Ірина Горавська

«Мета кожної жінки – це материнство» 

Її називають мамою усіх дітей, а медичний заклад, який вона очолила, –місцем, де народжується життя, будинком щастя та любові, мрій та надій. Завдяки чіткому розумінню функцій «Волинського обласного територіального медичного об’єднання захисту материнства і дитинства» в єдиному медичному просторі країни генеральному директору цього комунального підприємства Ірині Горавській вдалося підняти його на високий рівень, увійшовши у ТОП кращих закладів України цього року. В чому унікальність Волинського перинатального центру, які можливості дає електронне свідоцтво про народження, чи можуть бути пологи без болю, що вдалося зробити в обласній дитячій лікарні після об’єднання та яких позитивних змін чекати батькам та діткам у 2022 році – про усе це спілкувалися у VIP-інтерв’ю з Горавською Іриною Іванівною.

Довідка

Персона: Горавська Ірина Іванівна

Посада: генеральний директор комунального підприємства «Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства» Волинської обласної ради

Знак зодіаку: Стрілець (28.11)    

Життєве кредо: приносити користь людям

В дитинстві мріяла стати лікарем

Важливаподія в житті: народження сина, внучки

Влада для неї – це механізм можливостей

Бізнес для неї – це розвиток

Вишукане дійство: Молитовний сніданок

Історичне місце: Храм Гробу Господнього в Єрусалимі

Незабутній концерт: рок-опера в Києві

Вражаючий музей: підземелля костелу єзуїтів

Отримані нагороди: Орден Святого Пантелеймона 2021, Премія «Люди року-2021.Волинь» у номінації «Керівник року»

Книга: «Акушерство і гінекологія»

Авто: немає власного авто

Вид відпочинку: активний, любить Світязь

Страва: риба

Напій: зелений чай

Ідеальний дім – це дім, у якому багато дітей

Справжній смак життя – це коли є позитивні події, коли бачиш результат своєї роботи

 

People UA: Ірино Іванівно, Ви лікар акушер-гінеколог вищої кваліфікаційної категорії з досвідом роботи понад 30 років. У 2018 році керівництво області довірило Вам очолити Волинський обласний перинатальний центр, на відкриття якого волиняни чекали майже 18 років. У чому унікальність цього закладу? Чому варто народжувати саме тут?

Ірина Горавська: Волинський обласний перинатальний центр був створений спеціально, щоб надавати високоспеціалізовану допомогу мамам та дітям, якщо ми зіштовхуємося із якоюсь патологією. За 2 роки діяльності у нашому медзакладі було врятовано сотні життів. Маючи високоякісне обладнання та фаховий персонал, ми починаємо допомагати дітям відразу, навіть із пульсуючою пуповиною. Дуже важливою є саме перша хвилина життя дитини. Наша мета не просто врятувати життя, а й дати здорове майбутнє дитині. У Волинському перинатальному центрі є усі можливості це зробити. І жоден інший заклад на Волині не може забезпечити надання цієї допомоги з перших хвилин життя.

People UA: Велику увагу Ви приділяєте питанню покращення матеріально-технічної бази та забезпечення структурних підрозділів підприємства надсучасним медичним обладнанням. Сучасні методи діагностики та обладнання дають можливість хорошому перебігу вагітності, виходжуванню діток, рятують життя. Чи вистачає устаткування у КП «Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства»? Яке ще сучасне медобладнання хотіли б встановити у перинатальному центрі та дитячій лікарні?

Ірина Горавська: Завжди хотіли придбати для Волинського обласного перинатального центру ще один апарат експертного класу ультразвукової діагностики, аби ми могли вчасно діагностувати усі вади розвитку. Ми купили суперсучасний апарат, таких моделей є всього 3 в Україні. Пишаємося, що він є у нас і ми можемо вчасно виявити проблему.

У Волинській обласній дитячій лікарні маємо теж потужне та якісне обладнання, проте тут не вистачає ремонту, сучасних приміщень, хочеться створити комфорт для маленьких пацієнтів та їхніх батьків. Доклали чимало зусиль, аби увійти в держпроєкт «Велике будівництво». Хочу подякувати владі, яка нас підтримує. Дуже багато було зроблено протягом 2021 року, навіть зараз замінюємо ліфти. Але на наступний рік ми підготували проєктно-кошторисну документацію, аби розпочати тотальну реконструкцію Волинської обласної дитячої лікарні, що стане медмістечком, якому аналогів в Україні немає.

