11 порад щодо виховання дітей в умовах війни

Воєнні події, безумовно, мають значний вплив на психічний стан і розвиток дітей. Сьогодні батьки в Україні опинились у надзвичайно складній ситуації, обумовленій війною. Їм необхідно дбати про порятунок, про базові потреби та власне здоров’я, а також про ментальне здоров’я та благополуччя своїх дітей.

Отже, читайте рекомендації батькам щодо психологічної корекції у воєнних умовах:

1. Перше і найважливіше правило: забезпечити дитині режим сну та харчування. Навіть у нових умовах і оточенні треба намагатися дотримуватися стабільного режиму.

2. Розписати розклад дня: гігієну, фізичні та навчальні заняття, розваги. Проговорювати порядок дій заздалегідь. Давати чіткі, послідовні інструкції. 

3. У дитини має бути власний простір для руху та ігор, можливість займатися творчістю та звичними домашніми справами.

4. Переключити увагу дитини на щось важливе тут і зараз, наприклад, прохати допомогти у звичайних рутинних справах. Активно залучати дитину до домашніх обов’язків.

5. Заохочувати дітей до спілкування з рідними та друзями: дзвонити татові, бабусям і дідусям, друзям і знайомим. Підтримувати спілкування дитини з друзями, з якими вимушено розлучила війна (месенджери, аудіоповідомлення, відеозв’язок).

6. Обговорювати плани та мрії. Наприклад, мріяти разом про те, чим будете займатися з дитиною влітку, куди поїдете, коли закінчиться війна в Україні. Обговорювати, як саме ви будете планувати втілення мрії.

7. Вислуховувати уважно думки дитини про війну, давати пояснення, відповідно до віку, без зайвих деталей. Чесно розповідати про свої емоції і уникати марних обіцянок.

8. Дбати про себе і свою психічну стабільність. Знаходити ресурси на себе і намагатися заспокоюватися, щоб транслювати дитині спокійний і врівноважений стан; демонструвати надійність і спокій.

9Варто прищеплювати дитині соціально заохочувальні норми поведінки (відповідні до місця проживання). При зміні місця перебування дізнатися про гуртки та секції поруч, де дитина зможе спілкуватись і розвиватись.

10. Дотримуватися усталених сімейних традицій та ритуалів – це дає гарну опору. Це може бути читання перед сном, запалювання свічок і молитва, сніданок на свіжому повітрі, пісні та певні ігри перед сном тощо. Спілкуватися з дитиною перед сном про події та відчуття, про мрії та побажання; проговорювати радісні та приємні моменти, які сталися протягом дня.

11. Жартувати та сміятися, допомагати перетворювати страшні речі в уяві дитини на смішні. Знаходити ресурс на ігри з дитиною, аби допомогти їй проживати емоції.

Автор: сімейний психолог Оля Недо

Опубліковано: People UA magazine # 2(57), літо 2024