Акваскейпінг

Створення сучасних підводних пейзажів не може обійтися без натуральності, природності, присутності живих рослин у інтер’єрі акваріуму. Відійшли у минуле акваріуми зі штучними рослинами… Musthave акваріумістики – акваскейпінг, що в перекладі означає «акваріумний дизайн». Акваспейпінг набув статусу мистецтва акваріумної композиції і належить до одного з видів декоративно-прикладного мистецтва. Є два основні напрямки акваскейпінгу, про переваги яких розповідає акваріуміст Валерій Бегун. 

Японський стиль (Такаши Амано)

Батьківщиною сучасного акваскейпінгу вважається Японія. Цей вид акваріумного дизайну має на меті відтворити природну красу в акваріумі. Амано розуміє організацію простору живого куточку, тому в його основі лежать корчі та каміння, мохи та низькорослі рослини, а окрасою є великий рух води та відблиски на дні. Тут не важливо зберегти вуглекислий газ, розчинений у воді, адже газоподібний газ подається постійно. Живі мешканці акваскейпінгу підбираються таким чином, аби вони не просто мали можливість мирно співіснувати, але й відображати задум, закладений у створення пейзажу дизайнером.

Голландський стиль

Подібний до японського, відмінністю є групові насадження високих рослин. Рекомендовано насаджувати один вид рослин на десять сантиметрів акваріума. Високі рослини потрібно садити на задньому плані, а низькі – ближче. Так як і у Амано, дизайнер-акваріуміст робить перспективу, що створюється завдяки насипу вверх до задньої стінки. Таким чином візуально з’являється ефект продовження дна. Бажано не рухати води, бо вуглекислий газ вивільняється при русі води по поверхні.

Харчування рослин

Кожна рослина створює свій фон, і при хорошому рості вона потребує добрив, заліза, мікроелементів та вуглекислого газу. Адже залізо та мікроелементи надають рослинам яскравості, а освітлення і добрива поліпшують ріст. Як відомо, наявність великої кількості макроелементів (нітратів і фосфатів) є причиною розвитку водоростей. Макроелементи, які утворюються від життєдіяльності риб, рослини утилізують з води, тому слід обирати добрива без вмісту макроелементів. Макроелементи можна додавати лише після аналізу води, і новачкам не рекомендовано робити це самостійно.

Кисень

Зазвичай у акваріуми з великою кількістю рослин встановлюють установку СО2, проте не кожен може дозволити собі таку розкіш. Мета такої установки – швидкий ріст рослин, через яку подається вуглекислий газ вдень, і рослини вже в другій половині дня починають фотосинтезувати так, що навіть неозброєним оком помітно бульбашки кисню. Вуглекислота впливає на рівень PH, і, аби уникнути передозування вуглекислим газом, потрібно ставити індикатори вмісту СО2. В стандартному акваріумі, де освітлення менше, ніж 0,5 Ват на 1 літр, можна застосовувати вуглекислий газ в рідині, який подається один раз у тиждень, легко розчиняється у воді й, що найголовніше, – рослини і риби добре почуваються.

Посадження рослин

Рослини слід садити групами, тобто якщо одна група рослин росте в одному місці, то не варто такі ж рослини садити в іншому кутку. Наприклад, антагоністи валіснерія і кліптокаріна разом ростуть погано, окремо добре. А рослини, які полюбляють темні місця, потрібно садити під корчами. 

Освітлення

Чим більше освітлення, тим більше потрібно вуглекислого газу. При низькому освітленні – 0,5 Ват на 1 літр – справиться СО2 в рідині. Якщо багато освітлення, то потрібно й більше вуглекислого газу, оскільки рідина може не впоратися. З радянських часів залишився стереотип – робити цілодобову аерацію. В голландських та японських акваріумах аерація подається лише вночі, оскільки рослини, споживаючи вуглекислий газ, під дією фотосинтезу виділяють достатню кількість кисню і аерація тільки шкодить, позаяк нейтралізує цей цінний вуглекислий газ. Рекомендовано ставити на акваріум окремо компресор для аерації вночі – коли риби і рослини починають споживати кисень.

магазин «Декоративна рибка»

м. Луцьк, просп. Волі, 20, тел.: (050) 5177033

www.rubka.volyn.ua

Різноманітні акваріуми – Встановлення – Обслуговування

Опубліковано "Лише Насолода" № 5(33) літо 2015