Оксана Степанюк

«Наш університет третього віку – це простір для нових можливостей»

Вона – лідер по життю, мудра та успішна жінка, яка власним прикладом мотивує людей навколо досягати поставлених цілей, тому має безліч вдячних випускників. Степанюк Оксана Миколаївна вважає важливим створення сприятливих умов для навчання людей поважного віку, віддає перевагу новаторству та творчості, організовує спортивні змагання та подорожі, виправдовує довіру своїх поважних студентів. Про головні завдання та стратегію розвитку університету, міжнародну співпрацю, залучення студентів, спорт та політику розповідає голова громадської організації «Центру освіти «Університет третього віку», відмінник освіти України, кандидат технічних наук, академік Академії економічних наук України, депутат Луцької міської ради VIII скликання, голова оргкомітету Міжнародного фестивалю літньої сеньйоріади «Спорт для всіх заради здоров’я», керівник Міжнародного освітнього центру «Cogito» Оксана Степанюк.

Довідка

Персона: Степанюк Оксана Миколаївна

Посада: голова громадської організації «Центру освіти «Університет третього віку». Відмінник освіти України. Кандидат технічних наук. Академік Академії економічних наук України. Депутат Луцької міської ради VIII скликання. Голова оргкомітету Міжнародного фестивалю літньої сеньйоріади «Спорт для всіх заради здоров’я». Керівник Міжнародного освітнього центру «Cogito».

Знак зодіаку: Діва (ДН: 3 вересня)

Сімейний стан: заміжня

Життєве кредо: найцінніша перемога – це перемога над собою

Отримана нагорода: нагрудний знак МОН України «Відмінник освіти»

В дитинстві мріяла стати лікарем

Важлива подія в житті: народження внука

Бізнес для неї – це енергія, аби професійно працювати на результат

Влада для неї – це ресурс, партнерство, бажання бути корисною для людей

Вишукане дійство: Фестиваль «Університетів третього віку», який організувала Асоціація Університетів третього віку у м. Гранада (Португалія).

Історичне місце: м. Едінбург (Шотландія)

Класний фестиваль: Європейський тиждень велотуризму в м. Ош (Франція)

Незабутній концерт: Концерт японської піаністки Кейко Мацуї

Улюблена музика: Томазо Альбинони – Адажио

Вражаючий музей: «Swarovski» в Австрії

Феєричне шоу: співаючі фонтани в Дубай

Улюблений фільм: «Старий Новий рік»

Книга: «Чорний Лебідь», автор Ніколас Нассім Талеб

Авто: «Mitsubishi Pajero Sport»

Вид спорту: велотуризм

Вид відпочинку: гірські лижі

Страва: салат

Напій: кава

Ідеальний дім – це дім моїх батьків

Справжній смак життя – це внутрішній спокій, гармонія, події, сміх, позитив

People UA: Оксано Миколаївно, Ви – голова громадської організації, яка працює з 2016 року. Університет третього віку – тренд у всьому світі. Які основні напрямки діяльності? В чому унікальність університету?

Оксана Степанюк: Наш університет третього віку – це простір для нових можливостей. Це безкоштовний навчальний заклад для пенсіонерів. Моя мета – освіта людей поважного віку, організація їх дозвілля, об’єднання їх в єдине товариство, що допомагає громаді розвиватись і вирішувати соціально-економічні проблеми. До моїх щоденних обов’язків входить написання проєктів, організація навчального процесу, розвиток срібного туризму та срібної економіки з елементами соціального підприємництва (коли використовується експертність, досвід і знання старшого покоління).

Прагну створити при міському голові Раду сеньйорів, до якої будуть входити за різними напрямками діяльності старші люди-експерти, які мають чималий досвід і можуть дати реальні поради вирішення того чи іншого питання.

Корпус університету знаходиться в приміщенні новобудови ЖК «Волошковий дім». Для навчання ми створили комфортні умови: вмебльовані сучасні аудиторії для лекцій та зустрічей, перегляду відео, гуртки за вподобаннями, тренінги тощо.

People UA: Вік живи – вік учись. З кожним роком студенти стають ще поважнішими. З студентами якого найвищого зрілого віку Вам вдалося поділитися своїми сокровенними знаннями?

Оксана Степанюк: Найстарша студентка нашого університету була віком 94 роки. На даний момент в нас навчається 8 людей у віковій категорії 80+.

People UA: Які спеціальності можна отримати в громадській організації «Центрі освіти «Університет третього віку»?

Оксана Степанюк: У нас не отримують спеціальність, це неформальна освіта дорослих. Вивчаємо комп’ютерну грамотність, роботу на смартфонах, вікову психологію, є школа духовної грамотності, спортивний бридж, англійська мова, есперанто, рукоділля. Маємо багато напрямів оздоровчих занять фізичної культури, і пілатес, і йога, і лікувальна фізкультура, клуб скандинавської ходьби тощо.

