Любомир Валіхновський

«Хірургія – це моє життя»

Врятувати людське життя та не нашкодити – таке основне правило роботи легендарного хірурга Валіхновського Любомира Дмитровича. У свої 72 роки ще й досі проводить складні операції навіть у нічну зміну. Його вважають лікарем від Бога, який віддає себе повністю роботі заради порятунку пацієнтів. Про те, чому вирішив обрати хірургію, про найскладніші оперативні втручання, про те, з яких куточків України звертаються за допомогою пацієнти, про синів Ростислава та Тараса Валіхновських, рівень медицини в Україні розповідає заслужений лікар України, завідувач хірургічного відділення Турійської районної лікарні, помічник народного депутата Любомир Валіхновський.

 

Довідка

Персона: Валіхновський Любомир Дмитрович

Посада: заслужений лікар України, завідувач хірургічного відділення Турійської районної лікарні. Помічник народного депутата.

Знак зодіаку: Овен (ДН: 9.04)

Життєве кредо: жити по совісті та честі

Сімейний стан: одружений, двоє синів та троє онуків

В дитинстві мріяв стати: священником

Важливо у житті: жити у незалежній Україні і лікувати людей

Бізнес для нього – це люди, які мають власну справу, розвивають її, чесно сплачують податки

Влада для нього: повинна служити для блага людей

Вишукане дійство: нагородження мого сина Ростислава в рамках загальнонаціональної Програми «Людина року України» (Київ)

Історичне місце: Прикарпаття

Незабутня подія: Премія «Люди року-2021.Волинь»

Отримані нагороди: Заслужений лікар України. Орден Святого Пантелеймона. Премія «Люди року-2021.Волинь» у номінації «Лікар року». Почесна грамота Верховної Ради України за сумлінну роботу у Волинській обласній раді.

Улюблений фільм: «Повернення в Едем»

Музика: співак Олег Винник

Книга: Олександра Шалімова

Авто: Opel

Вид спорту: футбол

Вид відпочинку: гори

Страва: борщ

Напій: закарпатське вино

Ідеальний дім – це мій дім

Справжній смак життя – це моя робота

 

People UA: Любомире Дмитровичу, Ви – легендарний хірург, який має за плечима близько 50 років хірургічного стажу. Все своє життя Ви присвятили медицині. Що підштовхнуло вас стати лікарем? Чому вирішили обрати напрямок хірургії?

Любомир Валіхновський: Мій батько був священником, і я часто прислужував у храмі та співав у церковному хорі. Хотів стати священником ще змалку. Проте, коли я вже навчався й був на практиці, батько, побачивши результати моєї роботи, сказав: «Сину, я лікую душі, а ти – лікуй людські тіла». Лікарем став, бо прагнув зберегти здоров’я і рятувати життя людей. А обрав хірургію, бо після операції відразу видно результат роботи.

People UA: На Вашому рахунку вже понад 15 тисяч складних хірургічних операцій. З яких куточків України до Вас звертаються пацієнти? Чи були люди з-за кордону? Якого пацієнта запам'ятали найбільше?

Любомир Валіхновський: Я виконую операції з планової та невідкладної хірургії, травматології, акушерства та гінекології, нейро, онко та судинної хірургії, а також операції з дитячої хірургії. Інколи доводиться й приймати пологи. Якби Ви знали, скількох хлопчиків, яким я допоміг з'явитися на світ, назвали Любомирчиками!

Люди звертаються з різними захворюваннями і з різних міст нашої країни, але найчастіше приїжджають з Києва. Я завжди намагаюся допомогти в міру своїх можливостей.

А запам'ятався найбільше випадок, коли я оперував пацієнтку з численними травмами, яку разом із швидкою забирав з місця ДТП. Після операції прилетів гелікоптер до Турійської лікарні, вийшли з нього люди й польською мовою почали питати про стан її здоров’я. Пацієнтку звали Бася, як виявилося, вона – племінниця колишнього Президента Польщі Леха Валенси.

People UA: Чи були у Вашій лікарській практиці випадки, коли безнадійно хворий одужував?

Любомир Валіхновський: Кажуть, що див не буває. Але я з цим не погоджуюсь. Повернувши безнадійно хворого пацієнта з того світу, я повірив у чудеса. Одного разу мені довелося рятувати чоловіка, якому потяг відтяв ноги і потрощив усе тіло. Пацієнт був у стані клінічної смерті. Після складної операції він одужав і був виписаний з лікарні.

People UA: Пане Любомире, Вам – 72 роки, а Ви й досі не покладаючи рук проводите складні операції. Чи доводиться проводити операції й вночі? Звідки черпаєте сили?

Любомир Валіхновський: Звісно, графік роботи ненормований. Якщо у людей біда, мушу рятувати їхні життя як вдень, так і вночі. Я роблю на день до десятка хірургічних втручань, але втоми не відчуваю. Допомагає мені класична музика, під неї й проводжу операції.

