Ігор Муковоз

«Влада – це інструмент, як скальпель в руках хірурга»

Нещодавно виповнилося 19 років,  як начальник Луцького міського відділу поліції головного управління Національної поліції у Волинській області Ігор Муковоз працює в органах. Гучною темою для обговорення навесні стало рішення атестаційної комісії, яка визнала Ігоря Володимировича непрофпридатним. На такий висновок Ігор Муковоз відреагував позовом до суду. Як же розвиваються події нині? Очікувану програму максимум по відвертості - виконано. Залишиться професіонал на своєму місці чи зуміє піти красиво?

Довідка

Персона: Муковоз Ігор Володимирович

Посада: Начальник Луцького міського відділу поліції головного управління Національної поліції у Волинській області.

Знак зодіаку: Діви (25 cерпня)

Життєве кредо: все робити по-справжньому

Сімейний стан: одружений, двоє дітей

В дитинстві мріяв стати космонавтом, міліціонером, футболістом

Важлива подія в житті: одруження

Бізнес для нього – це ступінь самореалізації

Влада для нього – це інструмент управління

Вишукане дійство: театр

Історичне місце: Берестечко

Класний фестиваль: Бринзи в Рахові

Незабутній концерт: гурту «ВВ»

Вражаючий музей: Поле берестецької битви

Отримана нагорода(титул, диплом тощо): Моя робота

Улюблений фільм: «Місце зустрічі змінити не можна»

Музика: «Кіно», «Наутілус»

Книга: «Майстер і Маргарита»

Авто: Аudi

Вид спорту: баскетбол

Вид відпочинку: ліс, річка

Страва: вареники з картоплею

Напій: самогон

Ідеальний дім – це взаєморозуміння

Справжній смак життя – це отримання задоволення від результату

 

People UA: Скільки років ви працюєте в міліції, і відколи обійняли керівну посаду?

Ігор Муковоз: З 1997 я працюю в органах внутрішніх справ. У 2005-2011 роках був начальником Ківерцівського районного відділу УМВС України у Волинській області. У 2001-2013 роках – обіймав посаду першого заступника начальника Волинського училища професійної підготовки працівників міліції. Також працював начальником ВБ НОН УМВС України у Волинській області. А з червня 2014 року очолив Луцький МВ УМВС України у Волинській області.1 липня 2016 року виповнилося 19 років мого професійного шляху,  і це мій останній день в міліції.

People UA: У наш час важко виправдати довіру людей, Ігорю Володимировичу, чи не страшно було обіймати посаду начальника поліції?

Ігор Муковоз: 19 років  прослужив у міліції, з них 11 – керівником. Я став начальником міліції у 2005 році, це був постпомаранчевий період. Найбільше, що мене лякало перед тим, як обійняти цю посаду, – це відповідальність перед людьми, з якими я йшов по життю. Щоб не згубити їх віру в мене і дотримуватись задекларованих на майдані ідеалів.

People UA: Яких змін зазнала міліція за часи вашої роботи на керівній посаді?

Ігор Муковоз: Можу впевнено сказати, що міліція значно помолодшала. Коли я став керівником, мені було 33 роки, тоді таких молодих не було, а зараз усі такі. Міліція змінювалася так, як і суспільство. Періоди змін, які пережила країна, від однієї революції до іншої, впливали на зміни й у міліції. Дехто каже: «Ви служили Ющенку, ви служили Януковичу…». Я не служив якомусь конкретному президенту, міністру чи начальнику управління. Я служив народу України. Я таку присягу приймав.

People UA: Який особистий вклад в розвиток міліції Ігоря Муковоза? Чим пишаєтеся?

Ігор Муковоз: Я пишаюся людьми. Намагався налагодити людські стосунки і створити щирий мікроклімат у колективах, які я очолював. Бути чесним і переконувати підлеглих працювати порядно на особистому прикладі – це моє основне досягнення.

People UA: Який резонансний злочин вдалося розкрити?

