Олександр Зінчук

«Чудеса бувають, особливо в медицині»

Бути лікарем – це покликання, дар, безмежний талант. Щодня лікарі рятують життя, дарують надію та віру в те, що завтра буде. Медицина – це часом строго обдумані дії, які можна від «а» до «я» науково трактувати, а часом – це просто диво, у яке важко повірити. Завідувач проктологічним відділенням Волинської обласної клінічної лікарні, кандидат медичних наук Олександр Зінчук перший в Україні почав використовувати метод гідроскальпеля у боротьбі з раком, рятуючи безнадійно хворих пацієнтів. Окрім цього важливого внеску в медицину, Олександр Зінчук як депутат Волинської обласної ради робить все можливе, аби медицина у нашій області стала на рівень вище і надавала лише якісні послуги пацієнтам. Як вберегтися від онкологічних захворювань, який рівень медицини сьогодні в Україні, про сучасні методи боротьби з раком – про це та інше читайте у ексклюзивному інтерв’ю із Олександром Зінчуком.  

Довідка

Персона: Зінчук Олександр Григорович

Посада: завідувач проктологічним відділенням Волинської обласної клінічної лікарні, кандидат медичних наук. Депутат Волинської обласної ради від Волинської обласної регіональної політичної партії «Українське об’єднання патріотів УКРОП». Член фракції УКРОП в обласній раді. Член постійної комісії з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства. Голова спостережної ради дитячого благодійного фонду «Серце в долонях»

Знак зодіаку: Риби (ДН: 16 березня)

Життєве кредо: Даруючи світло іншим, згораю сам

Сімейний стан: одружений

В дитинстві мріяв статилікарем

Важлива подія в житті: народження дітей і внуків

Бізнес для нього – це слуга народу. Бізнес повинен служити людям, нормальні умови бізнесу повинні давати робочі місця і покращувати добробут людей.

Влада для нього – це народне самоврядування. Влада належить народу, а не політичним партіям, депутатам, президенту.

Історична подія: Ліквідація ЧАЕС, так як я брав участь як ліквідатор

Історичне місце: Памятник Феміді в центрі Франкфурта-на-Майні. Це жінка з завязаними очима, яка тримає терези і меч в руках. Це місце вважають історичним понад 700 років.

Класний фестиваль: «Бандерштат»

Незабутній концерт: Компаніченко «Хорея козацька»

Вражаючий музей: «Третьяковська галерея». Вона мене вразила тим, що там усі картини у сірому кольорі, які підтверджують безперспективність життя РФ, як такої.

Отримані нагороди: Диплом кандидата медичних наук. Диплом учасника багатьох міжнародних медичних конференцій. Перемога у номінації «Лікар року» в рамках Премії «Люди року-2018.Волинь»

Улюблений фільм: «Знахар»

Музика: «Сім сорок» Біллі Джоел

Книга: Валентин Пікуль «Три віки Окіні-сан»

Авто: подобається «Mercedes»

Вид спорту: теніс

Улюблена справа: садівництво

Вид відпочинку: риболовля, збирання грибів

Страва: вареники з сиром

Напій: грузинський коньяк

Ідеальний дім – це сім’я, мій дім – моя фортеця

Справжній смак життя – це бачити одужання безнадійних пацієнтів.

 

PeopleUA: Розкажіть, чому взагалі вирішили стати лікарем, де навчалися лікарській справі та отримували досвід роботи?

Олександр Зінчук: У дитинстві я довго боровся з однією недугою, чотири місяці перебуваючи у лікарні. Після того медицина запала в мою душу. Фактично ці обставини вплинули на мій подальший вибір професії. Я закінчив Київський медичний інститут. Згодом була спеціальна клінічна ординатура на базі Київського науково-дослідного інституту, кафедра торако-абдомінальної і судинної хірургії. Моя професійна діяльність розпочалася з військової медичної служби, до речі, зараз я підполковник запасу. З 1989 року до сьогодні я працюю завідувачем проктологічного відділення у Волинській обласній клінічній лікарні. У 2007 році я став кандидатом медичних наук на базі Київського інституту онкології АМН України. Захистив дисертацію, над якою працював вісім років.

