Петро Філюк

«Я вільний у своїх думках і впевнений у своїх діях»

Передумовою успішної держави є мудра взаємодія трьох гілок влади: законодавчої, виконавчої та судової. Ми здатні побудувати сильну Україну, ініціювати реформи, які будуть потрібними саме для нас, а не запозичити їх і підлаштовувати. Петро Філюк переконаний: щоб навести лад у країні, потрібно почати із себе. Саме тому він не забуває про рідне село ЗалухівРатнівського району, де народився. Тут Петра Тодосьовича знають як дбайливого господаря, який розвиває свій край. Завдяки його ініціативі на в’їзді в рідне село гостей зустрічають скульптури ангела-охоронця, матері із немовлям на руках, а у центрі села – приваблюють погляд фонтани. Також вражає власноруч ним побудований міст через рукотворну водойму, де раніше було звалище. А головний слід Петро Філюк лишив на рідній землі, побудувавши музей у рідному краї. Історія, мистецтво та культура у житті Петра Тодосьовича тісно переплелися навіть на роботі, адже у Волинському апеляційному судді він створив унікальний музей, аналогів якому немає в Україні.Про втілені в життя задуми, нові реформи та видозміни у судовій системі України, про обов’язки та повноваження вдалося поспілкуватися із головою Волинського апеляційного суду Петром Філюком.

Довідка

Персона: Філюк Петро Тодосьович

Посада: голова Волинського апеляційного суду

Знак зодіаку: Овен (ДН: 11 квітня)

Життєве кредо: добро породжує добро. Роби добре – і ти будеш завжди правий, не чекай подяки за свої добрі справи.

Сімейний стан: одружений

В дитинстві мріяв стати господарем на рідній землі

Важливі миті в житті – бачити радість оточуючих

Влада для нього – це велика відповідальність

Бізнес для нього – це вміння створювати те, що приносить задоволення духовне та матеріальне

Історичне місце там, де народився

Класний фестиваль: «Поліське літо з фольклором»

Незабутній концерт: державного академічного Волинського народного хору

Вражаючий музей: Колізей – це витвір людського розуму

Феєричне шоу: «Ніч у Луцькому замку», «Мулен Руж» у Франції, «OctoberFest» у Німеччині

Отримана нагорода: визнання людей ))), заслужений юрист України, кандидат юридичних наук

Улюблений фільм: «Джентльмени успіху»

Музика: опера у виконанні Володимира Гришка

Книга: «Велика книга східної мудрості»

Страва: сало

Напій: чиста вода

Ідеальний дім –це той, який ти сам зробив

Справжній смак життя – це отримувати задоволення від життя

 

People UA: У Вас за плечима 30 років роботи в судовій системі. Пригадайте, як починався Ваш трудовий шлях.

Петро Філюк: Я навчався у Харківському юридичному інституті. Після його закінчення був направлений на Волинь. Нас було декілька випускників, і всі поїхали працювати в райони, так як було важко потрапити на роботу в обласний центр. Я приїхав у Луцьк у той час, коли з міського відділу управління міліції перевели двох слідчих і з’явилося дві вільні вакансії. Ось такий стався збіг обставин. Працював у Луцькому міському відділі міліції і ніколи не думав, що буду суддею. Мене запросив на співбесіду голова Луцького міського суду Олександр Галич і запропонував посаду судді. Я подумав: «А чому б і ні?» До того ж на той час діяв закон, за яким суддям надавали житло. Я прийняв пропозицію і перейшов працювати в суд. Тут працюю до сьогоднішнього дня.

People UA: Що входить до Ваших службових обов’язків?

Петро Філюк:У законі прописано досить таки сухо: «Голова суду представляє суд як орган державної влади з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними і юридичними особами». Досить стисло зазначено, що до обов’язків голови входить організація роботи суду, ведення статистики тощо. Проте в реальному житті голові потрібно бути на роботі таким же господарем, як і вдома. Передусім потрібно створити комфортні умови для усіх працівників та відвідувачів суду. Потрібно чітко налаштувати механізм роботи суду та вміти представляти його на високому рівні. Якби розписати повноваження, то не вистачило б великої книги.

People UA: Чи змінилися повноваження голови суду після судової реформи?

Петро Філюк: На законодавчому рівні останніх десять років обмежується роль голови суду, як то кажуть, на папері. Але насправді як керівник я зобов’язаний вирішувати важливі завдання, що стосуються життєдіяльності суду, починаючи від побутових питань і завершуючи організаційними. Я повинен дбати про функціонування нашої установи та контролювати роботу великого колективу. І всі питання, які виникають, потрібно врегульовувати, тому що є правила писані, а є й не писані.

