Анатолій Дорошук

«Ми успішні в тому, що беремося за усе неможливе та намагаємось зробити можливим»

Цуманська ОТГ – одна з найчисленніших в області, тут проживає 12669 мешканців. Ця об’єднана громада створювалася шляхом об’єднання Цуманської селищної, Берестянської, Липненської та Холоневичівської сільських рад, а згодом доєднанням Сильненської сільської ради. Наразі в різних куточках ОТГ проводяться інфраструктурні роботи. Значна частина коштів виділяється з обласного бюджету на умовах співфінансування. Йдеться про дороги, освітлення вулиць, ремонти освітніх закладів, придбання медичного обладнання, вирішення екологічних проблем. 56 % земель Цуманської ОТГ – лісові. Це впливає як на зайнятість людей, напрямки розвитку підприємницької діяльності, так і на пронаповнюваність бюджету. Очолює громаду колишній атовець Анатолій Дорошук. Активність лідера підтримують місцеві депутати та громада. Свого часу Анатолій Васильович довгі роки пропрацював у лісовій галузі, добре знає вагу «деревній силі» держави, а ще – ціну людям, які там працюють. Про основні досягнення та реалізовані проєкти, про реформу децентралізації та пріоритети, майбутні плани читайте в ексклюзивному VIP-інтерв’ю з головою Цуманської селищної обєднаної територіальної громади Анатолієм Дорошуком.

 

Довідка

 

Персона: Дорошук Анатолій Васильович

 

Посада: голова Цуманської селищної обєднаної територіальної громади

 

Знак зодіаку: Лев (ДН:10 серпня)

 

Сімейний стан: одружений, виховує трьох  дітей, має п'ятеро внуків

 

В дитинстві мріяв стати військовим

 

Бізнес для нього – це рушій прогресу

 

Влада для нього – це служіння людям

 

Історичне місце: Києво-Печерська лавра

 

Класний фестиваль: «Криївка Перця» (в честь пам'яті воїна УПА Василя Чепелюка)

 

Незабутній концерт: тисячоліття Хрещення Русі

 

Вражаючий музей: Козацькі могили

 

Феєричне шоу: кольоровий фонтан у Вінниці

 

Отриманий титул: «За участь в бойових діях»

 

Улюблений фільм: «Тіні забутих предків»

 

Музика: Джо Дассен

 

Книга: «Записки українського самашедшого» Ліни Костенко

 

Авто: Volkswagen

 

Вид спорту: гірський туризм

 

Вид відпочинку: збирання грибів в лісі

 

Страва: бограч

 

Напій: джерельна вода

 

Ідеальний дім – це де є Божа благодать, спокій та затишок

 

Справжній смак життя – це коли ти бачиш, що у тебе щось виходить, коли тобі дякують рідні чи навіть незнайомі люди

 

 

People UA: Анатолію Васильовичу, відколи було створене Цуманське ОТГ, пригадайте, з чого розпочали роботу у громаді, які перші кроки були зроблені?

 

Анатолій Дорошук: Ми були першою громадою на Ківерцівщині, яку створили і це вже був успіх. У 2015 році я йшов на вибори вперше, подав кандидатуру і люди мене обрали. Особисто для мене, це був переломний період у житті після військової служби. У 2017 році була створена Цуманська ОТГ. Першим кроком було визначення стратегії розвитку. Роботи було багато, оскільки громада велика, різні населені пункти. Повністю перебрали на себе освіту, культуру, потрібний був час встигнути виконати тендерні процедури. Наприклад, поки запрацював тендер по брикету, то я привозив багато машин торфобрикету на чесне слово. Окрім цього, тендери були й по дитячому харчуванню, чи то освітленню, і потрібно встигнути усе зробити правильно, щоб не було перебоїв у постачаннях. Ми стійко пройшли цей початковий етап становлення Цуманської ОТГ. Доводилося приймати різні рішення й повірте, коли не вистачало коштів на реалізацію задуму, ми шукали шляхи вирішення поставлених завдань. Згодом до нас почали приєднуватися й інші сільські ради. Напевно, люди прагнуть бути з нами, коли бачать, що Цуманська ОТГ успішна, адже до слабших великого бажання приєднатися немає.