People UA: Ви, так би мовити, започаткували династію лікарів, адже Ви не лише лікар від Бога, а й наставник своїх синів Ростислава та Тараса Валіхновських – відомих українських хірургів. Ви спонукали синів, аби  пішли по Ваших стопах у медицині, чи вони самі хотіли бути лікарями?

Любомир Валіхновський: Мої хлопці з дитинства завжди цікавились, чим я займаюся. Я часто брав їх до себе на роботу. З того й розпочалась їхня стежка в медицину. Свій шлях вони обрали самостійно, я не спонукав їх до вибору професії лікаря. Цікаво, що Ростислав прийняв рішення стати пластичним хірургом, коли ми в сімейному колі подивилися фільм «Повернення в Едем».

People UA: Ви усе життя працюєте хірургом у Турійській районній лікарні. Чи не думали переїхати у велике місто, як Ваш син Ростислав – відомий пластичний хірург у Києві.

Любомир Валіхновський: Син неодноразово пропонував мені переїхати до Києва, але я не захотів. Він має в столиці власну клініку. Зрозуміло, що в Києві і зарплата вища, і рівень життя кращий. Проте я вважаю так: де народився – там і знадобився.

People UA: Зараз основною темою в медицині є Covid-19. Які рекомендації можете дати читачам, аби вберегти своє здоров’я?

Любомир Валіхновський: У першу чергу рекомендую вакцинуватися. Я вакцинувався. Хочете жити – вакцинуйтесь.

People UA: Любомире Дмитровичу, Ви тричі були депутатом Волинської обласної ради, нині є помічником народного депутата України. Чому пішли в політику?

Любомир Валіхновський: Основна мета – допомога людям. Я маю велику довіру людей, які поважають мене. На своїх перших виборах я навіть набрав 87 %. Пам’ятаю, як кожен, хто мене знає, телефонував та вітав з перемогою.

People UA: Будучи депутатом Волинської обласної ради, Ви входили у комісію з питань охорони здоров’я. Які проблеми вдалося вирішити?

Любомир Валіхновський:  Будучи депутатом, усі три рази я входив у комісію з питань охорони здоров’я. В цьому комітеті завжди дбав про високий рівень медицини як в обласному центрі, так і на Волині в цілому. Прагнув, аби усі лікарні були забезпечені та функціонували на належному рівні.

People UA: Ви, як ніхто інший, обізнані із реформами у медичній галузі нашої країни. Які з них були вдалими, а які тільки погіршили ситуацію, на Ваш погляд?

Любомир Валіхновський: Всі реформи повинні бути направлені на покращення здоров’я людей. Але, на мою думку, нова реформа направлена на знищення сільського населення.

People UA: Що реально на сьогоднішній день можна і потрібно зробити, аби покращити рівень медицини в Україні?

Любомир Валіхновський: Медикам необхідне постійне навчання. Вважаю, що лікар усе життя повинен вдосконалювати свої знання. Я відвідую різні семінари. Часто підвищую рівень кваліфікації за кордоном. Пощастило навчатися в Чехії, Німеччині, Австрії, Швейцарії, Іспанії, Греції. А нещодавно з сином Ростиславом стажувалися у Канаді.

People UA: Так хто ж такий хірург – професія чи поклик серця?

Любомир Валіхновський: Хірургія – це моє життя.

People UA: Нещодавно Ви з дружиною відсвяткували ювілейних 50 років спільного життя. Який був цей день? Декілька теплих слів про Вашу чарівну дружину.

Любомир Валіхновський: Золоте весілля ми святкували у Карпатах. Я подарував коханій каблучку та квіти в знак своїх почуттів. Дуже люблю свою дружину Марію, бо саме вона є берегинею нашої сім’ї. Усі знають мою Марію Антонівну й поважають її за професіоналізм, адже вона 47 років невтомно працює районним терапевтом-кардіологом.

People UA: У цьому році Ви отримали Премію «Люди року-2021.Волинь» у номінації «Лікар року». Яке значення для Вас має суспільне визнання, зокрема ця нагорода?

Любомир Валіхновський: Я щиро вдячний людям, що обрали мене і відзначили цією премією. Ця нагорода мотивує ще більше працювати для людей.

People UA: Традиційне питання від нашого журналу: в чому Ваш секрет успіху?

Любомир Валіхновський: Праця, праця і ще раз праця – в цьому весь секрет.

People UA: Що побажаєте людям у 2022 році?

Любомир Валіхновський: Зичу здоров’я та добробуту. Нехай Господь береже вас та ваші родини від усякої біди.

Спілкувалася: Олена Бекеша. Фото: Аліна Мендак. Локація: Локація: Noble Restaurant

Опубліковано People UA №3 (55) зима 2021-2022