Олександр Зінчук

«Чудеса бувають, особливо в медицині»

 

Бути лікарем – це покликання, дар, безмежний талант. Щодня лікарі рятують життя, дарують надію та віру в те, що завтра буде. Медицина – це часом строго обдумані дії, які можна від «а» до «я» науково трактувати, а часом – це просто диво, у яке важко повірити. Завідувач проктологічним відділенням Волинської обласної клінічної лікарні, кандидат медичних наук Олександр Зінчук перший в Україні почав використовувати метод гідроскальпеля у боротьбі з раком, рятуючи безнадійно хворих пацієнтів. Окрім цього важливого внеску в медицину, Олександр Зінчук як депутат Волинської обласної ради робить все можливе, аби медицина у нашій області стала на рівень вище і надавала лише якісні послуги пацієнтам. Як вберегтися від онкологічних захворювань, який рівень медицини сьогодні в Україні, про сучасні методи боротьби з раком – про це та інше читайте у ексклюзивному інтерв’ю із Олександром Зінчуком.

 

Довідка

 

Персона: Зінчук Олександр Григорович

 

Посада: завідувач проктологічним відділенням Волинської обласної клінічної лікарні, кандидат медичних наук. Депутат Волинської обласної ради від Волинської обласної регіональної політичної партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП». Член фракції УКРОП в обласній раді. Член постійної комісії з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства. Голова спостережної ради дитячого благодійного фонду «Серце в долонях»

 

Знак зодіаку: Риби (ДН: 16 березня)

 

Життєве кредо: Даруючи світло іншим, згораю сам

 

Сімейний стан: одружений

 

В дитинстві мріяв стати лікарем

 

Важлива подія в житті: народження дітей і внуків

 

Бізнес для нього – це слуга народу. Бізнес повинен служити людям, нормальні умови бізнесу повинні давати робочі місця і покращувати добробут людей.

 

Влада для нього – це народне самоврядування. Влада належить народу, а не політичним партіям, депутатам, президенту.

 

Історична подія: Ліквідація ЧАЕС, так як я брав участь як ліквідатор

 

Історичне місце: Пам’ятник Феміді в центрі Франкфурта-на-Майні. Це жінка з зав’язаними очима, яка тримає терези і меч в руках. Це місце вважають історичним понад 700 років.

 

Класний фестиваль: «Бандерштат»

 

Незабутній концерт: Компаніченко «Хорея козацька»

 

Вражаючий музей: «Третьяковська галерея». Вона мене вразила тим, що там усі картини у сірому кольорі, які підтверджують безперспективність життя РФ, як такої.

 

Отримані нагороди: Диплом кандидата медичних наук. Диплом учасника багатьох міжнародних медичних конференцій. Перемога у номінації «Лікар року» в рамках Премії «Люди року-2018.Волинь»

 

Улюблений фільм: «Знахар»

 

Музика: «Сім сорок» Біллі Джоел

 

Книга: Валентин Пікуль «Три віки Окіні-сан»

 

Авто: подобається «Mercedes»

 

Вид спорту: теніс

 

Улюблена справа: садівництво

 

Вид відпочинку: риболовля, збирання грибів

 

Страва: вареники з сиром

 

Напій: грузинський коньяк

 

Ідеальний дім – це сім’я, мій дім – моя фортеця

 

Справжній смак життя – це бачити одужання безнадійних пацієнтів.

 

 

 

People UA: Розкажіть, чому взагалі вирішили стати лікарем, де навчалися лікарській справі та отримували досвід роботи?

 

Олександр Зінчук: У дитинстві я довго боровся з однією недугою, чотири місяці перебуваючи у лікарні. Після того медицина запала в мою душу. Фактично ці обставини вплинули на мій подальший вибір професії. Я закінчив Київський медичний інститут. Згодом була спеціальна клінічна ординатура на базі Київського науково-дослідного інституту, кафедра торако-абдомінальної і судинної хірургії. Моя професійна діяльність розпочалася з військової медичної служби, до речі, зараз я підполковник запасу. З 1989 року до сьогодні я працюю завідувачем проктологічного відділення у Волинській обласній клінічній лікарні. У 2007 році я став кандидатом медичних наук на базі Київського інституту онкології АМН України. Захистив дисертацію, над якою працював вісім років.

