Іван Сидор

«Існує три основні фактори для створення успішного проекту: ідея, команда та інвестиції»

Молодь – це майбутнє. Сьогодні питання якісної освіти залишається одним із найбільш дискусійних питань в Україні. Безліч талановитих, розумних людей виїжджають за кордон здобувати вищу освіту. Дехто залишається там на постійне місце проживання, а дехто – повертається в Україну. Сьогодні нам вдалося поспілкуватися з студентом та водночас підприємцем Іваном Сидором про освіту в Україні та за кордоном, про бізнес-проекти та економіку у світі. Яке ж майбутнє чекає нас?

Довідка

Персона: Сидор Іван Ярославович

Знак зодіаку: Козеріг

Професія: cтудент, підприємець

Сімейний стан: неодружений

Влада – це інструмент для стимулювання бізнесу

Бізнес – це інструмент для стимулювання власної свободи

В дитинстві мріяв стати: лікарем

Важлива подія в житті: хрещення

Фестиваль: LvivJazzFestival

Концерт: гурту «RedHotChillyPeppers» (Турин)

Улюблений фільм: «Засновник» (2016)

Музей: Музей історії України у Другій світовій війні

Отримані нагороди: стипендія коледжу Трініті в Дубліні, стипендія Парижської школи бізнесу «ESCPEurope»

Музика: рок, класика

Книга: «Диференціюйся або вмирай»

Вид відпочинку: Активний (сноу-борд, вінд-серфінг)

Авто: велотранспорт (бажання мати: «TeslaModelS»)

Вид спорту: великий теніс, вінд-серфінг, сноу-борд

Страва: паста «Карбонара»

Напій: Ірландський Гіннесс

Ідеальний дім: Це там, де друзі та батьки

Справжній смак життя – це коли бажання і можливості дорівнюють одне одному

People UA: Іване, ви вже не перший рік навчаєтеся за кордоном. В якій школі здобули загальну середню освіту? Які предмети найбільше полюбляли та хто був улюбленим вчителем?

Іван Сидор: Я вже четвертий рік навчаюся за кордоном, середню освіту здобув у четвертій гімназії. Улюблені предмети – математика й іноземні мови, але в цілому до систематичного вивчення іноземних мов мене заохотила моя вчителька англійської мови Полікова Ірина Сергіївна. Взагалі, я вважаю, що головне завдання вчителя – це не примусово змушувати, а саме заохотити вивчати той чи інший предмет.

People UA: Де навчалися після закінчення школи? Чи були плани пов’язати майбутнє з медициною?

Іван Сидор: Після закінчення школи у 2014 році я планував здобувати вищу освіту в Польщі, але, отримавши стипендію від коледжу «Трініті» (побратима Кембріджа і Оксфорда) в Дубліні, я вирішив пройти річний курс інтенсивної підготовки до університету зі спеціалізації «Фінанси і менеджмент». З раннього віку хотів стати лікарем, але згодом мене зацікавила математика й економіка. Мене завжди захоплювали такі речі, як вивчення мікроекономічних та макроекономічних процесів. Таким чином я обрав економіку і фінанси моїм професійним життєвим руслом.

People UA: Ви навчалися в «Trinity College». Цей навчальний заклад славиться не тільки складом своїх викладачів й випускників, королівською архітектурою, а й легендарною історією. Що запам’яталося Вам найбільше зі студентських років? Чим, на Вашу думку, відрізняються від українських іноземні методики навчання у коледжі?

Іван Сидор: Висока інтенсивність навчання та нове середовище навчило мене ефективності у роботі та вмінню підлаштовуватися під різніментальні типи людей, адже моїми одногрупниками були студенти більше ніж з 15-ти країн світу, починаючи від Латинської Америки й закінчуючи Китаєм та Японією.

People UA: В якому університеті здобуваєте вищу освіту? Чому обрали саме цей вищий навчальний заклад?

Іван Сидор: Після закінчення коледжу з червоним дипломом я був зарахований студентом до університету «Трініті». Проте напередодні початку навчання мені запропонував стипендію французький бізнес-університет «ESCPEurope», програма якого передбачала перший рік навчання у Великобританії, другий рік – в Італії і третій рік – у Німеччині. «ESCPEurope» – найстаріший бізнес-університет світу, випускниками якого є екс-прем’єр міністр Франції Жан П’єр Рафарен, голова найбільшої нафтової компанії Європи «Total» Крістоф де Маржері, голова ради директорів компанії «Peugeot» Птріціа Брвізе. А у 2016 році «ESCPEurope» отримав третє місце серед бізнес-шкіл за версією американського журналу «FinancialTimes».

PeopleUA: Як вдалося вступити до «ESCPEurope», розкажіть про свій досвід? З якими труднощами довелося зіштовхнутися Вам як іноземному студенту?

Іван Сидор: Вступити до «ESCPEurope» перше за все вдалося шляхом успішного закінчення навчання у «TrinityCollege» в Дубліні з червоним дипломом. Найбільшою складністю стала адаптація до ментальності іноземців, а також іншої культури.

