Олександр Зінчук

Олександр Зінчук займається хірургічною практикою протягом 38 років, а з 2015 року очолює проктологічне відділення Волинської обласної клінічної лікарні. Він – не лише завідувач відділення, а й талановитий хірург, який, рятуючи щодня безнадійно хворих пацієнтів, першим в Україні почав використовувати метод гідроскальпеля у боротьбі з онкологічними захворюваннями товстої кишки і метастазами раку в печінку.

Медицина  

Оперативне втручання гідроскальпелем розтинає тканини водою, що дозволяє провести радикальну операцію при місцево поширених формах з залученням в пухлинний процес суміжних органів і тканин та при резекціях метастазів раку в печінку. Завдяки цьому методу ті, кому раніше відмовляли в операції, мають надію на одужання.

Олександр Зінчук переконаний, що чудеса бувають, особливо в медицині. Адже у його лікарській практиці одужували й безнадійно хворі, навіть із четвертою стадією раку. Неймовірно, але після складних випадків, коли доводилося видаляти метастази у печінці та легенях, ще понад десять років люди живуть після операції без метастатичного ураження.

До Олександра Григоровича приїздять люди із різних куточків України. Окрім пацієнтів із Волинської області, він лікував хворих із Херсонської, Дніпропетровської, Чернігівської, Житомирської, Вінницької, Хмельницької і Рівненської областей, а також з-за кордону.

Підвищення кваліфікації

Хірург Олександр Зінчук неодноразово стажувався за кордоном, в тому числі в клініці Вірхов-Шаріте (Західний Берлін) і Гете (Франкфурт-на-Майні) в  Німеччині, де запозичував позитивний досвід іноземних колег.

Проте українські хірурги вважаються одними із кращих у світі. Зінчук Олександр Григорович мав честь переймати знання й досвід у відомих професорів Олександра та Сергія  Шалімових, В’ячеслава Чорного, Володимира Кікотя, Пітера Бехштайна, Пітера Нойхауса.

Сім’я

Олександр Зінчук свій дім вважає фортецею. Він – не лише справжній професіонал, а й приклад для наслідування своїм двом донькам та підтримка чотирьом внукам. У вільний від роботи час любить відпочивати разом із сім’єю та відновлювати сили на природі, поринаючи в улюблені заняття: садівництво, риболовлю, збирання грибів.

Лікарська діяльність

Проктологічне відділення, що в зв’язку з відкриттям ковідного госпіталю перенесене на базу хірургічного відділення, на теперішній час розраховане на 20 ліжок, з них 15 – онкопроктологічні. За 2021 рік у відділенні надано кваліфіковану медичну допомогу 544 хворим на рак товстої кишки, при цьому проведено 497 операцій. План виконання ліжкоднів значно перевиконаний і склав 132%. За рік у відділенні 5 летальних випадків серед хворих на рак товстої кишки, при цьому 3 хворих були доставлені у відділення в агонуючому стані після проведення некваліфікованих оперативних втручань в інших медичних закладах Волинської області.

Актуальна проблема колоректального раку в світі та Україні зокрема

Щорічно в світі реєструється більше 25 млн. на рак різних локалізацій, що стало вкрай актуальною проблемою в діяльності системи охорони здоров’я світу.

Через несприятливу екологічну ситуацію, в тому числі радіологічну, низьку якість продуктів харчування та дію інших факторів, відзначається невпинне зростання показників захворюваності на рак органів шлунково-кишкового такту, перш за все – на рак товстої кишки, який займає перше місце серед раку даної локалізації.

За даними Міжнародного агентства з вивчення раку (IARK) у 2018 році у світі вперше було виявлено 1 млн. 335 тис. хворих на рак товстої кишки, 609 тис. з яких (майже 50%) померло в рік через пізнє виявлення та діагностику захворювання.

В Україні також відзначається стійка тенденція до зростання показників захворюваності на рак товстої кишки, що є наслідком перш за все ядерної катастрофи сучасності – аварії на ЧАЕС, дії інших екологічних чинників, а також вживання населенням продуктів харчування низької якості.

Щорічно в Україні реєструється 19-21 тис. хворих на рак товстої кишки, який серед злоякісних захворювань органів шлунково-кишкового тракту займає 1 місце. Кількість вперше виявлених хворих на Волині щорічно складає 350 випадків, за останні роки прогресивно збільшується на 2,5 % кожні 5 років. На обліку в Національному канцерреєстрі щороку знаходиться більше 70 тис. хворих. Лише 8-12% хворих виявляється при профілактичних обстеженнях населення. Частота хворих, у яких рак товстої кишки був діагностований на І-ІІ стадіях, не перевищує 39,1-46,5%, чим і обумовлена висока дворічна летальність (36,8-42,1%) та низькі показники п’ятирічного виживання (36,2-48,5%). У порівнянні з 1980 роком показники захворюваності населення України на рак прямої кишки зросли більш як в 2 рази. На жаль, показники захворюваності в Україні за 5 років з 2014 по 2018 рр. погіршилися, при цьому частка хворих з І-ІІ стадіями зменшилася на 3-4%, частка хворих з ІІІ стадією виросла на 4,2-5,2%, зросла кількість хворих з IV стадією, на 10-12% зменшилась частка хворих з комбінованим лікуванням.

Середньостатистична вірогідність захворіти на колоректальний рак у віці понад 50 років складає 4%, а у родичів першої лінії (дітей) захворюваність складає 20%.

Існуючі глобальні проблеми раку товстої кишки в Україні

Відсутність державної системи первинного обстеження груп клінічно безсимптомних осіб з метою виявлення випадків захворювання (скринінг).

Низький рівень забезпечення лікувальних закладів сучасною діагностичною апаратурою та обладнанням, комплексами променевої діагностики та лікування.

Неповноцінне обстеження хворих спричинює неадекватну лікувальну тактику, особливо при раку прямої кишки.

Низькі показники використання показаного комбінованого лікування хворих, нерідко навіть його ігнорування чи неправильне застосування, особливо в загальній мережі лікувальних закладів.

Недосконалість державного контролю за якістю надання медичної послуги хворим на рак товстої кишки в загальній мережі лікувальних закладів.

Насамкінець варто сказати

Дорогі друзі, щиро бажаю вам усім здоров'я та довголіття, нехай у кожній сім'ї буде тепло, затишно та здорово у всіх сенсах цього слова! Та якщо ви чи ваші батьки, рідні та друзі мають проблеми зі здоров'ям, що стосуються моєї

професії, завжди відкритий до взаємодії, консультую, оперую, лікую з відданістю професії та з Богом у серці. Бажаю вам щастя, здоров'я та довголіття. Слава Україні! Героям слава!

Опубліковано лютий 2022. Друк в журналі "People UA" №4(56), весна 2022