Людмила Соломонюк

«Справжній кухар повинен передусім думати про людей»

Соломонюк Людмила Леонідівна щодня стежить за якістю продуктів, які входять до меню учнів, вагітних, лікарів, пацієнтів, депутатів та дипломатів. В ексклюзивному інтерв’ю для читачів журналу «People UA» завідувач виробництва Луцького комбінату шкільного і студентського харчування з тридцятип’ятирічним досвідом роботи Людмила Соломонюк розповідає про те, як змінилася їжа школярів, в чому особливості харчування жінок при надії у Волинському обласному перинатальному центрі, яке меню пацієнтів та лікарів у Луцькій міській клінічній лікарні. Читайте також про фаховий погляд на нове меню від Євгена Клопотенка, постанову Кабінету Міністрів про норми харчування для дітей 2021.

Довідка

Персона: Соломонюк Людмила Леонідівна

Посада: завідувач виробництва КП «Луцького комбінату шкільного і студентського харчування» 

Знак зодіаку: Козеріг (ДН: 1.01)

Життєве кредо: стався до людей так, як ти хочеш, щоб ставились до тебе

Сімейний стан: вдова. Має двох доньок і п'ять внуків

В дитинстві мріла стати: кухарем

Важлива подія в житті: народження доньок

Бізнес для неї це – підприємницька діяльність, яка працює для суспільного блага

Влада для неї це – та, яка передусім думає про народ

Вишукане дійство: Церемонія нагородження «Люди року-2021.Волинь»

Історичне місце: місце, де народилася

Класний фестиваль: «Поліське літо з фольклором»

Незабутній концерт: Олега Винника

Вражаючий музей: музей Волинської ікони

Отримана нагороди: Премія «Люди року-2021.Волинь» у номінації «Професіонал року». Почесна грамота Волинської обласної ради. Почесна грамота міського голови.

Вид спорту: біг

Улюблений фільм: «Службовий роман»

Музика: народна

Книга: «Анжеліка»Анн і Серж Голон

Авто: подобається Audi

Вид відпочинку: у колі сім’ї

Страва: борщ

Напій: чай

Ідеальний дім – де спокій та тиша

Справжній смак життя – бути здоровою і насолоджуватися життям

People UA: Людмило Леонідівно, Ви обіймаєте посаду завідувача виробництва Луцького комбінату шкільного харчування, в якому працюєте 35 років. Що входить до Ваших повсякденних обов’язків?

Людмила Соломонюк: До моїх щоденних обов’язків входить контроль за доставкою продуктів, перевірка їх якості, сертифікатів й усієї документації. На кухні повинен бути порядок. Для швидкого приготування та орієнтування в продуктах я клею стікери. Далі перевіряю, щоб команда кухарів правильно пофасувала їжу за призначенням. Обов’язково маю простежити дотримання двотижневого перспективного меню, що завірене Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області. Якщо є якісь зміни, то складаю меню, підбираю калькуляцію, завіряю його підписом директора, тоді бракеражна комісія куштує страви і підписується у бракеражному журналі.

People UA: Багато років Ви також працюєте завідувачем виробництва у шкільній їдальні, організовуєте харчування дітей, годуючи їх смачними сніданками та обідами. Серед усього розмаїття їжі сучасні діти мають можливість споживати неординарні страви. А що новомодного в меню учнів? Яких змін зазнало шкільне харчування за останній рік?

Людмила Соломонюк: У наш час дітям дедалі важче догодити. Що ми тільки не готуємо! Чи сирники, чи голубці, чи вареники, чи відбивні – їдять без апетиту. Інколи задумуюся, чим батьки годують вдома малечу?! Слава Богу, є й такі дітки, які й свою порцію з’їдають, ще й сусіду допоможуть. Найбільше задоволення для мене, коли діти несуть порожні тарілки і кажуть: «Як же сьогодні смачно!».

Протягом 2021 року у меню школярів з’явилися «Нагенси». З новинок –це «Курка в папці», яку спершу школярі називали стейком. В цілому для дітей тепер більше готується печеного м’яса або мясних страв із соусами. Багато тепер страв із сиру, фактично щодня є запіканка і сирники, проте не усі дітки-алергетики сприймають лактозу й не завжди можуть поласувати сирними десертами.

Щодо змін в меню, стало менше м'ясних котлет, їх тепер готуємо один раз на два тижні. За новими стандартами також не можна сосисок, від них ми відмовилися ще у минулому році. Перша леді Олена Зеленська та Євген Клопотенко проти борошняних страв у новому меню, але наші діти дуже люблять свіжу випічку.

People UA: За роки роботи Ви зарекомендували себе як прогресивний спеціаліст у харчовій сфері. Є постанова Кабінету Міністрів про норми харчування дітей у 2021 році. Які зміни відносно попередніх норм? І чи підтримуєте нове меню від відомого кулінара Євгена Клопотенка?

Людмила Соломонюк: Я більшість страв нового меню підтримую, і деякі з них ми вже готуємо для школярів. Але багато страв є й таких, які діти не будуть їсти. Наприклад, «Болоньєзе», по суті, це тушкований фарш з томатним соусом та цибулею. А діти не люблять гострого і соусів.

За цьогорічними нормами харчування для дітей збільшено кількість кисломолочних продуктів, фруктів, різноманітних салатів, м’яса. Усі ці продукти – дороговартісні й перевищують бюджет. Якщо держава хоче дати дітям здорове харчування по меню Клопотенка, то я вважаю, що воно повинне бути не за кошти батьків.

People UA: Чи достатньо свіжих овочів і фруктів споживає малеча?

Людмила Соломонюк: Я вважаю, що школярі у достатній кількості споживають овочів та фруктів.

