Леся Григорович

«Добрі справи роблять нас людьми»

Сьогодні кожен українець мріє про мир. Серед нас є люди, які заради перемоги змінили свій рід діяльності і працюють волонтерами 24/7, не шкодуючи ні часу, ні коштів. За час повномасштабної війни благодійна організація «Благодійний фонд «Фундація допомоги Захисникам України – «Lesia UА» спрямувала 20 000 0000 доларів на допомогу військовим. Завдяки діяльності «Lesia UА foundation» наша армія зміцнилась та відчуває потужну підтримку. Про те, як отримати допомогу, про актуальні запити, великий збір, школу пілотів, виробництво дронів і новий проєкт та плани на майбутнє в ексклюзивному інтерв’ю для читачів People UA розповідає президент «Lesia UА foundation» Леся Григорович, відома як Леся Рудь.

Довідка

Персона: Григорович Леся Василівна (відома як Леся Рудь)

Посада: президент БО «БФ «Фундація допомоги Захисникам України – «Lesia UA»

Знак зодіаку: Козеріг (ДН: 11.01)

Ідеальний відпочинок для мене – це насолодитись тишею вдома

Улюблені свята: дні народження дітей

Ранок має починатись із посмішки чоловіка

Улюблена пора року: осінь

Мені важливо, що про мене думає – я

Поважаю тих, хто бачить ціль, не бачить перешкод і йде до мети

Щастя для мене – це сім’я


People UA: Пані Лесю, ми бачилися востаннє за 10 днів до повномасштабного вторгнення російських військ на територію України. Тоді вийшло у світ Ваше перше інтерв’ю у People UA. За цих 2 роки відбулися кардинальні зміни у житті й особливої уваги заслуговує Ваша волонтерська діяльність у військовий час. Як виникла ідея створення БО «БФ «Фундація допомоги Захисникам України – «Lesia UА»?

Леся Григорович: Мене надихнув відкрити «Lesia UА foundation» мій чоловік, який одного дня запитав, чим я хотіла б займатись. А я відповіла, що подобається допомагати людям і хочу займатись волонтерством. Він підтримав мою ініціативу і вже наступного дня, як кажуть, не словом, а ділом я зареєструвала Фундацію допомоги захисникам України «Lesia UA».

People UA: Леся Рудь – це вже Ваш особистий бренд. Пригадуєте, як усе починалось і як вдалось за один рік здобути імя порядного волонтерського фонду «Lesia UА»?

Леся Григорович: Спочатку функціонування «Lesia UА foundation» я шукала інформацію, кому потрібна допомога, і повністю закривала збори людей. Ми систематично їздили на Схід, й українські військові вже знають нас в обличчя. Вони стали часто надсилати Подяки та ділитись інформацією про роботу фонду. Коли наша благодійна організація почала отримувати по 200-300 запитів щодня, ми вирішили афішувати результати діяльності фундації «Lesia UА» у мас-медіа, соціальних сторінках та інформаційних каналах.

People UA: Активна волонтерська робота «Lesia UА foundation» розпочалась у середині 2023 року. Відтоді які необхідні на фронті речі і в якій кількості вдалось отримати нашим захисникам від Вашого благодійного фонду? Скільки орієнтовно коштів вже інвестовано фондом «Lesia UА» у допомогу української армії?

Леся Григорович: Наша благодійна організація «Благодійний фонд «Фундація допомоги Захисникам України – «Lesia UА» вже витратила суму в розмірі понад 20 000 0000 доларів. Кожного дня ми закриваємо запити на великі суми від наших захисників та їхніх рідних. За час активної роботи «Lesia UА foundation» для українських військових було закуплено дуже багато FPV-дронів, РЕБ, антидронових рушниць, мавіків, автомобілів, мотоциклів, зарядних станцій, квадроциклів, радіостанцій, комплектів амуніції, взуття та одягу.

People UA: Щодня масштабна військова допомога безупинно відправляється на фронт від БО «БФ «Фундація допомоги Захисникам України – «Lesia UА». Це, безперечно, чималі витрати. Яким чином фінансується робота фонду? Хто головний інвестор, простіше кажучи, звідки кошти для функціонування благодійної організації?

Леся Григорович: Фонд функціонує за рахунок власних коштів. Головний меценат – засновник компанії GSC Game World, розробник ігор S.T.A.L.K.E.R. та «Козаки» Григорович Сергій Костянтинович. До того, як було офіційно зареєстровано БО «БФ «Фундація допомоги Захисникам України – «Lesia UА», мій чоловік допомагав великими сумами коштів безпосередньо військовим та різним волонтерським організаціям, зокрема, благодійному фонду Сергія Притули та іншим. Але не афішував цього, бо звик допомагати не публічно. Проте після заснування «Lesia UА foundation» ми вирішили трохи висвітлювати свою діяльність. Таким чином, власним прикладом надихати й інших людей у складний для країни час допомагати своєму народу.

People UA: Маєте можливості бути корисними в суспільстві. Якими ще проєктами займається подружжя Григоровичів?

