Катерина Потурнак

«Найкращий результат моєї роботи–це врятовані життя»

Потурнак Катерина Алімівна – донька медиків, власною працею та професіоналізмом в роботі цілком заперечує твердження, начебто у дітях визначних батьків талант відпочиває. Вона – висококваліфікований лікар-кардіолог, який застосовує сучасні методи діагностики для встановлення правильного діагнозу й причин негараздів серця пацієнта. Опираючись на багаторічний досвід та знання, Катерина Потурнак призначає лише ефективне лікування широкого спектра серцево-судинних захворювань. Про поради щодо попередження, профілактики та лікування серцево-судинних захворювань,  сучасні методи діагностики та лікування, амбітні цілі на 2021 рік розповідає засновник клініко-діагностичного центру «Кардіолайн» у м. Володимирі-Волинську, член Європейської асоціації кардіологів, лікар-кардіолог вищої категорії Катерина Потурнак в ексклюзивному інтерв’ю для читачів журналу «PеopleUA».

Довідка                                 

Персона: Потурнак Катерина Алімівна

Посада: засновник клініко-діагностичного центру «Кардіолайн» у м. Володимирі-Волинську, лікар-кардіолог вищої категорії, член Європейської асоціації кардіологів

Знак зодіаку: Скорпіон (ДН: 3 листопада)

Життєве кредо: безперервний розвиток

Сімейний стан: заміжня, виховує двох дітей

Важливаподія в житті: народження дітей

Бізнес для неї – це гра

Влада для неї – це можливість робити те, що я хочу

Історичнемісце:Краків (старий ринок)

Незабутній концерт: органної музики в кірсі м. Одеси

Вражаючий музей: Лувр

Улюблений фільм: «Ерін Брокович» 

Музика: диригент Теодор Курентзіс

Книга: Ірвін Ялом «Ліки від кохання»

Авто: Mercedes

Вид спорту: біг

Вид відпочинку: спокій

Страва: салат

Напій: барбарисовий чай

Ідеальнийдім – це любов

Справжній смак життя – це стосунки

PeopleUA: Катерино Алімівно, Ваші батьки – медики, обоє – лікарі-терапевти. Ви з дитинства хотіли повязати життя з медициною чи батьки скерували у виборі професії лікаря?

Катерина Потурнак: Коли прийшов час вибору професії, мене скерували батьки. Проте насправді сьогодні я вважаю, що знайшла себе в медицині. Я навчалась на факультеті «Лікувальна справа» Тернопільської державної медичної академії, яку, до речі, закінчили й мої батьки, згодом у Національній медичній академії післядипломної освіти імені П.Л.Шупика в Києві. Тато, Маслюк Алім Миколайович, працював у лікарні Устилуга, згодом – у терапевтичному відділенні Володимир-Волинського ТМО, а мама – Шуран Галина Олександрівна, у цьому медзакладі нині очолює відділення поліклініки.

Медицина – це постійне навчання, тому що кожного року наука й фармацевтика йде вперед. І нам, лікарям, доводиться систематично проходи навчальні курси, відвідувати конференції та семінари. З’являються нові препарати, які змінюють життя людей, та багато сучасних методик, що дозволяють більш точніше встановити діагноз та призначити правильне лікування.

PeopleUA: Скільки років Ви в медицині і де здобували досвід роботи? Розкажіть коротко про свій трудовий шлях.

Катерина Потурнак: За моїми плечима 16 років досвіду. Після навчання у медичній академії я працювала лікарем-кардіологом у терапевтичному відділенні Володимир-Волинської центральної районної лікарні, згодом перейшла на посаду завідувачки терапевтичного відділення. А у 2019 році відкрила приватний клініко-діагностичний центр «Кардіолайн». До цього моменту мала приватну практику як лікар-кардіолог зокрема.

PeopleUA: Чому вирішили зайнятися приватною лікарською практикою?

Катерина Потурнак: Приватна практика для мене – це рух вперед, адже відкриваються мої нові таланти і я максимально реалізовуюся як лікар. Приватна справа дає можливість працювати з людьми стільки часу, скільки мені потрібно. Зустріч з пацієнтом триває 40 хв.,й час не обмежується, таким чином я повністю занурююся в роботу. Тепер є змога працювати на кращій апаратурі. Відтак якість роботи зростає в рази. Головне, що моя відповідальність зростає в рази і це примушує мене працювати ще краще. Я постійно прагну створювати комфортні умови для своїх пацієнтів, конфіденційність та безпеку, які не менш важливі.

