сам. У приватних будинках – свої котельні, в багатоквартирних будинках – окреме газове обладнання, яке гріє воду для батарей. Скільки газу спалив, стільки й заплатив.

На всіх батареях стоять вентилі з термостатами, ними регулюють температуру в приміщенні. Існують навіть спеціальні рекомендації для температурного режиму приміщень. У вітальні, де сім'я проводить багато часу приміщення обігрівають до 20 градусів тепла, для ванної достатньо до 22 градусів, в спальних кімнатах необхідно 16-18 градусів тепла. В мало використовуваних приміщеннях (туалетах, коморах та ін.) температура повітря повинна бути 14-16 градусів тепла.

«Якщо у вас немає маленьких дітей, то зменшіть температуру в приміщенні на 1 градус і заощадите до 6 % теплової енергії. Зниження температури з 24 градусів до 20 градусів забезпечить до 24 % економії тепла» – свідчать рекомендації.

Вночі німці часто користуються «грілкою на все тіло», тобто електричними простирадлами. Вона вмикається і вимикається автоматично, що досить економно і зручно у використанні.

Німецькі домовласники все охочіше використовують для обігріву індивідуальних будинків біомасу, дрова, пелети з відходів деревообробки, теплові насоси і сонячні батареї. Держава підтримує цю тенденцію законодавчо і матеріально.

Нещодавно в Німеччині набув чинності закон, згідно з яким нові будівлі, що здаються в експлуатацію, зобов'язані частину споживаної ними енергії черпати з поновлюваних джерел. Завдяки різним державним програмам власникам будинків, які перейшли на екологічні види палива, компенсують до 15 % витрат на придбання та установку нової техніки.

Франція
Центрального опалення в нашому розумінні у Франції немає. Замість цього є два варіанти. Перший – загальне будинкове опалення – це централізоване опалення в окремо взятому багатоквартирному будинку. Воно вмикається управлінням будинку, в квартирах немає ніякого обладнання для цього. Другий варіант – індивідуальне опалення. У ванній кімнаті або на кухні знаходиться апарат, який регулює гарячу воду. Він електричний або газовий.До цього апарату підключені й батареї. Тепло в квартирі регулюється. Електричні нагрівачі поширені більше, ніж газові. Головна перевага полягає у тому, що вони не вимагають регулярної і дорогої перевірки та підтримки, як газові. Використання входить у рахунок за електрику.

Тариф на електрику в країні подвійний: повний – з 7.00 до 23.00 і пільговий, тобто в півтора рази менший, – з 23.00 до 7.00. Держава ось уже кілька десятиліть підштовхує громадян всіляко економити енергію. І не тільки за допомогою тарифної політики. Потужний важіль – фіскальний. Всі французи, які здійснюють роботи з теплоізоляції свого житла (старого або ж тільки що відбудованого), мають законне право вписати затрачені кошти в податкову декларацію. У цьому випадку від 25 % до 50 % від вартості робіт їм зарахуються зі знаком «мінус» і можуть знизити прибутковий податок.

Те ж саме стосується установки різного роду енергозберігаючого екологічно вигідного обладнання: сонячні батареї, нагрівачі з підвищеною енерговіддачею, як газові, так і електричні. На їх придбання громадяни отримують пільгові кредити. Що стосується нового житла, то починаючи з 2008 року кожен проект площею понад 1000 квадратних метрів повинен відповідати новим вимогам теплоізоляції, а в інакшому випадку його відправляють на доопрацювання.

Фінляндія

Все частіше новий фінський будинок черпає енергію, як міфологічний Антей – від землі. Адже в умовах Фінляндії на глибині 200 метрів температура може доходити до +10 градусів. Фінські скелі – наче гігантські радіатори: влітку вони накопичують тепло, взимку віддають.

У будинках встановлюють особливий пристрій: теплонасос. Коштує він, звичайно, недешево, зате покриває затрати через 5-7 років і дозволяє економити від 30 % електроенергії. Не дивно, що такі цифри спокушають і власників старих будинків переобладнувати свої житла.

Фіни змусили працювати на себе навіть навколишнє повітря: уявіть собі холодильник навиворіт, де холодна частина на вулиці, а нагрівальна система з циркулюючою спеціальною речовиною – в приміщенні. При морозах до -25˚ це працює чудово: витративши на роботу 1 кВт електроенергії, тепловий насос виробить до 2 і навіть 5 кВт тепла.

Такий «теплий» холодильник, а точніше, кондиціонер ефективний для невеликих будинків – не більше 120 метрів житлової площі. Для малих будинків це справжня знахідка: не треба бурити землю і встановлювати дороге обладнання, оскільки всі витрати не більше 2000-3000 євро.

Україна

Цієї зими гостро постало питання «Чи нагріємося ми взимку?», адже ситуація в країні не передбачає «глобального потепління». Українці – люди заощадливі, особливо коли витрачатися немає можливості. Вкладаємо мінімально і отримуємо завжди багато, хоча з урахуванням, що на результат потрібен час. Сьогодні багато будинків здаються в експлуатацію з автономним опаленням, хоча центральне опалення є на хорошому рівні. Перші морози дали нам поштовх звернутися в підприємства які зігріють лютою зимою, адже не дуже хочеться дізнаватися «де раки зимують».

Холодними днями попитом користуються інверторні кондиціонери, адже, на відміну від звичайних, вони  економні та забезпечують більш гнучку і точну підтримку температури. Крім того, вони можуть працювати у широкому діапазоні зовнішніх температур. Інверторний кондиціонер — торгова назва кондиціонерів повітря, у яких є можливість зміни частоти обертання двигуна компресора (інвертор – від лат. Inverto – перевертаю, звертаю, змінюю). Блок управління  у таких кондиціонерах, перетворює змінну напругу живлення промислової частоти в постійну напругу, а потім з неї генерує змінну напругу необхідної частоти.

 

Секрет економії в інверторних кондиціонерів  у порівнянні з неінверторними полягає також у  тому, що в звичайних моделях задана температура підтримується періодичними вмиканнями-вимиканнями. При постійних вмиканнях такий кондиціонер споживає надмірну потужність (у кілька разів більшу від номінальної) через перехідні процеси. Крім того, періодичне вимкнення такого кондиціонера призводить до втрат тепла (холоду) від холодоагента, який через вимкнення компресора лишається за межами кондиціонованого приміщення. В інверторних кондиціонерах ці явища проявляються значно меншою мірою.


То ж дозвольте собі свободу та незалежність, вийдіть за межі... свого ліжка!:)Пам'ятайте!  Тепер у Вас є головне — «погода» в домі! І вона обов'язково буде сонячною та теплою — ми цього вам бажаємо, а ПП «Західпромхолод» гарантує!

ПП "Західпромхолод"

Системи вентиляції, кондиціонування та холодопостачання

тел.: (050) 2075431, (050) 7004369,(067) 3342543, (0332) 286328

Опубліковано "Лише Насолода" № 3(31) грудень 2014