People UA: Які основні переваги «Центру освіти «Університет третього віку»?

Оксана Степанюк: Покращення якості життя людей, щоб вони відчували свою потрібність та в зрілому віці могли адаптуватися у динамічному житті соціуму. Адже люди з часом «випадають» з активного життя.

People UA: Які можливості надає «Центр освіти «Університет третього віку»?

Оксана Степанюк: Це різні подорожі у форматі срібного туризму, участь і організація фестивалів, форумів, круглих столів, вечірок, Днів здоров’я. Приємно спостерігати, що між студентами завжди дружні стосунки, а хтось навіть знаходить свою другу половинку.

People UA: Пані Оксано, Ви багато років працювали проректором ВІЄМ, випустили багато вдячних студентів. Невже Ви назавжди залишили роботу з молодими людьми?

Оксана Степанюк: Окрім «Університету третього віку», я також веду багато цікавих міжнародних проєктів з університетами і молодіжними організаціями Польщі. Організовуємо навчальний процес, практики і стажування за кордоном, проводимо проєкти з обміном молоді, ведемо українсько-польську програму «Step to EU». Студенти здобувають освіту з усієї України, залучені викладачі з багатьох університетів, адже для студентів з інших міст навчання відбувається онлайн. За три роки студенти отримують європейський диплом бакалавра, мають можливість продовжувати та працевлаштуватися за кордоном. Міжнародна співпраця з сусідніми країнами дає багато шансів для української молоді.

People UA: В «Університеті третього віку» розвивається такий напрямок, як срібний туризм. Як часто подорожуєте із студентами та які країни вже вдалося відвідати?

Оксана Степанюк: Кожна поїздка є тематичною, в рамках подорожі відбуваються спортивні змагання, олімпіади, конференції, фестивалі. Вже сівши в автобус, туристи починають знайомитися з корисною інформацією про культурні місця, до яких ми прямуємо, – це своєрідна історична довідка. Завжди з нами їдуть професійні лектори, ми намагаємось дати побільше знань. За декілька років вдалося здійснити 16 туристичних поїздок, побувати в таких країнах, як Польща, Литва, Австрія, Словаччина, Німеччина.

People UA: Оксано Миколаївно, Ви щороку організовуєте міжнародний фестиваль літньої сеньйоріади «Спорт для всіх заради здоров'я», якому немає аналогів в Україні. Чи внесла пандемія якісь корективи? І чи плануєте проводити захід цьогоріч?

Оксана Степанюк: Міжнародний фестиваль літньої сеньйоріади «Спорт для всіх заради здоров’я» – унікальний і єдиний в Україні фестиваль, що проводиться для людей поважного віку – від 50 років з України та країн Європи.

У 2020 році, не дивлячись та те, що частина команд брала участь онлайн, все пройшло на високому рівні. Маю надію, що в цьому році Міжнародний фестиваль літньої сеньйоріади «Спорт для всіх заради здоров’я» відбудеться у звичному форматі. Варто відмітити, що наш фестиваль ввійшов в 100 кращих жіночих ініціатив для демократичного розвитку місцевих громад.

People UA: Спорт в Україні асоціюють з молодим віком. Разом з Волинським обласним центром фізичного здоров'я населення «Спорт для всіх» на базі клубу бойових мистецтв «Pride» Ви розробили програму фізичного оздоровлення людей поважного віку. Чому вирішили працювати в такому напрямку? Як можна приєднатися до цієї програми?

Оксана Степанюк: Я вважаю, здоровий спосіб життя – це запорука активного довголіття. Програма фізичного оздоровлення людей поважного віку дає можливість регулярно займатись покращенням свого здоров’я, щоб на Міжнародному фестивалі літньої сеньйоріади «Спорт для всіх заради здоров’я» тріумфально показати результати своєї роботи над собою. Люди беруть участь у змаганнях відповідно до своїх вікових категорій, досягають результатів, порівнюють їх зі своїми минулорічними досягненнями і результатами своїх ровесників. Найбільше надихає смак перемоги, бо інколи в цьому житті потрібно собі щось доводити і вкотре зрозуміти, що навіть коли тобі 50+, ти щось можеш. Фестиваль – це підведення підсумків, а здоров’я – це дисциплінована робота над собою. Коли я шукала, як реалізувати ідею, звернулася до Волинського обласного центру здоров’я населення «Спорт для всіх» і там нас підтримали. Наразі в програмі фізичного оздоровлення бере участь 30 людей. Долучитися до нас можна в будь-який час, просто подзвонивши, чи прийти, і не обов’язково мати фізичну підготовку професійного спортсмена. Заняття у нас безкоштовні.

People UA: Тренером програми є італієць Даніель Контьєро – директор європейського філіалу Інституту функціонального старіння (Вест-Лафайєт, Індіана, США). Як вдалось долучити його до такого проєкту? Чи є труднощі у спілкуванні? Яку методику він використовує?

