Оксана Гузь

«Вирішувати проблеми громад, а не жити в очікуваннях»

В житті вона весела та позитивна, у роботі - мудра та серйозна. Молода та цілеспрямована особистість з якою варто познайомитись. Вона допомагає українцям жити європейським життям. До вашої уваги відверта та щира розмова з координатором проекту Європейського союзу і Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» у Волинській області Оксаною Гузь.

Довідка

Персона: Гузь Оксана Степанівна

Посада: координатор спільного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» у Волинській області

Знак зодіаку: Телець (14 травня)

Життєве кредо: Дорогу здолає той, хто йде!

Сімейний стан: заміжня

В дитинстві мріяла стати: художницею

Важлива подія в житті: Майдан

Бізнес для неї – це важка праця

Вишукане дійство: Fashion Week

Історичне місце: «Дзиґа» у Львові

Класний фестиваль: «Бандерштат»

Незабутній концерт: Океан Ельзи

Вражаючий музей: Лувр

Отримані дипломи: подяки Луцького міського голови «За вагомий внесок у розвиток молодіжної політики» та голови Волинської обласної ради «За вагомий внесок у розвиток місцевих громад»

Влада для неї  – це відповідальна ноша

Улюблений фільм: «Гордість і упередження»

Книга: «1984» Джорджа Орвелла

Авто: «Hyundai Sonata»

Вид спорту: йога

Вид відпочинку: малювання, мандрівки в гори

Страва: мамині голубці

Напій: капучино з корицею

Ідеальний дім – це дім, де панує любов

Справжній смак життя – це щастя щохвилини

People UA: Ви є координатором проекту Європейського союзу і Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» (МРГ) у Волинській області, розкажіть які основні завдання, цілі ставите перед собою?

Оксана Гузь: Я працюю в Проекті МРГ вже майже 8 років, практично від самого старту в області. Головною його метою є розбудова спроможності місцевих громад та представників влади у впровадженні місцевого розвитку, орієнтованого на громаду, запровадженні місцевого планування за участі громад, наданні громадських послуг, відновленні базової соціальної та комунальної інфраструктур, а також розвитку малого фермерського бізнесу.

Що ж це означає на практиці? Проект МРГ працює у  Волинських селах, допомагає людям самим вирішувати проблеми їхніх громад, а не жити в очікуваннях. Ми проводимо ряд тренінгів на теми лідерства, спільного планування, впровадження проектів, пошуку додаткових ресурсів. Спільно з громадою визначаємо план розвитку та обираємо одну з проблем в межах пріоритетів Проекту, на вирішення якої і спрямовуємо нашу діяльність. Таким чином, у Волинській області Проект МРГ за час своєї роботи  охопив усі райони, було створено більше 100 сільських громадських організацій, які реалізували 150 проектів на загальну суму понад 35 млн. грн.

People UAЯкими «проектами» можете пишатись?

Оксана Гузь: Пріоритетами Проекту МРГ є охорона здоров’я, енергозбереження та енергоефективність, водопостачання та водовідведення, а також створення та підтримка пілотних сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

Ми спробували реалізувати кілька проектів із застосуванням відновлювальних джерел енергії, а саме – сонячних батарей, геліоколекторів, вітряків. Таким чином, для прикладу у с.Зимне Володимир-Волинського району влаштовано вуличне освітлення від сонячних батарей, у с.Холопичі Локачинського району на їдальню сільської школи влаштовано геліоколектори на підігрів води, ана школу – сонячні панелі для освітлення її території.

Та, найцікавіше, це не просто практичний результат впровадження проекту у вигляді замінених вікон, дахів, котлів у школах чи дитсадках, влаштоване вуличне освітлення чи покращення надання медичних послуг у відремонтованих амбулаторіях із новим обладнанням.

People UAЯкою була Ваша дорога успіху, якими кар’єрними сходинками підіймались?

Оксана Гузь: Коли я завершувала навчання в університеті та захищала диплом, то дізналась що на Волині починає свою роботу проект, який буде працювати із сільськими громадськими організаціями. Це мені було цікаво і я без вагань подала своє резюме, адже з 14 років я була учасницею різних громадських організацій та рухів і дуже добре знала цю роботу. Таким чином вже за 2 тижні після навчання я пройшла співбесіду, а ще за 2 тижні підписала договір з ООН і стала координатором проекту МРГ у Волинській області.

People UA: На Вашу думку наскільки тяжче жінці побудувати кар’єру, ніж чоловікові?

Оксана Гузь: Я не вважаю, що це має значення. Побудувати кар’єру може будь-хто, якщо має достатньо самомотивації для цього. А мотивація від статі не залежить.

