Єлизавета Яковенко

«Напевно, це все й вирішує: хто більше працює над собою, а не хто талановитіший»

Декілька років тому на концертах у нашому місті неодноразово чула заворожуючий голос Єлизавети Яковенко, і навіть якщо була далеко від сцени, цей вокал примушував покинути усі справи та підійти ближче, аби подивитися на цю талановиту юну співачку. «Цей унікальний голос має почути увесь світ», – мимоволі задумувалася я. І не помилилася, адже Ліза дуже стрімко професійно розвивається. В минулому році вона завоювала прихильність та підкорила українців з телеекранів, коли стояла на великій сцені талант-шоу «Голос. Діти-4». Вже під час сліпих прослуховувань лучанка вразила тренерів найнижчим вокалом в історії шоу. Тоді 14-річна співачка обернула до себе крісла усіх суддів проекту. Єлизавета багато працює над собою, пише вірші та насолоджується музикою, імпровізує, віддає багато емоцій слухачу. Відтоді, коли голос талановитої дівчинки змінився, Ліза відразу відчула, що це її особливість та великий дар. На володарів таких космічних голосів кажуть, що вони поціловані Богом. Яким був творчий шлях до суперфіналу на відомому телепроекті «Голос. Діти» та яким є життя після проекту, про успіх та трудоголізм, про музичні вподобання та плани на майбутнє журналу «People UA» вдалося поспілкуватися з неперевершеною Єлизаветою Яковенко.

Довідка

Персона: Яковенко Єлизавета Олегівна

Професія: співачка Eliza Beth Dawson

Життєве кредо: вся суть в дрібницях, деталях

В дитинстві мріяла стати співачкою, композитором, поетесою

Важлива подія в житті: фестиваль «Paradise Holiday»

Вишукане дійство: корпоратив компанії «Boehringer Ingelheim», де вдалося познайомитися та поспілкуватися з лікарем-музикантом

Історичне місце: костел Мірімору

Класний фестиваль: «Вудсток» в Трієсте (Італія)

Незабутній концерт: гурту «Океан Ельзи» та ROZHDEN

Феєричне шоу: «Голос. Діти»

Отримані нагороди та титули: суперфіналіст «Голос. Діти», Гран-прі «Середземне море 2016», спецприз і І місце на фестивалі «Paradise Holiday», нагорода «Майбутнє нації», фіналіст «Musicbox», гран-прі «Покоління юніор 2017»

Улюблений фільм: «Викуп»

Музика: David Bowie, Lana Del Rey, Eminem, Thirty Seconds To Mars, Annie Lennox, Rag'N'Bone Man, Jeff Beck, Qween, Fleetwood Mac, Muse, Metallica, Eliot Sumner, Rozhden, Океан Ельзи.

Книга: «Атлант розправив плечі»

Авто: подобаються BMW Mini Cooper та Lamborghini

Вид спорту: біг, художня гімнастика

Вид відпочинку: активний, гори

Напій: фраппе

Страва: тайський рис з овочами

Кухня: вегетаріанська та середземноморська

Ідеальний дім – це дім, в який вклали душу

Справжній смак життя – це життя на повну, не боятися болю, це цікаві люди та розвиток. 

People UA: Ти стала суперфіналісткою талант-шоу «Голос. Діти». Як потрапила на конкурс і чи очікувала дійти до суперфіналу?

Єлизавета Яковенко: Моя мета з самого початку – це не перемога чи участь у суперфіналі. Для мене талант-шоу «Голос. Діти» як школа, це як частинка творчого шляху. Пригадую, як мені зателефонували з продюсерського центру і запропонували прийти на кастинг «Голос. Діти» і я вирішила, що мені це цікаво. Перша моя спроба потрапити в проект була невдалою. Але був ще один шанс і я скористалась ним, прийшла на кастинг чергового разу і пройшла відбір. Напевно, в мене була гармонія в душі і усе пішло легко. В мене гарно звучав голос, я знайшла спільну мову з людьми, пройшла прослуховування, далі потрапила в команду Наталії Могилевської, були прямі ефіри і насамкінець – суперфінал. Це був активний і класний період у моєму житті. Бажання та азарт перемогти допомагали йти далі. Я просто кайфувала від сцени і від того, що я можу усі почуття передавати вільно. В ці миті я не боялася бути відкритою. З мене йшла музика.