People UA: Наскільки незалежною, на Вашу думку, є судова система Волині?

Петро Філюк: Відверто кажучи, на сьогоднішній день судова система Волині є незалежною. Інше питання: чи кожен суддя сприймає це як належне і що із себе він представляє? Інколи люди звертаються до мене із питаннями, чи можуть вони бути впевненими, що правосуддя буде здійснене відповідно до законодавчих норм? Я всім пояснюю, що ми гарантуємо незалежність. Є всі законодавчі гарантії, які дозволяють працювати суду не упереджено. Інше питання: як використовує ситуацію той чи інший суддя? Варто зазначити, що не можна порівнювати судову систему Волині, Києва, Харкова, Дніпропетровська. Мені та моїм колегам не соромно, що ми працюємо в судовій системі Волині. Я можу будь з ким, де завгодно, очі в очі дати відповіді на усі відверті питання.

People UA: Чи зіштовхувалися Ви із справами, сфабрикованими органами досудового розслідуваннями? Якщо так, то як часто?

Петро Філюк: Виникають ці проблеми через непорядність, як мінімум. Я даю оцінку ситуації через призму сприйняття людей, які приходять на прийом до мене. Не можна сказати за пряму фальсифікацію, але тенденція така існує. Бачу це під час розгляду справ, але сказати, що це вчинила конкретна особа, буде не коректно.

People UA: З 1 січня 2019 року введено повну відеофіксацію судових засідань, раніше відбувався звукозапис. Чи вистачає матеріального забезпечення і як відобразилися в роботі зміни введення відеофіксації кримінальних процесів?

Петро Філюк: Матеріально-технічна база Волинського апеляційного суду дозволяє вести повну відеофіксацію, хоча така можливість є, напевно, не у всіх судах. Власне для нас, то ці зміни на краще. Це нововведення дисциплінує всіх учасників судового процесу. З іншого боку будь-який технічний супровід є тривалим в часі щодо налаштування обладнання: відеокамер, мікрофонів, серверу тощо. Цей принцип непоганий, тільки потрібно навчитися оперативно та розумно його використовувати.

People UA: Як ви відноситесь до гласності судових процесів?

Петро Філюк: Наші двері завжди відчинені для громадськості та представників ЗМІ. Ми лише за публічність і присутність засобів масової інформації на судових засіданнях.

People UA: Як відобразилася судова реформа на судовій системі та як вона впливає на діяльність судочинства на даному етапі?

Петро Філюк: Нехай краще люди дадуть відповідь на це питання, бо моя думка може бути суб’єктивною. На Волині змушені були піти у відставку значна частина досвідчених суддів. Сьогодні ми маємо таку статистику: у Волинському апеляційному суді із 2016 року є 50 відсотків вільних вакансій.

People UA: У судовій системі не вистачає фахівців: багато суддів пішло у відставку, а молодь ще навчається. Як держава вирішує кадрові питання?

Петро Філюк: Все пізнається у порівнянні. У 2015 році у нашому Волинському апеляційному суді в штаті було 37 суддів, а станом на березень 2019 року – 15 працюючих суддів. У місцевих судах  штатна чисельність суддів 102, а реально – 57, і найближчим часом буде ще менше. Люди, які мають досвід роботи, не хочуть проходити кваліфікаційного оцінювання і мають право на відставку. Сьогодні на Волині у п’яти районних судах залишилося по одному судді, а повинно бути п’ять чи хоча б три. У випадку, коли суддя йде у відпустку чи на лікарняний, суд не функціонує і справи розглядаються в інших судах. І якщо захворів суддя, наприклад, у Любомльському районному суді, а там слухається багато справ про проходження митних правил, люди змушені приїжджати на судове засідання з усіх регіонів України. Хоча ми намагаємося вчасно надати інформацію через усі можливі телекомунікаційні засоби, що суддя не буде здійснювати правосуддя в зв’язку із перебуванням на лікарняному, проте такі ситуації призводить до певних незручностей для здійснення судочинства. Варто зазначити, що таких у нас є п’ять районних суддів: Любомльський, Старовижівський, Локачинський, Горохівський, Рожищенський. Для людей, які є учасниками процесу, варто мати на увазі, що раніше ми призначали справи до розгляду через 2 тижні після надходження, то сьогодні в зв’язку з навантаженням розгляди судових справ розписані на 3-4 місяці наперед. А люди тим часом знаходяться під вартою в очікуванні на судове рішення, і хто знає, винні вони чи ні. Хочу додати, що кількість справ не зменшується, а збільшується. Я озвучую вам факти, а людям давати оцінку ефективності судової реформи.