PeopleUA: Як Ви вважаєте, лікар – це професія чи все ж таки покликання?

Олександр Зінчук: Я переконаний, що бути лікарем, хірургом-онкологом – це місія, яку не осягнути розумом та свідомістю. Це призначення на землі, послане Богом, що потребує гіпервідповідальності, професіоналізму та ювелірної точності, адже «рак халтури не пробачає». Працювати в цій сфері потрібно лише за покликом серця, вважаю, що хірургом потрібно народитися і мати Божий дар. Інколи я бачу, що моїми руками керує якась сила. Були певні труднощі в роботі, але я поїхав в Лавру та привіз ікону, яка зараз знаходиться у мене на роботі – і все стало на місця. Ви не повірите, але раніше я був атеїстом і віднедавна почав ходити в церкву. Я починаю зараз думати, що хтось зверху є і керує моїми руками.

PeopleUA: Ви один із перших, хто розпочав використовувати гідроскальпель, який розтинає тканини водою, у боротьбі із онкологією. Розкажіть нашим читачам, що це і чому завдяки цьому методу, ті, кому раніше відмовляли у операції, мають надію на одужання?

Олександр Зінчук: Цей метод фактично запозичений з авіації. Ця унікальна методика реально рятує життя у безнадійних випадках. Більшість хворих приходять із запущеними місцево поширеними формами раку товстої кишки з вростанням в сусідні органи. В таких випадках виникає питання допоміжних методів лікування, застосовуються і променева терапія, і хіміотерапія. І ми зіштовхуємося з проблемами радикального видалення цих місцево поширених форм раку. От якраз цей водний гідроскальпель допомагає зробити це оперативне втручання в радикальному обємі й фактично ліквідувати можливість виникнення рецедивів пухлини на місці попередньої пухлини. І якщо у нашому відділенні допустимо один відсоток рецедивів захворювання після тотальної мезоректумектомії при раку прямої кишки, а в європейських клініках цей показник вважається прийнятим в межах 4-10 відсотків, то це нормально. А ви уявіть, я роблю сто операцій в рік, і вдається врятувати 80 % життів щороку за допомогою водного дисектора. Тому що єдиним критерієм радикального лікування хворих на рак товстої кишки є пятирічна виживальність, бо коли виживає, наприклад, вісім з десяти, тоце одне, а коли виживає п’ять з десяти це зовсім інше.

PeopleUA: Олександре Григоровичу, скільки хворих Ви уже прооперували за допомогою гідроскальпеля?

Олександр Зінчук: Близько двохсот хворих.

PeopleUA: Ви провели вже понад 200 операцій гідроскальпелем. З яких куточків України до Вас звертаються пацієнти і чи були люди з-закордону?

Олександр Зінчук: До нас потрапляють пацієнти з усієї України. У мене лікувалися люди, окрім Волинської області, з Херсонської, Дніпропетровської, Чернігівської, Житомирської, Вінницької, Хмельницької і Рівненської областей. Бували й пацієнти з-за кордону після невдало зроблених там оперативних втручань, і ми їх повторно оперували та маємо хороші результати.

PeopleUA: Ви кандидат медичних наук, з ким із відомих професорів Вам пощастило мати справу?

Олександр Зінчук: Мав честь спілкуватися та переймати знання й досвід у Олександра та Сергія Шалімових, В’ячеслава Чорного, Володимира Кікотя, Пітера Бехштайна, професора Пітера Нойхауса.

PeopleUA: Ви стажувалися у Німеччині. Чи користуєтесь досвідом інших країн у Вашій роботі?

Олександр Зінчук: Скажемо так, що Німеччина навчила мене організації роботи та показала технічний рівень медичного обладнання. Сьогодні ми досягаємо тих самих результатів, тільки ми працюємо своїми руками і своєю головою. Якщо німця поставити в наші умови, він збожеволіє, чесно вам кажу, вони не зможуть працювати в наших умовах. Взагалі, якщо в українських лікарнях буде німецьке обладнання і німецька організація, то я впевнений, що наші результати лікування будуть кращими. Адже наші хірурги вважаються одними з кращих у світі.