People UA: У 2020 році до Волинського обласного перинатального центру приєднали Волинську обласну дитячу клінічну лікарню та санаторій для дітей з батьками «Дачний». Відтепер увесь спектр медичних дитячих послуг акумульовано в одному закладі. Що вдалося змінити до кращого в приєднаних комунальних закладах за два роки?

Ірина Горавська: 2020 рік – це рік початку глобальної реконструкції приміщень дитячої лікарні. Вже відремонтовано відділення катамнезу, кімнату відпочинку для онкохворих діток, відділення променевої діагностики, закінчується ремонт неонатального корпусу та діагностичного відділення. Але планів ще дуже багато…

People UA: Яка стратегія розвитку та яких ще змін зазнає КП «Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства» у 2022 році?

Ірина Горавська: Рухаємося в ногу з часом. У 2022 році буде електронний реєстр та запис. У нас буде працювати мобільна паліативна бригада на базі поліклінічного відділення. Відтак дітки, які будуть потребувати допомоги вдома, отримають таку можливість. Ми зробили лабораторний центр при медичному об’єднанні й в рамках медичних гарантій «НСЗУ» будемо надавати безкоштовні медичні послуги для дітей за направленням будь-якого лікаря чи установи міста, а також платні послуги для всього населення.

People UA: За час роботи у Волинському перинатальному центрі прийнято 6405 пологів, з них 122 двійні, 4 трійні. 475 дітей народились передчасно, вони були проліковані та виписані. В більшості сімейних пар виникає питання: як у такому сучасному центрі пологи є абсолютно безкоштовними?

Ірина Горавська: Волинський обласний перинатальний центр має договори з «Національною службою здоров’я України» по 12 пакетах послуг за програмою медичних гарантій. В рамках співпраці із «НСЗУ» медпослуги у нас надаються безкоштовно. Люди можуть купувати лише необхідні для них засоби особистої гігієни.

People UA: Волинський обласний перинатальний центр надає електронне свідоцтво про народження дитини. В чому плюси та мінуси такого свідоцтва, так би мовити, в смартфоні?

Ірина Горавська: Це комплексна послуга для батьків новонароджених «єМалятко», яка була запроваджена не нами. У наш медзаклад приходить представник ЦНАПу, проводить реєстрацію і дає електронне свідоцтво про народження дитини.

Від початку своєї роботи Волинський обласний перинатальний центр працює із електронною системою охорони здоров’я, маємо й електронний документообіг. Усі дані про народження дитини вводяться у електронну систему, і це великий плюс, адже батьки отримують можливість оформити усі послуги про народження дитини через додаток ДІЯ. Хоча є й батьки, які категорично проти вводити інформацію в будь-яку електронну систему через певні релігійні переконання. Й виходить колізія: нам заборонено надавати паперові довідки про народження малюка, а без електронної реєстрації  народжених у нашому перинатальному центрі дітей лікарі не отримують кошти від «Національної служби здоров’я України».

People UA: Мами, які народжували у Волинському обласному перинатальному центрі, розповіли, що тут є можливість робити епідуральну анестезію, що дозволяє не відчувати болю під час пологів. Розкажіть більше про цю інновацію. І чи не шкодить це мамі та дитині?

Ірина Горавська: Моє глибоке переконання, що мама в ХХI столітті має право народжувати без болю. Коли я прийшла працювати у Волинський обласний перинатальний центр, то відразу сказала, що ми обов’язково впровадимо епідуральну анестезію. І сьогодні усі наші лікарі володіють цією методикою. У багатьох пологових будинках України місцева анестезія використовується рутинно. Сьогодні орієнтовно 30% жінок народжують із епідуральною анестезією й у нас. Найголовніше, що ця анестезія не шкодить ні мамі, ні малюку.

People UA: Волинський обласний перинатальний центр дає нові можливості: ставати на облік мамам, проходити навчання в «Студії щасливого батьківства», народжувати, але й прагне допомагати сімейним парам планувати вагітність. Розкажіть більше про розвиток репродуктивної медицини.

Ірина Горавська: Мета кожної жінки – це материнство. Тому моя мрія – створити центр репродуктивної медицини, але коронавірус втрутився в плани, і ми не можемо навчити персонал. Як тільки закінчиться пандемія, ми звернемося до цього питання й створимо кращий центр репродуктивної медицини в Україні.

