Олександр Гущук

«Щоб бути енергоефективним, треба не боятись використовувати сучасні технології»

 

Група компаній «Енергозбереження» понад 10 років займається виробництвом та постачанням теплової енергії. В пріоритеті ТзОВ «Енергозбереження Волинь» є встановлення модульних котелень, модернізація об’єктів, що опалюються газовими котельнями та котельнями на твердих видах палива. Максимальна автоматизація процесів дозволяють отримати послуги теплопостачання належної якості та економію коштів понад 30%. Керівник компанії ТзОВ «Енергозбереження Волинь» Олександр Гущук інвестує у майбутнє, працюючи з турботою про споживача. Читайте на сторінках «People UA» ексклюзивне інтервю з Олександром Володимировичем про тарифи, енергозбереження та енергоефективність.

 

Довідка

 

Персона: Гущук Олександр Володимирович

 

Посада: керівник компанії ТзОВ «Енергозбереження Волинь»

 

Знак зодіаку: Лев (ДН:10 серпня)

 

Життєве кредо: завжди знайти силу встати після морального падіння

 

Сімейний стан: одружений, виховує 2 дітей

 

В дитинстві мріяв стати: військовим пілотом

 

Важлива подія в житті народження дітей

 

Бізнес для нього – це задоволення, стиль життя

 

Влада для нього немає значення

 

Вишукане дійство: візит у «Оперний театр» (м.Київ)

 

Історичне містоКиїв

 

Класний фестиваль: «Червона рута»

 

Вражаючий музей: Берлінський музей палеонтології

 

Отримані нагороди: нагорода «За розвиток енергоефективності у головному управлінні національної поліції». Переможець у номінації «Лідер енергозберігаючих технологій» в рамках Премії «Люди року-2016.Волинь»

 

Улюблений фільм: «Джентльмени успіху»

 

Музика: rock

 

Книга: Роберт Т. Кіосакі «Багатий тато, бідий тато»

 

Авто: "Vokswagen"

 

Вид спорту: фітнес

 

Вид відпочинку: рафт

 

Страва: червоний борщ

 

Напій: травяний чай

 

Ідеальний дім – це мій будинок

 

Справжній смак життя – отримую задоволення від своєї роботи та життя.

 

 

People UA: Енергозбереження – актуальна тема сьогодні. Поясніть, будь ласка, доступніше нашим читачам, що ж таке енегрозбереження? 

 

Олександр Гущук: Це можливість отримати побутові блага, до яких ми звикли, за меншу ціну.

 

People UA: Група компаній «Енергозбереження» понад 10 років займається виробництвом та постачанням теплової енергії. Як Ви оцінюєте сьогоднішній стан енергозбереження Волині?

 

Олександр Гущук: ТзОВ «Енергозбереження Волинь» – це компанія, яка сьогодні активно розвивається. Я оцінюю рівень енергозбереження Волині виконаним на 40%. На даний момент ми працюємо в основному із бюджетними коштами, тому нам інколи для впровадження енергоефективності необхідно бути наполегливими та переконливими.

 

People UA: Як Ви потрапили в цю сферу? Де навчалися і де раніше працювали?

 

Олександр Гущук: Я навчався у Київському національному торговельно-економічному університеті. За спеціальністю я фінансист,  після університету пішов працювати у «ПриватБанк», згодом у «Індекс-Банк», який на даний момент називається «Crédit Agricole», тоді перейшов на посаду начальника відділення у «Кредитпромбанк» і завершив банківську кар’єру, будучи керівником філії банку «Форум». Загалом у мене за плечима дванадцять років у банківській сфері. Згодом завдяки рекомендації мого друга Андрія Геруса потрапив на посаду менеджера в групу компанії «Енергозбереження» корпорації Галнафтогаз. Таким був мій шлях до енергозбереження.

 

People UA: Як реально можна протистояти зростанню тарифів за допомогою енергозберігаючих технологій?

 

Олександр Гущук: Тарифи – це об’єктивний економічний показник, який встановлюється на підставі розрахунків вартості складових тарифу. На сьогоднішній день держава в цьому напрямку рухається шляхом прийняття ряду законів у цій сфері. Заощаджувати можна на об’ємі, якщо впроваджувати енергоефективні заходи. Основна мета енергоефективності – це все-таки скоротити об’єм споживання, що дасть можливість заощадити 30-50% споживання послуги. Завжди наводжу власний приклад: в моєму будинку є окрема котельня на альтернативних джерелах палива і коли я рахую вартість обігріву свого помешкання, то реальні заощадження складають 30% живими грошима і це, погодьтеся, для будинку дуже суттєва сума. Хоча, впровадивши зміни, потрібно чимось жертвувати, тому що енергоефективна технологія потребує більше затрат у часі та обслуговуванні. Я розумію, що потрібно бути готовим витратити більше часу і як наслідок менше грошей.

