Олег та Тетяна Яковенки

«Ми відкрили власну клініку, аби самостійно займатися тим, чим займаємось усе життя»

Професія лікаря може бути лише за покликом душі тих, в чиїх руках людське здоров’я та доля. Герої нашого інтерв’ю – подружжя лікарів Олег та Тетяна Яковенки, які розповідають про свій шлях у медицині, про дітей, власну справу та відкриття «Клініки алергії та кашлю» у Луцьку з її професійною командою і про життя за порадами в умовах пандемії COVID-19.

Довідка

Персона: Яковенко Олег Костянтинович та Яковенко Тетяна Леонідівна

Посада: Тетяна Яковенкодитячий лікар-алерголог-пульмонолог вищої категорії, член Європейського респіраторного товариства, директор ТОВ «Клініка алергії та кашлю». Олег Яковенко кандидат медичних наук, експерт з пульмонології УОЗ ОДА, член Європейського респіраторного товариства, завідувач відділенням пульмонології  Волинської обласної клінічної лікарні, засновник ТОВ «Клініка алергії та кашлю». 

Знак зодіаку: Тетяни Рак (14.07), Олега Козеріг (31.12)

Життєве кредо: бути відповідальним за свої дії та вчинки

Сімейний стан: подружжя лікарів Яковенків виховують сина та доньку

В дитинстві Тетяна мріяла стати лікарем, а ким тільки не хотів бути Олег

Важлива подія в житті:Тетяни народження дітей, Олега пропозиція Тетяні вийти заміж

Бізнес для них – це інструмент для самореалізації

Влада для них – це вміння грамотно керувати людьми

Вишукане дійство: фінал талант-шоу «Голос діти», де виступала наша донька Єлизавета

Історичне місце: Києво-Печерська лавра

Класний фестиваль: «Jazz Fest» в м. Львові

Незабутній концерт: «Океан Ельзи»

Вражаючий музей: Лондон, музей «Вікторії й Альберта»

Отримані титули: Кандидат медичних наук, «Лікар року» в рамках Премії «Люди року-2020.Волинь»

Улюблений фільм: Тетяни – «Проаналізуй це» та фільми Вуді Аллена, Олега усі фільми з Адріано Челентано.

Музика: джаз, блюз, рок.

Книга: Тетяни «Ми живі» Айн Рейнд, Олег поціновувач творчості Михайла Булгакова

Улюблене авто: Тетяні подобається Tesla, а Олегу ретро-моделі Mercedes Benz

Улюблений вид спорту: Тетяна – йога та велосипед, Олег – велосипед

Вид відпочинку: активний в подорожах

Улюблена страва: Олегазапечена форель у виноградному листі, Тетяна полюбляє середземноморську кухню

Напій: червоне вино, кальвадос

Ідеальний дім – це спокій та взаєморозуміння

Справжній смак життя – це займатись улюбленими справами

Peoplе UA: Тетяно та Олегу, розкажіть про Ваш шлях у медицині. 

Олег Яковенко:В медицині я все життя. Після 9-го класу поступив у Ківерцівське медичне училище, на початку 90-х працював санітаром на швидкій допомозі. Закінчивши училище, працював фельдшером у фельдшерсько-акушерському пункті. У 1997 році поступив у Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова. Там ми познайомились з Тетяною, сиділи за однією партою, а після 4-го курсу одружились. Тетяна повинна була їхати в Англію, але я змінив її плани. Навчаючись на 6-му курсі, у нас народилась донечка Ліза. Обоє закінчили педіатричний факультет. Вирішили, що одного педіатра в сім’ї достатньо, тому я пішов працювати в напрямку терапії. Після інтернатури у Волинській обласній клінічній лікарні з 2004 року до сьогоднішнього дня пройшов шлях лікаря-імунолога, алерголога, пульмонолога. Із 2009 року – завідувач відділення пульмонології. Станом на сьогоднішній день тимчасово працюю як лікар пульмонолог-інфекціоніст, рятую важких пацієнтів від COVID-19.

