Покарання за злочин проти статевої свободи відносно неповнолітніх

  На фоні передвиборчої гонки до Верховної Ради України пролунала новина про прийняття Закону №6449, який посилює відповідальність за зґвалтування та розбещення неповнолітніх. Хоча й тему цю недовго обговорювали ЗМІ в силу зайнятості підготовки до виборів, однак інформацію вважаю досить актуальною. Тому поговоримо детальніше про хімічну кастрацію та реєстр педофілів. Законом передбачається, що до осіб, які вчинили злочини проти статевої недоторканості малолітніх, за рішенням суду може застосовуватись примусова хімічна кастрація та внесення їх даних до відкритого реєстру осіб з діагнозом педофілії. 

Хімічна кастрація

     Відмінність від загальноприйнятого розуміння кастрації як фізичного явища, хімічна кастрація – це гормональна терапія, що суттєво знижує виділення тестостерону. Ця процедура не позбавляє можливості мати ерекцію у кастрованого чоловіка, однак зменшує сексуальний потяг.

     Фізичну кастрацію застосовували у Німеччині та Скандинавії півстоліття тому. На сьогодні єдина країна, де передбачена фізична кастрація, – це Чехія. Умовою такого застосування є клопотання засудженого. Проте Рада Європи (комітет запобігання катуванням) вже неодноразово вимагав від Чехії скасування можливості застосування фізичної кастрації.

     Хімічна кастрація в сучасному світі застосовується примусово у Казахстані, Киргизстані, Росії, частково в Данії та п’яти штатах США. Добровільно застосовується у Великобританії, Швеції, Польщі, більшості штатів США, Ізраїлі, Бельгії та Німеччині. В трьох останніх країнах таке добровільне застосування зменшує термін відбуття покарання.

Побічна дія

     Оскільки хімічна кастрація – це гормональна терапія, то відповідно лишатимуться нездорові наслідки після проведення такої процедури. Зокрема, це гіперглікемія (підвищений рівень глюкози в крові), ожиріння, депресія з можливим наслідком агресивності, гінекомастія (у чоловіків – збільшення грудних залоз, що роблять груди схожими на жіночі) та ще збільшення ризиків цілого ряду різноманітних захворювань.

Практичне застосування

     Відповідно до прийнятого Закону, ця процедура не могла бути застосована до осіб, що вчинили злочин у віці до 18 та після 65 років. Протягом певного періоду (близько 2 місяців) людина повинна проходити відповідну терапію у вигляді ін’єкцій. Варто відмітити, що після завершення цієї терапії, сексуальний потяг – відновлюється.

Застосування за Законом

    Прийнятою нормою передбачалось і введення реєстру педофілів. При цьому реєстр є відкритим, що насторожило чимало юристів. При відкритості такого реєстру будь-хто може зайти до нього, знайти усіх педофілів, що проживають поруч. Задля безпеки дітей відкритість такого реєстру – це зручно і доступно, однак, таким списком порушуються, в першу чергу, права на лікарську таємницю.

Вартість покарання

     За приблизними підрахунками, вартість хімічної кастрації становить близько 3,5 тисяч гривень на місяць.

Альтернатива Закону

     На день прийняття Закону №6449 був також зареєстрований інший законопроект №6607, який передбачав альтернативні варіанти заходів для зменшення такої злочинності. Зокрема, це збільшення терміну ув’язнення до 12-15 років (в залежності від кваліфікації), довічне ув’язнення у випадку рецидиву, реєстр не повністю відкритий (обмежений), а хімічна кастрація – добровільне лікування.

Поняття педофілії

     Потрібно нагадати, що таке педофілія. Педофілія – це  сексуальний потяг до дітей. Проте не всі розуміють, що педофілія – це хвороба, що належить до сексуальних розладів, серед яких і некрофілія та ексгібіціонізм. В жодному разі не намагаюсь, як адвокат, виправдати цих осіб в очах суспільства, а точніше скоєнні ними дії. Лише вважаю за необхідне уточнити, що керуються такі особи в таких діях не власним розсудом, оскільки він у них порушений.

     Водночас варто відмітити, що не усі злочини сексуального характеру, що скоюються відносно дітей, є злочинами з причин наявності педофільного розладу. Нефахівці називають педофілами усіх, хто скоює злочин проти статевої свободи відносно неповнолітніх, проте такий діагноз встановлюється за висновком експерта і, за неофіційними даними, до педофілів відносяться лише 50% осіб, що вчинили такий злочин.

     Після прийняття цього Закону відгуки були неоднозначними. Фактично вони пов’язані не лише з тим, що цей Закон не оправдав очікувань, а й з тим,  що має ряд практичних та правових підстав вважати його недопрацьованим. Передбачали й задоволення скарг до Європейського Суду з прав людини і навіть виникнення корупційних схем при закупівлі та використанні таких недешевих препаратів. Підсумовуючи, хочу додати, що станом на день підготовки цього матеріалу до друку, Президентом України Володимиром Зеленським накладено вето на цей закон.

Автор: Адвокат Віталій Жуковський

м. Луцьк, вул. Богдана Хмельницького, 47

тел.: +38 (099) 1753495

Опубліковано: People UA № 2(48), осінь 2019