У пріоритеті ТзОВ «Енергозбереження Волинь» є встановлення модульних котелень, модернізація об’єктів, що опалюються газовими котельнями та котельнями на твердих видах палива. Максимальна автоматизація процесів дозволяє отримати послуги теплопостачання належної якості та економію коштів понад 30 %.

 

People UA: Міф чи ні: «Економити електроенергію значить поміняти звичний спосіб життя, поступитися комфортом»?

 

Олександр Гущук: Комфортом точно не поступаєтеся, але змінити звичний спосіб життя доведеться.

 

People UA: Розкажіть, будь ласка, про Вашу компанію, яка основна мета ТзОВ «Енергозбереження Волинь» і що вона пропонує на ринку?

 

Олександр Гущук: Наша стратегічна мета на ринку України, і зокрема Волинської області, – стати дійсно енергоефективною компанією, яку впізнаватимуть скрізь, до якої люди будуть звертатись самостійно, розуміючи, наскільки важливим є енергозбереження. На даному етапі шлях до співпраці знашим майбутнім споживачем займає рік, аінколи й два.Одним із прикладів є виконання поставленого завдання головного управління Національної поліції у Волинській області. Ми рік до них зверталися, щоб встановити їм нашу котельню на альтернативних джерелах енергії і рік чекали відповіді. Ми писали багато листів, кошторисів та після візитів представників ГУНП до Києва і довгих переконань було прийняте рішення про встановлення котельні. Мусили робити кроки і чекати на місцях рішення зверху, бо локально його вони так швидко не приймають. Насправді, зараз йде мова по всій Україні перейняти цей досвід, тому що ми показали реальний результат, коли споживач задоволений заощадженнями завдяки енергозбереженню. Окрім Волині, ми також активно працюємо в Рівному, Львові, Закарпатті, зараз нас запрошують у Івано-Франківськ та Дніпро. Багато уваги група компаній «Енергозбереження» приділяє військовим.

До 2019 року ми пропонували виключно заміну джерела теплової енергії тим, хто хотів би відійти від газу і перейти на альтернативні джерела. У цьому році власники прийняли стратегічне рішення і відтепер ми будемо пропонувати ширші послуги енергоефективності. Окрім того, що ми пропонуємо заміну джерела тепла, у нашій компетенції також з’явилися послуги: встановлення системи опалення у середині приміщень, заміна тепломереж і встановлення автоматизованих пунктів керування системою опалення, де представник споживача на будь-який період виставляє комфортну температуру і цей прилад її забезпечує.

 

People UA: Що заважає промисловості переходити на альтернативні види палива?

 

Олександр Гущук: Та нічого не заважає, потрібне лише бажання. Для прикладу, ми обслуговуємо Луцький підшипниковий завод «SKF».

 

People UA: Який час окупності при впровадженні енергозберігаючих проектів?

 

Олександр Гущук: Цей бізнес має довгий термін окупності для інвестора, а споживач несе затрати лише на оплату наданої послуги, що є безпрограшним варіантом для нього.

 

People UA: З якими виробниками співпрацюєте?

 

Олександр Гущук: Ми працюємо із місцевими виробниками палива, будівельниками, проектантами іпоки що нам це успішновдається. Нашими партнерами є «Волиньтепло», «ЛБК Вуд», «Володимир цукор», ТОВ «Бренд», «Теплий дім», котли«Арденс» і «Коростинський завод» та інші.

 

People UA: Хто Ваші замовники? Та чи усім громадянам потрібно цікавитись енергозбереженням?

 

Олександр Гущук: Основними споживачами є об’єкти соціального призначення, заклади освіти та охорони здоров’я (школи, лікарні, училища, райдержадміністрації, санаторії тощо), офісні центри. Сьогодні обслуговуємо такі установи, як ГУНП у Волинській області, психіатричну лікарню, училище №2, Горохівський аграрний коледж, Горохівську школу-гімназію, Володимир-Волинський педагогічний коледж. На даний момент будуємось у двох Володимир-Волинських військових частинах та в одній військовій частині в Луцьку, а взагалі ми обслуговуємо дуже багато військових приміщень по Україні.

