
«За життя дітей потрібно боротися»
Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства – це потужне комунальне підприємство Волинської обласної ради, в якому працює близько 1100 працівників, що надають повний об’єм високоспеціалізованої допомоги жінкам та дітям від внутрішньоутробного розвитку до 18 років. Про зміни за 5 років у роботі ВОТМО, про реконструкцію відділення дитячої онкогематології та розширення послуг у Центрі комплексної реабілітації «Фенікс» у Дачному, про лікування непліддя та високоточне обладнання – про все це читайте у рубриці Реванш VIP-інтерв'ю з Генеральним директором медзакладу – Іриною Горавською на сторінках «People UA».
Довідка
Персона: Горавська Ірина Іванівна
Посада: Генеральний директор комунального підприємства «Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства» Волинської обласної ради, депутатка Волинської обласної ради, заслужений лікар України.
Знак зодіаку: Стрілець (28.11)
Ціль всього життя – допомагати людям
Поважаю тих, хто рухається вперед
Мені важливо, що про мене думає мій колектив
Найхарактерніша риса: цілеспрямованість
Улюблена пора року: весна
Щастя для мене – бачити щасливі очі батьків, коли народжується дитина
Ранок має починатися із мирного спокою, кави і планами на майбутнє
Ідеальний відпочинок для мене – в родинному колі, безцінний час разом із дітьми та внуками.
People UA: Ірино Іванівно, п'ять років тому вийшло у світ Ваше перше інтерв’ю у нашому журналі. За цей час відбулося чимало позитивних змін у роботі Волинського обласного перинатального центру, Обласної дитячої клінічної лікарні, Центру комплексної реабілітації «Фенікс». Які найважливіші досягнення Ви могли б відзначити в роботі КП «Волинське обласне територіальне медичне об'єднання захисту материнства і дитинства» (далі – ВОТМО)?
Ірина Горавська: Передусім, за цих п'ять років сформований колектив професіоналів, який здатний вирішувати дуже багато завдань, і найголовніше – рятувати життя. За п'ять років врятоване не одне життя і навіть у дуже важких випадках. Саме у Волинському перинатальному центрі були народжені і виходжені найменші дітки України, які важили по 420, 425, 470 грамів при народженні. Вже зараз ці дітки розмовляють і ходять в садочок. Це щось неймовірне!
Ми створили безперервну послугу від лікування непліддя і до надання медичної допомоги дітям до 18 років. І саме завдяки комплексному підходу, коли одна мультидисциплінарна команда допомагає народжувати, вчасно діагностує, якісно лікує, реабілітує і в подальшому спостерігає, в результаті бачимо здорових дітей.
Коли команда одних й тих самих медиків займається однією дитиною, то знає всю її історію. Інший фахівець, який побачив цю дитину вперше в 10 років, не зможе перейнятись пережитим складним випадком й знайти такий підхід, як ті лікарі, котрі виходжували дітей з народження. Особлива увага передчасно народженим дітям, дітям з вродженими вадами, генетичними патологіями та важкими захворюваннями, діагностованими на нашому сучасному обладнанні ще навіть до народження дитини. І якою не була б ситуація, ми готові приймати пологи та боротися за життя кожної дитини, й нам це вдається.
Варто відмітити, що у нас дуже розвинута неонатальна хірургія, яка є присутня не в кожному перинатальному центрі й навіть не в кожній дитячій лікарні. Статистика показує позитивну динаміку та успішні результати, і це передусім зниження інвалідизації серед дітей.
Ставлю перед собою амбітні плани щодо формування медичних послуг вузьких напрямків для дорослих пацієнтів, аби продовжувати спостерігати та лікувати дітей й після 18-ти років. У КП «Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства» вже працюють окулісти, лори, хірурги, нейрохірурги, терапевти, які мають фах дорослих спеціалістів.