PeopleUA: На Вашу думку, що спричиняє проктологічні захворювання? Які рекомендації можете дати читачам, аби вберегти своє здоровя і який спосіб життя ведете Ви?

Олександр Зінчук: Майте на увазі, що генетично ми закладені таким чином, щоб м'ясо їсти чотири рази в рік на Великдень, Новий рік, Різдво, Спаса. В основному в щоденному раціоні людини повинні бути овочі, ягоди, фрукти, мед, горіхи, гриби тощо. Більше натуральних екологічно чистих продуктів. Їжа повинна готуватися в ідеалі на пару. Не приведи Боже, якщо виявляєте кров у калі чи часте здуття живота, зверніться до проктолога, аби зясувати причину та призначити лікування. Не доводьте свій організм до утворення та розвитку пухлин.

Я намагаюся їсти багато овочів, але насправді часу на повноцінне часте харчування в мене не вистачає.

PeopleUA: Які результати маєте станом на сьогодні, оперуючи гідроскалпелем?

Олександр Зінчук: Варто відмітити, що гідроскальпель пришвидшив оперативне втручання і в нас покращилися безпосередні та віддалені результати. Ми тепер боремося з онкопатологією, яку раніше не могли оперувати. Ми зараз підняли резектабельність пухлин. Якщо раніше пацієнт був безнадійним, то зараз маємо можливість всім допомогти і проводимо радикальні оперативні втручання.

PeopleUA: Кажуть, що див не буває. Чи погоджуєтесь Ви з цим твердженням? Поговоримо про дива. Чи були у Вашій лікарській практиці випадки, коли безнадійно хворий одужував.

Олександр Зінчук: Чудеса бувають, особливо в медицині. Ми навчилися надавати допомогу хворим навіть з четвертою стадією раку, видаляти метастази у печінці та легенях. Навіть після таких складних випадків ще понад десять років люди живуть після операції. Це вже нормально, і Європа визнала такі високі результати. Хоча це важка робота.

PeopleUA: Що потрібно для того, аби бути лікарем, хірургом, онкологом?

Олександр Зінчук: В першу чергу, потрібно народитись хірургом. Професійних лікарів лишилося не багато… Обдарована молодь не може реалізувати себе в Україні і поповнює лави європейських спеціалістів.

PeopleUA: Бути завідувачем проктологічного відділення лікарні складно? Розкажіть про свою команду лікарів. 

Олександр Зінчук: Відповідальність лежить на мені висока. Команда хороша, але постійно потрібно мотивувати людей.

PeopleUA: З 2015 року Ви стали депутатом Волинської обласної ради 7 скликання, головою постійної комісії з питань соціального захисту населення, охорони здоровя, материнства та дитинства. Що саме привело Вас у політику? І як встигаєте поєднувати медицину та політику, ці, здавалося би, абсолютно протилежні сфери? За час перебування у політиці, що Вам вдалося змінити, досягти?

Олександр Зінчук: Мене в політику запросив мій друг, і я пішов, аби провести реформу в медицині. Ми поїхали в Польщу і Німеччину, привезли ідеї, які не впроваджені через розбіжність поглядів з Міністерством охорони здоров’я. Втілити свої проекти мені вдалося в Волинські обласній дитячій лікарні. Я вірю, що ми ще доведемо цю реформу до кінця.

PeopleUA: Останнім часом відбулося чимало реформ у медичній галузі нашої країни. Які з них були вдалими, а які тільки погіршили ситуацію, на ваш погляд?