Тетяна Яковенко: Я народилася в сім’ї медиків і завжди мріяла стати лікарем. Навчаючись у Вінницькому національному медичному університеті, планувала продовжити навчання в Англії. Після закінчення інтернатури в 2004 році стала дитячим лікарем-алергологом, згодом пройшла спеціалізацію по дитячій пульмонології та отримала неоціненний практичний досвід, працюючи в Луцькій міській дитячій поліклініці та у Волинській обласній дитячій лікарні. З 2019 року вирішила займатись приватною медичною практикою.

Peoplе UA: Як виникла ідея відкрити ТОВ «Клініку алергії та кашлю» у Луцьку? Чи багато років Ви йшли до цього?

Тетяна Яковенко: Пройшов час, і ми вже сформувались як спеціалісти, тому вирішили створити свою маленьку справу. Державна медицина – це фундамент, вона дала нам навчання і роботу з пацієнтами. Усі лікарі, які мають певні напрацювання та досвід, сформовану репутацію, починають займатись приватною справою. Якби ми відкрили щось подібне 10 років тому – це було б зовсім не те, лише тому, що на все свій час.

Олег Яковенко: Восени 2019 року ми ініціювали створення ТОВ «Клініка алергії та кашлю». Лише сьогодні розуміємо, що це виклик сьогодення, особливо враховуючи медичну реформу та економічну кризу в умовах пандемії COVID-19. Думки про власну клініку були давно, і декілька років ми йшли до її відкриття. Фактично досвід в приватному медичному секторі у нас є. Я раніше був директором приватної клініки за трудовим договором, Тетяна також працювала в приватній медицині. На певному етапі зрозуміли, що треба працювати на себе. Звісно, одна справа – думки, а інша – можливості для стартапу. Адже, окрім ідеї, треба вкласти ще чималі кошти в сучасну матеріально-технічну базу. Потрібно підібрати професійну команду, адже найперше люди йдуть до фахівця, який поставить правильний діагноз і призначить ефективне лікування. Приватна медична справа – це не просто бізнес, це зовсім інший рівень відповідальності при наданні медичних послуг, від яких залежить здоров’я та доля людини, а це в свою чергу впливає на репутацію закладу, яка має залишатися позитивною, щоб бути завжди у тренді.

Peoplе UA: Важливо встановити вчасно правильний діагноз та призначити лікування. Аби йти в ногу з часом, які сучасні інноваційні методи діагностики використовуються у Вашій клініці алергії та кашлю?

Тетяна Яковенко: У нашій спеціалізованій клініці є чотири консультативних напрямки для дітей та дорослих – алергологія, пульмонологія, отоларингологія та дерматологія. Окрім того, всі наші пацієнти мають змогу на місці пройти лабораторне обстеження. В сегменті алергологічної допомоги ми маємо можливість обстежити пацієнтів усіма  сучасними методами алергологічної діагностики, де основним методом є шкірне тестування з алергенами та хімічними речовинами, а також інноваційна молекулярна алергологічна діагностика «ALEX», що в свою чергу дає змогу встановити причину алергії та призначити специфічне лікування. Також спеціалісти нашої клініки займаються вирішенням проблем гострої та хронічної респіраторної патології (ХОЗЛ, бронхіальна астма, муковісцидоз, інтерстиціальні захворювання легень тощо), проблемою хронічного кашлю, захворювань вуха, горла й носа, а також захворювань шкіри. Велику увагу в клініці ми приділяємо профілактичній, функціональній медицині та імунопрофілактиці (вакцинації) інфекційних захворювань.

Peoplе UA: Яке медичне обладнання ви маєте в своїй клініці?