Ми потужно розвиваємо напрямок реабілітації. В рамках проєкту «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (НEAL Ukraine) вже цього літа розпочнеться будівництво нового реабілітаційного корпусу в нашому Центрі комплексної реабілітації «Фенікс». До слова, в грудні 2024 року розпочав роботу «Центр ментального здоров’я», ми активно почали впроваджувати напрямок ментального здоров'я і психіатричної допомоги на базі Волинської дитячої лікарні, де з дітьми працюють лікарі-психіатри, клінічні психологи, психотерапевти, терапевти мовлення, соціальні працівники, в тому числі з виїздами додому, щоб допомогти батькам і в домашніх умовах справлятися з нестабільними емоційними станами у дітей. На жаль, постійні стресові ситуації в нашій країні не обходять стороною і дітей. Вони дуже гостро реагують на події, і тому все частіше в нашій практиці трапляються випадки розладів психіки у дітей, які необхідно вчасно коригувати. Я підтримую рішення й наказ Міністерства охорони здоров'я і Національної служби здоров'я України, аби з першого липня всі дітки з психічними розладами отримували допомогу в стінах дитячих лікарень, а не в дорослих психіатричних клініках. Адже ці дітки більш вразливі, вони потребують більшої уваги та індивідуального підходу. Наша мультидисциплінарна команда працює над подоланням депресивних, тривожних станів, адаптаційних та посттравматичних розладів, діагностує ранні проблеми нейророзвитку й скеровує до фахівців із корекційної роботи та реабілітації.
Ще один напрямок, яким ми активно займаємось, – це профілактичні огляди жінок з виїздом мобільної гінекологічної бригади у всі, навіть віддалені куточки Волинської області. У період воєнного стану жінкам не до себе і тому є багато пропущених проблемних випадків. За два роки оглянуто та діагностовано 13000 жінок, виявлено близько 2000 злоякісних новоутворень, багато жінок вже проліковано, і вони приїздять до нас на контрольне обстеження. У 2022 році ми отримали мобільний шпиталь від Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA). При центрі функціонують дві мобільні неонатологічні бригади, які виїжджають у громади області на спеціально обладнаних автомобілях швидкої допомоги.
На першому місці у нас залишається не тільки якість надання медичної допомоги, але й безпека. Тому ми продовжуємо працювати над облаштуванням наших укриттів, адже на початку повномасштабного вторгнення рф в Україну ми швидкоруч робили укриття, щоб можна було там перебувати пацієнтам під час повітряних тривог і думали, що це все минеться за пару місяців. Коли ми зрозуміли, що війна триватиме і нам треба захистити наших пацієнтів та надавати якісну медичну допомогу в бомбосховищі, ми почали проводити ремонтні роботи в укритті Волинської дитячої лікарні, адже будівля дуже стара. Наразі ремонт радіоізоляційного бомбосховища на стадії завершення, ми зробили гідроізоляцію та умови, в яких розгорнута сучасна операційна, пологові зали, маніпуляційні, дитяча реанімація. Окрім того, проводяться благоустрій та ремонтні роботи як на території ВОТМО, так і у самих відділеннях зверху. Завдяки підтримці влади та фінансуванню з обласного бюджету для Обласної дитячої клінічної лікарні ми побудували газову, твердопаливну котельню як альтернативне джерело теплопостачання. Раніше температура в приміщеннях була досить низька. Відтепер у нас також є потужні кондиціонери, генератори та запас пального і навіть власна свердловина води. Ми намагаємося зробити умови, в яких за будь-яких обставин медичні послуги можна було б надавати безперервно.
Варто зауважити, що у Медичне об'єднання в останні роки вкладено чимало бюджетних коштів, і нас чують як у Луцькій міській раді, так і у Волинській обласній раді та у Волинській обласній військовій адміністрації.
People UA: Незабаром після ремонту-реконструкції відчинить свої двері відділення дитячої онкогематології. Які можливості отримують пацієнти Волинської обласної дитячої клінічної лікарні, яким так необхідна фахова медична допомога?
Ірина Горавська: Коли діти хворіють, це проблема батьків та держави. Я пам'ятаю, коли вперше переступила поріг відділення онкогематології і сказала колективу лікарів-онкогематологів: «Онко – це таке серйозне захворювання…» А вони відповіли: «Ірино Іванівно, 80% дітей при правильному підході після курсу лікування виходять зі стін Волинської обласної лікарні абсолютно здоровими». Тоді мені не вірилось, але, знаєте, це справді так, і я бачу ці історії, коли у 18 років у дитячій поліклініці ми знімаємо з обліку дитину, яка мала онкозахворювання, і вона після усіх діагностик – здорова. За життя таких дітей потрібно боротися. І в цьому я твердо переконана. Постійно ставлю собі запитання: що нам варто зробити, аби боротьба з раком була ефективнішою? Так, ми лікуємо за протоколами, у нас є всі медикаменти, але у нас не було відділення дитячої онкогематології, яке б відповідало усім вимогам, необхідним цим дітям. І тому ми звернулись до Луцького міського голови Поліщука Ігоря Ігоровича, попросили профінансувати реконструкцію певної ділянки дитячої лікарні під це сучасне відділення онкогематології. Він приїхав, подивився стан приміщення відділення, уважно вислухавши, сказав: «Добре, ми це зробимо, бо тут лікуються діти нашого міста, й альтернативи немає». І ми це зробили всі разом.