 

People UA: Чи планується розширення територій Цуманського ОТГ? Чи є бажаючі села долучитися? Адже сенс об’єднання у тому, щоб приєднати слабких гравців до сильних.

 

Анатолій Дорошук: Розширення однозначно буде за рахунок сіл, які розташовані поблизу. До Цуманської ОТГ невдовзі приєднається 7 сіл трьох сільських ради (Карпилівська, Дубищанська і Гремячівська). Ми вже уклали договір міжмуніципального співробітництва, умови якого дозволяють користуватися послугами нашого ЦНАПу та пожежної частини.

 

People UA: Скільки населених пунктів увійшло до складу громади та яка загальна кількість населення проживає на території Цуманського ОТГ?

 

Анатолій Дорошук: Цуманська ОТГ зараз налічує 9 населених пунктів, 8 сіл та одне селище, 12669 населення.

 

People UA: З 2017 року Ви очолюєте Цуманську ОТГ. Що вдалося зробити для громади за три роки?

 

Анатолій Дорошук: Одним із знакових досягнень реконструкція адмінбудівлі і запуск ЦНАПу за програмою «U-LEAD з Європою» (куди входить 6 країн: Швеція, Польща, Данія, Литва, Естонія, Німеччина). Було зроблене місце для дитячих розваг, кімнату для пеленання, туалет для людей з інвалідністю, пандус, тобто дотримані всі вимоги навіть відносно забарвлення та розмірів плитки. Затрачено багато коштів, але тепер людям комфортно. ЦНАП знаходиться на завершальному етапі, нам закуплять нові меблі, компютери та програми для їх обслуговування. За допомогою цих програм люди зможуть отримувати в електронному варіанті документи.

Минулого року було багато вкладено коштів у компютерну техніку для шкіл та інше обладнання (пробірки, карти, мікроскопи, автомати) для кабінетів фізики, хімії та інших предметів. Відбулася заміна систем обігріву шкільних приміщень, вже встановлено нові котли в Холоневичах, Цумані, Липно.

Невдовзі відкриють свої двері нові групи у садочках Липно і Холоневичах. Ми розширили в два рази садочки, утеплили їх та зробили перекриття.

Вдалося зробити освітлення в селах Липне та Берестянах, якого раніше не було.

На завершальному етапі знаходиться будівництво великої амбулаторії, на яку виділене фінансування понад 10 млн грн.

На стадії завершення проєкт по реконструкції очисних споруд в Цумані, в нього інвестували 7 млн грн.

Дороги це одвічна тема, так і у нас є з цим проблеми. Якщо раніше для уазиків чи москвичів такі дороги підходили, то для сучасних авто вони нікуди не годяться. Постійно тривають ремонтні роботи прибудинкових територій, і облаштування сквериків, дитячих майданчиків у селах.

Наша ОТГ брала участь в міграційному проєкті для видачі іноземних паспортів. Також пощастило пройти відбір у міжнародному конкурсі «Українсько-німецький агродіалог», в якому було задіяно три громади –Цуманська ОТГ, громади села Прилісне Маневицького району і Заброди Ратнівського району. Завдяки міжнародній співпраці видалася нагода відвідати агропідприємства у Німеччині. Приїжджали й німці в Україну ознайомитися з нашою інфраструктурою. Приємно, що й представник посольства завітав із дипломатичним візитом у Цумань, Прилісне та Заброди. Співпраця була спочатку із вивчення питання особливості ведення обліку земель в Саксонії, потім ми обрали собі напрямок охорони навколишнього середовища та обмеження використання земель-заповідників. Отримали нові знання, відвідавши Північну Померанію (земля Німеччини) на узбережжі Балтики за програмою міжнародної співпраці. Брали й участь в українсько-польському проєкті в галузі туризму, наші представники їздили в Польщу, а згодом поляки приїжджали до нас. Звісно, не тільки нам є чого повчитися, а й їм у нас. Відколи почався карантин, спілкування перейшло в онлайн режим. Загалом зараз багато міжнародних проєктів поставили на паузу у звязку з нашими змінами та змінами у Євросоюзі.