Леся Григорович: Ми відкрили школу пілотів, де зосередили сили на навчанні військових, тому що війна триває і потрібно вміти управляти технікою. От навіть взяти для прикладу дрон, який через відсутність знань при запуску падає і розбивається, а це недешева та необхідна річ сьогодні на війні. Незабаром прагнемо більше вкладати коштів у власне виробництво технічних розробок. В першу чергу запустили виробництво найбільш затребуваних на фронті FPV-дронів та РЕБ.

People UA: «Lesia UА fundation» асоціюється з мудрістю: «все неможливе стає можливим». Який найграндіозніший запит був реалізований в рамках співпраці з Вашим фондом?

Леся Григорович: Підтримка реабілітаційного центру, надання приміщення для артстудії «П’ятерня», закупівля 10 автівок на Чернігів – усе це реалізовані масштабні запити. Усі вони для нас цінні, бо в них інвестовано мільйони.

People UA: Яка процедура отримання допомоги від БО «БФ «Фундація допомоги Захисникам України – «Lesia UА»? Розкажіть від А до Я: як людям можна отримати підтримку Вашої благодійної організації? І з якими курйозними ситуаціями зіштовхувались в ході роботи?

Леся Григорович: Основний принцип роботи нашого благодійного фонду – надання адресної допомоги «з рук в руки». Ми приймаємо звернення, які надходять на електронну пошту. Закриваємо життєво важливі запити, які варті уваги. Я вважаю, кожен має займатись справами в міру своїх можливостей, тому надаємо перевагу в купівлі дороговартісного авто, ніж купувати тканину на сітки. Ми обов’язково перевіряємо інформацію, бо під час волонтерської роботи потрапляли в різні ситуації. На початку функціонування нашого благодійного фонду до нас надходили заявки від шахраїв, які перебували у місцях позбавлення волі, і методом обману вони отримували гроші. Не раз ми зіштовхувалися з несправедливістю… Бувало, передавали усе необхідне на військову частину, а наша допомога не дійшла до адресата. В результаті – рідні військових постійно збирають на дрони, які є в тій військовій частині, але не видаються захисникам. Здивував випадок, коли один військовий зробив запит на отримання автівки, ми її придбали і передали на Схід для виконання бойових завдань, а командир погрожував військовому, бо автомобіль надійшов не на військову частину. Одного разу ми шукали автомобілі для фронту, коли знайшли потрібні і перевіряли документи для купівлі, виявили, що ці авто вже числяться у військових частинах, але продаються у Києві. Військові розповідають не раз: «Ваш благодійний фонд передав нам 150 FPV-дронів, а держава – 5 дронів. І от виникає риторичне питання: чим воювати?». Тому ми надаємо перевагу адресній допомозі.

People UA: Окрім військових, кому допомагає фундація Lesia UА? Які потреби українського суспільства знаходяться у пріоритеті?

Леся Григорович: Ми намагаємось допомогти усім, хто до нас звертається. Допомагаємо не лише військовим, а й тяжкохворим людям, тваринам, дітям-сиротам та діткам зі Сходу України, які проходять реабілітацію у центрі Замлиння. Дехто не розуміє, мовляв: «Краще допомогти ЗСУ, ніж людині, яка при смерті», але хочеться дати шанс на життя. Ми розчулюємось, коли відвідуємо притулки, де живуть врятовані від війни тварини. Хочу сказати, що не лише люди рятують тварин, а й тварини теж рятують людей – стільки дивовижних історій чуємо від наших захисників. Один лише пес Патрон скільки життів зберіг, розміновуючи українські території! Під час війни тварини рятують життя людей, допомагають боротися з ворогом, недаремно вони нагороджуються званням «тварини-герої». Тваринам також потрібна допомога. Я впевнена, що добрі справи роблять нас людьми.

People UA: Ваш фонд забезпечує роботу Культурного десанту на Запорізькому та Херсонському напрямках (керівник Коля Сєрьга), підтримав фестиваль бойових мистецтв «Герць» (керівник Роман Ковальчук), підтримує артстудію «П’ятерня» (керівник Тетяна Мялковська). Пані Лесю, чому Ви всіляко допомагаєте вижити і розвиватись українській культурі у військовий час?

Леся Григорович: Дехто каже, що культура не потрібна і зараз варто зосередитись на війні. Звучить лицемірно, адже згадайте лише період новорічних свят і як люди відпочивали на повну, і по барах, і по курортах… А я вважаю, що потрібно нагадувати українському народу, з чого починалась Україна. Допомагаючи організаторам культурних заходів, ми маємо можливість одягнути вишиванки, підтримати дух патріотизму, відволіктись від негативу та викликати у людей посмішки. Підтримуючи роботу артстудії «П’ятерня», ми даємо можливість дітям пройти реабілітацію через творчість. А підтримка нашим фондом Культурного десанту це інвестиція не лише у ЗСУ, а й вклад у музику, слова якої лікують душі наших військових.

