Воєнний стан в Україні та мобілізаційні заходи вимагають від громадян, а особливо військовозобов’язаних, військовослужбовців та їхніх сімей, а також власників бізнесу, бути обізнаними в галузі мобілізаційного та військового законодавства.
Стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплює перелік підстав для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Згідно пункту першого частини першої вказаної статті не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Бронювання військовозобов’язаних працівників – це процедура, яка дозволяє певним категоріям співробітників критично важливих підприємств отримати відстрочку від мобілізації. Це не лише спосіб забезпечити функціонування економіки загалом і критично важливих галузей зокрема, але й можливість зберегти кваліфіковані кадри та продовжити діяльність для підтримки обороноздатності країни.
Однак не всі підприємства та установи мають право бронювати своїх працівників. Відповідно доПорядкубронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану існують два головні переліки критеріїв. Перший – за яким підприємство може бути визнано критично важливим для української економіки або для забезпечення життєдіяльності населення. А другий –для підприємств, які здійснюють забезпечення потреб Збройних сил України та інших військових формувань.
Визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період здійснюється за 8-ма критеріями. А підприємство, яке здійснює забезпечення потреб Збройних сил України та інших військових формувань визнається таким за 5-ма критеріями. Пункт 3 Порядку визначає, щопідприємство повинно відповідати трьом або більше критеріям. Є окремі види діяльності, яким достатньо лише двох критеріїв. Але в більшості випадків все ж таки потрібно зібрати три критерії.
Визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період здійснюється центральним органом виконавчої влади, іншим державним органом, органом державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України. Після визначення підприємства критично важливим можна подавати списки на бронювання працівників.
З метою оптимізації процедури бронювання 5 червня 2024 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 650 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану» (надалі – постанова №650), якою серед іншого впроваджено можливість бронювання військовозобов’язаних в електронній формі через портал «Дія» та врегульовано інші важливі для бізнесу питання.
Відзначу, що впровадження бронювання через портал «Дія» дозволило усунути затягування строків розгляду документів та необґрунтовані відмови.
Порядок бронювання на порталі «Дія» є наступним:
1. Міністерства та обласні військові адміністрації вносять до Єдиного переліку підприємства, які мають право бронювати працівників.
2. Керівники підприємств, установ, організацій подають на порталі «Дія» списки на бронювання та засвідчують заяву електронними підписами.
3. Система автоматично перевіряє, чи працівник офіційно працевлаштований і чи є його дані в Електронному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
4. «Дія» протягом доби надсилає сповіщення керівнику про результат розгляду.
5. У разі позитивного рішення працівник автоматично переводиться на спеціальний військовий облік на строк дії бронювання, і ця інформація з’являється в застосунку «Резерв+». Згодом витяг про бронювання можна буде завантажити на порталі «Дія» та за потреби роздрукувати.
Постановою № 560 також було збільшено строк дії бронювання для працівників з 6 до 12 місяців. Однак необхідно враховувати, що на такий строк надаватимуться бронювання, які отримані вже після набрання чинності постановою. Бронювання, отримані до вказаної дати, автоматично не продовжуються до 12 місяців та залишаються чинними протягом строку їх дії.
Раніше бронювання було доволі заплутаним. А через втрату даних територіальними центрами, підприємствам доводилося подавати людей наново. Сподіваємося, що нова послуга без людського фактору на порталі «Дія» зробить бронювання швидким і прозорим.
Фотограф: Романія Солтисюк
Автор: Адвокат Ірина Міщук
м. Луцьк, вул. Лесі Українки, 10/21
тел.: (050) 432 86 64
тел.: (067) 217 93 91
Опубліковано: "People UA" #3(58) осінь-зима 2024