Анатолій Никонюк

«ТОВ «Городище» – це потужне сільськогосподарське підприємство»

Мудрий, успішний, цілеспрямований аграрій Никонюк Анатолій Олександрович почав керувати Городищенським господарством у далекому 1984 році. Сьогодні господарство займає лідируючі позиції в області, активно розвиваючи тваринництво, успішно вирощує зернові, бобові, насіння олійних культур, буряки. Про виробничі потужності підприємства, реалізацію продукції, новітні методи роботи та сучасну агротехніку – в ексклюзивному VIP-інтерв’ю читачам журналу «People UA» розповів директор сільськогосподарського ТОВ «Городище», заслужений працівник сільського господарства України, голова ради сільськогосподарських підприємств області, член Аграрного союзу України Анатолій Никонюк.

Довідка

Персона: Никонюк Анатолій Олександрович

Посада: директор c/г ТОВ «Городище», заслужений працівник сільського господарства України, голова ради сільськогосподарських підприємств області, член Аграрного союзу України

Знак зодіаку: Козеріг (ДН:7.01)

Життєве кредо: бути порядним та чесним, дотримуватись свого слова

Сімейний стан: вдівець. Має доньку та сина, четверо внуків.

В дитинстві мріяв стати: товарознавцем, згодом механіком

Важлива подія в житті: 1984 рік, коли обрали головою колгоспу

Бізнес для нього – головне не прибуток, а щоб усі отримували задоволення від своєї праці

Влада для мене – вирішую усі питання самостійно, не чекаю допомоги від влади

Вишукане дійство: обжинки в Городищі

Історичне місце: рідне село

Класний фестиваль: виставка вишиванок

Отримані нагороди і титули: заслужений працівник сільського господарства України. Переможець Премії «Люди року-2021.Волинь» в номінації «Аграрій року». Почесний громадянин Луцького району.

Улюблений фільм: серіал «Ангели»

Музика: народний фольклор, українські народні пісні

Авто: Toyota

Вид спорту: футбол

Вид відпочинку: поєднує лікування із відпочинком в Трускавці

Страва: борщ

Напій: кава

Ідеальний дім – це власний дім

Справжній смак життя – це бачити результат своєї праці, який цінують люди.

People UA: Анатолію Олександровичу, у 2022 році виповниться 30 років, відколи Ви очолюєте сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Городище». Пам’ятаєте, як потрапили у сферу, якій фактично присвятили усе життя. І як змінилося місце Вашої діяльності у Городищі за ці роки?

Анатолій Никонюк: У жовтні 1984 року люди обрали мене головою колгоспу Городищенського господарства, яке я активно розвивав до 1996 року. Потім шість років не працював тут, бо довелося бути поруч своєї дружини, яка занедужала. На початку 2002 року я повернувся у с\г ТОВ «Городище» й безупинно працюю тут і донині.

Ніхто не міг повірити у те, що таке віддалене село Городище, в якому нічого не було, навіть сільської ради, стане красивим центром громади. Нині до Городищенської територіальної громади входить двадцять одне село. Тут проживають прекрасні люди, є багато будинків та якісні дороги, побудована уся потрібна інфраструктура.

People UA: C/г ТОВ «Городище» – одне з лідируючих підприємств в Україні з врожайності зернових. І саме у Вашому господарстві вирощують надзвичайно великі буряки. Як вдалося досягти стабільної врожайності зернових, цукрових буряків та кормових культур?

 Анатолій Никонюк: Ми прийшли працювати на ці родючі землі не на один рік, тому стратегічно поставилися до відбору людей та сучасної техніки. Я не шкодую вкладати кошти в розвиток, щоб досягнути високих врожаїв.

People UA: В аграрній сфері щодня з’являється нове устаткування. Чи використовуєте у своїй роботі новітні методи?

Анатолій Никонюк: ТОВ «Городище» досягнуло високих показників виробничо-господарської діяльності шляхом застосування новітніх технологій. Я знаходжуся в постійному пошуку наукових підходів, передового досвіду у вирощуванні основних сільськогосподарських культур, сільськогосподарське товариство повністю забезпечене новою технікою для обробітку та збирання цих культур.

People UA: Анатолію Олександровичу, які обсяги аграрного та фермерського господарства на с\г ТОВ «Городище»? Розкажіть про потужності підприємства.