People UA: Наскільки ви вважаєте себе публічною особою? (оскільки не одноразово Ви були помічені об’єктивом фотокамер на різних заходах та на ТВ)

Оксана Гузь: Публічність – дуже відносне поняття. Хтось мене знає, хтось ні. Якщо мені цікаво і я маю час, то часто беру участь в різноманітних заходах, а деякі навіть організовую

People UA: Ви реалізували себе в кар’єрі, сім’ї, чи все ще по переду?

Оксана Гузь: До реалізації усіх моїх планів та задумів ще треба пройти чималий шлях. Я лише намагаюсь поки якісно його будувати. Життя це – рух, і я намагаюсь жити кожної хвилини, бо саме в цьому щастя – не згадувати минулі досягнення, і навіть не мріяти про майбутні, а жити тут і зараз, і максимально реалізовувати себе щоденно

People UA: Можна сказати, що у вас «політичне прізвище» чи задумувались над тим, щоб поєднати свою кар’єру з політикою?

Оксана Гузь: В нашій країні життя складається так, що майже кожен добровільно чи мимоволі пов’язаний з політикою. Можна сказати, що моя робота в якійсь мірі теж, хоча не в класичному її розумінні. В рамках Проекту ми ведемо цілеспрямовану діяльність, пов'язану з прийняттям відповідальних рішень у галузі взаємовідносин між різними суспільними групами, тільки не для збереження влади, а для місцевого розвитку громад. Я вважаю, що можу багато зробити для Волинської громади на тому місці, де працюю зараз.

People UA: Наскільки важко не загубитись в тіні чоловіка, а бути самодостатньою особистістю?

Оксана Гузь: Не думаю що в нашій сім’ї це питання актуальне, адже ми маємо можливість робити те, що подобається і приносить задоволення нам та користь людям. Ми маємо свою улюблену справу і підтримуємо один одного. Коли я приїхала до Луцька, то ми разом проводили «Перший Західноукраїнський форум громадських організацій», в рамках якого спільно з журналістом і автором проекту «Великі Українці» Вахтангом Кіпіані було опитування серед волинян. Це був перший успішний захід, в якому взяли участь представники організацій з усієї України. Так само мені вдалось відкрити філію Фабрики Святого Миколая в Луцьку в рамках акції «Миколай про тебе не забуде», яка була заснована у Львові.

People UA: Якими життєвими принципами керуєтесь чим надихаєтесь?

Оксана Гузь: Я вважаю, що кожна людина живе своїм життям - так, як обирає сама. Що підходить одним, не завжди підходить іншим. Хтось сприймає життя оптимістично, а хтось завжди нарікає. Хтось чекає, що йому мають “дати”, а хтось розуміє, що ніхто нікому нічого не винен і тому досягає чогось самостійно. Я знаю, що всі ми унікальні та особливі, і кожен отримає те, що має отримати. Тому, те що мене надихає – це саме життя у всій його різноманітності.

People UA: Я помітила подяку від благодійного аукціону «Ті що малюють серцем» (3.02.16). Ви організовуєте благодійні акції, чи приймаєте участь у благодійних проектах?

Оксана Гузь: Я щаслива від того, що можу долучитись до творення чогось доброго у цьому світі. Цей аукціон був організований навчально-реабілітаційним центром «Джерело», що вже 20 років працює у Львові для діток з особливими потребами. Так само, мною та моїми подругами було організовано два аукціони на підтримку бійців АТО. Під час фестивалю «Бандерштат» у 2014 році в рамках акції «Пам’ятати заради майбутнього» нам вдалось зібрати майже 25 тис.грн., на які було закуплені найбільш необхідні препарати для військового госпіталю в Луцьку. Також, в березні 2015 року під час аукціону «Сонця Схід» було зібрано майже 32 тис.грн. на обмундирування для бійця передової - Волинської амазонки Майї Москвич.

People UA: Родом Ви з Львова. Як потрапили в Луцьк?

Оксана Гузь: Я приїхала до Луцька в день весілля з автобусом львівських родичів, а вже наступного дня наш “медовий місяць” був на тереновій грі “Звитяга”. Тому, з перших днів я одразу пізнала усю різноманітність Волині

People UA: Чоловік змінив ваше життя. Чи були сумніви щодо переїзду?

Оксана Гузь: Я переїхала до іншого міста 9 років тому, де крім чоловіка не знала нікого. Я була львівською студенткою, та в магістратуру перевелась до Луцька. Нові знайомі, нові місця, нове все. Батьки, родичі та друзі далеко. Але в мене точно не було сумніву чи страху. Я впевнено і з любов’ю зробила цей вибір тоді, і якщо б було потрібно, то без вагань повторила б його знову.