Ігор Муковоз: Я довго працював у відділі по розкриттю вбивств, і за час роботи було розкрито не одне вбивство. Резонансним у моїй практиці стало вбивство молодого чоловіка на залізничному вокзалі 20 грудня 2002 року. Вбивство трапилося на День міліції. Ми його розкрили через 22 місяці, – це була довготривала та кропітка праця цілого убойного відділу. Значимим для мене також стало затримання групи розбійників у Ківерцях, які працювали по західному регіону.

People UA: Який графік роботи у начальника поліції Ігоря Муковоза?

Ігор Муковоз: 12-14-ий годинний робочий день, без вихідних - порядок норми. Для мене головне результат! Сидіння на роботі та робота – це різні речі. Можна просидіти добу і не зробити нічого. Я оцінюю результат, а не час, проведений на роботі. Якщо ви слідчий, то повинні взяти 3-4 справи, а не просиділи на роботі 12 годин.

People UA: Чому робота начальника поліції однаково оцінюється з роботою патрульного поліцейського?

Ігор Муковоз: Запитайте у того, хто встановлює таке грошове забезпечення. Слідчий з вищою освітою, відповідним стажем роботи нині взагалі отримує 4000 грн., а патрульний поліцейський – 8000.А чи можна якомусь ремеслу навчитися за два тижні? Ні, це не можливо! Навіть талановитій людині за такий короткий термін часу навчитися класти бруківку чи плитку нереально, а вивчити те, що пов’язане з величезним обємом професійних знань?…

People UA: Якою є нова поліція?

Ігор Муковоз: Вони прийшли з великим бажанням щось змінити, але, на жаль, результати розкриття справ та стан злочинності свідчать про небезпечні тенденції. І в мене питання скоріше не до нової поліції, а до тих осіб, які давали їм повноваження. Тому що влада – це інструмент, як скальпель в руках хірурга. Ним можна провести як висококласну операцію, так й  завдати непоправної шкоди. То в чиїх руках скальпель?

People UA: То як змінилися з появою поліції показники розкритих справ?

Ігор Муковоз: Боюсь оприлюднювати ці цифри. Але якщо ви надасте офіційний запит, я все рівно буду вимушений вам надати цю інформацію. В минулому році було скоєно 1100 злочинів, в цьому за 6 місяців – 2300. В 2015 році було 40 грабежів, 30 з яких розкрито. То за цих півроку 77 - а розкрито 23. На жаль, злочинність зросла. «З чим це пов’язано?» – це риторичне питання.

People UA: На вашу думку, в чому ж причина?

Ігор Муковоз: Пані Хатія заявляє, що раніше не реєстрували звернення. Це не правда, раніше, як і зараз, усе реєструється. Злочинність, в першу чергу, – це економіка! Різні фактори впливають на зміни: економіка, закон Савченко, звільнення досвідчених кадрів... Очевидно, що в комплексі усе це дає від’ємний результат. 

People UA: Чи потрібні реформи?

Ігор Муковоз: Реформування потрібно проводити. Беззаперечно, правоохоронну систему варто змінювати. Але як і хто проводить реформи й наскільки кваліфіковані ці зміни? Чи це не той скальпель, про який ми говорили раніше?

Результати цих реформ можна буде побачити з часом. А поки тенденції змін в правоохоронній системі, на жаль, показують негативну динаміку. Я розумію ситуацію, бо я цим живу 19 років, щодня.

Ми пережили процес атестації. Всі бачили, як вона відбувалася. Хто були ті судді, які давали оцінку професійним кадрам?

People UA: 25 лютого атестаційна комісія визнала, що Ігор Муковоз «займаній посаді не відповідає і підлягає звільненню зі служби через службову невідповідність». Ви оскаржили таке рішення, подавши в суд. Як нині протікає справа?

Ігор Муковоз: Я подав в адміністративний суд згідно законодавства. Іншого механізму, окрім звернутися в суд, немає. Розглядав мою справу суддя Віктор Миколайович Валюх. Представляла інтереси опонента на суді представник головного управління національної поліції. Суд першої інстанції визнав незаконним рішення атестаційної комісії.

Я доказував не собі, а тим, хто зі мною працює, – своїм підлеглим. Мені важлива думка їхня. Це моє бачення справедливості. Не можна ось так не аргументовано керівника виганяти. Адже для багатьох колег мій трудовий шлях: 26-ти річний хлопець, який прийшов у міліцію, став начальником міськвідділу, полковником, – це блискуча карєра. 