Анатолій Никонюк: Сьогодні ТОВ «Городище» – це потужне сільськогосподарське підприємство з понад десятьма тисячами гектарів орендованої землі та з різноманітною сучасною агротехнікою, кращої в нашій області й бути не може. Для прикладу, у цьому році придбали зерновий комбайн виробництва німецької машинобудівної компанії CLAAS. Такого комбайна немає у західному регіоні. Вся наша техніка досить потужна й дає можливість досягати високих показників врожайності та бути конкурентоспроможним підприємством. Скажу відверто, на сучасній комп’ютеризованій техніці не так просто працювати. Нам доводиться відправляти наших людей на підготовку та навчання, інколи викликати спеціалістів-агродилерів у наше підприємство.

Я постійно інвестую кошти у розвиток нашого сільськогосподарського підприємства. До слова, у минулому році було інвестовано п'ять мільйонів гривень на благоустрій однієї ферми. Ми зробили там усе, навіть поклали бруківку, посадили туї, посіяли траву, навесні посадимо троянди. Я люблю порядок та чистоту, щоб усе було культурно. С\г ТОВ «Городище» – агроформування з високим рівнем ведення галузі тваринництва, яка є однією із провідних у товарному виробництві господарства. На території сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Городище» знаходиться 4 тваринницьких ферми. Це три молочні і одна свиноферма. Займаємося вирощуванням молодняка та реалізацією поросят населенню. Наше підприємство продає 16 тон молока в день. Маємо в господарстві 2 тисячі голів  худоби, з яких половина – корів. Свиней у нашій фермі орієнтовно 600-700 голів. Сьогодні тваринництво вимагає великих затрат, а сировина чомусь так не цінується покупцем. Не раз дивуюся, чому в магазинах така дорога ковбаса, молоко, а фермеру дедалі стає не вигідно утримувати фермерське господарство. Йому вигідніше засіяти землю пшеницею, буряком, ріпаком, соєю, соняшником, і прибуток буде в два рази більшим, ніж від тваринництва. Проте аграрна сфера – це сезонна робота, а тваринники ідуть на роботу на ферму й отримують зарплату й взимку.

People UA: Чи експортуєте сільськогосподарську продукцію за кордон?

Анатолій Никонюк: Ми намагаємось продавати продукцію на місці, щоб не возити за кордон. В цьому році буряки продали у Радехів на цукровий завод, соняшник – у Львів на «Оліяр», а пшеницю продаємо тим, хто більше заплатить. Зараз постійно співпрацюємо із «Кременецьким молокозаводом», а свинину постачаємо на підприємства «Тростянецькі ковбаси», «Рожищенські ковбаси».

People UA: С\г ТОВ «Городище» передбачає чималий штат працівників. Скільки загалом людей працевлаштовані завдяки Вашому господарству? Розкажіть про Вашу команду.

Анатолій Никонюк: С\г ТОВ «Городище» має дружний колектив, в якому працює 270 чоловік. Більшість місцевих мешканців нашої громади не виїздять на заробітки за кордон, а працюють саме у нас, тому що створені усі умови для роботи та стабільно виплачується висока заробітна плата. Є у нашому підприємстві й переселенці зі Сходу нашої країни та люди з інших міст, про таких колег я дбаю передусім, будуючи їм житло. Завжди намагаюся допомогти усім та ставлюся, як до рідних.

People UA: Ви не тільки побудували соціально-відповідальний бізнес, який є одним із найбільших платників податків, а й надаєте багато трудових місць. А чи зацікавлена молодь у аграрній справі? Який відсоток працюючої молоді є на сільськогосподарському підприємстві «Городище»?

Анатолій Никонюк: У нашому господарстві працює дуже багато молоді, понад 60%. С/г ТОВ «Городище» дає перспективи кар’єрного росту, і у нас є можливість добре заробляти. Дуже цінується фізична праця, наприклад, механізатори отримують 250-270 тисяч на рік і не потрібно нікуди їхати, хто хоче працювати, той завжди буде заробляти.

Я справді дбаю про своїх співробітників, для яких було проведено реконструкцію дво- та семиквартирних житлових будинків, в яких зараз проживають сім’ї працівників господарства. У цьому році отримали житло дві сім’ї механізаторів. Перед тим 7 квартир із усіма зручностями отримали працівники нашого господарства, яким навіть міські жителі можуть позаздрити щодо умов проживання та площі житла. Ми жодного будинку у своєму житті не зруйнували, завжди робимо реконструкцію.