До Дня захисту дітей це відділення буде відкрите, і дітки будуть отримувати в ньому якісну медичну допомогу. Варто зауважити, що це буде абсолютно новий підхід до лікування. В оновленому відділенні онкогематології палати лише одномісні, розраховані на дитинку і когось з супроводжуючих батьків. Палати матимуть усе необхідне, щоб там можна було комфортно проживати повний курс лікування. Палати домашнього типу з власним санвузлом. Адже онко лікується тривалий час, іноді це пів року перебування у лікарні. Реконструкція онкогематологічного відділення передбачає відокремлену систему вентиляції з HEPA фільтрами, яка відтепер не буде з'єднана з іншою частиною лікарні, бо ці дітки, проходячи курси хіміотерапії, мають імуносупресію. В корпусі онкогематології буде не лише власна кімната приготування розчинів для хіміотерапії з ламінарними шафами, а й власна операційна. Також облаштоване приміщення, де діти будуть отримувати високодозову хімію і готуватися до пересадки кісткового мозку та інших важливих процедур, організовано і сучасний навчально-ігровий простір, де діти разом з вихователями й вчителями будуть продовжувати навчання, а клінічні психологи зможуть надавати допомогу родинам та діткам. Ми також плануємо відкрити школу супергероїв. Це програма нашої Першої леді Олени Зеленської. У приміщенні зараз завершуються ремонтні роботи, але вчителі вже працюють над цим потрібним проєктом.
People UA: Особливої уваги заслуговує Центр комплексної реабілітації «Фенікс», відомий як санаторій «Дачний». Які масштабні плани очікують цей структурний підрозділ ВОТМО?
Ірина Горавська: Прийшов той час, коли, маючи записи дітей на реабілітацію до кінця літа, ми зрозуміли, що не вистачає вже не лише днів, а й площі, де ми могли б надавати допомогу бажаючим сім’ям. Ми звернулися до Міністерства охорони здоров'я, і нас почули. «Фенікс» стане одним з найкращих центрів реабілітації для дітей в Україні. На території вже існуючого центру буде добудовуватись спеціалізований реабілітаційний центр на 4000 квадратних метрів – триповерховий корпус з спеціалізованими залами фізичної терапії, ерготерапії, басейном. 8 мультидисциплінарних команд, до складу яких входять лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, ерготерапевти, асистенти фізичних терапевтів, ерготерапевтів, клінічні психологи, терапевти мовлення надаватимуть безоплатну якісну реабілітаційну допомогу діткам від народження і до 18 років. Центр буде розрахований на 120 реабілітаційних сесій в день. Усе передбачено для стаціонарної, амбулаторної реабілітації і реабілітації діткам, які народилися передчасно або хворими від народження і до 3 років. Всі три пакети договорів з Національною службою здоров'я України у нас укладені, відповідно уся ця меддопомога надаватиметься абсолютно безкоштовно. Окрім того, реабілітацію можуть проходити діти по 309 постанові Міністерства соціальної політики по лінії соціальної допомоги.
Наразі у «Феніксі» приблизно півтори тисячі діток реабілітуємо щороку. Будівництво нового корпусу дозволить вдвічі збільшити кількість реабілітацій у дітей. Відтак менше буде діток з інвалідністю, більше буде соціалізованих дітей, які зможуть ходити в загальноосвітні школи і в майбутньому освоїти професію та приносити користь нашій країні.
People UA: Об'єднання Перинатального центру з Дитячою лікарнею та Центром комплексної реабілітації «Фенікс» («Дачний») стало знаковою подією. Як змінився підхід до лікування та реабілітації маленьких пацієнтів та їхніх батьків завдяки такій інтеграції?
Ірина Горавська: До об'єднання, якщо батьки народжували дитинку передчасно, їх виписували додому і вони не знали алгоритму надання допомоги цій дитині в подальшому. Зараз працює команда, яка відразу дає мамі маршрут дій – куди і коли вона має з'явитись для катамнестичного диспансерного спостереження, скерування на реабілітацію та лікування. Понад п'ять років ми надаємо комплексну допомогу і допомагаємо маленьким пацієнтам зробити перші кроки та стати здоровими.