People UA: Скількома іноземними мовами Ви володієте?

Іван Сидор: Вивченням іноземних мов я захоплювався ще з раннього дитинства, тому це стала моїм хобі. Окрім української та російської, вільно володію італійською та англійською, також наразі вивчаю німецьку та іспанську мови.

PeopleUA: В яких компаніях Ви отримали професійну практику? Як вважаєте, чому це дуже важливо  сьогодні?

Іван Сидор: Протягом навчання проходив профпрактику в таких компаніях, як «METROGROUP», «SPARInternational» та «Bloomberg» у Лондоні. Я вважаю, що для об’єктивного розуміння сфери майбутньої спеціалізації важливо опинитися в тому чи іншому професійному середовищі на певний період часу.

People UA: В яких бізнес-проектах і в яких сферах Ви брали участь?

Іван Сидор: На мою думку, існує три основні фактори для створення успішного проекту, а саме: ідея, команда та інвестиції. Наразі я беру участь у різних проектах у сфері інтернет-комерції, а саме інтернет-платформа для продажу брендового одягу з Італії, ведемо переговори з італійськими брендами для прямого постачання одягу в Україну.

People UA: Які головні цілі та пріоритети у Вашому проекті?

Іван Сидор: Я вважаю, що в Україні забагато контрафактної продукції, яка імпортується з Туреччини та Китаю і продається за ціною вище ринкової. Очищення ринку від контрафакту та створення цінності шляхом помірної ціни за високу якість є нашим основним пріоритетом.

People UA: Якими, на Вашу думку, рисами характеру повинен володіти успішний підприємець?

Іван Сидор: Чесність та професіоналізм вважаю головними рисами будь-якого підприємця.

People UA: Чи вірите Ви у швидкий економічний ріст економіки України? Що може стати запорукою успішного економічного розвитку нашої держави?

Іван Сидор: Так, я вірю у швидкий потенційний економічний ріст України в часовому діапазоні п’ять-десять років. Україна має дуже великий розумовий потенціал, що є набагато більшим за ресурсний. Вважаю, що сфера сервісних послуг, таких як IT та туризм, може стати базисом успіху в майбутній економіці України. Швидка економічна трансформація Ізраїлю та Об’єднаних Арабських Еміратів є хорошим прикладом вдалого втілення сфери сервісних послуг в економіку. Але для цього потрібні інновації, а освіта та наука - це основа інновацій. Проблема полягає у тому, що в Україні немає запиту на бізнес освіту. Найкращим підприємцям в Україні не цікавий бізнес-контент, найуспішніші українські бізнесмени їздять на Київський економічний форум, щоб потиснути руку прем’єр-міністру та президенту. До прикладу, на різних бізнес-конференціях Європи збираються мільярдери та ТОП-менеджери великих міжнародних компаній з мільярдними обертами, які відкривають блокноти та роблять записи, йде безперервний процес навчання. За останні 60 років студенти Стенфордського університету створили більше ніж 5,5 мільйонів робочих місць, 40000 компаній з річним прибутком 2-7 трильйона доларів. Стенфорд містить 7 тисяч студентів. До прикладу Київський національний університет імені Тараса Шевченка містить більше 30 тисяч студентів.

PeopleUA: Яку ставите перед собою мету?

Іван Сидор: Моя мета в майбутньому - створення стартап акселератора для надання інвестицій перспективним проектам та розвитку IT-інфраструктури в Україні.

PeopleUA: Чим займаєтесь у вільний час від навчання? Розкажіть трішки про себе та свої хобі?

Іван Сидор: Я люблю читати бізнес-літературу, перечитую мої улюблені книжки «Від нуля до одиниці», «Психологія вірусного маркетингу», «Від хорошого до великого». Також у вільний час займаюся плаванням, тенісом, яким я професійно займався протягом шкільного віку.

People UA: Що Вам надає оптимізму?

Іван Сидор: Я вірю, що рано чи пізно до влади прийдуть молоді та амбіційні люди з капіталістичною моделлю мислення, які здатні розвивати економіку, втілювати інновації та таким чином збільшувати середній клас населення.

People UA: І наостанок: дайте поради для молодих людей, які роблять перші кроки у доросле життя.

Іван Сидор: По-перше, потрібно старатися визначатися з напрямком професії вже в 14-16 років. Вже тоді варто зорієнтуватися, чи це будуть математичні, чи природничі або ж гуманітарні науки і т.д. . По-друге, це вивчення іноземних мов. Ми живемо в період глобалізації, там, де знання іноземних мов є необхідністю для того, аби відчувати себе комфортно в капіталістичній екосистемі. По-третє, це питання проходження практики. Практика протягом літніх канікул – це не обов’язково практика на три місяці чи більше, це може бути практика на два-три тижні, це важливо, щоб почати потрохи вливатися у робочу екосистему ще зі шкільного віку.

 

Спілкувалася: Наталія Савчук

Опубліковано: People UA № 3(43), весна 2018