People UA: З якими підприємствами співпрацюєте? Кому з ділових партнерів хотіли б подякувати за багаторічну співпрацю?

Анатолій Никонюк: За ці роки нам вдалося здобути повагу та довіру у суспільстві, а також знайти надійних партнерів, які пізнаються у різних ситуаціях. Співпрацюємо з компаніями «Агросем», «Компанія ЛАН», вони ніколи не ставлять питання ребром, на кшталт «плати гроші – і тоді отримаєш запчастини». Були жнива, то могли й вночі приїхати, аби полагодити техніку. Так само й цінуємо співпрацю із «Камаз центр», ми завжди у них ремонтуємо автомобілі. Добривами нас виручає «Ерідон», а також «Панхім». Найголовніше, потрібно підтримувати свій авторитет на усіх рівнях, бо куди представники нашого сільськогосподарського підприємства не звернулися б, партнери завжди йдуть назустріч, бо знають, що ми – надійні партнери.

People UA: Україна багата своїми чорноземами, проте аграрний стан нашої країни не є одним із передових у світі. Як вважаєте, що нам поки що заважає здобути гілку першості у цій сфері?

Анатолій Никонюк: Я трохи об’їздив Європу і побачив, що наші виробництво і врожайність продукції не гірші, ніж за кордоном. Європейцям ще далеко до нас, тільки у нас ще не досить розвинута маркетингова сфера. Нам завжди чогось не вистачає, хотілося б, щоб у державі була врегульована законодавча база. Ми працюємо не гірше за іноземців, тільки там держава підтримує виробника різними дотаціями, а у нас можуть пообіцяти, але нічого не дати. В цьому році обіцяли дати на гречку дотації й не дали, обіцяли на приріст корів виділити 6 мільйонів, а дали лише 1 мільйон 995 тисяч гривень.

People UA: Яке Ваше ставлення до земельної реформи, зокрема, що скажете про відкритий ринок землі?

Анатолій Никонюк: Потрібно, щоб був ринок землі, бо є категорія людей, яка хоче продати землю. Зазвичай, це люди, які повиїжджали у міста чи отримали спадщину і не планують на тій землі працювати. Держава чи громада мали б викупляти такі землі й через аукціон давати в оренду. Перед тим, як відкривати ринок землі, потрібно зробити ревізію цих земель, бо є багато невідповідностей: пай на пайові, або земля знаходиться на автошляхах чи залізних дорогах. Думаю, якщо чітко розібратись, то не вистачить усім землі. Закон говорить, що кожен українець має право на землю, проте одним виділили землю, а іншим – не дали. Тут теж дилема. Одним словом, працювати є над чим.

Зараз дивні речі відбуваються між сільськогосподарськими підприємствами. То людей переманюють, то за землю більше коштів дають, а це породжує конфлікти. Раніше, коли земля стояла покрита бур’яном, то ніхто не бачив її й не цікавився, а тепер, коли, наприклад, господар обробив землю, стало багато охочих придбати її.

People UA: Ви постійно дбаєте про одиноких, пристарілих громадян, ветеранів війни та праці, багатодітні сім’ї, співвласників земельних та майнових паїв, надаєте їм грошову та матеріальну допомогу. Не забуваєте за соціальний розвиток сіл, на території яких орендуєте землю. Виділяєте кошти на ремонт Будинків культури, сільських рад та церков. У 2021 році в Городищенській ТГ за благодійні кошти господарства розпочато заміну покрівлі в адміністративному будинку та проведений ремонт школи в с. Звиняче. Чому внутрішня політика підприємства передбачає фінансову підтримку Городищенської територіальної громади? Благодійність має бути тихою, чи потрібно показувати добрі справи – як Ви вважаєте?

Анатолій Никонюк: Справи нашого сільськогосподарського підприємства говорять самі за себе. Ми не байдужі до життєдіяльності нашого рідного краю. Постійно подаємо руку допомоги людям, які нас оточують. Наприклад, нещодавно до Дня людей з обмеженими фізичними можливостями ми виділили набори із крупами та борошном 56 особам з інвалідністю, котрі проживають у нашій громаді. Перед тим допомогли Луцькому геріатричному пансіонату. Постійно допомагаємо багатьом церквам, школам, садочкам. Зараз долучилися до ремонту садочка у Чарукові, завершили перекриття даху на Будинку культури в Городищі. У цьому році на допомогу ми передали коштів у сумі 8 мільйонів. Як то кажуть, «не словом, а ділом». Люди усе бачать.