People UA: Ви як господарник чітко знаєте, які галузі потребують найбільшої уваги. Куди в основному спрямовуються бюджетні кошти Цуманської ОТГ?

 

Анатолій Дорошук: Бюджетні кошти будь-якої ОТГ спрямовуються на зарплату бюджетних працівників, енергоносії, дитяче харчування, школи, це так звані захищені статті бюджету. Решту коштів використовуємо на інші потреби та проєкти на умовах співфінансування.

Є й гарячі питання, які потрібно чимшвидше вирішувати. Взявши участь у проєкті «Екологія Волині 2016-2020», ми провели реконструкцію очисних споруд, переобладнали центральну та тюремну каналізаційні КНС, поставили польські насоси та двигуни. Свого часу було спрямовано 1 млн 800 тис. грн державного фінансування і власне, сьогодні очисні споруди на фінальному етапі.

 

People UA: Розкажіть про наповнюваність бюджету ОТГ. Чи вистачає цих коштів на розвиток інфраструктури, а також медицину, освіту, культуру, спорт тощо?

 

Анатолій Дорошук: Я відвідав багато громад Львівської, Закарпатської, Тернопільської, Волинської областей та Польщі. Найбільше ми орієнтувались на польську модель децентралізації. В Польщі перед тим, як створити громаду, держава виділяє кошти на інфраструктуру, зокрема дороги, а лише тоді дає дозвіл на обєднання.

В українських громадах – це пожвавлення життя на 15-20%. Я людям відразу відверто сказав, щоб вони не надіялись на захмарні кошторисні проєкти. Грошей, звичайно, не вистачає, аби зробити усе, бо лише для прокладення доріг потрібно 100 млн.

Хоча є різні громади: заможні та реверсні, які знаходяться біля міст обласного значення, є середні, як наша ОТГ, а є й такі, яким нині не вистачає фінансування навіть на зарплати.

 

People UA: Який бюджет громади плануєте на 2021 рік?

 

Анатолій Дорошук: Цей рік показав нам, що в будь-якому плануванні потрібно враховувати фактор ризику. Є багато розчарувань в темпах змін, професіоналізмі кадрів зверху, бо зараз немає чіткості та алгоритму дій. 87 млн був цьогорічний бюджет, з них 31 млн – це наші власні надходження. На даному етапі багато виробництв не працює, призупинивши або повністю зупинивши свою роботу.

 

People UA: Анатолію Васильовичу, з якими проблемами зіштовхується Цуманське ОТГ?

 

Анатолій ДорошукТеперішня невизначеність у різних напрямках створює нові перипетії. Ми невпевнені у завтрашньому дні, адже немає чіткої стратегії дій. Вважаю, громадські активісти повинні лише висвітлювати події, а не втручатися у справи. Є місцеві проблеми, до слова, ми громада, яка не отримала земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, хоча президент та уряд обіцяли зробити це ще у 2018 році. Зацікавлені інвестори ставлять питання співпраці з ОТГ на ручник через бюрократію, чи то терміни закінчилися, чи питання стає не актуальним, чи то бажання перегоріло. 

 

People UA: Що найбільше хвилює населення громади?

 

Анатолій Дорошук: Різне населення – різні проблеми. Досить дивна поведінка суспільства, деякі люди потребують лише земельну ділянку, а інші хочуть усе й відразу. У нас багато заробітчан, а потрібно будувати свою країну. Слабшає національна ідея та згуртованість людей робити щось важливе.

 

People UA: Чи відчуваєте підтримку та розуміння жителів ОТГ, керівництва району, області та держави в цілому?

 

Анатолій Дорошук: Так, підтримка справді відчувається! Є люди, які гуртуються власними силами, стараються облаштувати вулиці, навіть закупляють щебінь, а ми даємо обладнання, до слова, минулого року закупили два нових трактори. Перехід від командної системи до ринкової економіки дуже важкий, адже покоління за шістдесят живе ще Радянським Союзом.

 

People UA: Пане Анатолію, чи допомагають громаді меценати для реалізації планів?

