Знахідка чи крадіжка?

Часто ми губимо належні нам речі або ж просто забуваємо їх у людних місцях. Так само знаходимо залишені чи забуті речі. Неодноразові дискусії щодо того, чи це знахідка, чи крадіжка, викликають різні думки у суспільстві. Кожна ситуація є індивідуальною та неможливо вичерпним переліком охарактеризувати відмінність.

Що ж таке знахідка?

Законодавством передбачено, що особа, яка знайшла загублену річ, повинна негайно про це повідомити власника або ж особу, яка її загубила, і повернути цю річ. Якщо ж знайдено річ у транспорті або ж приміщенні, повинна повернути знахідку власнику або ж особі, що представляє власника транспорту чи приміщення. В такому разі вже власник приміщення набуває обов’язків особи, яка знайшла загублену річ.

У разі ж, якщо власника речі ми не можемо встановити, Кодексом передбачено обов’язок заявити про знахідку органу Нацполіції. У випадку, якщо знахідка швидко псується, – є право її продати, проте це не позбавляє обов’язку заявити про це в Нацполіцію. Після таких дій потрібно повернути отримані від продажу кошти власнику загубленої речі. Багато хто може не погодитись з цим, проте це не думки адвоката, а пряме зазначення цих обов’язків статтею 337 Цивільного Кодексу України. При цьому у разі втрати, знищення чи пошкодження знайденої речі, особа, яка знайшла загублену річ, зобов’язана відшкодувати її власнику.

Водночас трапляються випадки, коли особа, яка знайшла певну річ, під приводом знахідки привласнює її без повідомлення Нацполіції, помилково вважаючи себе такою особою, що набула право власності. Нерідко це супроводжується прихованням факту знахідки від інших, таємне привласнення та швидке залишення місця, де ця знахідка була виявлена. Такі дії особи слід кваліфікувати як крадіжку. Так, власника речі ми можемо не знати, проте і особа, що проникає в житло, не завжди знає, хто є власником. Ігнорування потреби заявити в Нацполіцію про знахідку чи повідомити власника або ж водія міського транспорту чи закладу харчування про знахідку, прямо вказує на умисел особи – заволодіння чужим майном, що відповідно до статті 185 Кримінального кодексу України вказує на такі дії, як на крадіжку.

Юридична відмінність

Верховний Суд вже двічі у своїх висновках вказав, що «на відміну від крадіжки, привласнене майно може вважатися знахідкою лише за умов, що: а) воно вибуло з володіння власника; б) місцезнаходження цього майна власнику не відомо; в) між втратою майна та його знахідкою пройшов тривалий час, який давав власнику підстави вважати майно остаточно втраченим; г) особа, яка знайшла майно, не була очевидцем події втрати і сама не чинила будь-яких активних дій, спрямованих на вилучення майна з володіння власника; д) відсутня можливість виявлення (ідентифікації) законного власника майна». (Справа №128/984/17 від 23.06.2020р та справа №761/31918/14-к від 18.07.2019р).

В одному випадку особа блукала офісними приміщеннями в пошуках кабінету та знайшла «на дорозі» мобільний телефон, після чого людина вирішила, що річ просто знайдено, пішла через запасний вихід. У іншому випадку – дівчина в Торговому центрі знайшла гаманець на підлозі, між торговими рядами. Заперечуючи свою винуватість, вказувала на подальшу мету повідомити Нацполіцію про знахідку, проте судами було взято до уваги дії обвинуваченої – вони були таємними, гаманець не відкривала та не бажала встановлювати власника речі. Про знахідку адміністрацію Торгового центру не повідомляла, хоча й власниця гаманця зверталась вже через 2,5 години після згуби.

Набуття права власності

Також варто звернути увагу, що статтею 338 ЦК України передбачено можливість набуття права власності на знайдену річ після виходу шестимісячного терміну з часу повідомлення Нацполіції про таку знахідку. Кодексом не передбачений обов’язок відразу ж надавати знайдену річ, а лише повідомляти. Виняток – знайдений транспортний засіб, який необхідно передати Нацполіції для подальшого зберігання та набуття права, на яке – не передбачено Кодексом для осіб, що знайшли автомобіль.

Автор: адвокат Віталій Жуковський

м.Луцьк, вул. Лесі Українки 10, оф. 21  тел.: +38 (099) 1753495

Опубліковано "People UA" № 6(52), весна 2021