Олександр Зінчук: Напрямок вибрали не правильний. Я вважаю, закон про трансплантацію прийнятий не правильно. Він повинен базуватися на презумпції згоди «Кожна людина у випадку наглої смерті є потенційним донором органів». До речі, папа Римський Іоан Павло II сказав: «Душа людини належить Богові, а тіло – людям». Цей принцип застосовується в провідних країнах світу: США, Євросоюз, Канада, Індія; це й зробила Білорусія. В Україні зробили презумпцію незгоди, тобто щоб бути потенційним донором кожна людина прижиттєво має дати письмову згоду, що несе за собою численні бюрократичні процедури. От уявіть, в нас сорок два мільйони людей і з ними мають працювати сорок два мільйони адвокатів, щоб писати згоди. По-друге, нинішній виконувач обовязків міністра охорони здоровя не знає наших реалій. Основою вітчизняної медицини, на мою думку, має бути лікар та лікарське самоврядування, яке в нашій державі не функціонує. Перше, що в нашій медицині має бути, – це власник, який повинен призначати керівника установи; це громадськість та громадські організації, які повинні публічно обирати спостережну раду; і лікарський колектив, який обирає лікарську раду. Таким чином права і відповідальність за надання якісної медичної послуги пропорційно поширюється на три незалежних центри: керівник установи, спостережна рада і лікарська рада. Якщо ми дійсно зараз введемо самоврядування, наведемо лад з платними послугами в медицині, будемо реалізовувати їх через систему благодійних рахунків (державні бюджетні кошти), а не систему благодійних фондів (які не контролюються державними органами). Це при відсутності достатнього фінансування з боку держави дозволить нам значно зменшити вартість лікування в два-чотири рази. Я вважаю, що потрібно чесно людям сказати про відсутність коштів у державі, але повинна бути встановлена соціальна ціна на медичну допомогу узгоджена з громадськістю. Далеко не потрібно іти, в сусідів-поляків вартість медпослуги для українців дешевша в два рази, ніж в нас. До речі, Київ десять років тому перейшов на благодійні рахунки, а благодійні рахунки – це державні гроші, обіг яких здійснюється відповідно до бюджетного законодавства. Я ніде в Європі не бачив приватних аптек в лікувальних закладах, тому що медикаменти в лікарні закуповуються без посередників. Принцип європейської медицини: якісна медична послуга за найдешевшу ціну. До слова, будь-яке оперативне втручання має свою фіксовану ціну на рівні держави, чим дешевша надана медпослуга, тим більша заробітна платня лікаря.

People UA: Багато талановитих лікарів переїздить за кордон, де мають високооплачувану роботу та професійний розвиток. Як от нещодавня історія про подружжя хіміків з України, яке емігрувало в США і винайшло ліки від раку. Молоді українські вчені з Національного авіаційного університету та Аерокосмічного інституту винайшли гідроскальпель прилад, що дає змогу відокремити уражену тканину від здорової за допомогою струменя фізрозчину під тиском. Вам же вдалося на рідній землі розпочати онкооперації гідроскальпелем, що є прогресом у медицині. Чи підтримує наша держава талановитих лікарів та вчених і вас зокрема? І чи задумувалися Ви коли-небудь працювати в іноземних клініках?

Олександр Зінчук: Якщо ми зараз не проведемо медичну реформу, держава не відбудеться. Ви повинні зрозуміти, що зараз цілі групи випускників медичних університетів виїжджають в Європу. Країни єврозоюзу за останній час значно спростили умови працевлаштування для українських лікарів. Заробітна платня хірурга-ординатора у Німеччині складає 6 тисяч євро, завідувача хірургічним відділенням – 10 тисяч євро. У нас аналогічна оплата праці, проте в гривнях.

People UA: На вашу думку, чи можна вважати медицину в Україні якісною? На якому рівні? Чи достатньо забезпечена на Волині технічна база лікарень?

Олександр Зінчук: Якби ви бачили, то порівняли рівень медицини тут і в Європі. В нас є розвинені окремі напрямки, але якщо брати в цілому, нам дуже далеко до Європи. Фактично медицина відстає від європейської на 20 років. Перш за все в Україні немає технічного забезпечення на належному рівні через недостатнє фінансування. Фактично, ми стоїмо на місці. От як було в 90-му році, все, чого ми досягли, це завдяки підвищенню нашої кваліфікації, завдяки інтелекту лікарів та впровадженню нових методів лікування. Так, фармакологічні компанії і т.д. заробляють великі кошти, але в цьому ланцюгу надання допомоги найбідніша частина це практична медицина.