People UA: Ірино Іванівно, Вас усі знають як хорошого менеджера закладу, прогресивного керівника. Проте Ви все-таки ще приймаєте пологи у породіль. Як вдається поєднувати керівну посаду із лікарською діяльністю? Адже, зазвичай, керівник за організаційною роботою відкладає на другий план справу для душі.

Ірина Горавська: Я дуже боюся втратити фахові навички лікаря, тому приймаю пологи. Бути свідком появи нового життя – це моя віддушина, покликання, це справа, якій я присвятила усе своє життя.

Справді, організаційна робота займає багато часу, тому доводиться працювати і в позаробочий час, і у вихідні.

На сьогоднішній день директору медоб’єднання не обов’язково бути лікарем. Вже дозволено працювати на таких посадах менеджерам, які можуть управляти закладом та скеровувати роботу медичних директорів за профілями. В тому, напевно, щось є. Проте я вважаю великим плюсом, коли керівник розуміє роботу лікаря; коли він як фахівець знає усі медичні процеси.

Я можу прийти в будь-яке відділення і взяти історію, при цьому колеги чітко розуміють, що я знаю, про що йде мова. Я беру участь у консиліумах, де ми разом з лікарями обговорюємо питання не лише функціонування медичного об’єднання, а й доводиться вирішувати життєво важливі завдання. У дитячій лікарні буває чимало важкохворих маленьких пацієнтів, в ході лікування яких потрібна фахова консультація та допомога спеціалістів четвертого рівня, альтернативна думка науковців дослідних інститутів. Коли потрібні порада, оперативна допомога чи перевід пацієнта на інший рівень лікування, я можу зателефонувати й домовитися навіть із фахівцем республіканського рівня, адже усі ми – лікарська спільнота і знаємо один одного.

People UA: Сьогодні «Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства» – це потужне комунальне підприємство Волинської обласної ради, в якому працює 1100 працівників, що надають повний об’єм високоспеціалізованої допомоги жінкам та дітям від внутрішньоутробного розвитку до 18 років. Кажуть: «Кадри вирішують все». У Вас працює команда професіоналів. Які стосунки та мікроклімат у колективі? І з якими відомими лікарями працюєте пліч-о-пліч?

Ірина Горавська: Своєму колективу я невпинно повторюю: «У нас не повинно бути бар’єра, адже кожен з нас робить свою роботу на своєму місці. Я виконую роботу керівника закладу, ви виконуєте роботу лікаря, завідуючого відділенням, медсестри...» Кожна людина робить ту роботу, яку їй довірили згідно своїх посадових інструкцій та відповідно до своєї освіти.«Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства» це один механізм, що працює завдяки кожній ланці. Якщо не буде медсестер-господинь, вже не буде порядку, а якщо не буде операційної медсестри – хірург не зможе зробити операцію.

В будь-якій установі є унікальні люди, які своїми вродженими талантами та можливостями викликають пошану в суспільстві. І у нас теж є такі лікарі. Це і молодий завідуючий відділенням реанімації Іван Вороблевський, який впровадив систему епідуральної анестезії. Усім відома легендарна постать – акушер-гінеколог Роман Савка, він прийняв тисячі пологів. Медичний директор з неонатології Микола Гнатів, який рятує життя діток, які народилися навіть з критичною вагою по півкілограма. Викликає повагу нейрохірург Михайло Ловга, який робить унікальні операції діткам із нейрохірургічною патологією. Медичний директор з хірургічної роботи Ігор Дородних, який дуже любить маленьких пацієнтів, допомагає їм бути здоровими. Можна безкінечно продовжувати цей список, бо у нас справді працює багато професіоналів.

People UA: Пацієнти з яких областей та країн звертаються за отриманням медичної допомоги у «Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства»? Чи багато жінок приїздить народжувати саме у Волинський обласний перинатальний центр?

Ірина Горавська: Близько 12 000 дітей щорічно лікується у профільних відділеннях обласної дитячої клінічної лікарні, до 4 000 дітей оперуються.

Якщо брати нейрохірургію, то приїжджають із усієї України. Що стосується пологів, то народжувати приїжджають найчастіше з сусідніх областей, які межують із нашою областю.

People UA: У минулому році Вас було обрано депутатом Волинської обласної ради та головою постійної комісії обласної ради з питань соціального захисту населення, охорони здоровя, материнства і дитинства.Чому вирішили піти в політику?