People UA: Анатолію Олександровичу, Ви – заслужений працівник сільського господарства України, нагороджений трудовою відзнакою «Знак пошани» Мінагрополітики України. Ви – голова ради сільськогосподарських підприємств області, член Аграрного союзу України. Нині є депутатом Волинської обласної ради. Що спонукало піти в політику?

Анатолій Никонюк: Я давно пішов у політику, був депутатом районної ради 9 скликань. Прагнув переконатися, чи маю я підтримку виборців на обласному рівні, й вирішив хоча б раз балотуватися до Волинської обласної ради. Приходили запрошення від різних партій, але я з 2002 року член ВО «Батьківщина», тому від цієї політичної сили йшов на вибори. Переміг з гарним результатом, набрав багато голосів. Дякую усім, хто довірив представляти нашу громаду в обласній раді. За час виборів переконався у тому, що люди гарно відгукуються про мене, хоча округ великий і охоплює не тільки ті села, де я працюю, а й ті, де я ніколи не бував.

У політику пішов з метою розвитку громади. Преференцій особистих я ніколи не вибивав. Повірте, мені приємніше допомогти своїми коштами, ніж просити гроші з бюджету області. Не так давно потрібно було вирішити колегіально питання щодо Сенкевичівської загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів Волинської обласної ради. То довелося втрутитися, бо закрили середню школу і перевели дітей в колишній інтернат. Загальні ж питання, зазвичай, пов’язані із будівництвом доріг, яким сьогодні можуть позаздрити й інші громади.

People UA: 30 років Ви керуєте с/г ТОВ «Городище». Як вдалося втримати на плаву підприємство й обіймати лідируючі позиції?

Анатолій Никонюк: Я звик приймати усі рішення сам і не залежати від влади. Підприємства, які звикли працювати та приймати рішення самостійно, ті й вистоять. А там, де держава керувала, то ті вже давно здалися. Підприємцю завжди доводиться ризикувати своїми майном і коштами. Було й в мене таке, що квартиру свою під заставу подавав і страшно було подумати, що справи не підуть. Але хто не ризикує, той не п'є шампанського.

People UA: Ви є прикладом для наслідування своїм дітям та онукам. А чи працюють з Вами Ваші син та донька?

Анатолій Никонюк: Так, син і донька працюють зі мною, документально вони є співзасновниками с/г ТОВ «Городище». Дуже хочу, щоб мої четверо внуків продовжили нашу сімейну справу. Кожну неділю мій маленький внук буває на підприємстві, їздить на комбайні, катається на автомобілях. Я думаю, що є кому передати господарство, але потрібно ще повчитися.

People UA: Ви здобули перемогу у номінації «Аграрій року» на Премії «Люди Року-2021.Волинь.». Яке значення для Вас має суспільне визнання та, зокрема, ця нагорода?

Анатолій Никонюк: Я багато років працюю для людей та країни, вважаю справедливим вибір в цьому році нашого підприємства лідером галузі. Усі наші працівники дуже задоволені, і я вдячний людям за це велике визнання. Чули й читали про нашу перемогу на Премії «Люди року» навіть за кордоном, і мені дуже приємно.

People UA: Традиційне питання від нашого журналу. У чому Ваш секрет успіху?

Анатолій Никонюк: Щоб досягти успіху, потрібно завжди дотримуватися свого слова. Якщо сам будеш віддаватись улюбленій роботі, а не спати чи гуляти, то і люди будуть працювати.

People UA: Що побажаєте українцям у новому 2022 році?

Анатолій Никонюк: Хочеться дарувати людям радість. Тому на День святого Миколая ми розвозимо новорічні подарунки у всі школи та садочки громад, в яких с/г ТОВ «Городище» орендує землі. Зичу українцям миру в нашій країні та достатку!

Спілкувалася: Олена Бекеша. Фотограф: Аліна Мендак. Локація: Noble Restaurant

c/г ТОВ «Городище»

Луцький р-н, с. Городище

вул. Шкільна 32

Опубліковано People UA №3 (55) зима 2021