З самого початку усе було просто. Я не думала, що дійду до суперфіналу. До мене повернулись усі тренери, і я не очікувала такої реакції.  Просто хотіла заспівати пісню, віддати людям емоції, які я відчувала. Знаєте, коли найбільше усе вдається? Коли Ви відпускаєте свої думки про ціль настільки, що лишається лише насолоджуватись шляхом, який ви проходите.

People UA: Спершу судді були приголомшливі, коли побачили таку прекрасну леді, адже, слухаючи твій унікальний голос, вони не знали, хто на сцені: хлопчик чи дівчинка. А які твої були перші враження та відчуття, коли усі члени журі прихильно поставилися до тебе?

Єлизавета Яковенко: Я просто була щаслива в цей момент.

People UA: Лізо, ти приємно вразила суддів та глядачів «Голос. Діти» потужним виконанням та самовіддачею, а ще своїм унікальним вокалом. Імениті судді, серед яких – співачка Наталія Могилевська, Дмитро Монатік, учасники гурту «Время и Стекло» Надія Дорофеєва і Позитив навперебій змагались за можливість отримати в свою команду такий талант. Багато кого здивувало, що ти обрала в тренери Наталію Могилевську, а не Монатіка, який також родом з Луцька. Чому саме Наталю ти обрала і що ти навчилася, будучи в команді відомої співачки, адже саме Наталія Могилевська радісно вигукнула «Ми підкоримо увесь світ!»? 

Єлизавета Яковенко: Насправді я дуже вдячна долі, що змогла поспілкуватися та попрацювати з Наталією Могилевською. Це був той вчитель, який був мені потрібен в той момент, адже вона навчила мене відкриватися і довіряти людям. Мені, звісно, хотілося б бути у команді земляка Діми Монатіка, адже він дуже крутий музикант, він – фірмач і не просто вокаліст, а виконавець світового рівня, на мій погляд. Але в той момент я відчула, що повинна обрати Наталію. Мені здається, що це не було помилкою, бо в той період життя мені було важко довіряти людям і складно працювати з ними. Вона допомогла мені відкрити душу та мій потенціал. Вона близька мені по духу – у неї є своя філософія і глибина. Я вважаю, що Наталія Могилевська вже на Олімпі, адже вона давно в шоу-бізнесі й має чималий досвід. Вона людина, яка відчуває інших як вчитель.

PeopleUA: Зі слів членів журі, вони шукають нестандартні, космічні голоси, а також дітей з шаленою енергетикою і надможливостями. І ось такою дитиною виявилася ти, Лізо. Чи продовжується творче життя після проекту?

Єлизавета Яковенко: Чи продовжить учасник життя після проекту – залежить лише від учасника. Участь в телепроекті – це в першу чергу участь в шоу. У мене зараз все іде так, як потрібно. Я розвиваюся далі, займаюся музикою, я не стою на місці. Зараз навіть більше прогреcу, набагато більше перспектив. Адже сьогодні я достатньо свідома у своїх діях.

PeopleUA: Чи плануєш пов’язати життя з музикою?

Єлизавета Яковенко: Шоу-бізнес в Україні розвивається не такими швидкими темпами, як хотілося б. Мало хто хоче братися за серйозну музику. Зараз я пишу свою музику і мені хотілося б поспівпрацювати з іноземними музикантами. Каверний виконавець і виконавець, який пише та має свій стиль, завдяки якому запам’ятовують артиста, – це різні речі. Хочу стояти на сцені, співати свої пісні й достукуватись до людей, бо музика – це моє. Хочу бути співачкою, відомою в усьому світі. Знаю, що доведеться пройти багато випробувань, але я готова до цього.

PeopleUA: Що було найважчим у талант-шоу «Голос. Діти»?

Єлизавета Яковенко: Це репертуар. У мене є певний смак. Я не проти щось змінювати, експериментувати, відкриватися. Але є примітивна і поверхнева музика, яку я називаю дешевою попсою. Була пісня, яку я не дуже хотіла співати, і через це був конфлікт. Я вважаю, що змиритися  – це відмовитися від своєї думки та своєї особистості. Є ситуації, коли потрібно поступатися, і є ситуації, коли потрібно відстояти себе.

People UA: Трохи не вистачило до головної перемоги, проте ти перемогла у фіналі талант-шоу «Голос. Діти» й потрапила у суперфінал. Варто відмітити, що твій виступ яскраво підсумувала тренер Наталія Могилевська: «Головна перемога для тебе у цьому проекті відбулася... Це зовсім інший поворот у твоєму житті. Я пишаюся тобою. Твій космічний голос почула країна. Почула!». Чи мотивують тебе слова твого наставника рухатися вперед?