People UA: Як оцінюєте якість продуктів харчування, з яких доводиться готувати їжу для дітей?

Людмила Соломонюк: На сьогоднішній день виробники постачають дуже якісні продукти. Значно кращі, ніж в часи перебудови країни. Сьогодні  привозять відбірну шинку. Усе якісне: і свинина, і філе курятини, і риба. У страви додають не спред, а масло 72 % жирності. Крупи також усі дуже високого ґатунку.

People UA: Які загальноосвітні заклади харчує Луцький комбінат шкільного і студентського харчування?

Людмила Соломонюк: Обслуговуємо усі школи міста Луцька, окрім 21 та 14, а  також загальноосвітні заклади Прилуцької та Кульчинської територіальних громад, де немає харчоблоку. Але ми не можемо залишити діток початкової ланки без теплої їжі, тому дбаємо про доставку в ланч-боксах.

People UA: Яку страву найбільше люблять діти? І яку обожнюєте готувати Ви?

Людмила Соломонюк: Я люблю готувати усі страви, аби дітки їх їли із задоволенням. Школярі обожнюють макарони, картоплю, шкільні котлети, салат з буряка. За спостереженнями, найменше діти полюбляють їсти каші.

People UA: Ви організовуєте харчування для депутатів Волинської обласної ради та поважних гостей Волинської області (міністрів, голів рад, дипломатів та інших). Це дуже відповідальне завдання. Які страви готуєте, аби здивувати керівництво нашої країни?

Людмила Соломонюк: Високопосадовців дивують у вишуканих ресторанах. Ми ж намагаємось готувати по-домашньому, щоб вони відчули себе як вдома.

People UA: Поціновувачами Ваших кулінарних витворів є не лише діти, а й вагітні жінки у Волинському обласному перинатальному центрі. Яким є харчування жінок при надії? 

Людмила Соломонюк: Для вагітних страви готуємо в пароконвекторі. В меню жінок не повинно бути смаженого, гострої їжі, їжа готується без цибулі. Фактично їжа дієтична, корисна для майбутніх мам.

People UA: Від початку карантину Ви були відповідальною за харчування лікарів, які лікують хворих на COVID-19 у Волинській обласній клінічній лікарні (ковідному шпиталі у Боголюбах) та КП «Волинська обласна інфекційна лікарня». Протягом 2021 року забезпечуєте харчування лікарів та пацієнтів Луцької міської клінічної лікарні, а також тимчасового ковідного госпіталю на базі пологового будинку. Чим суттєво відрізняється харчування для хворих?

Людмила Соломонюк: Хворим потрібне посилене триразове харчування, а лікарям забезпечуємо дворазове. Деяким пацієнтам готуємо їжу, дотримуючись лікувальної дієти № 9, а для інших більш калорійні страви. Спеціально в блендері готуємо зондове харчування для пацієнтів реанімації. Водії забирають його, а медсестри підключають й годують важкохворих.

People UA: У 2021 році Ви отримали Премію «Люди року-2021.Волинь» в номінації « Професіонал року». Яке значення для Вас має ця нагорода?

Людмила Соломонюк: Для мене ця нагорода несподівана, але, звісно, мені дуже приємно, що люди оцінили багаторічну добросовісну роботу.

People UA: Кому завдячуєте своїм успіхом?

Людмила Соломонюк: Один в полі не воїн. Дякую за підтримку та розуміння колективу комбінату шкільного та студентського харчування та школі, в якій я завідуюча.

People UA: Ви любите свою роботу. Як вважаєте, якими якостями повинен володіти справжній кухар?

Людмила Соломонюк: Справжній кухар повинен передусім думати про людей, яких він годує. Їжа має бути якісною та смачною.

People UA: Багато років Ви працюєте під керівництвом Шмід Світлани Василівни. Яку роль у Вашому житті відіграла свого часу ця непересічна відома на Волині постать?

Людмила Соломонюк: Світлана Василівна це дбайливий та далекоглядний керівник, яка завжди пропагує нововведення. Памятаю, коли 11 років тому вона прийшла до нас працювати, то відразу закупила нове обладнання, налагодила співпрацю з постачальниками та виробниками продуктів, запровадила нові страви в меню. Хочу сказати, що далеко не кожен директор буде так гуманно перейматися долями своїх людей, як Світлана Василівна. Вона завжди підтримає та допоможе у скрутну хвилину кожному. Дуже це ціную і дякую їй, що мотивує працювати краще щодня. Світлана Василівна надзвичайно працьовита, турбується про кожного працівника, а нас в колективі понад 200 людей.

People UA: Людмило Леонідівно, Ви є не лише справжнім професіоналом своєї справи, а й прикладом для наслідування своїм двом донькам і чудовою підтримкою п'яти внукам. Чи розуміє та підтримує Вас сім’я?  Чи вистачає часу на відпочинок від важких трудових буднів?

Людмила Соломонюк: Хоча мій робочий день і розпочинається о 5 ранку, і ми багато працюємо, але знаходжу час і для сім’ї. Знаєте, я овдовіла в 38 років, доньки були ще не заміжні. Відтоді діти підтримують мене, завжди беруть усюди з собою відпочивати. Щастя моїх доньок – моє щастя.

People UA: Традиційне питання від нашого журналу: в чому Ваш секрет успіху?

Людмила Соломонюк: Віддана праця, адже я живу роботою.

People UA: Що побажаєте читачам у 2022 році?

 

Людмила Соломонюк: Всім зичу міцного здоров’я, злагоди, миру та спокою, щоб закінчились усі війни і карантини.

Спілкувалася: Олена Бекеша. Фото: Аліна Мендак. Локація: шкільна їдальня КЗ «Луцький НВК №26»

Опубліковано People UA №3 (55) зима 2021-2022