Подорожуй low-cost

Полетіти з України в Італію за ціною поїздки автобусом у Київ – реально, якщо зловити, як то кажуть, гарячу ціну в авіакомпаніях, які надають повітряні послуги за цінами low-cost. Що ж таке лоукост, які авіаперевізники користуються попитом в Україні та Європі і за рахунок чого ці перельоти значно дешевші за інші? Про це поговоримо сьогодні на сторінках журналу «People UA».

Що таке low-cost і хто ж його придумав? 

Low-cost – повітряні низькобюдже́тні переві́зники, також ло́укост-авіакомпа́нії – це авіакомпанії, які надають послуги повітряних перевезень пасажирів за цінами відносно нижчими, ніж традиційні авіалінії. Батьківщина концепції лоукост – США, а саме компанія Southwest Airlines, звідки вона поширилася в Європі на початку 1990-х і надалі в багатьох країнах світу.

Чому такі низькі ціни? 

Зниження вартості польоту стає можливим завдяки зменшенню коштів на обслуговування польоту через використання аеропортів зі зниженою вартістю аеропортових зборів, а також надання певних послуг, які входять до ціни квитка на звичайних авіалініях, за окрему плату: харчування і напої на борту, перевезення великого багажу, можливість вибору місця в літаку тощо. Безумовно, вартість зменшується шляхом скорочення кількості обслуговуючого персоналу на борту (до мінімальної кількості, яка вимагається правилами безпечних перевезень) та скорочення часу перебування в аеропорту.

Дешеві авіалінії також характеризуються однотипним флотом літаків, а також значно загущеною кількістю сидячих місць (менші проміжки між сусідніми рядами крісел). Дешеві перевізники першими в галузі авіаперевезень запровадили у великому обсязі безпосередній продаж авіаквитків. Основний спосіб бронювання місць в літаку – через Інтернет і телефоном. Це, зокрема, дозволило значно знизити витрати на розповсюдження квитків, зокрема, завдяки відмові від залучення дорогих посередників – туристичних агентств.

Коли ціни нижчі й коли бронювати квитки? 

Low-cost авіалінії дуже активно використовують стратегію диференціації цін. Деякі з доступних авіаліній змінюють ціни квитків навіть кілька разів протягом одного дня. Аналізуючи динаміку зміни цін, можна сказати, що чим менше днів до вильоту, тим дорожчі стають квитки. Однак квитки не дорожчають рівномірно. Досить часто трапляються значні, але короткотривалі зниження цін в останніх тижнях перед вильотом. Це пов'язано з контролюванням індексу завантаження – тобто з намаганням продати якнайбільшу кількість доступних сидячих місць.

Рентабельність авіаперевізників

Важливим результатом діяльності дешевих авіаліній є збільшення конкуренції на традиційно олігополістичному ринку авіаперевезень. Внаслідок росту конкуренції також і традиційні перевізники почали реформувати свою діяльність, шукаючи способів заощадити, готуючи цікавіші пропозиції для клієнтів.

Як показує економічний аналіз діяльності дешевих авіаперевізників, багатьом з них вдалося знизити вартість діяльності в порівнянні із традиційними авіалініями навіть від 40 % до 60 %. Не зважаючи на це, не всім дешевим перевізникам вдається заробити. Так, наприклад, Southwest Airlines, Ryanair i easyJet, які з року в рік отримують велетенські прибутки, щороку приносять своїм власникам великі збитки.

Дешеві авіалінії в Європі

Європейці вміють рахувати кошти й часто подорожують такими low-cost авіаперевізниками: WizzAir, Germanwings, easyJet, Ryanair, Norwegian, TUIfly (раніше відома як HLX), Bees Airline.

Дешеві авіалінії в Україні

Обсяг перевезень лоукост-компаніями на міжнародних регулярних лініях в 2011 році через аеропорти України становив 550,2 тис. осіб, або 7 % від загального обсягу міжнародних регулярних авіаперевезень. На українському ринку в 2011 році здійснювали рейси 5 лоукост-компаній. А саме:

«Wizz Air Ukraine» – здійснювала міжнародні перельоти з Києва, Львова, Донецька та Харкова з 2008 року. 20 квітня 2015 року було оголошено про ліквідацію авіакомпанією регулярних міжнародних рейсів.

«Wizz Air Hungary» – здійснює міжнародні рейси з аеропортів українських міст з 2015 року.

Ryanair – з 2018 року ця авіакомпанія виступила з офіційною заявою про початок польотів в Україну, в Київ (Міжнародний аеропорт Бориспіль) та Львів (Міжнародний аеропорт Львів). Спочатку було оголошено, що Ryanair буде здійснювати рейси з Києва до Братислави, Ґданська, Кракова, Лондона, Познані, Стокгольма, Вільнюса, Варшави, Вроцлава, а також зі Львова – до Варшави, Дюссельдорфа, Кракова, Лондона, Меммінгена. Перший рейс компанія здійснила 3 вересня 2018 року з Берліна до Києва. Днями лоукостер Ryanair відкрив прямий авіарейс зі Львова до міста Пафос, що на Кіпрі. До слова, авіарейс Пафос – Львів здійснюватиметься двічі на тиждень: у понеділок та у п'ятницю. Вартість польоту складає 15 євро, проте в залежності від дати ціна може змінюватися.

«SkyUp» – національний український авіаперевізник, лоукост, який розпочав свою роботу з 2018 року.

Варто відмітити й інші бюджетні авіаперевізники: «Ernest» (Мілан, Італія),«Air Arabia» (Шарджа, ОАЕ), «Flydubai» (Дубай, ОАЕ).

 

Опубліковано "People UA", серпень 2021