Olympic Game

Влітку 2012-го року Лондон відкрив свої обійми для ХХХ Літньої Олімпіади, яка пройшла під девізом «Надихаючи покоління» (Inspire a generation). Столиця Великобританії стала першим містом, яке вже втретє у своїй історії прийняло головний спортивний захід планети. Олімпіада проходила в Лондоні в 1908 і 1948 роках. Цього року за два тижні спортсмени розіграли 302 комплекти нагород у 31 виді спорту.

 

Гімн Олімпіади-2012

Офіційний гімн Олімпіади-2012 – пісня «Survival» (тобто «Виживання») британської групи «Muse». Пісня звучала під час відкриття Олімпіади, а також протягом усіх церемоній нагородження спортсменів. Вона стала головною темою і для міжнародних телевізійних заставок Олімпійських ігор.

Фінський професор фізкультурної соціології Ханну Ітконен з університету Ювяскюля піддав критиці текст олімпійського гімну, в якому, на його думку, нічого не говориться про спортивний дух, покликаний об’єднувати, але стверджується, що життя – це змагання, в якому виграє той, хто вирішив досягти успіху, хто не прощає і не здається.

Емблема Олімпіади-2012

Зображення складається з чотирьох частин у вигляді неправильних багатокутників, які символізують цифри року Олімпіади: 2, 0, 1, 2. В одну з частин включено слово «London», а в іншу – зображення олімпійських кілець. Емблема розроблена в чотирьох колірних варіантах: синьому, зеленому, оранжевому і жовтому. Логотип розроблявся близько року і коштував 400 тисяч фунтів стерлінгів.

Талісмани Олімпіади-2012

Талісмани Олімпіади 2012 нагадують прибульців. Це – дві краплі сталі з Болтона, яких звуть Венлок і Мандевіль. Вони названі на честь міста Маг-Венлок, в якому відбулися перші змагання на зразок Олімпійських ігор, і села Сток-Мандевіль, де пройшли перші на території Великобританії Паралімпійські ігри. В обох талісманів по одному оку, вони носять велосипедні шоломи і на них зображено логотип Олімпіади.

Медалі Олімпіади-2012

Нагороди, що вручаються переможцям Олімпіади в Лондоні, – найбільші в історії Ігор. Діаметр однієї медалі – 85 міліметрів, товщина – 7 міліметрів. Важить одна нагорода майже 400 грам. На медалях зображено логотип Олімпіади з променями, а на зворотному боці – грецьку богиню перемоги Ніку. Нагороди виготовлені Королівським монетним двором з руди, видобутої у США і Монголії. Всього до Олімпіади випущено приблизно 2100 медалей.

Церемонія відкриття ХХХ літніх Олімпійських ігор у Лондоні

Важливим моментом церемонії відкриття 27 липня, у відповідності з Олімпійським статутом, став парад делегацій 204 країн-учасниць ігор. Першою пройшла команда Греції, останньою – Великобританії. Команда України крокувала під номером 192.

Український прапор на церемонії відкриття проніс дворазовий олімпійський призер із дзюдо Роман Гонтюк. Україну на Олімпіаді представили 245 спортсменів. Найчисельнішою виявилася збірна з легкої атлетики – 78 спортсменів, 24 атлета в академічному веслуванні, 14 – у плаванні, по 10 спортсменів у командах вільної боротьби та боксу. На підготовку української національної збірної до Олімпіади з бюджетів 2011 і 2012 років витрачено 564 мільйони гривень.

Феєричне шоу

Королева-парашутистка, вся історія Британії й приголомшливий феєрверк. Церемонія відкриття ювілейних змагань зібрала біля екранів телевізорів 4 мільярди глядачів. Найдорожчу театральну постановку світу в життя втілювали 15 тисяч акторів і кількасот барабанщиків.

Удар величезного дзвону, й таємниця головного спектаклю світу – наче на долоні. Актори, лише мімікою та рухами, оповідають історію новітньої Британії. Димлять фабричні труби, робітники виливають олімпійські кільця. За мить конструкція здіймається в повітря й вибухає яскравим феєрверком.

На церемонію вже поспішає королева Єлизавета ІІ. У неї особлива місія: разом із Джеймсом Бондом якнайшвидше опинитися в центрі подій. Монархиня в елегантній сукні та з парашутом стрибає з вертольоту. Звісно, сцена – вигадка із притаманним британцям гумором. М’яка посадка – й королева готова дати старт іграм на туманному Альбіоні.

Королева Великої Британії оголосила відкритою Олімпіаду в Лондоні – ХХХ ігри новітньої епохи.
Щойно дитячий хор виконав гімн Великої Британії, а над стадіоном замайорів національний стяг, розпочалася музична частина церемонії. На сцену піднявся лондонський симфонічний оркестр та знаменитий містер Бін. Його партія – всього одна нота, але впорався він бездоганно.

Грандіозне дійство продовжила історія кохання молодої пари. Душевні переживання на тлі різної музики – від рок-н-ролу і до попу. У Лондоні традицій порушувати не люблять, тож команди національних збірних пройшли парадом в алфавітному порядку – понад 10 тисяч спортсменів з більш як 200 країн світу. Вперше жінки серед олімпійців – у більшості. В деяких арабських країнах також уперше увійшли до складу команд представниці прекрасної статі.