People UA: Волинський перинатальний центр володіє надсучасним апаратом УЗД експертного класу. Як саме на практиці використання такого обладнання вже покращило якість діагностики та ведення вагітностей у вашому центрі? Чи є вже конкретні випадки, коли це зіграло вирішальну роль? І як оновлюється матеріально-технічна база?
Ірина Горавська: Все вдосконалюється, і ВОТМО намагається крокувати в ногу з часом, щоб наші пацієнти отримували найякісніші медпослуги. Не секрет, що інноваційне обладнання дає більш точні результати. Апарат УЗД є практично в кабінеті кожного лікаря, який його вимагає, щоб одномоментно на прийомі зробили повну діагностику і видали пацієнту результат. Якщо минулий раз ми з вами говорили і дуже раділи Voluson-8, яких на той час було декілька в Україні, і він давав можливість точної діагностики навіть вроджених вад розвитку немовля в утробі. Хочу сказати, що тепер у нас є ще кращий аппарат: Voluson-10 для комплексного профілактичного огляду жінок, який завдяки унікальному датчику здатен діагностувати новоутворення, пухлини молочної залози, випадки яких в Україні зростають. Завдяки цій діагностиці можна попередити розвиток захворювання і врятувати життя жінок.
Моя мрія як акушер-гінеколога – аби кожна жінка, яка переступила поріг нашого медичного об’єднання, була повністю обстежена. Тому ми придбали УЗД-апарат для діагностики раку молочної залози за грантові кошти в межах реалізації проєкту «Створення транскордонних центрів профілактичних оглядів у Люблінському та Волинському регіонах».
People UA: Чи потрібне електронне скерування на такий профогляд жінкам і чи може будь-яка жінка пройти діагностику у Вас?
Ірина Горавська: Будь-яка жінка, яка хоче пройти повний профогляд, має прийти до нас і буквально протягом двох годин вона буде обстежена: від молочної залози до гістероскопії, кольпоскопії, взяття всіх аналізів та мазків. Всі ці медичні послуги входить в пакет медичних гарантій Національної служби здоров'я України і є абсолютно безкоштовними. Лише варто прийти до нас, і навіть не потрібне електронне скерування.
People UA: Віднедавна двері Волинської дитячої поліклініки відчинені й щосуботи. Що зумовило змінити графік роботи?
Ірина Горавська: Здорові діти – здорове майбутнє. Ми продовжили роботу дитячої поліклініки до 18 години, аби батькам було зручно дитину привезти після школи. А також працюємо щосуботи, бо у вихідний день – менше людей, так дбаємо про комфорт для пацієнтів.
People UA: Що сьогодні є найбільшим викликом у сфері перинатальної медицини в Україні?
Ірина Горавська: Понад 15000 немовлят народилось у Перинатальному центрі Волинського обласного медичного об’єднання захисту материнства і дитинства з моменту його відкриття у 2019 році. Найбільшим викликом, я би сказала, є демографічна ситуація, яка склалася в нашій країні через воєнний стан, адже народжуваність зменшилась на 30 %. І це ставить перед нами нові завдання: лікування непліддя, також медпослуга повинна бути максимально якісною, бо кожне життя – безцінне. Побутує міф: «лікувати непліддя – це дуже дорого», тому, користуючись нагодою, розвінчу міф: лікування непліддя у нас є безкоштовним, адже Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства фінансує держава. Ми лікуємо всі види непліддя, окрім екстракорпорального запліднення. І це ще одна моя мрія, яку я прагну реалізувати. У такий час нам потрібно робити вибір: інвестувати в безпеку та якість чи послугу ЕКЗ, обладнання для якої вартує близько 50 мільйонів. То коли ми розуміємо, що все-таки екстракорпоральне запліднення є в інших закладах, то поки ми інвестуємо в лікування онкозахворювань. Кожне життя важливе, навіть дитинка, яка народилася з вагою 400 грамів, має право жити. І ми, і Ви бачили цих малюків на святі «Бал найменших діток України», коли вони впевнено крокували червоною доріжкою. Ми щиро радіємо їхнім успіхам. Адже ми дуже багато вкладаємо, але життя того вартує…
Спілкувалася: Олена Бекеша.
КП "Волинське обласне територіальне медичне об'єднання захисту материнства і дитинства"
м. Луцьк, вул. Загородня, 20
тел. кол-центру: 0-800-109-109
https://www.instagram.com/motherchild_volyn/
https://www.facebook.com/profile.php?id=61563381669683
Опубліковано: "People UA" #1(59) весна-літо 2025