PeopleUA: Зазвичай, більшість людей, у яких виникають болі, не поспішають до лікаря. Катерино Алімівно, при яких перших ознаках та симптомах варто звертатися за допомогою до Вас?

Катерина Потурнак: Пацієнти сучасного покоління відрізняються від пацієнтів пострадянського простору. Самоцінність людей зросла. Вони зрозуміли, що є важливі, й вкладення в себе відіграє чималу роль в житті. Тому сучасний пацієнт більш уважний до себе, прислуховується до своїх скарг, вимогливий до чіткого діагнозу та плану лікування. Він не чекає, прагне володіти інформацією, вивчаючи уважно мої записи та намагається розібратися в аналізах. Віднедавнадо мене почали приходити пацієнти, які говорять: «Я прийшов, щоб зрозуміти, який у мене стан здоров’я». А це дає розуміння, що люди приділяють увагу профілактиці. Такі пацієнти викликають у мене велику повагу, тому що ми йдемо в команді, вони готові робити те, що я скажу: змінити харчування, почати займатися спортом і, якщо потрібно, – приймати приписані ліки.

Проте й часто зустрічаються важкі запущені випадки, коли пацієнти насправді затягають процес лікування та скаржаться на медицину. Тут не йдеться про ситуацію, коли вже болить, а в основному – коли вже залишається 3-4 роки до завершення життєвого шляху і вимагаються величезні вкладення у відновлення здоров’я. Я вбачаю багато причин: по-перше, це недосконалість в медицині, по-друге, це недовіра людей до лікарів, і по-третє, опір до рекомендацій лікаря, наприклад, не бажання пацієнтівпереглянути свій спосіб життя.

Є такі пацієнти, які просять: «Я не згідний дотримуватися дієти, призначте мені пігулки». Я завжди йду назустріч, проте обов’язково попереджаю про наслідки, бо це й моя відповідальність. Людям важливо зрозуміти для себе цінність свого серця, судин, здоров’я в цілому. Тому лікарі-кардіологи повинні працювати в триплет-команді з психологом, неврологом, лікарем по судинах.

Відкривши приватний клініко-діагностичний центр «Кардіолайн», мені не вистачало тих кадрів, з якими я хотіла б працювати в команді. Коли я можу порадитись із спеціалістами, і ми троє – я, ендокринолог і невролог – можемо пацієнту скласти загальну картину та віднайти найкращий спосіб вирішення його проблеми. Тому я підбирала ту команду молодих професіоналів, які хочуть розвиватися та готові нести відповідальність разом зі мною.

PeopleUA: У медично-діагностичному центрі «Кардіолайн» за європейською методикою працюють професійні спеціалісти із Володимира-Волинська, Нововолинська, Луцька та Львова. Якими принципами керувалися у підборі команди?

Катерина Потурнак: Я звертала увагу на дві критично-важливі речі: професіоналізм і відповідальність.

PeopleUA: Які медичні послуги надають у медично-діагностичному центрі «Кардіолайн»?

Катерина Потурнак: У клініці надають такі послуги: лікування хвороб серця та судин, комплексне обстеження серця (УЗД, ЕКГ, моніторинг), УЗД вагітних, консультація кардіолога, ендокринолога, невролога, психолога. Завдяки сучасній апаратурі в центрі «Кардіолайн» можливо своєчасно виявити будь-які патології внутрішніх органів та отримати якісну консультацію щодо подальшого лікування.

PeopleUA: Разом з колегами 10 років тому Ви запровадили інноваційний метод лікування інфаркту як тромболізис. Звідки запозичили дану методику? Чи є аналоги лікування ще десь у світі, Україні зокрема?

Катерина Потурнак: Тромболізис – це введення спеціального препарату, який повністю розріджує кров і розчиняє тромби. Раніше людина,у якої з’являвся тромб в легенях, мозку чи серці не мала інших шансів, адже було 2 варіанта: або тромб самостійно розсмоктувався і сильніші виживали, або ставався летальний випадок. Але з часом винайшли препарати, які розчиняють тромб у перших шість годин захворювання. У Волинську область цей метод лікування привіз керівник центру кардіоваскулярної патології у Луцьку Андрій Володимирович Ягенський. Він надзвичайно багато працює над тим, щоб усі найновіші методи, які використовуються за кордоном, були у Луцьку і ми рухалися вперед в інноваційних методиках. Андрій Володимирович – величезної душі людина, мій учитель, і я перейняла у нього інноваційні методи лікування інфаркту. Саме тому приїхала на стажування до нього, а після навчання цей метод привезла у Володимир-Волинський.