Тетяна Яковенко: Якість діагнозу залежить від якісного, сучасного медичного обладнання. В нашій клініці проводиться інноваційна дерматоскопія дерматоскопом «DermLite», адже одна справа подивитись шкіру оком, інша справа – подивитись через якісну лінзу, що в свою чергу дає можливість провести диференціальну діагностику та своєчасно виявити онкологічне захворювання шкіри. Наш лікар-отоларинголог проводить відеоендоскопічну діагностику та лікування на сучасному ЛОР-комбайні «Chammed», який додатково обладнаний американською ендоскопічною оптичною системою, що в свою чергу дає змогу вивести якісне зображення на монітор комп’ютера лікаря та безпечно провести малоінвазивні ЛОР-маніпуляції. Лікар-пульмонолог має можливість під час консультації пацієнта з респіраторною патологією визначити показники функції дихання на спірометрі фірми «BTL-08 SpiroPro» та провести ультразвукове обстеження органів грудної клітки за «BLUE»-протоколом (Bedside lung ultrasound emergency) на УЗД-апараті фірми «Mindray».

Peoplе UA: Клініка алергії та кашлю співпрацює з Європейською лабораторією  «Сінево Україна». Чому саме їй довіряєте?

Олег Яковенко: Лабораторія «Сінево Україна» є частиною потужної Європейської медичної корпорації «Medicover». Аналізи, які зроблені в цій лабораторії, є достовірними, високі стандарти якості яких перевірені часом. Це в свою чергу дуже важливо для практикуючого лікаря, який повинен поставити правильний діагноз. Окрім того, перелік обстежень в цій лабораторії один з найбільших в Україні, і всі ці аналізи виконуються на власному обладнанні, а не перезамовляються в інших лабораторіях.

Peoplе UA: Які лікарі працюють у Вашій клініці та за якими критеріями Ви підбирали команду?

Тетяна Яковенко: Найголовніші критерії щодо працевлаштування це порядність та людяність, тому в нашій команді завжди панує позитивна та домашня атмосфера, яку відчувають всі пацієнти. Порядну людину можна довчити, якщо вона в чомусь не компетентна, а от класного спеціаліста без гуманних якостей складно зробити.

Олег Яковенко: «Клініка алергії та кашлю» – це команда досвідчених спеціалістів, це фахівці, яким довіряють люди: лікар-отоларинголог вищої категорії Зоряна Лаврик, лікар-дерматовенеролог вищої категорії Леся Охримович, лікар-алерголог вищої категорії Лілія Романів, лікар алерголог-пульмонолог вищої категорії Тетяна Яковенко, лікарі-пульмонологи вищої категорії Тетяна Галькевич та Олег Яковенко. Хороших спеціалістів потрібно цінувати, мотивувати, вчити.

Peoplе UA: Вчитися ніколи не пізно. Як часто Ви приділяєте час навчанню та підвищенню своєї кваліфікації?

Олег Яковенко: Ми з Тетяною є членами Європейського респіраторного товариства та Європейської асоціації алергологів та імунологів. Постійно намагаємось вдосконалюватися, вчимось, відвідуємо щороку різні профільні наукові конференції, конгреси та вебінари, обмінюємось досвідом з колегами та стажуємось на робочих місцях в різних медичних закладах. Глибоко переконаний, що лікар повинен вчитись усе життя, так як наука не стоїть на місці, і ми повинні бути в курсі всіх останніх новин в галузі медицини, аби йти в ногу з часом, щоб правильно лікувати пацієнтів на сучасному рівні, згідно доказової та протокольної медицини.

Тетяна Яковенко: Ми відвідали чимало міжнародних конгресів, де брали участь не лише як слухачі, але й як доповідачі. Протягом останніх п’яти років стажувались та відвідали наукові заходи у Великій Британії, Німеччині, Італії, Угорщині, Чехії, Словаччині. Медичне навчання – це дуже дороге задоволення, ніхто не бачить, що відбувається за лаштунками цього навчання, проте всі хочуть мати якісну консультацію. В роботі лікаря потрібний не лише досвід, але й відповідні знання, які ми отримуємо не безкоштовно. Тому переважно ми замість відпочинку відвідуємо платні конгреси та семінари або поєднуємо навчання з відпочинком.