Єлизавета Яковенко: Мене мотивують слова мого тренера. Я навіть задумувалася: «А якщо я переможу, чи це мене не зупинить?!»

People UA: Чи спілкуєшся з іншими учасниками талант-шоу «Голос. Діти» і чи розвиваються вони?

Єлизавета Яковенко: Так, я з багатьма спілкуються і підтримую гарні стосунки. Багато хто розвивається.

PeopleUA: Як ставишся до конкуренції і чи відчувала її у талант-шоу «Голос. Діти»?

Єлизавета Яковенко: На талант-шоу всі були занадто різні, щоб порівнювати. Швидше всього конкуренція була в тому, хто більший трудоголік. Напевно, це все й вирішує: хто більше працює над собою, а не хто талановитіший.

People UA: Які враження від самого процесу зйомок прямих ефірів?

Єлизавета Яковенко: Зйомки мені дуже сподобалися, хоча було складно. Багато було думок: що далі робити, як наздоганяти знання з англійської, як бути далі і як жити. Були думки, чи повірять мені глядачі. Над проектом працювало близько 400 людей, у кожного була своя функція, все дуже продумано в деталях. Навіть макіяж і зачіска, які мають бути в прямому ефірі, попередньо робили пробні та підбирався одяг, аби створити образ.

PeopleUA: Чим відрізняється життя із ввімкненою камерою та за кулісами? 

Єлизавета Яковенко: Справжній музикант, який живе музикою, не розділяє життя на сцені й за кулісами. І навіть його буденне життя і життя на сцені – це як одне ціле повноцінне життя. Звісно, за кулісами є виснаження чи спустошення, яке не потрібно показувати глядачу.

People UA: Ти дуже віддаєшся роботі і, звісно, виснажуєшся. Що тебе надихає і як ти відновлюєшся?

Єлизавета Яковенко: Я надихаюся, коли я дуже завантажена. Я не люблю нічого не робити. Шалений ритм відновлює мої сили.

People UA: Який досвід отримала та що тебе навчив телепроект «Голос. Діти»? 

Єлизавета Яковенко: Я виросла у вокалі та як артист. А також я навчилася результативно працювати.

People UA: Лізо, ти відзначилася найнижчим голосом в історії талант-шоу «Голос. Діти». Твій вокал вважають унікальним. Твоя мама розповідала, що у дитинстві в тебе був високий тембр голосу. Коли він змінився? Як ти сприймаєш свій голос сьогодні?

Єлизавета Яковенко: У мене достатньо сильний голос з дитинства, але десь в 11-12 років він дуже змінився і з кожним роком стає все насиченішим. Мені подобаються усе незвичайне, мені подобаються незвичайні люди, незвичайна музика та мій голос.

People UA: Попри свій юний вік, ти вже є автором пісень. Як проходить процес написання текстів пісень? У тебе вже є декілька готових пісень. Свої пісні пишеш англійською мовою, а чи хотіла б написати українською?

Єлизавета Яковенко: Весь зміст мені простіше передати англійською мовою. Для мене геніальні автори українських пісень – це Святослав Вакарчук, Христина Соловій і Скрябін. Дуже шкода, коли на музичному просторі з’являються беззмістовні пісні. Останнім часом шоу-бізнес перетворюється на фабрику швидкої хітової музики. Знаєте, чому немає змісту в деяких піснях? Люди поспішають та безперервно біжать вперед, що навіть забувають жити, забувають про почуття та глибину. Це схоже на якийсь механізм.

People UA: Що тебе надихає?

Єлизавета Яковенко: Музика є музою.

People UA: Як ставишся до критики? Хто найчастіше допомагає вносити певні корективи до твоєї музики? Чиї поради найважливіші?

Єлизавета Яковенко: В першу чергу мама слухає мою музику. Я до думки кожної людини ставлюся з повагою. Я не боюся показувати текст пісень знайомим музикантам, які реально можуть оцінити або ж розкритикувати. Якби я боялася показувати свій твір іншим, це був би андеграунд. Навпаки, хочеться поділитися і дати комусь послухати свою музику. Адже для себе власний твір – це не музика. Мені казали, що багато талановитих людей ламаються, коли з’являється критика, але цей етап проходить кожна відома людина.

People UA: Раніше навчалася вокалу?