Сьогодні зусиллями Андрія Ягенського запроваджено ще один ефективний метод лікування – стентування. Це більш місцеве, прицільне усунення проблеми. Стентування – медичнемініінвазивнеоперативневтручання, що проводиться з метою встановлення стенту (спеціального каркаса, якийпоміщається в просвітсудинлюдини). Простіше кажучи, методика передбачає видалення тромбу, розширення судин та встановлення маленької пружинки, що відновлює кровообіг. Виявляючи інфаркт, я відразу скеровую пацієнтів на стентування, тому що ця сучасна методика працює на перспективу, впливає у майбутньому на розвиток ускладнень: у пацієнта не розвивається серцева недостатність, не виникає ішемії, тощо. Люди живуть звичним життям, без важких наслідків. Варто наголосити, що у Волинській області хворому надається допомога як у Європі, згідно європейських стандартів.

PeopleUA: Хто в першу чергу потрапляє у групу ризику людей із серцево-судинними захворюваннями?

Катерина Потурнак: Існує два види факторів ризику, які призводять до серцево-судинних захворювань. Перший – це генетика, тому обов’язково на консультації я проводжу анáмнез (основний суб’єктивний метод дослідження пацієнта, що полягає в отриманні інформації про хворого та його недугу шляхом розпитування), дізнаюся у пацієнта про спадковість. Якщо у батьків була трійка небезпечних хвороб (інсульт, інфаркт, цукровий діабет), які базуються в основному на швидкому старінні судин та закупорці бляшками холестерину, то спадковість відіграє чималу роль у прогресуванні захворювання. На сьогоднішній день часто звертаються молоді пацієнти, які мають проблеми із судинами і тиском через спадкові порушення, не дивлячись на те, що вони не вживають алкоголь та не палять.

Другий вид фактору ризику, – це ті шкідливі звички, які ми можемо змінити. На першому місці – це паління, тому що воно значно погіршує стан судин і легень. На другому – надмірна вага. На третьому – порушення ліпідного обміну, через що збільшується рівень холестерину. На четвертому – підвищення рівня глюкози в крові, що призводить до цукрового діабету. Побутує думка: лише люди з надмірною вагою мають надлишок холестерину, проте це не так. Наприклад, худі курці можуть мати не менший рівень холестерину.

PeopleUA: Які методи діагностики Ви використовуєте у своїй лікарській практиці?

Катерина Потурнак: Найкраще в наших умовах візуалізує серце та судини ультразвук (ехокардіограма). Перевірка покаже наявність або відсутність атеросклеротичних бляшок, роботу серця та його клапанів і м’язів.

При виявленні у пацієнта приступів серцебиття, аритмії, проводжу добовий моніторинг тиску та електрокардіограми. Це точний метод, він виявляє аритмії, яких не видно на звичайних електрокардіограмах, під час фізичного навантаження чи вночі.

Ще один метод діагностики важливий на етапі виявлення бляшок в самих малесеньких судинах серця – це велоергометрія. Це навантажувальна проба з паралельним зняттям електрокардіограми. Простіше кажучи, перевірка серця при фізичних навантаженнях. Якщо є підозра на недостатність кровопостачання серця,то при звичайній кардіограмі, перебуваючи в спокої, цього не бачимо, ми мусимо дати навантаження для того, щоб воно проявилося.

PeopleUA: Катерино Алімівно, дайте прості практичні поради нашим читачам, як попередити виникнення серцево-судинних захворювань?

Катерина Потурнак: Рекомендую цікавитися станом свого організму та робити кожного року cheсk-up (тримати ситуацію під контролем): перевіряти тиск, рівень холестерину та глюкози, робити електрокардіограму. Це при умові, що немає ніяких інших захворювань на кшталт уражень щитовидної залози, нирок, легень. У випадку виявлення у людини високого рівня холестерину чи глюкози, коли не в нормі тиск, я розпочинаю дослідження серця та судин.