People UA: Що, на Вашу думку, потрібно зробити, аби змінилася ситуація?

Петро Філюк: Існує ри гілки влади: законодавча, виконавча та судова. Не потрібно дивитися та думати вузькопланово. Потрібно налагоджувати державний механізм як орган державної влади в цілому. Чомусь виконавча влада реформує лише одну із гілок влади. Лікуємо щось одне, а потрібно лікувати весь організм. Саме від цих факторів залежить кінцевий результат. В першу чергу нам потрібно реформувати повністю систему державної влади. Відверто кажучи, суди – це хороша тема обговорення для народу. І коли говорять про корупцію в судах, я кажу: «Давайте розберемо, хто формує бюджети? Кабінет міністрів, виконавча влада і затверджує законодавчо». От і подумайте над цим питанням. То яку державну небезпеку може становити в цій ситуації орган судової влади?

People UA: 5-й рік в країні тривають військові дії. Все частіше піднімають питання про необхідність відновлення військових судів, що були ліквідовані раніше. Вони потрібні у сучасних реаліях?

Петро Філюк: Я вважаю, військових суддів не потрібно було ліквідовувати у свій час. У сучасних реаліях, на мій погляд, такі фахові судді потрібні. Особисто звертався до законодавців, до адміністрації президента з відповідним листом для того, щоб відновити роботу військових суддів. Але маємо те, що маємо. Взагалі в Україні на даному етапі створено стільки судів, що важко розібратися навіть спеціалістам, не кажучи вже про пересічних громадян. Має бути якась системність. Це стосується не лише кадрової політики, але й устрою судочинства. Не збудувавши нове, не можна ламати старе.

People UA: Чи є дисбаланс у судовій системі? Якщо так, то кому він вигідний?

Петро Філюк: «Аби врятувати державу, достатньо однієї великої людини», – сказав французький філософ Франсуа Вольтер. Варто задуматись над цим питанням. У державі повинні керувати люди, які відмінно знають свою справу. Мудрий законодавець починає не з видання закону, а з вивчення його придатності для суспільства. Ми не прораховуємо результати дій, впроваджуючи реформу для реформи, і ми не вивчаєм наслідки. Досвідчених суддів ніхто не запитує щодо методів покращення судової системи. Я із задоволенням хотів би долучитися до покращання в судочинстві й сказав би, яким чином це можна зробити, де саме підправити робочі моменти. Потрібно починати судову реформу не з Верховного суду, а з судів першої інстанції, оскільки 95 відсотків судових справ починаються і завершуються саме в місцевих судах. Верховний Суд – це вершина айсбергу, а місцевий Суд – його основа. Кажуть, що погані закони у добрих виконавців – добрі, а найкращі закони у поганих виконавців – шкідливі. Чисельність законів у державі – те саме, що велика кількість лікарів: ознака хвороби та безсилля. Англійський філософ Дж. Локк зазначав: «Створюйте небагато законів, а слідкуйте за тим, щоб вони виконувались». Ми видаємо закони для законів, реформи для реформ, але що це дає в кінцевому результаті?

People UA: Чи бачите Ви позитивні зміни реформи в усуненні чи запобіганні корупції у судовій системі?

Петро Філюк: На тлі державної корупції я можу стверджувати, що в нас нема катастрофи. Ми розглядаємо до 60 000 справ у рік. Таке явище, як корупція – потрібно розглядати у контексті усіх гілок влади. Якщо є інфекція, то вона не лише на руці, вона інфікує весь організм, тому потрібно лікувати організм в цілому, а не лише певну частину тіла.

People UA: Що чекає судову систему в подальшому після проведення реформи? Які Ви бачите перспективи?

Петро Філюк: Прогноз дуже простий. Якщо відбудеться зміна президента, депутатів Верховної Ради, то обов’язково буде пропонуватися нова судова реформа. Звичайно, важливо, як проводиться будь-яка реформа, в тому числі й судова, але ще біль важливіше – хто її проводить. І, як на мене, не допустимо, коли зло чинять безбожні, жорстокі, жадібні люди, але найгірше, коли такі люди приходять до влади...