Єлизавета Яковенко: Професійно я займаюся вокалом два роки, раніше я так не викладалася, як зараз, і не вчилася музики, це було більше як хобі.

People UA: Відомо, що у школі ти навчаєшся заочно, більше часу зараз приділяєш музиці. Де ти зараз навчаєшся та проживаєш?

Єлизавета Яковенко: Я навчаюся заочно і здаю екзамени екстерном. Столиця дає більше можливостей, тому вже понад рік я живу і у Києві, і у Луцьку, і навчаюся в Одесі.

People UA: Єлизавето, де нещодавно звучав твій неймовірний голос? Куди запрошують виступити в якості зіркової гості у нашому місті?

Єлизавета Яковенко: 1 червня я мала честь співати на вечірці-презентації нової колекції одягу від дизайнера Андре Тан, яка відбулася у ресторані «Gosti».

People UA: Ти – юна зірка, яка підкорила усю Україну. Кому завдячуєш своїм успіхом?

Єлизавета Яковенко: Усім людям, яких я знаю і які зустрілися на моєму життєвому шляху. Вчителям і батькам, звісно. Мене дуже підтримують мої батьки-лікарі (батько Лізи – Олег Яковенко, завідувач пульмонологічного відділення Волинської обласної клінічної лікарні, мама – Тетяна Яковенко – лікар в клініці «Благомед» – ред.). Вони бачать, що я це люблю і живу музикою. Я вдячна їм за підтримку і розуміння.

People UA: Зараз ти займаєшся акторською майстерністю в режисера та актриси Світлани Органісти. Раніше також ти була артисткою продюсерського центру PARADIZ (Київ). Чи хотіла б ти знятися у кіно і яку роль хотіла б зіграти?

Єлизавета Яковенко: Раніше я займалася більше поставновками, розвивалася більше як артист. Зараз я більше зацікавилася акторською майстерністю. Буду пробувати грати ролі в театрі. Я б хотіла знятися в кіно, зіграти роль агента FBI. У мене вже є свій сценічний псевдонім Eliza Beth Dawson. Я взяла цей псевдонім собі після перегляду фільму «Титанік». Я ніяк не могла знайти конкретного значення цього прізвища, згодом шукала інформацію на запит, і виявилося, що Доусон – це сімейний лікар англійської королівської сім’ї.

People UA: На твоєму рахунку багато перемог, одна з них – це гран-прі фестивалю «Середземне море». Яке значення для тебе має ця перемога?

Єлизавета Яковенко: З цієї перемоги почався активний творчий шлях. На цьому конкурсі я познайомилася з класними людьми, які повпливали на моє життя. Важливу роль зіграло спілкування з генеральним директором і організатором «Нової хвилі» Олександром Рум’янцевим; співачкою та композитором, професором кафедри естради «ГИТИС», автором міжнародного проекту «Голос без границ», головою журі численних міжнародних фестивалів і конкурсів Єленою Кузьміною; на той час музичним продюсером телеканалу «UA.Перший», який нині став музичним директором телеканалу «Прямий» Владиславом Багінським; організатором фестивалю «Середземне море» Стеллою Купер, завдяки якій я цього літа буду в якості члена журі дитячого фестивалю, який відбудеться в Ізраїлі.

People UA: На яких музичних інструментах ти граєш?

Єлизавета Яковенко: Граю на фортепіано.

People UA: Лізо, ти володарка привабливої та модельної зовнішності. Обкладинки яких глянцевих журналів ти вже прикрасила?

Єлизавета Яковенко: Я була на обкладинках «Юна леді» та «Uni Models».

People UA: З ким в дуеті ти хотіла б заспівати?

Єлизавета Яковенко: Я двічі співала з Рожденом (ROZHDEN) і дуже вдячна йому за наш дует і хотіла б втретє заспівати з ним. Я хотіла б заспівати з Lana Del Rey, Jared Joseph Leto (соліст гурту «Thirty Seconds To Mars).

People UA: Які книги читаєш?

Єлизавета Яковенко: Люблю філософські книги і книги з психології.

People UA: Твоя історія успіху облетіла усю Україну, а як ти вважаєш, в чому твій секрет успіху?

Єлизавета Яковенко: Успіх – це реальна робота і те, що я можу залишити після себе. Секрет успіху в деталях, в цих маленьких кроках, в тому, скільки ви вкладаєте в ці на перший погляд елементарні речі.

Спілкувалася: Олена Бекеша. Фотограф: Діана Іванкова.

Опубліковано "People UA" # 4(44), літо 2018