 

People UA: Як Ви вважаєте, лікар – це професія чи все ж таки покликання?

 

Олександр Зінчук: Я переконаний, що бути лікарем, хірургом-онкологом – це місія, яку не осягнути розумом та свідомістю. Це призначення на землі, послане Богом, що потребує гіпервідповідальності, професіоналізму та ювелірної точності, адже «рак халтури не пробачає». Працювати в цій сфері потрібно лише за покликом серця, вважаю, що хірургом потрібно народитися і мати Божий дар. Інколи я бачу, що моїми руками керує якась сила. Були певні труднощі в роботі, але я поїхав в Лавру та привіз ікону, яка зараз знаходиться у мене на роботі – і все стало на місця. Ви не повірите, але раніше я був атеїстом і віднедавна почав ходити в церкву. Я починаю зараз думати, що хтось зверху є і керує моїми руками.

 

People UA: Ви один із перших, хто розпочав використовувати гідроскальпель, який розтинає тканини водою, у боротьбі із онкологією. Розкажіть нашим читачам, що це і чому завдяки цьому методу, ті, кому раніше відмовляли у операції, мають надію на одужання?

 

Олександр Зінчук: Цей метод фактично запозичений з авіації. Ця унікальна методика реально рятує життя у безнадійних випадках. Більшість хворих приходять із запущеними місцево поширеними формами раку товстої кишки з вростанням в сусідні органи. В таких випадках виникає питання допоміжних методів лікування, застосовуються і променева терапія, і хіміотерапія. І ми зіштовхуємося з проблемами радикального видалення цих місцево поширених форм раку. От якраз цей водний гідроскальпель допомагає зробити це оперативне втручання в радикальному об’ємі й фактично ліквідувати можливість виникнення рецедивів пухлини на місці попередньої пухлини. І якщо у нашому відділенні допустимо один відсоток рецедивів захворювання після тотальної мезоректумектомії при раку прямої кишки, а в європейських клініках цей показник вважається прийнятим в межах 4-10 відсотків, то це нормально. А ви уявіть, я роблю сто операцій в рік, і вдається врятувати 80 % життів щороку за допомогою водного дисектора. Тому що єдиним критерієм радикального лікування хворих на рак товстої кишки є п’ятирічна виживальність, бо коли виживає, наприклад, вісім з десяти, тоце одне, а коли виживає п’ять з десяти –це зовсім інше.

 

People UAОлександре Григоровичу, скільки хворих Ви уже прооперували за допомогою гідроскальпеля?

 

Олександр Зінчук: Близько двохсот хворих.

 

People UA: Ви провели вже понад 200 операцій гідроскальпелем. З яких куточків України до Вас звертаються пацієнти і чи були люди з-закордону?

 

Олександр Зінчук: До нас потрапляють пацієнти з усієї України. У мене лікувалися люди, окрім Волинської області, з Херсонської, Дніпропетровської, Чернігівської, Житомирської, Вінницької, Хмельницької і Рівненської областей. Бували й пацієнти з-за кордону після невдало зроблених там оперативних втручань, і ми їх повторно оперували та маємо хороші результати.

 

People UA: Ви кандидат медичних наук, з ким із відомих професорів Вам пощастило мати справу?

 

Олександр Зінчук: Мав честь спілкуватися та переймати знання й досвід у Олександра та Сергія Шалімових, В’ячеслава Чорного, Володимира Кікотя, Пітера Бехштайна, професора Пітера Нойхауса.

 

People UA: Ви стажувалися у Німеччині. Чи користуєтесь досвідом інших країн у Вашій роботі?

 

Олександр Зінчук: Скажемо так, що Німеччина навчила мене організації роботи та показала технічний рівень медичного обладнання. Сьогодні ми досягаємо тих самих результатів, тільки ми працюємо своїми руками і своєю головою. Якщо німця поставити в наші умови, він збожеволіє, чесно вам кажу, вони не зможуть працювати в наших умовах. Взагалі, якщо в українських лікарнях буде німецьке обладнання і німецька організація, то я впевнений, що наші результати лікування будуть кращими. Адже наші хірурги вважаються одними з кращих у світі.