 

Анатолій Дорошук: Цуманській ОТГ допомагає багато добродіїв. Візьмемо, до прикладу, сьогоднішню медицину. Кожного року Цуманська ОТГ інвестує великі кошти в лікарні, закуповує аналізатори крові, кольпоскопи та інші необхідні прилади, звернувшись, людям надається кваліфікована медична допомога. Проте без підтримки благодійників не вдалося б зробити багато речей. Під час ремонту даху лікарні у Цумані було виконано роботу на 1,5-2 млн грн без залучення бюджетних коштів. Меценати виділяли по 200-300 тисяч, люди закуповували матеріали. Варто відмітити, що на початку першої хвилі пандемії відбулося багато змін. Потрібно було виділити кошти на медицину, змінити кошторисну програму, зареєструвати її в казначействі та погодити, а це місяці роботи. До нас звернулася людина, яка зголосилась виділити гроші для підтримки медичних закладів, потім долучились інші. Ми змогли придбати різні препарати, засоби захисту з допомогою меценатів. Здебільшого налагоджений безпосередній контакт благодійників з лікарями. Медики розповідають їм про потреби лікарні й в якій кількості потрібно закупити необхідні препарати для повсякденної роботи медичного закладу, а це сотні тисяч гривень. Я впевнено можу сказати, що у 2015-2016 році була активна допомога на Схід зі сторони наших меценатів та волонтерів.

 

People UA: Анатолію Васильовичу, у які найближчі масштабні проєкти інвестує кошти Цуманське ОТГ?

 

Анатолій Дорошук: Цуманська ОТГ вклала в розвиток свого краю чимало: 10 млн – в проєкт «Екологія Волині», близько 6 млн – у садочки, 7 млн – у реконструкцію адмінбудівлі ЦНАПу. Великі кошти Світового банку інвестовані у масштабне будівництво амбулаторії, а це також понад 10 млн гривень.

 

People UA: 56% земель Цуманського ОТГ лісові. Як це відображається на зайнятості населення та напрямках діяльності громади?

 

Анатолій Дорошук: Це дійсно так, наш край багатий лісами. На сьогоднішній день так сталося, що наші плюси перетворилися у мінуси. З одного боку у нас є природоохоронний обєкт та національний парк, але немає злагодженості дій між міністерством, до того ж відбувається плинність кадрів. Переваги були у тому, що Цумань, як локомотив, мало ПАТ «Цумань» – єдиний працюючий ДОК на Волині, це було досить успішне підприємство. На нашій території розташований Цуманський лісгосп, а також Цуманська ВК (в’язниця), у якій працює 200 осіб. Як не крути, але це ж інфраструктура, електрика, водовідведення, робочі місця і, відповідно, наповнюваність бюджету. В минулому році були проблеми як у Цуманському лісгоспі, так і в ДОКу, через незлагоджені дії було скорочено 50 осіб у лісгоспі. ДОК – це підприємство, яке 99% продукції експортує за кордон, а з минулого року почали переробляти німецький, французький, словацький і польський дуб, і це досить дивно, що не ми кудись свій ліс постачаємо, а іноземці нам на переробку дають деревину. Через зміну курсу долара зменшилися прибутки на підприємстві. Цьогоріч через карантинні міри представники із-за кордону не можуть приїжджати до нас. Звісно, якби ми були членами Євросоюзу, було б по-іншому.

 

People UA: Ви вірите в реформу децентралізації?

 

Анатолій Дорошук: Найперше я вірю в Бога. Зараз навчаюсь міжрегіональній економіці управління персоналом. Хочу сказати, реформа децентралізації рухається на певному етапі швидше, а є і гальмування. Я вірю у реформу децентралізації, більше того скажу, якби не вірив – не працював би. Найкраще, звісно, тим громадам, які раніше почали об’єднуватись. Зараз шукаються механізми впливу на громаду через державні кошти як плата за певну лояльність. У свій час реформу децентралізації називали найбільш успішною реформою в Україні. Проте є непрофесіоналізм, а є неузгодженість дій на сучасному етапі, шкода, якщо віру людей знову засмокче бюрократичне болото.

 

People UA: У час військових дій на Сході нашої країни, у Цумані створений новий житловий масив для учасників АТО. Розкажіть докладніше про програму підтримки воїнів АТО/ООС.