Головну інтригу вечора режисер дійства – оскароносний Деніел Бойл – зберігав до завершення. Глядачі лише здогадувалися, навіщо на полі розкладають металеві пелюстки. Щойно олімпійський вогонь привіз футболіст Девід Бекхем, смолоскипи склалися в один гігантський. Неймовірне видовище.

Олімпіада в Лондоні закінчилася 12-го серпня. Далі естафета перейшла до Бразилії. Наступні літні ігри відбудуться в Ріо-де-Жанейро через 4 роки – не пропустіть цю феєричну подію. Насамкінець хочу подарувати Вам позитивні емоції. Міжнародні спортивні змагання не обходяться без цікавих ситуацій, от деякі з них.

 

1. На перших Олімпіадах не було традиційного зараз нагородження золотими, срібними та бронзовими медалями, переможець змагань отримував срібну медаль, другий призер отримував бронзу, інші учасники залишались ні з чим. Але і зараз, попри їх назву, «золоті» медалі насправді виготовляють із позолоченого срібла.

2. Найдорожчими Іграми за всю історію були минулі Олімпійській ігри в Пекіні. На їх проведення було затрачено близько 45 мільярдів доларів. До того першість за витратами на підготовку Олімпіади тримав Монреаль. Там Олімпіада була проведена в 1976 році і на той час обійшлася організаторам в 5 мільярдів доларів (що еквівалентно 20 мільярдам у наш час). Місто розплачувалось з олімпійськими боргами аж до 2006 року.

3. Найтривалішою Олімпіадою можна вважати Ігри у Лондоні 1908 року. Хоч церемонія відкриття відбулася 13 липня, перші змагання розпочалися ще 27 квітня. Завершилась перша Лондонська Олімпіада фінальним матчем із хокею на траві 31 жовтня. Отже, загалом змагання тривали більше шести місяців.

4. А Гельсінська Олімпіада 1952 року взагалі «триває» ще й досі. На церемонії закриття Ігор тогочасний президент МОК Зігфрид Едстрем після урочистої промови забув сказати найголовніші слова: «Оголошую Ігри XV Олімпіади закритими», тому формально ці Ігри досі вважаються незакритими.

5. Олімпійські Ігри, хоч і «прописані» в одному місті, насправді рідко обмежуються тільки ним. Згадаймо футбольні матчі у Києві на Іграх в Москві 1980 року. Проте всіх у цьому відношенні «переплюнула» Олімпіада в Мельбурні-56. Змагання з кінного спорту через жорсткий карантин на ввезення тварин в Австралію, що діяв того часу, довелось проводити не просто в іншому місті, а взагалі на іншому кінці світу – в Стокгольмі.

6. Та ж Мельбурнська Олімпіада запам’яталася ще й тим, що була найбільш «зимовою» з усіх «літніх» Олімпійських Ігор. Оскільки вони відбувалися в Південній півкулі, змагання тоді проводитися з 22 листопада по 8 грудня.

7. Наймолодшим спортсменом і призером за всю історію Ігор був грек Дімітріос Лундрас. На перших Олімпійських іграх сучасності в Афінах-1896 він виграв «бронзу» у спортивній гімнастиці. Тоді йому було лише 10 років і 218 днів.

8. А найстаршим олімпійським чемпіоном є шведський стрілець Оскар Сван, який на Іграх у Стокгольмі у 1912 році переміг у стрільбі по «оленю, що біжить» одиночними пострілами зі 100м. На той час він вже був 64-річним дідусем. Не радив би я до такого дідуся лазити в садок за яблуками!

9. Найжорсткішим і найвиснажливішим змаганням можна вважати 12-годинну велосипедну гонку в Афінах 1896 року. Заїзд стартував о 5-й ранку і закінчився о 5-й вечора. За цей час австрієць Адольф Шмаль намотав по треку майже 315 кілометрів. А загалом до «фінішу» змогло доїхати тільки двоє учасників.

10. Взагалі перші Олімпіади відзначились низкою екзотичних на теперішній смак змагань: плавання у матроському одязі, перетягування канату, же-де-пом, баскська пелота, рок, лакрос.

11. До 1920 року найвищою ваговою категорією у боксі на Олімпійських іграх вважалась вага більше лише 71 кілограма. Теперішній показник для надважкої ваги введений з 1984 року і встановлений на рівні вище за 91 кг. Чи то харчуватись стали краще, чи просто акселерація якась.

12. Першим спортсменом-олімпійцем українського походження можна вважати фехтувальника Петра Антоновича Заковорота, який взяв участь в Олімпійських іграх ще 1900 року в Парижі (представляв тоді Російську імперію). На той час йому було 29 років, а в 1935 йому взагалі вдалось здійснити неймовірне: він став чемпіоном України, коли йому було вже 65 років.

Автор: Роман Вашук (Джeрела: www.blog.isport.ua, www.msmb.org.ua)

Опубліковано "Лише Насолода" № 4(20) вересень-жовтень 2012