 

People UA: На Вашу думку, що спричиняє проктологічні захворювання? Які рекомендації можете дати читачам, аби вберегти своє здоровя і який спосіб життя ведете Ви?

 

Олександр Зінчук: Майте на увазі, що генетично ми закладені таким чином, щоб м'ясо їсти чотири рази в рік на Великдень, Новий рік, Різдво, Спаса. В основному в щоденному раціоні людини повинні бути овочі, ягоди, фрукти, мед, горіхи, гриби тощо. Більше натуральних екологічно чистих продуктів. Їжа повинна готуватися в ідеалі на пару. Не приведи Боже, якщо виявляєте кров у калі чи часте здуття живота, зверніться до проктолога, аби з’ясувати причину та призначити лікування. Не доводьте свій організм до утворення та розвитку пухлин.

Я намагаюся їсти багато овочів, але насправді часу на повноцінне часте харчування в мене не вистачає.

 

People UA: Які результати маєте станом на сьогодні, оперуючи гідроскалпелем?

 

Олександр Зінчук: Варто відмітити, що гідроскальпель пришвидшив оперативне втручання і в нас покращилися безпосередні та віддалені результати. Ми тепер боремося з онкопатологією, яку раніше не могли оперувати. Ми зараз підняли резектабельність пухлин. Якщо раніше пацієнт був безнадійним, то зараз маємо можливість всім допомогти і проводимо радикальні оперативні втручання.

 

People UA: Кажуть, що див не буває. Чи погоджуєтесь Ви з цим твердженням? Поговоримо про дива. Чи були у Вашій лікарській практиці випадки, коли безнадійно хворий одужував.

 

Олександр Зінчук: Чудеса бувають, особливо в медицині. Ми навчилися надавати допомогу хворим навіть з четвертою стадією раку, видаляти метастази у печінці та легенях. Навіть після таких складних випадків ще понад десять років люди живуть після операції. Це вже нормально, і Європа визнала такі високі результати. Хоча це важка робота.

 

People UA: Що потрібно для того, аби бути лікарем, хірургом, онкологом?

 

Олександр Зінчук: В першу чергу, потрібно народитись хірургом. Професійних лікарів лишилося не багато… Обдарована молодь не може реалізувати себе в Україні і поповнює лави європейських спеціалістів.

 

People UA: Бути завідувачем проктологічного відділення лікарні складно? Розкажіть про свою команду лікарів. 

 

Олександр Зінчук: Відповідальність лежить на мені висока. Команда хороша, але постійно потрібно мотивувати людей.

 

People UA: З 2015 року Ви стали депутатом Волинської обласної ради 7 скликання, головою постійної комісії з питань соціального захисту населення, охорони здоровя, материнства та дитинства. Що саме привело Вас у політику? І як встигаєте поєднувати медицину та політику, ці, здавалося би, абсолютно протилежні сфери? За час перебування у політиці, що Вам вдалося змінити, досягти?

 

Олександр Зінчук: Мене в політику запросив мій друг, і я пішов, аби провести реформу в медицині. Ми поїхали в Польщу і Німеччину, привезли ідеї, які не впроваджені через розбіжність поглядів з Міністерством охорони здоров’я. Втілити свої проекти мені вдалося в Волинські обласній дитячій лікарні. Я вірю, що ми ще доведемо цю реформу до кінця.

 

People UA: Останнім часом відбулося чимало реформ у медичній галузі нашої країни. Які з них були вдалими, а які тільки погіршили ситуацію, на ваш погляд?

