Позбавлення батьківських прав

У наш час потрібно знати закон, аби зуміти захистити себе. Правова допомога – саме та почесна місія, яку виконує адвокат. Від сьогодні у рубриці «Консультант» компетентний юрист-консультант інформуватиме читачів щодо актуальних питань сьогодення. Просвітницька діяльність адвоката допоможе Вам у вирішенні складних життєвих ситуацій, захисту своїх прав, навчить бути досвідченими та діяти у правовому полі.

     На жаль, трапляються випадки негідного ставлення до дітей, в звязку з чим виникає питання про позбавлення батьківських прав. Прийняти таке рішення може виключно суд і лише на підставі звернення одного з батьків, опікуна, піклувальника, особи, в сім'ї якої проживає дитина, закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, в якому вона перебуває, органу опіки та піклування, а також самої дитини, яка досягла чотирнадцяти років. Статтею 164 «Сімейного кодексу України» вказаний вичерпний перелік підстав для позбавлення судом батьківських прав батька або ж матері, якщо він або ж вона:

1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2) ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини;

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

     В будь-якому випадку для прийняття судом рішення до розгляду справи долучається орган опіки та піклування, який складає висновок про доцільність позбавлення батьківських прав. Оскільки сам суд не може встановити ряд фактів, а підхід до даної категорії справ потребує значного та всебічного дослідження обставин, тому даний висновок відіграє важливу, інколи й вирішальну роль при прийнятті судом рішення.

     На практиці найчастіше зустрічається така підстава, як ухилення від виконання своїх обовязків по вихованню дитини. Помилково побутує думка, що лише сам факт систематичної несплати аліментів є підставою вважати, що батько ухиляється від виконання обов’язків по вихованню дитини. Так, звісно, це є неналежним виконанням покладених обовязків, однак це не вказує на категоричність ухилення від виконання своїх зобовязань по вихованню дитини. Таку ж думку висловив і Вищий спеціалізований суд України в одному зі своїх рішень та врахував «прояв ініціативи та бажання батька спілкуватись із сином, піклуватися про нього й брати участь у його вихованні».

     У разі позбавлення особи батьківських прав, вона втрачає не лише обовязки по її вихованню, але й усі права на дитину. При цьому особа, що була позбавлена батьківських прав, не позбувається зобов’язання сплачувати аліменти, за нею залишаються інші обов’язки щодо утримання дитини. Також суд при вирішенні даного питання, якщо раніше аліменти не стягувались, одночасно може й розглянути питання про подальше стягнення аліментів з особи, що була позбавлена батьківських прав.

     В цілому позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, тому законом визначений вичерпний перелік суттєвих підстав. В жодному разі позбавлення батьківських прав не може бути наслідком неприязних стосунків батьків між собою чи прояву амбіцій. Рішення суду про позбавлення батьківських прав приймається виключно з метою захисту прав дитини.

Адвокат Віталій Жуковський

м. Луцьк, вул. Богдана Хмельницького, 47

тел.: +3 (099) 1753495

Опубліковано "People UA" # 4(44), літо 2018