Правова консультація

Запитання: Доброго дня! Звертається до Вас Олександр Григорович, мешканець міста Луцька. Мій син Іван потрапив в неприємну ситуацію, на початку березня 2018 року його затримали працівники поліції з наркотичною речовиною. Як мені пізніше пояснив слідчий, у мого сина виявили 2 грами наркотичного засобу амфітаміну та порушили кримінальну справу за ст.309 КК України. Підкажіть, будь ласка, яка відповідальність може бути за це моєму синові та як вийти із ситуації?

Відповідь: Доброго дня! Статтею 309 Кримінального кодексу України встановлюється кримінальна відповідальність за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту.

Міра покарання визначається відповідно до частини вказаної статті, враховуючи тяжкість злочину (кримінального правопорушення), а саме:

1. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту, – караються штрафом від п’ятдесяти до станеоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб чи особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 307, 308, 310, 317 КК України, або якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги у великих розмірах, – караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою статті 309 КК України, вчинені із залученням неповнолітнього, а також якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги в особливо великих розмірах, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

Згідно з ч. 4 ст. 309 КК України та постановою Пленуму Верховного Суду України від 26.04.2002р. № 4 «Про судову практику в справах про злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів» винна особа, яка добровільно звернулася до лікувального закладу і розпочала курс лікування від наркоманії, на підставі ч. 4 ст. 309 КК України звільняється від кримінальної відповідальності за дії, передбачені ч. 1 ст. 309 КК України.

Для того, щоб суд прийняв рішення про звільнення від кримінальної відповідальності, необхідно ще на стадії досудового розслідування добровільно пройти курс лікування від наркотичної залежності у відповідному медичному закладі та під час розгляду кримінальної справи у суді надати суду довідку про проходження такого лікування, а також заявити відповідне клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі частини 4 статті 309 КК України.

Слід звернути увагу на той факт, що в разі заявлення обвинуваченим клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності, суд має встановити, чи виявив обвинувачений бажання вилікуватись добровільно, а не з метою ухилення від кримінальної відповідальності. При цьому у медичній довідці має бути зазначено, що обвинуваченому встановлено діагноз синдрому залежності від наркотичних засобів, який би підтверджував, що особа потребує лікування.

Що стосується частин 2 та 3 статті 309 КК України, які передбачають покарання тільки у вигляді позбавлення волі, то в даному випадку при винесенні вироку суд може застосовувати як статтю 69 КК України, тобто призначити більш м’яке покарання, ніж передбачено законом або застосувати статтю 75 КК України, передбачено звільнення від відбування покарання з випробуванням (з іспитовим строком), тобто призначити відбування покарання умовно.

Звісно, задля застосування вищенаведених пом’якшуючих покарань статей Кримінального кодексу України необхідно мати бездоганну характеристику та пом’якшуючі обставини, якими є:

– з’явлення із зізнанням, щире каяття або активне сприяння розкриттю злочину;
вчинення злочину жінкою в стані вагітності;

– вчинення злочину внаслідок збігу тяжких особистих, сімейних чи інших обставин;
– вчинення злочину під впливом погрози, примусу або через матеріальну, службову чи іншу залежність та інші.

У будь-якому випадку Вашому синові не слід давати будь-які покази або пояснення співробітникам поліції, чи ставити підписи на незрозумілих документах, допоки не поспілкуєтесь із адвокатом.

Пам’ятайте, Ваш син має право з моменту затримання користуватися правовою допомогою захисника, яке гарантоване ст. 29 Конституції України. 

Вартість гонорару адвоката за здійснення захисту підозрюваного (обвинуваченого) на досудовому розслідуванні та в судах всіх інстанцій залежить від тяжкості злочину (кримінального правопорушення), тобто від частини статті 309 КК України та є договірною.

Адвокат

Максимович Тарас Олегович 

м. Луцьк, вул. Шопена,22

тел.: (066) 8888-433

факс: 0332-24-13-03

Опубліковано "People UA" # 4(44), літо 2018