У перспективі ми думаємо,що нашими замовниками будуть і фізичні особи. Ми все частіше подумуємо про населення, тому що настане час, коли цей ринок тільки й залишиться. Але на даний час нашим акціонерам не цікава співпраця з фізособами, бо не покриті великі об’єкти. Але якщо відверто говорити, томи боїмося заходити в цей ринок, тому що він не контрольований. Розумієте, в Україні є субсидії, які не відшкодовуються і є тарифи, які не відповідають рівню доходів громадян. Ми готові надати людям якісну та дешевшу послугу, але хочемо гарантію оплати, а такої гарантії, на жаль, немає. Ми маємо справу з бюджетними коштами, де є хоч якісь гарантії.

 

People UA: Чи проявляють волиняни активність при впровадженні енергозберігаючих технологій?

 

Олександр Гущук: Хотілося,щоб це була місцева стратегія,яка на даний момент відсутня.

 

People UA: Які додаткові переваги у співпраці зТзОВ «Енергозбереження Волинь»?

 

Олександр Гущук: Для усіх установ, які опалює ТзОВ «Енергозбереження Волинь», проводяться різні енергоефективні заходи за рахунок нашого підприємства: заміна вікон, утеплення фасадів, індивідуальні теплові пункти, заміна систем опалення та ін).

Є розроблений закон про ЕСКО-механізм, який передбачає співпрацю бюджетних установ з інвестиційними компаніями, котрі готові робити енергоефективні заходи . Ефект від цієї ідеї уже є і в частині України, цей механізм вже запущений в дію, але чомусь не на Волині. Кияни пішли у цей напрямок, вони зосередились на електроенергії. В чому фішка закону? Укладається угода процедури енергосервісу на п’ятнадцять років, інвестор вкладається в енергоефективні заходи та за рахунок економії отримує прибуток, а споживач після закінчення угоди має власну енергоефективну установу.

 

People UA: Що заважає і що супроводжує прихід інвесторів в енергоефективний сектор?

 

Олександр Гущук: Як би це банально не звучало, але переважно заважає влада і причина мені не відома.

 

People UA: Чи є у волинян (фізичних і юридичних осіб) розуміння, як працювати в галузі енергозбереження? Хто може надати максимальну інформацію та допомогу в цій важливій сфері життя українців?

 

Олександр Гущук: Розуміння є. На Волині таких гравців, як ми, є троє, і усі вони  компетентні у цій галузі. Безумовно, ми можемо надавати такі консультації, але люди повинні бути інформовані, що сфера енергозбереження тісно пов’язана із співпрацею між органами місцевого самоврядування, споживачем і надавачем послуг. От коли між ними буде тісний зв'язок та співпраця, то на Волині все вдасться. Ми готові фахово консультувати. Споживачі часто хочуть отримати професійні консультації. Проте у нас відсутня третя ланка, яка би нас згуртувала і керувала процесом.

 

People UA: Альтернативні джерела енергії. Наскільки швидко вони завойовують ринок України та Волині зокрема. Що гальмує впровадження цього напрямку в практику?

 

Олександр Гущук: Я впевнено можу сказати, що ринок розвивається в геометричній прогресії і найближчі пять років ще буде активно розвиватись, а далі буде обслуговувати те, що напрацьовано.

 

People UA: Багатства надр нашої землі – невичерпні. Така хибна думка притаманна багатьом людям...

 

Олександр Гущук: Існують невідновлювальні джерела енергії: газ, нафта, торф. А є відновлювальні, такі як ліс, тому що він виростає. Також лушпиння соняшника – це відновлювальне джерело енергії, адже наша країна посідає значне місце у світовому експорті олії і відповідно у нас є дуже багато побічного продукту, який колись викидали, а тепер ним опалюють. Очевидно, альтернативних джерел енергії є достатньо багато і при розумному підході усі вони відновлювальні.

 

People UA: Популяризація енергозбереженнясправа важлива, з цим складно сперечатися. Всі ми розуміємо необхідність енергозбереження. Ви дійсно вважаєте, що можливо навчити людей раціонально використовувати енергоресурси?

 

Олександр Гущук: В Європі енергозбереження – це стиль життя. Думаю, що наші громадяни в процесі навчання раціонально використовуватимуть енергоресурси. Якщо навіть ведмедя можна навчити їздити на велосипеді в цирку, то і себе можна навчити раціонально використовувати енергію. Найкращий метод виховання для людей – це гроші, зважаючи на те, що у нас сьогодні «класні тарифи». Підвищення тарифів спонукає нас до економії світла, води, тепла, і зараз це актуально, як ніколи.

