Правила розмитнення автомобілів

Актуальних обертів набирає тема розмитнення автомобілів, тому журнал «People UA» вирішив підготувати для Вас корисну інформацію у питаннях та відповідях.

Почнемо з того, що нагадаємо, що таке «розмитнення» і які його основні етапи. Отже, є три основних митних платежі: мито, акциз та ПДВ. Ще є не митний, та обов’язковий платіж – збір за першу реєстрацію, котрий стосується легкових автомобілів. Мито: розраховується у відсотках від оціночної вартості автомобіля, його розмір від 0 до 10 відсотків (рідше – 15-20% або й більше для санкційних транспортних засобів). Акциз залежить від типу ТЗ (транспортного засобу), його двигуна, робочого об’єму циліндрів (для ДВЗ) або ємкості акумулятора (для електромобілів). Податок на додану вартість (ПДВ) становить 20% від суми (вартість автомобіля + мито + акциз).

Збір за першу реєстрацію сплачується після митного оформлення та перед самою реєстрацією, його розмір становить від 3 до 5% від вартості легкового авто. Окрім митних платежів, плануючи бюджет на покупку авто за кордоном, варто додати витрати на саму поїздку (або доставку авто по материку та контейнером, для машин із США), вартість послуг брокера, ціну сертифікації авто в Україні та додати ще трохи, щоб точно вистачило на всі інші супровідні витрати.

1. Питання: Які документи потрібно подати для митного оформлення авто, ввезених в Україну з Литви, Польщі, Болгарії, Німеччини та т.п. країн?

Відповідь: Подаються такі основні документи:

- реєстраційні (технічні) документи на транспортний засіб (як правило, це технічний паспорт);

- документи, що підтверджують право власності особи на транспортний засіб (як правило, це договір купівлі-продажу) або право ним розпоряджатися та декларувати (як правило, це доручення);

- рахунок-фактуру (інвойс) або інший документ, який визначає вартість товару (можливо, це буде один і той же документ, що підтверджує право власності).

2. Питання: В якому місці та в якій митниці можна розмитнити транспортний засіб, який вже є в Україні або який тільки планують ввезти в Україну?

Відповідь: Митне оформлення можна здійснити у будь-якій митниці України.

Адреси та реквізити конкретних місць оформлення можна знайти на субсайтах територіальних органів ДФС або на веб-порталі ДФС.

3. Питання: Чи можна не виїжджати з України, а здійснити митне оформлення в митниці свого регіону?

Відповідь: Можна не виїжджати, а подати необхідні документи і пред’явити транспортний засіб у будь-яку митницю (найближчу).

4. Питання: Чи може бути авто, заявлене в режим «імпорт» особою, яка не перетинала на цьому авто кордон?

Відповідь: Може бути заявлене особою, яка не перетинала митний кордон, за умови подання документів, що підтверджують право власності цієї особи на транспортний засіб або право ним розпоряджатися та декларувати (доручення).

5. Питання:Чи може скористатися знижкою протягом 90 днів людина, яка вже розмитнила таке авто?

Відповідь: Ні, знижка протягом 90 днів (тобто коефіцієнт 0,5 при сплаті акцизного податку) може бути застосована при оформленні громадянином лише одного легкового транспортного засобу.

Один транспортний засіб може бути оформлений тільки один раз. Якщо автомобіль вже був оформлений митницею раніше та сплачені платежі, то оформити цей же автомобіль ще раз і скористатись знижкою (коефіцієнт 0,5) неможливо.

6. Питання: Чи може згідно з новими законами авто в’їжджати на територію України з підготовленою попередньою митною декларацією без сплати залогових платежів, якщо авто заявлене в режим «імпорт»?

Відповідь: У випадку, якщо громадянином прийнято рішення про ввезення автомобіля (легковий автомобіль, код 8703 за УКТ ЗЕД), то подання попередньої митної декларації та гарантування сплати митних платежів є обов’язковими. У такому випадку застосування грошової застави є тільки одним із видів забезпечення сплати митних платежів, хоча можуть бути обраними й інші види гарантування.

