НОВЕ ПОНЯТТЯ ЗГВАЛТУВАННЯ ТА СЕКСУАЛЬНОГО НАСИЛЬСТВА
НОВЕ ПОНЯТТЯ ЗГВАЛТУВАННЯ ТА СЕКСУАЛЬНОГО НАСИЛЬСТВА

     Соціальні мережі, ЗМІ вибухнули критикою та насмішками, надаючи нову тему для обговорення про суттєві зміни у Кримінальному кодексі України, а саме диспозиції статей 152 та 153 – «Зґвалтування» та «Сексуального насильства». І якщо перші перекручували розуміння, то вже суспільство, навіть не прочитавши, посміхалось або ж навіть обурювалось, не вникаючи при цьому у зміст таких змін.

                     Що відбулось, як його розуміти і для чого подібні зміни?

    Перш за все слід звернути увагу, що такі зміни відбулись ще у 2017 році при прийнятті відповідного закону, але набрали законної сили лише зараз. Тобто тема (змін) не нова, однак чомусь саме зараз актуальна. А точніше, чийсь рейтинг популярності був недостатнім, доки не підхопили нову «популярну тему» для обговорення.

     Диспозиції статей 152 «Зґвалтування» та стаття 153 «Сексуальне насильство» були змінені, розширивши ці поняття з «із застосуванням фізичного насильства, погроз застосування фізичного насильства, або користуючись безпорадним станом постраждалої особи» на «без добровільної згоди потерпілої особи». Тобто, якщо до внесення цих змін до кримінальної відповідальності могли бути притягнуті особи, що використовували насильницькі дії, ті, що погрожували їх застосуванню або використали безпорадний (наприклад – непритомний) стан, то вже зараз нестимуть й ті, що використали для прикладу владні повноваження або ж психологічний тиск, в тому числі й шантаж, молодий вік тощо. І вже стає очевидним, що законодавцем було удосконалено притягнення осіб, що вчиняють протиправні дії саме з метою захисту потерпілих, а не з метою надати привід для насмішок.

                                       Письмова згода потрібна?

      Усім юристам відомо один з основних принципів цивільного права – «вільне волевиявлення». Кожен з нас вже з дитинства є учасником цивільних правовідносин, але ж не писав відповідних розписок та не складав ніяких актів. Купуючи хліб, ви стаєте учасником усного договору купівлі-продажу. Однак Ви ж не пишете розписок і не складаєте актів, підтверджуючи добровільність/ вільну згоду Ваших дій?! – Ні. Повернемось до змісту вищезгаданих статей Кримінального кодексу України і спробуємо знайти «без наявності письмової згоди», однак як би не старались – цього ми не побачимо.

      Не залежно від наявності юридичних знань, усі ми у школі хоча б раз читали Конституцію України, однак більше чомусь не заглядаємо в цю Біблію правил і основ для усіх кодексів, законів та нормативних документів.

Стаття 62 Конституції України зазначає, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. І якщо розписка, акт, договір чи будь-який інший документ може підтвердити таку добровільність, однак змінами до закону вони не вимагаються. А уявімо, що крім примусу вступу в статевий акт Вас ще й примусили написати цю розписку? Ви не вважатимете себе такою особою, що здійснила це проти своєї волі?

                                          Для чого подібні зміни?

      На жаль, це одне з останніх питань, яке виникає при прослуховуванні новин про такі зміни у законодавстві. Уявімо, що для того, щоб Ви  залишилися на посаді, коли скорочуються працівники, від Вас вимагають вступити у статевий зв'язок. При складанні іспиту, переведенні на посаду, виплаті премії, не притягненні до відповідальності Вас, Ваших близьких чи членів родини. Уявили? А тепер уявіть цю протиправність дій, відсутність застосування фізичного насильства або ж погроз таких застосувань, а наостанок – відсутність відповідальності особи. Чомусь після такої уявної картини перестає бути весело, однак над змінами досі усміхаємось.

      Хоча тема насильства не є якоюсь радісною темою, однак не можу оминути наступаючого свята – міжнародного жіночого дня. Як адвокат, я хочу побажати усім жінкам не лише захисту, але й відчуття захищеності державою, законом та навіть оточуючими Вас людьми. 8 березня усі жінки просто зобов’язані згадати, що Вас люблять та готові захистити,

з повагою та щирим вітанням адвокат Віталій Жуковський.

 

м. Луцьк, вул. Богдана Хмельницького, 47

тел.: +38 (099) 1753495