Peoplе UA: Вкладаючи в самоосвіту, маючи значний досвід за плечима, розумію, що професійна медична послуга не може вартувати дешево. Чи доступна цінова політика клініки алергії та кашлю для волинян?  

Олег Яковенко: Люди витрачають кошти на будь-що: гарний одяг, догляд за собою,  відпочинок, смачну їжу та на інші сфери послуг. Медицина – це також сфера послуг, і за медичну послугу також все одно хтось має заплатити. Це може бути держава, на сьогодні – це Національна служба здоров’я, яка оплачує надані медичні послуги лікарям та медичним установам. Це може бути страхова компанія, але у нас поки немає страхової медицини. Це можуть бути спонсорська або благодійна допомога, чи кошти з власної кишені, коли пацієнт розраховує лише на свої ресурси. Безумовно, матеріальні можливості у людей різні, тому вартість наших послуг, в тому числі середній чек в межах реального та відповідає принципу «ціна-якість». Хочу, щоб люди розуміли, що вартість консультації – це не гроші, які лікар кладе собі у кишеню. Вартість послуг в приватній клініці в першу чергу повинна забезпечити повноцінний та якісний виробничий процес медичного закладу. Окрім того, треба заплатити всі податки, нарахувати достойну заробітну плату всім працівникам закладу та витратити чималу суму коштів на витратні матеріали та інші речі, щоб клієнт відчував якість, безпеку та комфорт.

Тетяна Яковенко: Питання доступності є відносним поняттям. Якщо стоїть мова про встановлення правильного діагнозу та лікування, то в більшості випадків пацієнт не дивиться на вартість консультації. Для пацієнта головне, щоб вартість медичних послуг відповідала якості наданих медичних послуг та отриманого сервісу в клініці. Окрім того, працюємо у форматі єдиної цінової політики, наші послуги не дорожчі в порівнянні з іншими приватними медичними закладами області.

Peoplе UA: Ваша клініка має назву, яка чітко дає зрозуміти про основні медичні напрямки діяльності. А який зміст вклали в основу логотипа?

Тетяна Яковенко: Так, справді, назва «Клініка алергії та кашлю» говорить сама за себе. Кашель та алергія – це проблема сьогодення, скарга, з якою найчастіше звертаються пацієнти до лікарів. Логотип також має свій зміст. Жовтий колір символізує сонце, світло. Літера «Y» – у вигляді стеблинки з листочком – це перша літера нашого прізвища англійською мовою та символ антитіла, який з’єднується з алергеном квітки. Алергія у людей більше асоціюється з пилком рослин, тому ми обрали соняшник, який має ще й повне число з 12 пелюстків.

Peoplе UA: Окрім того, що Ви навчаєтеся, у Вашій клініці також проводяться освітні заходи для населення та індивідуальні навчальні програми для хворих дітей та дорослих. Розкажіть про цю просвітницьку роботу детальніше.

Тетяна Яковенко: Наше завдання не просто розписати лікування і відпустити хворого до сімейного лікаря, одне з основних завдань – навчити пацієнта жити та правильно вирішувати свою проблему, адже більшість захворювань, якими ми займаємось, є хронічними. Пацієнтам треба все пояснити та навчити жити з хронічним захворюванням, щоб це був в першу чергу правильний «stylelife» у форматі самодопомоги і, звісно, на основі лише традиційної та доказової медицини. Для цього ми в клініці запровадили школу алергіка та астма-школу. В планах проведення освітніх громадських заходів здоров’я для населення області.

Peoplе UA: Ви зробили вагомий крок в розвитку медицини, створивши «Клініку алергії та кашлю». Така клініка є новою та унікальною для міста, яку насамперед ставите мету перед собою?

