Іпотека на карті світу

В Україні кредит на покупку квартири складно назвати вигідною послугою. В середньому кредитна ставка становить 21%. Деякі забудовники в партнерстві з банками пропонують іпотеку під «пільгові» 6-15%. Але такі умови зберігаються тільки на рік-два, після чого ставка збільшується.

 Погашати кредит з такою ставкою – справа невдячна. За декілька років доведеться переплатити банку частину вартості самого житла. За доступністю іпотека в Україні близька до таких станів, як в Аргентині, Венесуелі, Білорусії та Ірані. Хоча не виключено, що незабаром ситуація може змінитися в кращу сторону. Конкуренція між забудовниками і банками за гроші клієнтів робить свою справу, але навряд чи в найближчі десятиліття українським сім'ям вдасться виплачувати іпотеку під 0,1-1%, як в провідних країнах світу. Адже у країнах ЄС і світі, на відміну від України, власне помешкання для сім’ї, яка працює, є абсолютно доступною річчю. 

Японія – це найпривабливіша країна за відсотковими ставками. Середня ставка по іпотеці в країні висхідного сонця становить 1,2% річних. Деякі банки пропонують кредити і під менший відсоток – 0,5% річних. Іноземці можуть позичити гроші на покупку нерухомості в Японії, але є ряд обмежень. Більшість банків вимагають наявності у заявника карти резидента (видається тим, хто планує залишитися в країні на 90 днів і більше), враховують, скільки років людина вже прожила в Японії. Шанси отримати кредит малоймовірні, якщо мова йде менш ніж про три роки. Плюсом для потенційного позичальника буде наявність постійної реєстрації в країні й дружина-японка, яка може виступити поручителем по кредиту. Незважаючи на відносно ліберальні правила видачі іпотеки, іноземних позичальників в Японії мало. І справа не в труднощах перекладу, а, ймовірно, в тому, що місцева нерухомість – одна з найдорожчих у світі. У центрі Токіо середня ціна квадратного метра житла становить 13 тис.$, На околицях – удвічі дешевше.

В Швейцарії середня ставка – 1,4% річних. Особливих вимог до позичальників із зарубіжжя немає, але житло вони можуть придбати тільки в тих регіонах, де влада країни виділила дозвіл на продаж нерухомості іноземцям, а  кількість таких дозволів – обмежена. Крім того, перебування в Швейцарії ще дорожче, ніж в Японії. Цюріх, наприклад, займає третє місце в світі за величиною витрат на проживання. У центрі міста «квадрат» житла коштує майже 13,6 тис. $

У Фінляндії покупців житла кредитують під 1,5% річних. У столичному Гельсінкі ціни на квартири теж досить недемократичні – 4,5 тис.$. 

Середня ставка по іпотеці в банках Швеції – 1,87%. Неприємна для потенційних позичальників особливість полягає в тому, що взяти кредит під заставу квартири, що купується, не можна, необхідно закласти якусь іншу власність. В цілому іпотечні умови для іноземців тут мало відрізняються від вимог, що пред'являються громадянам країни.

У Словаччині ставка теж не перевищує двох відсотків річних (1,92%). При цьому нерухомість відносно недорога: 1,5 тис.$. за квадратний метр на околицях міст, 2 тис.$ – в центральних районах.

У Німеччині ставки по іпотечних кредитах з десятирічним терміном виплати не перевищують 3,5% і мають тенденцію до зниження. Причому, ще 10 років тому вони становили 10% і вище. 

У Голландії – 3% на 30 років.

У Франції процентна ставка на покупку квартири зараз складає всього 3,9%.

У Греції квартиру по іпотеці можна взяти під 3,8% річних, а терміном до 5 років ставка вже складе 4,6%. Якщо ж брати кредит строком більше ніж 10 років, то ставка складе 4,9% річних.

Купівля квартири в кредит у маленькій Бельгії обійдеться трохи дешевше. Тут по іпотеці з плаваючою ставкою з клієнтів візьмуть 3%, а іпотечний кредит строком до 5 років з фіксованою ставкою обійдеться під 4% річних. Довгострокова іпотека в Бельгії трохи дорожча: кредит на термін більше 10 років коштуватиме 4,6% на рік. 

А ось в Англії кредит на покупку квартири, наприклад, у Лондоні з розстрочкою на 3 роки буде коштувати 4,8% річних, на 5 років – 5,7% річних, а на 10 років – 6,2% річних. 

В Італії середня ставка кредиту на покупку нерухомості становить 5,2% річних.

У Польщі середньозважена процентна ставка на покупку нерухомості в національних злотих зараз складає від 4,67% до 6% річних.

В Угорщині при купівлі житла в кредит потрібно внести одразу половину її вартості, а потім протягом 5-30 років сплачувати 4,5-5% річних у доларах чи євро або 9-10% річних у форинтах.

Як висновок, обсяг іпотечних кредитів є набагато більший. Це при тому, що європейські зарплати значно вищі за українські. Як кажуть у рекламних роликах, відчуйте різницю, шановні українці!

Автор: Ольга Дополюк

 

Опубліковано "People UA" № 1(53), літо 2021