Оксана Степанюк: Даніель Контьєро є представником Інституту, де розроблені усі програми фізичного оздоровлення для людей поважного віку. Проблем у спілкуванні не виникає, так як він розмовляє англійською мовою, яку я розумію.

People UA: Пані Оксано, власний приклад мотивує оточуючих. Який спосіб життя ведете? Одна справа організовувати спортивні заходи, а інша – бути в спорті…

Оксана Степанюк: Я довгий час займаюсь бальними танцями в клубі «CК-Денс». Ми з чоловіком є переможцями танцювальних конкурсів. Також я активно займаюся велотуризмом, йогою, взимку обожнюю кататися на лижах.

People UA: Організовуючи арт-фест «INSPIRA», яку мету ставили перед собою? Розкажіть більше про цей фест.

Оксана Степанюк: Основна мета фесту – шляхом арт-технологій об’єднати покоління «бабуся-внуки». Аби вони мали тему для спілкування, щоб вечорами разом мали чим зайнятися, навчились робити цікаві речі своїми руками. В нас є дуже багато різних майстрів, які навчають різних технік, адже до нас долучилось багато громадських організацій, які захотіли себе представити.

People UA: Оксано Миколаївно, пройшло близько півроку, як Ви отримали посвідчення депутата Луцької міської ради. Що спонукало піти в політику? Чому було прийняте рішення балотуватися у місцеві депутати?

Оксана Степанюк: Маю бажання своїм життєвим досвідом долучатись до всіх процесів розвитку міста, впровадження децентралізації. Я сприймаю політику як ресурс, свою діяльність спрямую на те, щоб людям віком 50+ створити умови для покращення якості життя, навчання впродовж життя, відчуття потрібності в суспільстві. Адже літня людина – це опора для молоді. Люди в поважному віці – це справжні патріоти нашого міста. Разом ми прагнемо впроваджувати інновації, опираючись на великий життєвий багаж та мудрість.

People UA: Якими були Ваші перші кроки в політиці? І що вдалося вже зробити для громади міста за цей невеличкий проміжок часу?

Оксана Степанюк: В основному моя політична діяльність була спрямована на роботу в комісіях, на сесіях, а також я працюю над розробкою проєкту Ради сеньйорів.

Позитив також проявляється у кращій оцінці рівня життя, популяризації здорового способу життя, поєднанні поколінь, у поліпшенні здоров’я людей, у використанні їх потенціалу, досвіду і авторитету для розвитку підприємництва, покращення ситуації з зайнятістю тощо.

People UA: Чому на місцевих виборах Ви балотувалися від партії «За майбутнє»? В чому вбачаєте її переваги?

Оксана Степанюк: Для мене партія «За майбутнє» – це партія професіоналів і переможців.

People UA: Просування ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок має першочергове значення для жіночого руху партії «За майбутнє». Про який прогрес у сфері гендерної рівності можна стверджувати? Як Ви вважаєте, хто має більше шансів бути успішнішим – чоловік чи жінка?

Оксана Степанюк: Я вважаю, якщо людина системна і вона чітко знає, чого вона хоче, то вона може досягнути успіху. І стать ніяким чином на це не впливає.

People UA: В європейському соціально-політичному дискурсі останнім часом регулярно фігурує поняття безкоштовної домашньої роботи. Чи на часі обговорення цієї проблематики в Україні?

Оксана Степанюк: Так, це актуальне питання сьогодні. Але наші жінки багатофункціональні і вони можуть все.

 

People UA: Ви – багатогранна особистість. Як встигаєте поєднувати усі сфери?

Оксана Степанюк: Допомагає планування і бажання досягти результату, а також долучаю до мого активного життя своїх рідних.

People UA: Часто вважають, що успіх у кар’єрі жінки неодмінно йде на шкоду родині, побуту, спілкуванню з рідними. Є у Вас секрет, як справлятися і з роботою, і з особистими, так би мовити, приватними справами?

Оксана Степанюк: Я вважаю, що чоловік та жінка повинні дивитися в одному напрямку, спільно розвиватися. Потрібно вміти дати свободу своїм рідним, а інколи на деякі речі просто закривати очі, щоб створювати менше конфліктних ситуацій.

People UA: Традиційне питання від нашого журналу: в чому Ваш секрет успіху?

Оксана Степанюк: Все просто, хочеться жити повноцінно, адже час йде дуже швидко. 

Спілкувалася: Олена Бекеша. Фотограф: Аліна Мендак

Макіяж та зачіска: салон краси «Le Mark»

Оксана Степанюк

Голова ГО «Центр освіти «Університет третього віку»

utv.senior@gmail.com

0506780690

0681817588

https://www.facebook.com/oksana.stepanyuk.3

https://www.facebook.com/UTALutsk

https://www.instagram.com/stepanyukoksana/?hl=bg

https://www.instagram.com/pl_ua_education/

Опубліковано "People UA" № 6(52), весна 2021