Банкрутство фізичних осіб

   Напередодні ІІ туру виборів Президента України, діючим Президентом Петром Порошенком було підписано Кодекс з процедур банкрутства (далі - Кодекс), який Верховна Рада прийняла ще в жовтні минулого року. Діяти Кодекс починає з 21.10.2019 р.

    Саме по собі поняття «банкрутство фізичної особи» є новим і може навести страху для пересічних громадян. Обмежимось інформацією про те, що необхідно знати про цей Кодекс в першу чергу:

 1.     Ініціювання банкрутства фізичної особи можливе лише самою особою.

 Кредитори не можуть звертатись до суду про визнання Вас банкрутом і процедура розпочнеться не раніше, ніж Ви самі цього забажаєте.

 2.     Банкрутом може бути визнана особа за наявності умови:

- Заборгованість перед кредиторами перевищує 30 мінімальних заробітних плат (станом на сьогодні це 111 690 грн.);

- Впродовж не менш як 2-ох місяців припинено погашення боргів у розмірі, що становлять понад половину від місячного платежу;

- Винесена постанова у виконавчому проваджені про відсутність майна, яке може бути предметом стягнення;

- Існують інші обставини, які підтверджують, що доводять неможливість виконати боргові зобов’язання найближчим часом (загроза неплатоспроможності).

     При цьому цим Кодексом не визначено, що наявність усіх умов одночасно чи хоча б однієї з перелічених є необхідними для визнання банкрутом фізичної особи. Однак, аналізуючи зміст умови про «загрозу неплатоспроможності» та визначену процедуру стягнення майна при банкрутстві, що прямо суперечить умові винесеної постанови про відсутність майна як обов’язкової умови, зміст відповідної статті Кодексу слід розуміти як обов’язковість однієї з усіх перелічених умов, що, між іншим, значно розширює коло осіб, які підпадають під можливе визнання особи банкрутом.

 3.      Наслідки банкрутства.

 Вирішуючи питання про банкрутство, можлива реструктуризація боргів. У разі, якщо впродовж 120 днів після відкриття провадження в суді такої згоди не було досягнуто, суд приймає рішення про банкрутство фізичної особи, звільняючи її від боргів.

 У будь-якому випадку банкрут не звільняється від:

- сплати аліментів;

- боргів, що виникли внаслідок заподіяння тілесних ушкоджень, каліцтва чи смерті особи;

- інших боргів, які нерозривно зв’язані з особистістю фізичної особи (наприклад, за договором поруки). 

 До майна, що не може бути предметом стягнення, належить:

а) житло, а саме квартира до 60 кв.м. або з житловою площею не більше 13,65 кв.м. на кожного члена сімї боржника, або будинок до 120 кв.м.;

б) рахунки у пенсійних фондах та фондах соціального страхування;

    Процедура банкрутства не може відкритись протягом наступних 5 років після визнання особи банкрутом, за винятком, якщо усі борги були погашені. Також впродовж цих 5 років така особа зобов’язана перед укладенням договорів позики, кредитних договорів, договорів поруки чи застави повідомляти про факт своєї неплатоспроможності.

   Також Кодексом визначено, що впродовж 3-ох років після визнання особи банкрутом, вона вважатиметься такою, що не має бездоганної ділової репутації.

За консультаціями щодо процедури банкрутства та уточненням наслідків, ризиків та інших деталей рекомендую звертатись до фахівців безпосередньо для врахування особистих обставин. 

Адвокат Віталій Жуковський

м. Луцьк, вул. Богдана Хмельницького, 47

тел.:+38 (099) 1753495

Опубліковано: People UA № 1(47), літо 2019