 

Анатолій Дорошук: Масив налічує 161 ділянку. Ми розробили проєкт за власні кошти, який вартував нам близько 25 тисяч, а вартість робіт понад 5 млн. У нас також є масив у Кадищі, на якому розташовані ділянки воїнів АТО/ООС та багатодітних сімей. Проте в результаті бачимо плюси та мінуси масивів. Проблемним стало питання підведення лінії електропостачання до нових ділянок. Усі енергетичні компанії знаходяться в приватних руках, і кожна компанія каже, що ми повинні купити стовпи, дроти та заплатити за монтаж, а це в середньому вартує 31 тис. на людину. Учасники бойових дій – це здебільшого молоді та не дуже заможні люди. Багато хто взяв ділянку і намагається перепродати і цим покращити свій матеріальний стан, і зрештою хлопці заслуговують на кращий рівень життя. Зібрати з усіх такі кошти нереально. Має бути вирішення проблеми на державному рівні, і тоді за рахунок будівництва люди інвестуватимуть в економіку величезні кошти. На жаль, наші енергетичні олігархи та державні мужі цього не розуміють.

 

People UA: Майже рік Ви були капітаном у складі оперативно-бойової прикордонної комендатури, захищали кордон України від російських окупантів, зокрема, в Мар’їнці на Донбасі. Ви як ніхто розумієте ситуацію в країні. Що потрібно зробити українській владі, аби здобути мир?

 

Анатолій Дорошук: На все воля Божа. Найперше ми самі повинні прагнути цього миру, але миру не будь-якою ціною. Наш східний сусід готувався до війни психологічно, технологічно вже давно. Люди на заході і сході різні, з освітою та без, молоді та похилого віку. Я воював у приміській зоні біля Донецька, Мар’їнці, і, чесно кажучи, переконати людей, які там проживають, дуже важко. Нам було дивно чути, що ідеологія та пропаганда буде основним рушієм перемоги та поразки. Якщо ти не можеш перемогти імперію, розхитай її зсередини, тому усі ці фактори працюють у нас та закладені в нашій свідомості. Звичайно, й збройні сили на початку війни були різними. Наша військова доктрина була заснована на тому, що ми не можемо давати збройного відпору, а лише керуватися письмовими законами. Ми маємо просити, бажати цього і працювати задля того, щоб Господь Бог подарував комусь розуму, комусь рішучість в діях і одностайність усім.

 

People UA: Незабаром нас чекають вибори. Чи плануєте висувати свою кандидатуру на місцевих виборах?

 

Анатолій Дорошук: Влада – це відповідальність перед громадою. Інколи бувають розчарування, але попри це я пішов у господарську діяльність, сформувалася команда, з якою ми по-новому бачимо ситуацію в Цуманській ОТГ та динамічно розвиваємось. Колектив навіть просить мене висувати свою кандидатуру на виборах, адже бачать, що разом ми можемо подолати будь-які труднощі.

 

People UA: Чи існує стратегія розвитку Цуманського ОТГ? Та чи визначені пріоритети і цілі на найближче майбутнє?

 

Анатолій Дорошук: Є стратегія короткотривала та довготривала, це досить обємний та абстрактний документ, а є цілі, які розприділені по роках. В будь-якому розумінні, плани – це абстрактне поняття. Кожного року ми беремо участь у кількох проєктах і в певний момент надходять різні виклики, коли навіть влада не знає, як діяти.

 

People UA: Цуманське ОТГ одне з найуспішніших в Україні. Його ставлять в приклад для багатьох інших громад. У чому ж секрет успіху громади?

 

Анатолій Дорошук: Ми успішні в тому, що ми беремося за усе неможливе та намагаємось зробити можливим. Знаємо свій потенціал та алгоритм дій, але не бачимо світла в кінці тунелю. Цуманщина – це громада активних людей, ми досить успішні в демографічному плані. Це успіх, закладений самими людьми та, певно, Божою волею.

 

Спілкувалася: Ольга Семенюк. Фото: Михайло Мороз

 

Опубліковано "People UA" № 4(50) літо 2020