При хворобі рекомендую лікувати недугу та проходити регулярне спостереження у лікаря. Аби попередити виникнення серцево-судинних захворювань, потрібно виключити усі фактори ризику. Насправді, це величезна робота над собою. Легко сказати, що потрібно кинути палити, не їсти смаженого чи солодкого і бігати щоранку три кілометри. Аби вести здоровий спосіб життя, повинна бути підтримка сім’ї та спеціалістів і, звісно, розуміння пацієнта, чого він прагне досягнути в цьому житті й скільки років хоче прожити. Варто зауважити, що за кордоном є цілі лабораторії по боротьбі з курінням, там працюють психологи, психотерапевти, які намагаються підтримати в цій непростій справі.

Неабиякий вплив має харчування. Рекомендую зменшити кількість вживання смаженого, жирного, червоних сортів м’яса і найбільш улюблених українцями сала, бочку, шкварок, бо це тваринний жир, який важко перетравлюється і шкодить судинам. Рекомендую пацієнтам вибрати той вид активного відпочинку, який подобається. Для молодих людей підійдейога, фітнес, біг, плавання, аеробіка, тощо. Самопочуття покращать прогулянки по 1 годині в день. Вони нормалізують тиск і ви дихаєте свіжим повітрям, насиченим киснем, ультрафіолетом збагаченого вітаміном D3. Організму необхідний рух у м’язах та кістках.

PeopleUA: Карантин, зростання цін, військові дії на Сході не залишають українців байдужими. Чи збільшується через вагомий стрес кількість пацієнтів?

Катерина Потурнак: Зросла майже в три рази. Можливо, один з найважливіших факторів в теперішньому світі – це збільшення рівня стресу до критичного рівня. Люди поспішають, нервують, вони не задоволені, і це все значно підвищує тиск і рівень холестерину. Доведено, що при стресі чоловіки більше палять, а жінки – більше їдять. Наведу приклад, як у піддослідної миші може виникнути інфаркт? Мишу потрібно посадити в клітку, давати  їй їсти багато смаженого та жирного і показувати їй кота три рази в день, через 2-3 тижні вона матиме великий інфаркт. Тому багато молодих бізнесменів у віці 40-60 років, які відчувають досить високий рівень стресу й відповідальності, мають проблеми з тиском та холестерином. На обстеження приходять молоді люди віком 16-20 років, в яких на фоні великих перевантажень, пов’язаних із навчанням та здачею ЗНО, починаються проблеми з тиском. Потрібно повільніше, спокійніше, вдумливіше жити і зрозуміти, які справи важливі, а які другорядні.

Одним із факторів впливу є інформаційна гігієна. Рекомендую давати собі відпочинок від гаджетів та ЗМІ хоча б на 1-2 дні в тиждень.

PeopleUA: Чимало хворих самотужки визначають для себе лікування. Як Ви вважаєте, самолікування вдома та різні народні засоби нетрадиційної медицини можуть дати бажаний результат одужання?

Катерина Потурнак: Звичайно, необхідно поставити правильно діагноз, провести обстеження, далі приймати ліки, приписані лікарем. Дійсно, в медичній практиці пацієнти часто відмовляються пити пігулки, вважаючи так: «Я ще молодий, а це все хімія». Проблема виникає на підсвідомому уявленні: «Якщо я п’ю таблетки, я – хворий, а якщо я хворий, – зі мною не все гаразд.

Я намагаюся донести пацієнтам просту істину: великі досягнення в медицині були пов’язані з відкриттям формул, наприклад, препаратів від тиску, розріджування крові, зменшення атеросклерозу. Над ними працюють тисячі науковців і вкладені мільйонні ресурси. Фактично ми платимо за пігулки, щоб продовжити життя, адже тоді у людей не буде інсульту чи інфаркту, вони житимуть до 90 років, коли пацієнти щоденно прийматимуть препарати, приписані лікарем. Потрібно зрозуміти три головні речі: ліки  спрямовані на покращення якості життя, сповільнення старіння і попередження ускладнень. Я кожному пацієнту даю індивідуальний план лікування та рекомендації змін стилю життя.

