
Прийшла зима, а це означає, що зовсім скоро ми будемо збиратися за великими столами і святкувати новорічні свята. Всі ми з нетерпінням їх чекаємо, адже вони асоціюються із родинним теплом, домашнім затишком, смачними вечерями та теплим какао. У всіх нас є спогади з дитинства, де ми всією сім’єю прикрашаємо ялинку, готуємо смаколики, а потім весело та смачно проводимо час за святковим столом. Такі моменти дуже цінні, адже ці спогади залишаються з нами на все життя.
Хто із нас не зіштовхувався із ситуацією, коли на наступний день після свят не відчував би важкість у животі, метеоризм, печію та інші неприємні симптоми?
Крім того, ми отримуємо пару зайвих кілограмів і обіцяємо собі почати правильно харчуватись одразу після свят. І більшість з нас вже сприймає такі симптоми на наступний день невід’ємною частиною післясвяткового частування. Та й звикли, що зайві кілька кілограмів – це норма у післясвяткові дні.
А що, як я скажу, що це не норма? І цілком можливо не відчувати неприємних симптомів і не поправитися за святковий період. Потрібно лише дотримуватись деяких правил –і вас більше не потурбує важкість у животі після смачної вечері!
Отож, правило № 1
Не переїдайте!
Зовсім не обов’язково з'їсти все, що є на столі. Ви знаєте, скільки їжі вам потрібно,аби насититися, от і дотримуйтесь цієї кількості. Не потрібно її збільшувати у 2-3 рази.
Правило № 2
Дотримуйтесь звичного розпорядку їжі
Зовсім не обов’язково цілий день ходити голодними, аби ввечері відвести душу. Дотримуйтесь звичного для себе режиму, зазвичай,це повноцінні 3 прийоми їжі на день. Відповідно,за вечерею у вас не буде бажання з’їсти слона)
Правило № 3
Не забувайте про овочі
Вони потрібні нам щодня у кількості 400-500 гр і святкові дні – не виняток. Нехай половина вашої святкової тарілки складається із овочів, а інша половина – із улюблених страв.
Правило № 4
Пам’ятайте також про воду
Свята чи не свята, а нам щодня потрібно пити чисту воду. Особливо добре випивати склянку теплої води за 30 хв до їжі. Таким чином ви поповните водний баланс і підготуєте шлунок до роботи.
Правило № 5
Солодке споживайте лише в першій половині дня
Всі ми добре знаємо, що солодощі та фрукти краще їсти у першій половині дня. Тож святкові дні не виняток. Не потрібно їсти фруктову нарізку під новорічні фільми після смачної вечері. Це погіршить процес травлення їжі та призведе до здуття та важкості у шлунку. А велика кількість фруктози (тобто цукру) у фруктах може залишитись на вашій талії у вигляді зайвих кілограмів. Тож краще все-таки перенести споживання солодощів на сніданок чи обід наступного дня.
Правило № 6
Обмежте споживання м’яса
На рівні із солодощами і фруктами, всі ми знаємо,як довго і важко перетравлюється червоне м’ясо. Саме тому його теж краще їсти на обід, а не на вечерю. Або ж,якщо без нього ніяк, з’їжте трішки. Не варто споживати кілька видів ковбаси, запечене м’ясо, м’ясний рулет і котлети. Оберіть щось одне і невелику кількість. І обов’язково їжте м’ясну страву з овочами! Вони покращать процес травлення.
Правило № 7
Пам’ятайте про рух і свіже повітря
Святкові дні – зовсім не привід лежати на дивані декілька днів поспіль. Наше тіло потребує руху щодня. Тож не позбавляйте себе можливості прогулянок пішки на свіжому повітрі, якіпідуть лише на користь!
Правило № 8
Не їжа головна
Не відводьте їжі багато уваги. Приготуйте найулюбленіші страви. Зробіть менше, але краще! Отримуйте задоволення від спілкування з рідними, веселіться, смійтесь. Адже саме ці речі роблять нас щасливішими, а не їжа!
Веселих вам свят! З найкращими побажаннями ваш дієтолог Тетяна Ярмошук.
Автор: Тетяна Ярмошук – дієтолог-консультант з питань корекції ваги, нормалізації здоров’я за допомогою харчування, покращення мікрофлори шлунку, детоксу, допомоги у виборі продуктів (вміння читати етикетки) та правильному їх приготуванні, збалансуванні раціону та індивідуальному підборі вітамінів. Освіта: психолог (НАУ, м. Київ), дієтолог (Full Fit School м. Київ), Фітнес Академія (м. Київ), The Body School (м. Київ), PRO-Здоровье (Росія). Досвід роботи: дієтолог у спортивних клубах Києва.
Опубліковано "People UA" 5(51) зима, 2021