People UA: Чим відрізняється ментальність Лучан та Львів'ян.

Оксана Гузь: В неділю чи свято приблизно о полудні після служби в церкві старше покоління Львів’ян, які на початку 90-тих були “рухівцями”, чи в “Просвіті”, чи репресовані, а чи колись мали відношення до визвольної боротьби, чи просто “активні переживаючі”, збираються “на клумбі” біля пам’ятника Тарасу Шевченку. Спочатку вони обговорюють політику, економіку, культуру, соціальну сферу, а далі до самого вечора співають українських народних патріотичних пісень. За ними дуже цікаво спостерігати. Вони – якась дуже трепетна частина душі Львова, яку не зачіпає технологічний розвиток, реконструкція та розбудова міста.

People UA: Чи хотіли б повернутися до Львова й працювати там?

Оксана Гузь: Зараз Луцьк – мій дім. Я люблю Луцьк, Волинь. Я не знаю, як життя може повернутись. Єдине я знаю точно, що завжди намагатимусь бути максимально щасливою. Не залежно від того місця, де житиму. 

People UA: У вільний від роботи час, чим займаєтеся?

Оксана Гузь: З дитинства дуже люблю малювати. Кілька років тому моя подруга привезла мені полотно, мольберт, фарби, пензлики і попросила подарувати їй на весілля мою картину. Я дуже переживала, бо до того часу не писала олійними фарбами. Але результат мого експерименту їй сподобався і тоді я зрозуміла ще раз, для чого найкращі подруги! Вона допомогла мені подолати страх і не згубити цей творчий Божий дар. Відтоді у вільний час багато малюю. Зараз завершую ікону, це для мене новий дуже відповідальний етап у творчості.

People UA: Ви - дуже позитивна, Ігореві пощастило))) Якими Ви були, коли одружилися, про що мріяли, які цілі ставили, чим займалися, де працювали ?

Оксана Гузь: Дякую!) Я була студенткою політології, широко дивилась на світ і мріяла, що зможу зробити його кращим. Зараз особливо нічого і не змінилось) Я і сьогодні знову студентка, далі вірю і мрію, тільки тепер разом з чоловіком.

People UA: Чим подобається Ваша робота? Не кожен може працювати з людьми...

Оксана Гузь: Це робота у великій команді людей, які об’єднані високими ідеями – Цілями розвитку тисячоліття. Це робота у міжнародній організації з багаторічною історією – Організації Об’єднаних Націй. Це спілкування з людьми різного віку, соціального стану та професій. Це практичний результат роботи, який можна побачити. Це зміни, які стимулюють розвиток. Це заряд енергії, який дає віру в себе і у свої власні сили.

People UA: Про які проблеми українців чуєте найчастіше?

Оксана Гузь: Я не бачила останніх соціологічних даних, щоб бути об’єктивною. Та із суб’єктивної точки зору, найчастіше чую про безробіття, корупцію, погані дороги і транспортне сполучення, розвалену інфраструктуру. Хоча, як на мене, то чи не найбільшою проблемою є очікування, перекладання відповідальності та страх прийняти незручні непопулярні рішення.

People UA: Які кошти виділяє ЄС аби допомогти Українцям, Волинянам зокрема ?

Оксана Гузь: В Україні працюють дуже багато різних проектів і програм, які підтримуються Європейським Союзом. Їх тематика теж дуже різна: безпека, сприяння реформам, покращення соціальної інфраструктури, підтримка ВПО, заходи щодо охорони здоров’я та підтримки неповносправних, та багато інших у всіх сферах життя. Їх вартість теж різна. Для прикладу, одна з останніх заяв ЄС – це надання Україні 30 млн. євро на модернізацію прикордонної та митної служб. І це лише невелика частина допомоги.

Щодо проекту МРГ на Волині, то було реалізовано 160 проектів громад загальною вартістю близько 35 млн.грн., з яких грант проекту – понад 20 млн.грн., майже 2 млн.грн. – внесок самих громад, ще 13 млн.грн. –  співфінансування місцевих партнерів.

People UAВаша думка: Україна - вчора, Україна - завтра.

Оксана Гузь: Вчора – в боротьбі, завтра – сильна і процвітаюча. Тільки для цього сьогодні кожен має добре робити свою роботу!

 

Спілкувалася: Анастасія Оліщук. Фотограф - Ірина Дяченко

Візаж: Аліна Голас. Зачіска: Олена Бенько. Локація: «Базилік»

 

Опубліковано "People UA" № 2(36), весна 2016