People UA: Ви співпрацюєте з відомими журналістами, ведучими проєкту «Шукаю своїх» Володимиром Золкіном і Дмитром Карпенком. Як вдалося налагодити співпрацю з обмінним фондом Дмитра і Володимира?

Леся Григорович: Нас познайомили волонтери, і ми після першого спілкування зрозуміли, що з цими хлопцями можна мати справу. Сьогодні «Lesia UА foundation» є головними спонсором проєктів Володимира та Дмитра.

People UA: Чи задумувались над тим, щоб йти в політику?

Леся Григорович: Більшість думає, що якщо ти допомагаєш людям, то ти збираєшся в політику. Люди, з якими ми спілкуємось, просять йти в політику. Але я не уявляю себе там, бо я бачу там корупцію, там кожен думає спочатку про себе, а потім, можливо, дбатиме про народ.

People UA: Розкажіть про команду фундації Lesia UА, з якою Ви разом наближаєте перемогу.

Леся Григорович: В команді «Lesia UА fоundation» працює невеликий, але цілеспрямований колектив. Я, мій чоловік, мій брат, двоє військових і нещодавно приєднався волонтер Сергій Тимчук. Ми та наші партнери є злагодженою командою відданих і небайдужих людей, які об’єднали свої зусилля для допомоги тим, хто потребує.

People UA: Які масштабні плани ставить перед собою Леся Григорович (Рудь)?

Леся Григорович: Ми з чоловіком маємо чітке усвідомлення, що недарма народилися та живемо у своїй країні. Окрім виробництва FPV-дронів та РЕБ, розвитку школи пілотів та української культури, прагнемо відкрити реабілітаційний центр у Києві. Для цього робимо ремонт у власному приміщенні площею 1500 кв.м. Мені подобається робота з людьми, я раніше працювала у реабілітаційному центрі в Луцьку і маю за плечима чималий досвід. Від початку повномасштабного вторгнення навчаюся в університеті на психолога, щоб вдосконалити свої знання. Мрію мати свій кабінет, де прийматиму людей і надаватиму психологічну допомогу.

People UA: Народна мудрість говорить: «Коней на переправі не міняють». Яка Ваша думка щодо того, що у Збройних силах України відбуваються зміни вищого керівного складу? Що, на Ваш погляд, докорінно змінилося в Україні за два роки повномасштабної війни?

Леся Григорович: Я не можу об’єктивно оцінювати роботу військового керівництва, але наші військові кажуть, що підтримували Залужного, зараз підтримують Сирського, особливо, коли він вивів хлопців з Авдіївки і цим зберіг особовий склад.

За цих два роки змінилось мислення українців. Спочатку йшли воювати всі, було багато добровольців. Зараз війна потребує висококваліфікованих професіоналів та новітню техніку й озброєння. Посилення мобілізації в Україні зумовлене важливістю поповнення лав Збройних сил України для рішучого протистояння ворогу й наближення перемоги.На виконання бойових завдань варто відправляти воїнів тільки після спеціальної підготовки, а через півроку захисник з передової має йти на ротацію.

People UA: Пані Лесю, яке майбутнє чекає Україну? Чи залишиться Україна цілісною і чи вдасться повернути кордони 90-их років?

Леся Григорович: Я дуже мрію про мир. Упевнена, що перемога буде за Україною. Здогадуюся, що це війна не наша, а Америки з росією, вони утилізують стару зброю на території нашої країни. Не хочеться в це вірити, але кажуть політики, що все вже домовлено і скоро війна закінчиться, проте Україну розділять, віддавши певні території, а Кримом ще три роки будуть користуватись, але повернуть Україні. Моє бачення, що Україну чекає світле майбутнє, відбудова та розквіт. Де б я не була, але Україна – мій дім і на рідній землі я себе почуваю найкраще.

People UA: Слідкую за Вашою діяльністю і не бачу традиційних фінансових зборів в рамках фонду, але бачу реалізовані запити потрібних речей для людей, яким потрібна допомога. Чи хотіли б об’єднатися з іншими меценатами та благодійниками для реалізації масштабних проєктів?

Леся Григорович: Допомагати ближнім – це робота, яка приносить нам моральне задоволення. Але власні кошти поступово закінчуються, а потреби армії зростають. Тому хочемо зробити великий збір і запрошуємо приєднатися західних партнерів, бізнесменів, меценатів, весь український народ підтримати ініціативи «Lesia UА foundation».

Спілкувалась: Олена Бекеша. Фотограф: Вадим Павлосюк. Макіяж та зачіска: Юлія Зімоха (Zimoha Beauty Space). Локація: «Корона Вітовта»

БО «Благодійний фонд «Фундація допомоги Захисникам України – «Lesia UА»

Леся Рудь тел.: +380990369690

Сайт www.lesiaua.com

Telegram fundationLesiaUa

youtube LesiaUAFoundation

instagram lesia_rud_official

instagram lesia_ua_foundation

facebook FundatsiiaDopomohyZakhysnykamUkrainy

 

 

 

 

Опубліковано: журнал "People UA" #2(57) літо 2024