 

Олександр Зінчук: Напрямок вибрали не правильний. Я вважаю, закон про трансплантацію прийнятий не правильно. Він повинен базуватися на презумпції згоди «Кожна людина у випадку наглої смерті є потенційним донором органів». До речі, папа Римський Іоан Павло II сказав: «Душа людини належить Богові, а тіло – людям». Цей принцип застосовується в провідних країнах світу: США, Євросоюз, Канада, Індія; це й зробила Білорусія. В Україні зробили презумпцію незгоди, тобто щоб бути потенційним донором кожна людина прижиттєво має дати письмову згоду, що несе за собою численні бюрократичні процедури. От уявіть, в нас сорок два мільйони людей і з ними мають працювати сорок два мільйони адвокатів, щоб писати згоди. По-друге, нинішній виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я не знає наших реалій. Основою вітчизняної медицини, на мою думку, має бути лікар та лікарське самоврядування, яке в нашій державі не функціонує. Перше, що в нашій медицині має бути, – це власник, який повинен призначати керівника установи; це громадськість та громадські організації, які повинні публічно обирати спостережну раду; і лікарський колектив, який обирає лікарську раду. Таким чином права і відповідальність за надання якісної медичної послуги пропорційно поширюється на три незалежних центри: керівник установи, спостережна рада і лікарська рада. Якщо ми дійсно зараз введемо самоврядування, наведемо лад з платними послугами в медицині, будемо реалізовувати їх через систему благодійних рахунків (державні бюджетні кошти), а не систему благодійних фондів (які не контролюються державними органами). Це при відсутності достатнього фінансування з боку держави дозволить нам значно зменшити вартість лікування в два-чотири рази. Я вважаю, що потрібно чесно людям сказати про відсутність коштів у державі, але повинна бути встановлена соціальна ціна на медичну допомогу узгоджена з громадськістю. Далеко не потрібно іти, в сусідів-поляків вартість медпослуги для українців дешевша в два рази, ніж в нас. До речі, Київ десять років тому перейшов на благодійні рахунки, а благодійні рахунки – це державні гроші, обіг яких здійснюється відповідно до бюджетного законодавства. Я ніде в Європі не бачив приватних аптек в лікувальних закладах, тому що медикаменти в лікарні закуповуються без посередників. Принцип європейської медицини: якісна медична послуга за найдешевшу ціну. До слова, будь-яке оперативне втручання має свою фіксовану ціну на рівні держави, чим дешевша надана медпослуга, тим більша заробітна платня лікаря.

 

People UA: Багато талановитих лікарів переїздить за кордон, де мають високооплачувану роботу та професійний розвиток. Як от нещодавня історія про подружжя хіміків з України, яке емігрувало в США і винайшло ліки від раку. Молоді українські вчені з Національного авіаційного університету та Аерокосмічного інституту винайшли гідроскальпель – прилад, що дає змогу відокремити уражену тканину від здорової за допомогою струменя фізрозчину під тиском. Вам же вдалося на рідній землі розпочати онкооперації гідроскальпелем, що є прогресом у медицині. Чи підтримує наша держава талановитих лікарів та вчених і вас зокрема? І чи задумувалися Ви коли-небудь працювати в іноземних клініках?

 

Олександр Зінчук: Якщо ми зараз не проведемо медичну реформу, держава не відбудеться. Ви повинні зрозуміти, що зараз цілі групи випускників медичних університетів виїжджають в Європу. Країни єврозоюзу за останній час значно спростили умови працевлаштування для українських лікарів. Заробітна платня хірурга-ординатора у Німеччині складає 6 тисяч євро, завідувача хірургічним відділенням – 10 тисяч євро. У нас аналогічна оплата праці, проте в гривнях.

 

People UA: На вашу думку, чи можна вважати медицину в Україні якісною? На якому рівні? Чи достатньо забезпечена на Волині технічна база лікарень?

 

Олександр Зінчук: Якби ви бачили, то порівняли рівень медицини тут і в Європі. В нас є розвинені окремі напрямки, але якщо брати в цілому, нам дуже далеко до Європи. Фактично медицина відстає від європейської на 20 років. Перш за все в Україні немає технічного забезпечення на належному рівні через недостатнє фінансування. Фактично, ми стоїмо на місці. От як було в 90-му році, все, чого ми досягли, – це завдяки підвищенню нашої кваліфікації, завдяки інтелекту лікарів та впровадженню нових методів лікування. Так, фармакологічні компанії і т.д. заробляють великі кошти, але в цьому ланцюгу надання допомоги найбідніша частина – це практична медицина.