Я не проти настоянок, трав, тому що для людини це якесь, напевно, національне дійство. Для серцево-судинних хвороб корисними будуть настій глоду, чай з меліси, чай з м’яти, чай з шипшини, що багатий вітаміном С. У раціоні пацієнтів з проблемами судин повинні бути чорниця, ожина, лохина. Вітаміни ягід укріплюють серце та стінки судин, а трави заспокоюють.

PeopleUA: Пані Катерино, Ви лікар-кардіолог вищої категорії, проте не зупиняєтесь на досягнутому й продовжуєте поглиблювати свої знання у медичній сфері. Які можливості дає європейська асоціація кардіологів? Та які навчальні семінари та конференції відвідуєте?

Катерина Потурнак: Увійшовши в Європейську асоціацію кардіологів, я отримала доступ до усіх інформаційних профільних ресурсів: це книги, протоколи лікування, вебінари, тренінги. Найчастіше відвідувала конференції у Польщі. Я із величезним задоволенням дивлюсь онлайн вебінари Європейської асоціації кардіологів. Вони ведуть трансляцію з Франції, де беруть участь професори з усіх країн світу. Цікаво переймати знання від спікерів із Франції, Бельгії, Німеччини, Сербії, Швейцарії та інших країн.

PeopleUA: Добрі справи прикрашають людину. Щовівторка Ви проводите благодійний прийом для малозабезпечених сімей; учасників АТО; пенсіонерів. Люди охоче звертаються за допомогою?

Катерина Потурнак: На сьогоднішній день усі лікарі вузьких спеціальностей клініко-діагностичного центру «Кардіолайн» погодилися приймати зі знижкою 50 % малозабезпечених пацієнтів. Для людей це має дуже важливе значення, і вони записуються на 2-3 тижні наперед, щоб отримати доступну кваліфіковану послугу професійного кардіолога, ендокринолога, невролога, травматолога.

PeopleUA: Чистота та гігієна є дуже важливими чинниками у будь-якій клініці. Як слідкують за чистотою у медичному центрі «Кардіолайн»?

Катерина Потурнак: Чистота та гігієна – важливі вимоги сьогодення, тому перед входом в кабінет пацієнт повинен обробити руки антисептиком, одягнути бахіли та захисну маску.

PeopleUA: У Володимир-Волинську Вас знають як компетентного лікаря. Чи плануєте розширяти межі та працювати в інших містах?

Катерина Потурнак: Я розпочинаю практику в Луцьку, приймаю пацієнтів щоп’ятниці у медичному центрі «ДЕА-МЕД» на проспекті Волі.

PeopleUA: Що хотіли б побажати людям у Новому році?

Катерина Потурнак: Любові, спокою і навчитись насолоджуватися простими речами.

PeopleUA: Які амбітні цілі ставите перед собою у 2021 році?

Катерина Потурнак: В цьому році я планую придбати нове обладнання. Нейроміографія –це електрофізіологічне обстеження нервової системи мозку та периферичних нервів. Воно дасть можливість діагностувати на ранніх етапах хвороби нервової системи у дітей та дорослих. Визначити лікувальну тактику при найбільш розповсюджених хворобах: остеохондрозі, грижі, різноманітних ураженнях нервів та при діабеті.

PeopleUA: Кому завдячуєте своїм успіхом?

Катерина Потурнак: Я надзвичайно вдячна наставникам, які мене навчали та допомагають: професору університету Данила Галицького, очільнику центру кардіоваскулярної патології Луцької міської лікарні Ягенському Андрію Володимировичу; лікарю-кардіологу вищої категорії клініки «Благомед» Зубику Ростиславу Ярославовичу; лікарю зі стентування, інвазивному кардіологу Луцької міській лікарні Шинкарук Ірині Миколаївній.

PeopleUA: Традиційне питання від нашого журналу: в чому Ваш секрет успіху?

Катерина Потурнак: Секрет успіху в двох речах: це не схилятися перед труднощами і прагнути знать та розвитку.

Спілкувалася: Олена Бекеша. Фотограф: Аліна Мендак

Візаж та укладка: Юлія Зімоха. Локація: Café de Vino

 

Лікар-кардіолог вищої категорії Потурнак Катерина Алімівна

Запис на прийом у м.Луцьку за тел.: (096) 9563701

Клініко-діагностичний центр «Кардіолайн»

м. Володимир-Волинський вул. Роксолани, 8

38 (063) 176-34-83, +38 (096) 844-89-83

 

Опубліковано "People UA" № 5(51), грудень 2020