Тетяна Яковенко: Алергічні захворювання та респіраторна патологія входить в перелік глобальних людських проблем, пов’язаних зі здоров’ям населення у всьому світі, Україна – не виняток, тому ми відкрили клініку алергію та кашлю не лише для своєї самореалізації. Наша мета  – допомогти людям з алергічними захворюваннями та респіраторною патологією. Наші пацієнти нарешті отримують якісні та безпечні медичні послуги згідно сучасних стандартів в комфортних умовах.

Олег Яковенко: Багато хто вкладає кошти в медицину та дивиться на це лише як на бізнес задля однієї матеріальної вигоди. Ми відкрили власну клініку, аби самостійно займатися незалежно та приватно тим, чим займаємось усе своє життя. І я радий, що, розпочавши свою сімейну приватну медичну справу, ми не лише офіційно почали надавати приватні медичні послуги, а й створили нові робочі місця та забезпечили людей роботою в умовах, коли навпаки все закривається та скорочується внаслідок економічної кризи.

Peoplе UA: Олегу Костянтиновичу, відкривши з дружиною Тетяною клініку алергії та кашлю, чи покидаєте Ви Волинську обласну клінічну лікарню? 

Олег Яковенко: Ні, я працював та й надалі планую працювати в державній установі, адже це моя альма-матір, де я став лікарем. Працюючи у Волинській обласній клінічній лікарні, я постійно отримую колосальний практичний та науковий досвід, маючи велику кількість важких пацієнтів з різноманітною патологією. Окрім того, кадри та матеріально-технічна база обласної лікарні – найпотужніша в області й жоден приватний заклад поки не може зрівнятись з нею. У своїй клініці я маю змогу консультувати лише планових пацієнтів з респіраторною патологією за індивідуальним записом, які хочуть потрапити до мене на прийом. В разі необхідності цих пацієнтів скеровую в Волинську обласну клінічну лікарню на стаціонарне лікування або додаткове обстеження.

Peoplе UA: Олегу Костянтиновичу, сьогодні Ви зі своєю командою стоїте на передовій боротьби з коронавірусною інфекцію. Як змінилось Ваше життя з появою COVID-19?

Олег Яковенко: Змінився стиль та ритм життя. Пандемія заставила змінити погляди на багато речей. Будь-які зміни, які відбуваються у нашому житті, – для чогось потрібні. Можливо, щоб ми зупинились, щось переоцінили та почали цінувати щось та когось. Ніхто не думав, що почнеться такий неприємний етап у нашому житті, як для людей, так і для медиків. Той ритм життя, в якому ми, лікарі, живемо і працюємо зараз, на жаль, це тяжко як фізично, так й емоційно. Я завжди порівнюю медиків та митців. Ці дві спеціальності дарують людям позитив, але разом з тим митцям дарують у відповідь позитив, а медикам дають лише негатив. Оскільки хворий пацієнт випромінює в більшості негативні емоції, то ці переживання проходять через серце медика. Медику в наш час потрібно лишатися не лише людяним і мати добре серце, а й бути стресостійким, мати хороше фізичне та психічне здоров’я. Це головні критерії, за якими в медицину повинні потрапляти люди.

Peoplе UA: Що порадите читачам журналу «People UA» у такий непростий час пандемії СOVID-19, аби бути здоровими?

Олег Яковенко: Дбати одне про одного! Якби люди думали більше про ближніх, можливо, було б менше проблем. На жаль, хвора або інфікована людина не завжди думає про здорову, про оточуючих. Це людський фактор. Для когось COVID-19 – це життєвий урок, з якого зроблені висновки, а для когось – трагічні, фатальні наслідки. В нашому житті все закономірно, і пандемія могла б бути іншою, якби люди проявляли більше турботи та обачливості.

Peoplе UA: Олеже Костянтиновичу, у 2020 році Ви отримали нагороду на Премії «Люди року. Волинь» у номінації «Лікар року». Яке значення для Вас має суспільне визнання, зокрема ця перемога?