Я в судовому засіданні сказав: «Ваша честь, питання не до Ігоря Муковоза, який в принципі прослужив і чогось досяг. Питання: що ви скажете молодим лейтенантам, які зараз служать: «Хлопці, через років 10 ви вільні, без пенсії, без пільг, без нічого? Моя ситуація вмотивує їх працювати?»

Тоді суддя задає запитання члену апеляційної комісії: «Скажіть, будь ласка, скільки Вам років?»

Відповідь: «22»

Суддя: «Хто Ви за освітою?»

Відповідь: «Навчаюся на 5-му курсі, факультет «Політологія»

Суддя: «А хто-небудь з рідних працював в міліції, поліції чи державних органах?»

Відповідь: «Ні»

Суддя: «Біографічні дані Ігоря Муковоза. Служба в Радянській Армії, з1997 року працює в органах, з 2005 року - на керівних посадах, 2 вищі освіти, полковник. Ви можете давати оцінку цій людині?»

Відпові­­дь: «Так, я можу»

People UA: Хто давав оцінку вашої профпридатності?

Ігор Муковоз: МВС України прийняло вже легендарну інструкцію 1465. До складу експертної комісії входили представники органів національної поліції та представники громадськості: представник ГО «Автомайдан України» Андрій Попик, представник Волинського обласного ГО «Волинські перспективи» Віктор Вальчук, представник ГО «Самооборона Волині» Олександр Ніколайчук, депутат Луцької міської ради від партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Артем Запотоцький.

People UA: На вашу думку, а чи можуть представники комісії оцінювати профпридатність міліціонера з 19-ти річним досвідом?

Ігор Муковоз: У мене те ж саме риторичне запитання: чи може людина непричетна до правоохоронної діяльності давати оцінку роботі начальника відділу поліції? Не його громадським чи людським якостям, а саме професійним? І чому в складі комісії по мені було два представники Ігоря Лапіна?

People UA: Ви вважаєте Ігор Лапін має відношення до даної ситуації?

Ігор Муковоз: Це не моя думка, це факт. Вальчук і Ніколайчук – це два помічники народного депутата. І з чотирьох людей, двоє – це представника від Ігоря Лапіна.

PeopleUA: Де ж об’єктивність проведення атестації?

Ігор Муковоз: Незрозуміло взагалі, як ці комісії формувалися. Чому обрали до складу комісії саме тих людей, які в ній були? Відомо, що реєструвалося багато людей. От чому редактора газети з багаторічним досвідом роботи Володимира Данилюка, представника ВО «Майдан» Ігоря Алексєєва, заступника редактора  газети «Волинь» Василя Улицького, які реєструвалися, не ввійшли до складу атестаційної комісії? Дуже поважні громадяни не були навіть запрошені.

Один з членів комісії взагалі на атестації казав: «Ігор Муковоз – професіонал. Але я проти нього, бо вважаю, що потрібні зміни».

До речі, коли було зібрання депутатського корпусу за результатами моєї роботи, 31 людина проголосувала «за», підтримавши мене, і лише 3-є «проти». Нехай зайде Хатія Деканоідзе у Верховну Раду і отримає там 90 % довіри, тоді ми з нею поговоримо, бо вона каже, що оцінка населення – це довіра.  

People UA: Для чого ж потрібна атестація структур, які формувалися десятиліттями?

Ігор Муковоз: Атестація потрібна. Атестація – це зміни. Але чи була справді вдало підготована нормативна база, і наскільки досягнута об’єктивність? Чи проведення атестації отримало очікувану підтримку суспільства? Можливо це просто звільнення керівного складу, адже мене і 2-х моїх заступників, а ще 2-ох – понизили у посаді.    

People UA: Думка суспільства інколи формується штучно.

Ігор Муковоз: Як казав доктор Йозеф Геббельс: «Дайте мені засоби масової інформації, і я з будь-якого народу зроблю стадо свиней».

People UA: Ви довели в суді справедливість. Які плани і цілі на майбутнє?