Грошова застава як обов’язковий вид гарантії застосовується тільки у випадку транзитного переміщення резидентом України транспортного засобу, що знаходиться на постійній реєстрації за межами України.

7. Питання: Чи може людина сама звернутися на митницю та подати документи для імпорту авто, чи для цього потрібен спеціальний митний брокер. Якщо потрібен – де взяти перелік брокерських фірм, яка середня вартість брокерських послуг?

Відповідь: А) Законодавством це не забороняється. Громадянин може самостійно заповнити митну декларацію та подати необхідні документи. Але краще звернутись до митного брокера – до кваліфікованого спеціаліста, оскільки законодавством передбачено, що транспортні засоби декларуються із заповненням митної декларації, порядок заповнення якої потребує спеціальних знань та певного програмного забезпечення. Крім того, паперова митна декларація повинна обов’язково супроводжуватись її електронною копією. Невірне заповнення митної декларації може призвести до низки неприємностей (аж до складання протоколу про порушення митних правил).

Б) Інформація про митних брокерів постійно оновлюється та розміщується на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у рубриці «Реєстри» (http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/reestri/).

В) Інформацію про вартість брокерських послуг можна дізнатись у митних брокерів (ДФС не контролює цю вартість).

8. Питання: Чи потрібно приїжджати на авто в зону митного огляду для його догляду?

Відповідь: Митне оформлення здійснюється у будь-якій митниці України, але з обов’язковим пред’явленням авто, тобто:

- пред’явлення авто митниці є обов’язковим;

- рішення про проведення митного огляду приймає посадова особа митниці з урахуванням вимог Митного кодексу.

Оскільки митні формальності здійснюються в зонах митного контролю, то приїжджати в зону митного контролю – обов’язково.

9. Питання: Якщо сплачений штраф за прострочення транзиту, чи треба сплачувати 8500 штрафу?

Відповідь: Сплата штрафу при порушенні громадянином митних правил не звільняє цього громадина від виконання взятих на себе зобов’язань щодо дотримання митного режиму.

Якщо після сплати штрафу транспортний засіб, ввезений в режимі транзиту або тимчасового ввезення, продовжує перебувати на території України, є підстави вважати, що цей автомобіль продовжує перебувати в Україні з порушенням митного законодавства.

Новим Законом передбачено, що, не зважаючи на сплачений раніше штраф, добровільна сплата коштів в розмірі 8500 грн (яка не є штрафом), є обов’язковою при оформленні в режимі імпорту транспортного засобу, щодо якого порушено строки та умови режимів транзиту чи тимчасового ввезення.

10. Питання: На які реквізити має сплачуватися добровільний платіж 8500 грн, та як дізнатись, чи треба його платити?

Відповідь: Передбачені новим Законом добровільні кошти (8500 грн) сплачуються одночасно з митними платежами і в такому самому порядку.

Реквізити депозитного рахунку, на який сплачуються кошти (митні платежі, добровільні кошти), є індивідуальними для кожної митниці.

Інформацію про реквізити депозитного рахунку митниці, в якій громадянин планує оформлювати авто, можна знайти на субсайтах територіальних органів ДФС, дізнатись у працівників підрозділу митниці, в якому безпосередньо буде проводитись оформлення, або в митного брокера.

11. Питання: Хто і як визначає вартість авто, з якої платиться ПДВ та мито?

Відповідь: Документами, що підтверджують вартість придбаного громадянином автомобіля, є:

- договір купівлі-продажу;

- інвойс;

- банківські або інші платіжні документи;

- експортна декларація;

- довідкова інформація щодо вартості аналогічних транспортних засобів у країні експорту.

У цих документах повинні бути зазначені дата продажу, номер шасі (рами), кузова (або ідентифікаційний номер), номер двигуна автомобіля, його модель, рік випуску, а також ім’я та прізвище особи, якій продано автомобіль.

За наявності підстав вважати, що заявлено недостовірну вартість або у разі відсутності вищевказаних документів, митниця ДФС визначає вартість автомобіля самостійно.

 

Опубліковано "People UA" № 6(52), весна 2021