Ми знизили вартість медичних послуг у Волинській обласній дитячій лікарні фактично в три рази. За останні три роки заведено, як мінімум, сорок мільйонів гривень від спонсорів з України, Німеччини, Швеції, США, а також зараз надійшла благодійна допомога на мільйон доларів від мешканців американського міста Портленд. Втім, наша держава ж в рік виділяє один мільйон гривень на медикаментозне забезпечення дитячої лікарні. Тобто 80 тисяч гривень в місяць на всю лікарню, де 350 ліжок. От порахуйте, ми залучили 70-80 мільйонів гривень благодійної допомоги від спонсорів і отримали від держави три мільйони гривень за три роки. Я радий тому, що зроблено в дитячій лікарні це мій проект.

People UA: Ви люблячий чоловік та батько двох доньок, також маєте внуків. Чи хотіли б, щоб діти-внуки пішли по Ваших стопах у медичній сфері?

Олександр Зінчук: Я маю чотирьох внуків, проте поки не наведемо порядок в медицині, я не хотів би, щоб внуки йшли цим шляхом.

People UA: Цього року Ви отримали перемогу у номінації «Лікар року» на Премії «Люди Року-2018. Волинь». Що означає для Вас ця нагорода?

Олександр Зінчук: Перш за все я залишився чесним чоловіком. По-друге, це повага громадськості. Я пішов у політику не для того, щоб отримувати політичні дивіденди, а для того, щоб відстоювати інтереси перш за все лікарів та інтереси громади. Провести все ж таки ту реформу, здешевити вартість лікування. Не все вдалося, але все-таки про той результат, який отримали в дитячій лікарні, знає вся Україна. Я з гордістю можу сказати, що це є найкраща дитяча лікарня України. Я вважаю, що перш за все потрібно вводити лікарське самоврядування. Потрібно легалізувати усі послуги на перехідний період. Варто вводити благодійні рахунки і заборонити діяльність благодійних фондів, які отримують гроші з бенефіціарів-пацієнтів. До впровадження медичної реформи потрібно вводити узгоджені з громадою платні послуги і акумулювати їх на благодійних рахунках лікарень та регулярно публічно звітуватися про їх використання й обіг. Зараз медицина в обласних комунальних закладах фінансується за рахунок субвенції з державного бюджету, тобто область на 80 % дотаційна. Медичний бюджет комунальних закладів Волинської обласної ради складає в 2019 році 784 мільйони гривень. Вже через рік надання медичної допомоги буде фінансуватися з національної служби здоровя, де буде акумульовано 100 мільярдів гривень. А державна субвенція в обласній раді буде ліквідована. Сорок пять відсотків обласного бюджету це є медичний бюджет. А це означає, що через рік всі ці гроші будуть іти не в обласну раду, а в національну службу здоровя. І обласна рада не буде впливати на фінансування медицини в своїх комунальних закладах.

 

 

People UA: Розкажіть, як проводите вільний час. Який відпочинок любите?

Олександр Зінчук: Обожнюю риболовлю і садівництво.

People UA: Щодня ви боретеся за життя людей, де черпаєте сили та віру?

Олександр Зінчук: Дякуючи Богу, я маю віру. Сили ж маю від пращура-козака Олекси Зінчука, який оселився на Волині в той період, коли Катерина II ліквідувала Запорізьку Січ.

PeopleUA: Традиційне питання від нашого журналу, у чому ваш секрет успіху?

Олександр Зінчук: Бог помагає. Я дивлюсь на свій професійний шлях і розумію, що є вища сила, яка мені допомагає. Багато чого досяг завдяки збігу обставин. Крім того, що в мене був розум, був варіант випадковості. Самому зараз важко чогось досягти, особливо в медицині, треба мати валізу грошей. Революцію роблять герої, а користуються нею покидьки.

Спілкувалася: Олена Бекеша

 

Опубліковано: People UA № 6(46), весна 2019