Бізнес «по-білому» – очікування та реальність!

Бізнес (англ. business справа, робота, заняття)  підприємницька, комерційна чи будь-яка інша діяльність, котра не суперечить закону і спрямована на отримання прибутку.

Дуже чітке і зрозуміле визначення дає Вікіпедія, немає що добавити чи забрати. Але ж ні…

Реалії, які сформувались в Украні, значно розширили тлумачення змісту бізнесу як комерційної діяльності. Сьогодні є й інші визначення підприємницької діяльності.  Одним з найбільш поширених визначень, з яким кожного дня зустрічається чи не кожен громадянин, звучить чи не з вуст кожного міністра, депутата чи будь-якого чиновника, є визначення «білий» бізнес.

Постараємось коротко з’ясувати, що таке «білий» бізнес, чи вигідно ним займатись, які підводні течії він має, чи дійсно бути «білим» бізнесменом в Україні престижно, чого очікувати, коли офіційно реєструєш бізнес і з чим насправді зіштовхуєшся, коли починаєш працювати:

ОЧІКУВАННЯ:

- Зменшення або відсутність проблем з контролюючими органами.

- Підвищення довіри з боку клієнтів, гарантії поставок та розрахунків за реальними договорами.

- Офіційне працевлаштування працівників, соціальний пакет та гарантії.

- Можливість створити власну торгову марку, бренд та просувати їх на ринку.

- Зовнішньо-економічна діяльність, вихід на міжнародний ринок.

- Можливість залучати інвестиції та кредитуватись.

- Капіталізація та продаж бізнесу.

- Можливість працювати офіційно з реальним сектором економіки.

- Юридичне оформлення та реєстрація бізнесу захищає від незаконного захоплення.

- Офіційні доходи дають можливість засновникам інвестувати в розвиток, бути чистими перед законом.

РЕАЛЬНІСТЬ:

- Велика кількість контролюючих органів, які реально не є службами, що створені допомагати бізнесу, а перетворились по своїй суті на корумповані органи по вибиванню штрафів.

- Велике податкове навантаження на бізнес, особливо на фонд оплати праці.

- Важкість адміністрування податків, ведення обліку. Дуже заплутане та складне податкове законодавство. Штучні перешкоди у вигляді неправомірних запитів про надання інформації, блокувань, податкових навантажень, дзвінків, співбесід і т.д.

- Податкова служба перетворилась з фіскального органу в каральний. Вони діють за таким принципом: якщо ти працюєш, автоматично стаєш «злочинцем», ухилятором, оптимізатором, мінімізатором і т. д. Основною проблемою є те, що у нас чиновники не несуть відповідальності за прийняті рішення.

- Проблема тіньової економіки, пільг, офшорів, спеціальних режимів оподаткування, що ставить легальний бізнес в неконкурентні умови.

- Не реформована судова система, у випадку виникнення проблем підприємство не може захиститись в судах, оскільки це стає дуже дорого.

Чи зможе бізнес працювати в реальних умовах, що склались в Україні? Питання відкрите. Безліч переваг, що дає створення «білого» бізнесу, нівелюються системою штучно створених перешкод, що в свою чергу є годівницею для багатьох чиновників та високопосадовців.

У таких умовах єдиним шляхом для діяльності бізнесу є максимальне використання переваг, а саме: ведення господарської діяльності офіційно, послідовна організація процесів, що знизить надмірну увагу контролюючих органів, злагоджена організація бухгалтерського і податкового обліків на підставі первинних документів, забезпечення своєчасності подачі звітності та сплати податкових платежів, налагодження роботи юридичних відділів, які забезпечать максимальний захист в будь-яких проблемних ситуаціях. А головне бути завжди готовим відстояти свою правоту у випадку неправомірних вимог, перевірок і т.д.

Автор: Юрій Галайда. Фотограф: Аліна Мендак. Локація: Noble Restaurant

Проф основа

м. Луцьк, Ковельська, 1

profosnova@ukr.net

(050) 775-73-40

(067) 984-02-82

(332) 72-62-80

 

Опубліковано People UA №3 (55) зима 2021-2022