Ігор Муковоз: Я звільняюся. Я прийняв таке рішення, мені дуже складно вмотивувати особовий склад і налаштовувати команду на стовідсоткову віддачу в системі, де кваліфікований слідчий отримає заробітну платню вдвічі нижчу, ніж людина, яка щойно прийшла на роботу.

Я не дуже зручний для системи. Керівництво поліції вважає, що я заважаю змінам, які відбуваються. Вони думають, що прийдуть інші люди і поліція відразу стане ідеальною, – побачимо. Я даю таку можливість.

Наприклад, в Одесі людина два роки працює в органах, а її вже зробили начальником. Кожен обирає по собі: релігію, жінку і дорогу. Суспільство хоче змін. Я знайду, як реалізувати себе у цьому житті. Будь-які зміни приносять нові можливості.

People UA: Ви ще повні сил та енергії і готові працювати далі. Чи задумуєтеся вже про відпочинок?

Ігор Муковоз: Я залишаюся членом міськвиконкому. У мене є ряд громадських обов’язків, яким я буду присвячувати більше часу. А далі щось придумаємо. Можливо, я почну більш уважно придивлятися до роботи громадських організацій та партій, в яких я раніше як працівник міліції не мав права брати участь. Це буде один з шляхів самореалізації. Я був і буду небайдужим до життєдіяльності суспільства. Я хочу залишитися людиною з власною позицією та точкою зору, яка хоче щось змінювати.

People UA: А чи є людина, яка могла б замінити Вас на посаді?

Ігор Муковоз: Незамінних людей не буває.

People UA: К ким товаришуєте, найчастіше спілкуєтеся?

Ігор Муковоз: Я спілкуюся з підприємцями, депутатами, членами виконкому, з представниками владних структур. Я не обираю оточення. Під час виконання службових обовязків мені просто доводиться спілкуватися з певними людьми.

People UA: Як проводите вільний час?

Ігор Муковоз: В мене його немає. Але для підтримки фізичної форми ходжу в спортзал на тренування до Валентина Мельника тричі на тиждень.

People UA: В сім’ї ви притримуєтесь образу «грізно поліцейського» чи навпаки? Хто в сімї голова?

Ігор Муковоз: Відповім словами свого сина Павла: «Тату, от коли ти був на лікарняному, ти – добрий, а коли ти приходиш з роботи – ти злий». Насправді для дітей – я великий авторитет. Моя думка важлива для сім’ї.

Я люблю та пишаюся своїми рідними. Син гарно навчається у 10-му класі з медико-біологічним напрямком гімназії № 21. А донька Аліна – студентка медичного університету у Вінниці, а в минулому році вийшла заміж. В нас взагалі цікава статистика: раз в 20 років весілля. В 1975 році теща вийшла заміж, в 1995 – моя дружина вийшла заміж за мене, а у 2015 було весілля нашої доньки.

Хто в сімї голова? Ну, я думаю, що я голова, дружина думає, що вона шия. Моя дружина Інна реалізувала себе, вона керівник відділу ПП «Євродек».

People UA: На першому Світському рауті Ви придбали кепку Дяді Жори, пожертвувавши кошти на благодійність. Що для Вас благодійність?

Ігор Муковоз: Я знаю мільйони випадків, коли під словом благодійність ховається далеко не благодійність. А ще не довіряю кредитним карткам, банківським рахункам в оголошеннях. Благодійність бачу ось так: «Я довіряю, тоді й допомагаю». Зібрати гроші чи придбати за них речі й завезти персонально нужденним, перевіривши інформацію. Я даю гроші тільки тим, кому довіряю. Я знав, що кошти з благодійного аукціону підуть на добру справу.

Я не подаю дітям, які босоніж бігають по вулиці, бо на вулиці вони змалку звикають до халяви і потім працювати не будуть.

Бувало за день немає результатів, за моєї ініціативи весь особовий склад збирав свій одноденний заробіток, і ми купували необхідні речі сім’ям загиблих бійців батальйону «Світязь».

People UA: Продовжіть вислів: Поліція – це…

Ігор Муковоз: не встиг зрозуміти.