People UA: Скорочення строків розгляду справ стимулює суддів працювати оперативніше?

Петро Філюк: Має бути баланс між оперативністю розгляду справи і якістю. І будь-яка оперативність не може виправдати якість, оскільки за кожним судовим рішенням стоять долі людей. Разом з тим питання в іншому: потрібно не ускладнювати судові процедури, а спрощувати їх на законодавчому рівні.

Щоб зрозуміти людям, які є реформаторами, що таке реформа, я даю їм таку пораду: взяти позовну заяву, піти в суд першої інстанції з метою, аби у тебе ту заяву прийняли та призначили до розгляду. І тільки тоді ти зрозумієш, що таке судова реформа.

People UA: Яке Ваше ставлення до закону «Про очищення влади» і яке відношення воно має до судової системи?

Петро Філюк: Це один із тих законів, який є не продуманим і прийнятим на запит суспільства. Цей закон не дав очікуваного результату.

People UA: А як, з Вашої точки зору, нині захищені самі володарі мантій?

Петро Філюк: З точки зору законодавчого забезпечення сьогодні є достатньо гарантій незалежності суддів. Якщо ти не виконуєш свої функції належним чином, мають виникати питання до конкретної особи. Має бути не загальна, а конкретна відповідальність, тоді буде порядок.

People UA: З боку окремих правників лунають припущення, що посади голови суду, а тим паче його заступників, не виправдані. Яке Ваше ставлення до таких закидів? Чи можуть суди взагалі обходитися без керівництва?

Петро Філюк: Навіть у вулику є бджола, яка веде управління. Як на мене, в системі державного устрою без управління нічого й бути не може. Інше питання: яка форма, спосіб, інструменти, механізми? Можливо, в майбутньому голова суду буде не потрібен, але на даному етапі без керівника не обійтися.

People UA: Що у Вашому розумінні є поняття справедливий суд?

Петро Філюк: Нічого у світі ідеального немає і не може бути, але є певна стала одиниця – 10 недоліків, і якщо завтра буде 9 недоліків то це «+», а якщо 11 – то «-». Так само у боротьбі із злочинністю: ніхто її ще не поборов, адже десь її є більше, а десь – менше.

People UA: Як підвищуєте кваліфікацію? Чи обмінюєтесь досвідом з іноземними колегами?

Петро Філюк: У нас дуже гарна співпраця із польськими колегами, яка у зв’язку із військовими діями на Сході країни трішки призупинена. В обміні досвідом з колегами з різних країн Волинь стоїть на першому місці.

People UA: Чи поділяєте Ви думку про те, що «будувати державу треба там, де народився, де живеш і де працюєш». Вас вважають не лише досвідченим суддею, але й гарним господарником.

Петро Філюк: На землі потрібно лишити слід, а не наслідити. Я родом із поліського села Залухів Ратнівського району, і пишаюсь цим. Мені не байдуже, що відбувається не лише на батьківському подвір’ї, а й у селі. Ініціюю і спонукаю односельчан робити своє рідне село кращим. Аналогічне відношення і до нашої судової установи, оскільки створені належні умови для працівників та відвідувачів суду. Така ж сама тенденція підтримується і в судах області. І мені не соромно своїми руками постійно приводити до порядку те місце, де проживаю.

People UA: Як проводите вільний час? Помічали, як Ваш власний приклад доброго господаря змінює ставлення людей до навколишнього середовища?

Петро Філюк: Люблю фізично працювати і отримую задоволення від результатів роботи. Посадити ліс, збудувати дерев’яний міст, врешті-решт – просто поприбирати біля оселі та навколо дому. Мій принцип простий – починай із себе. Головне мати бажання змінити щось на краще.

People UA: У чому секрет Вашого успіху?

Петро Філюк: Я вільний у своїх думках і впевнений у своїх діях. Успішна людина – вільна людина.

People UA: Наближається свято весни, користуючись нагодою, привітайте жінок з 8 Березня

Петро Філюк: Наші жінки –найкращі у всьому світі,і я бажаю усім щастя. Аби жінка була щасливою, вона має виконати найбільшу місію на Землі – стати мамою. Це і є найбільше жіноче щастя! Пригадалися слова Тараса Шевченка: «Нічого кращого немає, як тая мати молодая з своїм дитяточком малим». 

Спілкувалася: Олена Бекеша. Фото: Яна Юрчук (фотостудія «KRAPKA»)

Опубліковано "People UA" № 6(46), весна 2019