 

People UA: Яким ви бачите майбутнє Вашої компанії?

 

Олександр Гущук: Думаю, через років п’ять взагалі на ринку України у  галузі енергозбереження залишиться небагато потужних гравців. Сьогодні все частіше з’являються невеличкі підприємства, згодом їх поглинають більші компанії. В кінці залишиться декілька компаній, які будуть представляти ринок України, і я впевнений, що ми будемо в числі цих лідерів.

 

People UA: Скільки таких компаній, як Ваша, працює на усю Україну?

 

Олександр Гущук: По Західній Україні є чотири великі компанії, які дійсно, як то кажуть, в темі. Думаю, що на кінцевому виході ці компанії і представлять цей ринок.

 

People UA: Чи боїтесь конкуренції? Як розвиваєтесь і чи вистачає усім лідерам ринку споживачів?

 

Олександр Гущук: Не думаю. Але слідкую за конкурентами, і знаю їх особисто. Розвиток – це моя робота. Особливість нашого продукту в тому, що ми не можемо його продати як звичайний продукт, адже тут необхідно спілкуватись із вузьким колом споживачів. Власне за них і йде боротьба між конкурентами.

 

People UA: У Вас велика команда?

 

Олександр Гущук: На даний момент у нас невелика команда, це шість людей. Якщо рахувати разом з кочегарами, то понад 100 чоловік. Робота є сезонною, тому із кадрами дуже важко, особливо із технічними професіями. Для бажаючих у нас працювати ми оплачуємо навчання у навчальних комбінатах.

 

People UA: Ви здобули перемогу в номінації «Лідер енергозберігаючих технологій» в рамках Премії «Люди року-2016. Волинь». Яке значення має для Вас ця нагорода?

 

Олександр Гущук: На той час ця перемога для мене та моєї сім’ї була мотивацією правильного вибору напрямку діяльності.

 

People UA: В чому Ваш секрет успіху?

 

Олександр Гущук: В двох речах: наполегливості та нестандартному підході.

 

People UA: Чим займаєтеся у вільний час? Маєте хобі?

 

Олександр Гущук: Хобі нашої сім’ї – це екстремальний відпочинок. Регулярно їздимо на рафтинг до річки Чорний Черемош, яка по складності є другою трасою в Європі.

 

People UA: Кому завдячуєте своїм успіхом?

 

Олександр Гущук: Своїй сім’ї

 

People UA: Розкажіть про свою сім’ю.

 

Олександр Гущук: Наше життя можна вважати також екстремальним. Моя дружина Оксана працює у Львові фінансовим директором на підприємстві «Церера», яке стрімко розвивається. Вона фінансист міжнародного класу. Тричі на тиждень вона приїжджає додому. Старша донька Катерина, якій виповнилося тринадцять років, активно займається плаванням. Менший син Іван також плавець.

 

People UA: Чи хотіли б, щоб ваші діти пішли по Ваших стопах?

 

Олександр Гущук: Я б хотів, щоб мої діти самореалізувались, а в якій галузі – це вже їхній вибір.

 

People UA: Ви амбітна людина? Які цілі ставите перед собою?

 

Олександр Гущук: Ціль нашої сім’ї – побачити весь світ. Поки що ми відвідали лише 7 країн.

 

People UA: Наближається свято весни. Що побажаєте жінкам?

 

Олександр Гущук: Любові, щастя та самореалізації, щоб завжди було взаєморозуміння із чоловіками.

 

People UA: Яке майбутнє чекає нашу державу?

 

Олександр Гущук: Дивлячись новини, доречно процитувати  Лесю Українку: «Без надії сподіваюсь». А взагалі, вірю у свою Україну, вірю в людей і знаю, що Україна буде.

 

People UA: Щоб ви могли порадити пересічним людям по енергозбереженню?

 

Олександр Гущук: Я вважаю, що для того, щоббути енергоефективним, треба не боятись використовувати сучасні технології.

 

Спілкувалася: Олена Бекеша. Фотограф: Катерина Сива

 

ТзОВ "Енергозбереження Волинь"

м. Луцьк, вул. Рівненська 48, офіс 405

тел.: (067) 3321782

 

Опубліковано "People UA" № 6(46), весна 2019