Ірина Горавська: Хочу сказати, що, не маючи представництва в органах влади, вирішувати питання такого великого медоб’єднання набагато важче. Лише заради того, щоб представляти інтереси дітей та мам, я пішла в депутати. Спілкуючись з колегами-депутатами, розуміючи медичні тенденції, можна впливати на медичні процеси. Насправді наш медзаклад має велику підтримку в обласній раді, депутати чують нас та бачать наші проблеми, допомагають у їх вирішенні. Приємно, що 2022 рік на сесії Волинської обласної ради оголошений роком дитини на Волині.

People UA: Ви, будучи депутатом Волинської обласної ради та не одне десятиліття працюючи в медицині, які медичні реформи вважаєте вдалими, а які ні?

Ірина Горавська: Медична реформа – крок вперед в напрямку розвитку медицини. Звісно, шлях змін завжди складний, проте, змінившись, буде легше впроваджувати цю реформу. Критикувати завжди легше, ніж робити. Я думаю, що за рік-два ми побачимо реальні переваги та позитивні зміни в охороні здоров’я.

People UA: Як Ви оцінюєте рівень медицини у Волинській області? Що на сьогоднішній день потрібно зробити, абипокращити його в Україні?

Ірина Горавська: Рівень надання медичної допомоги на Волині знаходиться на високому рівні. Про це свідчать візити лікарів з метою обміну досвідом. Я розповідаю лікарям за перинаталогію, педіатрію, дитячу хірургію у нашому медичному об’єднанні.

Великі переваги отримали шляхом об’єднання дитячої лікарні та перинатального центру, адже заклад став надавати велику кількість послуг діткам від утробного розвитку до 18 років. Замкнутий цикл послуг, немов по ланцюжку, не дає втрачати етапи допомоги. Якщо дитинка була хвора, вона пролікувалася і виписалася, але спостерігається тими ж самими лікарями, і вже доведено, що інвалідитизація таких дітей стала меншою. Думаю, що таким шляхом піде невдовзі багато областей, адже до нас обмінюватись досвідом приїжджають не лише лікарі, а й голови обласних рад, директори дитячих лікарень та перинатальних центрів.

People UA: Ви неодноразово нагороджувались Почесними грамотами, подяками, відзнаками голів міської та обласної рад і облдержадміністрації. У 2021 році «Волинський обласний перинатальний центр» нагороджено відзнакою «Орден святого Пантелеймона» як найкращий заклад охорони здоровя України! А Ви особисто отримали Премію «Люди року-2021.Волинь» в номінації «Керівник року». Яке значення для Вас має суспільне визнання та ці відзнаки?

Ірина Горавська: Ми перший і єдиний медичний заклад в Україні, який отримав «Орден святого Пантелеймона». Я прийняла рішення взяти участь в конкурсі заради підвищення самооцінки колективу, адже розумію, що кожен наш медичний працівник достойний цієї премії. Потрібно було пройти непростий шлях, бо в рамках участі в нагородженні було дуже багато конкурсних відборів. Ми готували презентації, подавали показники, цілий фільм про наш заклад мусили зняти, дуже багато комунікували з організаторами, до нас приїздила поважна рада. Проте після нагородження колектив зрозумів, на якому високому рівні в Україні знаходиться наш медичний заклад, що насправді ми самодостатні і самооцінка, звісно, виросла. А коли людина розуміє, що вона надає медпослугу якісно, то ще більше старатиметься.

People UA: Традиційне питання від нашого журналу: в чому Ваш секрет успіху?

Ірина Горавська: Рецепт успіху полягає у щоденній наполегливій праці.

People UA: Що побажаєте людям у 2022 році?

Ірина Горавська: Хочу побажати здоров’я, бо настільки важких двох років для пацієнтів і для нас, лікарів, я не пам’ятаю. Зичу реалізованих мрій, відчуття радості та щастя!

 

Спілкувалася: Олена Бекеша. Фото: Аліна Мендак

Макіяж та зачіска: Наталія Сидун (студія краси: Fashion men & Lady)

Локація: Волинський обласний перинатальний центр

 

м. Луцьк, вул. Загородня, 20

тел.: 0332 2 28 13

www.vodtmo.org.ua

https://www.facebook.com/groups/3030061433740694

 

Опубліковано People UA №3 (55) зима 2021