People UA: Продовжіть вислів: Міліція – це…

Ігор Муковоз: це життя

People UA: Піти красиво вміє не кожен…

Ігор Муковоз: Я щиро бажаю своїм наступникам успіхів. Як співав Віктор Цой: «Я хотів би залишитися собою, просто залишитися собою». Це моє рішення. Час покаже.

Актуальну тему можна обговорювати дуже довго та особисто з головним героєм нашого інтервю, але якими ж є думки впливових краян нашого міста про Ігоря Муковоза? Читаємо далі

«Ігор Муковоз - професіонал, патріот, морально стійка людина. Він відкритий до людей і готовий прийти на допомогу.»

 

Владика Михаїл, архієрей Української Православної Церкви Київського Патріархату; митрополит Луцький і Волинський.

«Професіонал своєї справи»

Микола Романюк, Луцький міський голова

 «Ігор Муковоз  – професіонал, це людина на своєму місці. Я знаю Ігоря Володимировича понад 10 років, і коли виникають якісь професійні проблеми, він завжди оперативно та якісно їх вирішує. Я вважаю, що він відмінно виконує свої функції та обов’язки перед народом України. Якщо ви пам’ятаєте ситуацію, пов’язану з атестацією, я виступив на захист професійних кадрів на сесії міської ради. Як можна оцінювати роботу будь-кого, наприклад, лікаря, не будучи лікарем? Ви згідні? То як може оцінювати роботу начальника поліції людина, яка не працювала в органах? Я щиро вітаю Ігор Муковоза і з перемогою в суді, апелюючи рішення атестаційної комісії, він відстояв правду».

Євген Євгенович Ткачук, депутат Луцької міської ради, голова партії «Солідарність»

З Ігорем Муковозом знайомий  із початку його роботи на посаді начальника Луцького міськвідділу міліції. Я поважаю його як людину і вважаю його професіоналом своєї справи. Як лучанин,  позитивно оцінюю його роботу на вищезгаданій посаді.

Ігор Ігорович Поліщук, депутат Луцької міської ради, голова фракції «УКРОП»

«Є така думка: «Людина – ніхто перед міліціонером». Нехай не образяться на мене працівники міліції. Є у всіх упереджене відношення, але Ігор Муковоз – виняток, він не такий, у нього немає зверхності. Він не буде бити людину палкою по спині, затискати пальці в двері. Він не піде по головах, щоб отримати показники та відзнаки. Про таких кажуть: «Правильний мєнт». Такі люди потрібні в органах. Він – профі, а професіоналів варто берегти. Я поважаю працю людей. Я не вижену електрика, бо не буде зроблено роботи по електрозабезпеченню. Я статтю не напишу краще за вас. Кожен повинен  бути на своєму місці. Ігор Володимирович вміє забезпечити правопорядок. Я впевнений, що більше та якісніше питання можна вирішити завдяки досвідченим кадрам. На наш будівельний бізнес не впливає його посада, будівництво не залежить від правоохоронних органів. Багато років знаю Ігоря Муковоза і хочу сказати, що від нього ніколи не було особистих прохань. Чоловік чесний та порядний, нічого не крав, немає в нього віл в Іспанії. За час своєї роботи він заслужив порядну репутацію. Ігор Муковоз – інтелігент».

Руслан Олексійович Вайман, генеральний директор ПрАТ «Луцький домобудівельний комбінат»

«Ігор Муковоз - людина цілеспрямована. Я працюю в такій сфері, де люди  швидко «спалахують» і швидко «згорають», а в спорті потрібно працювати над собою не місяць, і не два. Він не пропускав тренувань протягом року і має відмінний результат. Всі рекомендації щодо вправ і харчування виконує і завжди готовий наполегливо працювати. Відчувається, що Ігор Володимирович вміє поставити ціль і впевнено йти до неї.»

 

Валентин Мельник, старший тренер фітнес-центру «Joyfitness» 

«Ігор був старанним учнем. Вчився добре, мав четвірки та пятірки по пятибальній системі. Він завжди поспішав на допомогу однокласникам. І дуже любив фізкультуру та й ніші предмети» .

Раїса Олександрівна Кіричук, класний керівник ЗОШ I-III ступеня м. Берестечко