Ми знизили вартість медичних послуг у Волинській обласній дитячій лікарні фактично в три рази. За останні три роки заведено, як мінімум, сорок мільйонів гривень від спонсорів з України, Німеччини, Швеції, США, а також зараз надійшла благодійна допомога на мільйон доларів від мешканців американського міста Портленд. Втім, наша держава ж в рік виділяє один мільйон гривень на медикаментозне забезпечення дитячої лікарні. Тобто 80 тисяч гривень в місяць на всю лікарню, де 350 ліжок. От порахуйте, ми залучили 70-80 мільйонів гривень благодійної допомоги від спонсорів і отримали від держави три мільйони гривень за три роки. Я радий тому, що зроблено в дитячій лікарні – це мій проект. 

 

People UA: Ви люблячий чоловік та батько двох доньок, також маєте внуків. Чи хотіли б, щоб діти-внуки пішли по Ваших стопах у медичній сфері?

 

Олександр Зінчук: Я маю чотирьох внуків, проте поки не наведемо порядок в медицині, я не хотів би, щоб внуки йшли цим шляхом.

 

 

People UA: Цього року Ви отримали перемогу у номінації «Лікар року» на Премії «Люди Року-2018. Волинь». Що означає для Вас ця нагорода?

 

Олександр Зінчук: Перш за все я залишився чесним чоловіком. По-друге, це повага громадськості. Я пішов у політику не для того, щоб отримувати політичні дивіденди, а для того, щоб відстоювати інтереси перш за все лікарів та інтереси громади. Провести все ж таки ту реформу, здешевити вартість лікування. Не все вдалося, але все-таки про той результат, який отримали в дитячій лікарні, знає вся Україна. Я з гордістю можу сказати, що це є найкраща дитяча лікарня України. Я вважаю, що перш за все потрібно вводити лікарське самоврядування. Потрібно легалізувати усі послуги на перехідний період. Варто вводити благодійні рахунки і заборонити діяльність благодійних фондів, які отримують гроші з бенефіціарів-пацієнтів. До впровадження медичної реформи потрібно вводити узгоджені з громадою платні послуги і акумулювати їх на благодійних рахунках лікарень та регулярно публічно звітуватися про їх використання й обіг. Зараз медицина в обласних комунальних закладах фінансується за рахунок субвенції з державного бюджету, тобто область на 80 % дотаційна. Медичний бюджет комунальних закладів Волинської обласної ради складає в 2019 році 784 мільйони гривень. Вже через рік надання медичної допомоги буде фінансуватися з національної служби здоров’я, де буде акумульовано 100 мільярдів гривень. А державна субвенція в обласній раді буде ліквідована. Сорок п’ять відсотків обласного бюджету – це є медичний бюджет. А це означає, що через рік всі ці гроші будуть іти не в обласну раду, а в національну службу здоров’я. І обласна рада не буде впливати на фінансування медицини в своїх комунальних закладах.

 

 

People UA: Розкажіть, як проводите вільний час. Який відпочинок любите?

 

Олександр Зінчук: Обожнюю риболовлю і садівництво.

 

People UA: Щодня ви боретеся за життя людей, де черпаєте сили та віру?

 

Олександр Зінчук: Дякуючи Богу, я маю віру. Сили ж маю від пращура-козака Олекси Зінчука, який оселився на Волині в той період, коли Катерина II ліквідувала Запорізьку Січ.

 

PeopleUA: Традиційне питання від нашого журналу, у чому ваш секрет успіху?

 

Олександр Зінчук: Бог помагає. Я дивлюсь на свій професійний шлях і розумію, що є вища сила, яка мені допомагає. Багато чого досяг завдяки збігу обставин. Крім того, що в мене був розум, був варіант випадковості. Самому зараз важко чогось досягти, особливо в медицині, треба мати валізу грошей. Революцію роблять герої, а користуються нею покидьки.

Спілкувалася: Олена Бекеша

 

 

Опубліковано "People UA" № 6(46), весна 2019