Олег Яковенко: На цю нагороду «Лікар року» заслуговують всі без винятку лікарі, які стоять на передовій в боротьбі з COVID-19, рятуючи людські життя. Для мене ця нагорода – це визнання людьми моєї роботи, а це в свою чергу ще більший рівень відповідальності. Вважаю, якщо тобі довіряють, ти мусиш виправдовувати довіру і робити все якнайкраще.

Peoplе UA: У кожного з Вас своя стихія. Тетяно, Ви – лікар алерголог-пульмонолог, який лікує дітей, а Олег – лікар-пульмонолог, що лікує дорослих пацієнтів. Сімейна справа, напевно, ще більше зближує та зміцнює стосунки як вдома, так і на роботі. Як розподіляєте між собою робочі обов’язки? 

Олег Яковенко: Для того, щоб займатись власною справою, потрібно бути зануреним у неї на 100% і приділяти достатньо часу, в мене цього часу немає, так як зараз у нас пандемія COVID-19. Тому я будую лише стратегічні плани розвитку нашої клініки, а Тетяна реалізовує їх. Моя функція – організувати виробничий процес, наразі лише допомагаю Тетяні, а все інше лежить на її тендітних плечах. Вона директор та дуже хороший керівник, до якого прислухається весь наш колектив.

Peoplе UA: Тетяно та Олеже, чи спілкуєтесь Ви вдома про роботу та як проводите свій вільний час?

Тетяна Яковенко: Звичайно, спілкуємось. Вільний час проводимо з дітьми та на природі.

Олег Яковенко: Ми полюбляємо їздити на велосипедах. Я у вільний від роботи час займаюсь садком і теплицею біля будинку.

Peoplе UA: Наші читачі на сторінках «People UA» читали ексклюзивний матеріал з Вашою донькою, творчою особистістю, талановитою співачкою Єлизаветою Яковенко. В цьому році Ваша зіронька поступила в Київський національний університет ім. Т.Г. Шевченка. Чому обрала не музичний чи медичний фах?

Олег Яковенко: Ми даємо своїм дітям право вибору. Я не з родини медиків, хоча моя бабця була педіатром, а прабабуся була медсестрою військового шпиталю в роки Другої світової війни, але я вибрав цей шлях самостійно, і мій вибір прийняли. Так само в наших дітей є своє бачення життя, свої мрії. Ми лише підтримуємо та сприяємо в самореалізації. Головне, щоб діти виросли щасливими людьми і були по життю порядними та відповідальними.

Тетяна Яковенко: Ліза навчається, постійно вдосконалюється та активно займається музикою. Син Тарас ще школяр, але також вже має свої мрії та хобі. Потрібно відкривати в людині те, що в ній закладено і підтримувати дітей у всіх починаннях порадою та всіма наявними можливостями. Наш сенс життя – це наші діти, а наша місія як батьків допомогти дітям стати міцно та впевнено на ноги.

Peoplе UA: Традиційне питання від нашого журналу: В чому Ваш секрет успіху?

Олег Яковенко: Бути відповідальним та викладатись в роботі на 100%.

Тетяна Яковенко: Бути компетентною людиною, займаючись своєю справою з любов’ю.

Спілкувалася: Олена Бекеша. Фотограф: Діана Іванкова. Макіяж та укладка: Аліна Голас. Локація: ТОВ «Клініка алергії та кашлю»

Клініка алергії та кашлю

43000. м.Луцьк, вул. Шевченка, 10 ( Клініка змінила адресу: м. Луцьк, вул. Арцеулова, 10 )

тел.: +38097 070 0117, +38050 070 0117

e-mailoffice@allergycoughclinic.com.ua

www.allergycoughclinic.com.ua

https://www.facebook.com/allergycoughclinic/

https://www.instagram.com/allergycoughclinic/

https://www.youtube.com/@allergycoughclinic

https://www.tiktok.com/@allergycoughclinic

 

Ліцензія на право впровадження медичної практики згідно наказу МОЗ України від 21.06.2020 р.

Опубліковано "People UA" № 5(51), грудень 2020