Правила дієтології

 Дієтологія – нова наука, яка стрімко розвивається. Те, що було істиною півроку назад, сьогодні з легкістю може бути спростованим. Але є прості складові здорового способу життя, які незмінні й довели свою ефективність. Зараз стало трендом здорове харчування, займатись спортом, вміти відрізнити дійсно корисний продукт від псевдо. Українці з кожним роком стають більш свідомими і розуміють цінність здоров’я й необхідність займатись ним.

Редакція журналу «People UA» звернулася до дієтолога Тетяни Ярмошук, яка має за плечима досвід роботи дієтолога у спортивних клубах Києва («Full Fit School» та «Фітнес Академія»), працювала старшим дієтологом у школі правильного харчування «The Body School» (м. Київ), «PRO-Здоровье» (Росія). Наразі надає приватні консультації в питаннях корекції ваги, нормалізації здоров’я за допомогою харчування, покращення мікрофлори шлунка, детокс, допомагає у виборі продуктів та правильному їх приготуванні, збалансуванні раціону.

Пані Тетяна люб’язно погодилася надати консультацію для наших читачів. Ось базові правила, які допоможуть вам тримати стан свого здоров’я під контролем:

1. Періодично обстежуйтеся. Раз на півроку-рік потрібно здавати основні аналізи, які допоможуть побачити проблему в організмі й за допомогою профілактичних засобів усунути її (пам’ятайте, що референсні значення в результатах аналізів не завжди норма, аналізи потрібно вміти читати, тому самостійний аналіз немає сенсу).

2. Сон, сон і ще раз сон. Повноцінний і щоденний. Лягайте спати до 23:00, а максимум до 24:00 год. Пізній відбій – прямий шлях до набору зайвої ваги, тому що, аби компенсувати недолік енергії, яку ви не отримали завдяки сну, вам хочеться енергоємної їжі (калорійного і солоденького). Якщо ви не виспалися, у мозку активуються сфери, які відповідають за задоволення від їжі. Саме тому ви шукатимете солоденький допінг впродовж дня, минаючи нічний безкоштовний еліксир молодості та гарант бадьорого стану вдень – мелатонін. Недолік сну збиває наш біологічний годинник, через збиті ритми порушується регуляція гормонів, які беруть участь в енергетичному обміні й впливають на почуття голоду та насичення. Той, хто не спить, – той їсть!

3.  Фізичні навантаження. Здається, тільки лінивий не говорив про це. Сучасне життя настільки автоматизоване, що ми не маємо куди витрачати стільки енергії, скільки ми отримуємо її з їжею. Ми їздимо на роботу, сидимо на роботі, потім знову сидимо по дорозі назад, і вечір проходить на дивані. А нашому тілу вкрай необхідний рух. Увага – щодня! Тому нам мало пітніти лише 3 рази на тиждень по одній годині в спортзалі. Рухайтесь щодня! Гуляйте, паркуйтесь далі від будинку, по можливості ходіть пішки на роботу, в магазин, не користуйтесь постійно ліфтом тощо… Завжди надавайте перевагу руху!

4.  Здорове харчування. Насправді існує міф, що здорове харчування – це дуже дорого чи потребує багато зусиль. Проте не потрібно придумувати велосипед, його придумали до нас. Чим простіше харчування – тим корисніше.

- Обирайте сезонні і бажано фермерські продукти, які не оброблені хімічними засобами і в складі яких немає гормонів. Адже з їжею ви насичуєте свій організм всім, що було у продуктах. Тобто гормони і пестициди не вивітрюються, вони накопичуються в нашому організмі і впливають на стан нашого здоров’я.

- Контролюйте глікемічний індекс продуктів (ГІ – це вміст цукру в продуктах). Чим нижчий ГІ, тим краще ви себе почуваєте і тим вужча у вас талія. Найпростіше для початку знайти таблицю з ГІ продуктів в Інтернеті і роздрукувати та повісити її на холодильнику. Звіряти все, що ви їсте. Згодом ви будете все розуміти і без таблиці.

- Насичуйте свій раціон овочами та зеленню. Необхідна норма в день 400-500 гр.

- Також не забувайте про ягоди і фрукти – 200-300 гр. на день (але до вечора).

- Обов’язково снідайте. Сніданок – один із найситніших прийомів їжі за день.

- Відмовтеся від продуктів, на етикетці яких є незнайомі для вас слова. Чим простіший склад продукту – тим краще.

- Пийте щонайменше 1,5 літри чистої негазованої води в день.

 

Такі прості речі допоможуть вам залишатись у гарній фізичній формі та мати чудове самопочуття! Будьте свідомими споживачами.

 

Опубліковано: People UA № 2(48), осінь 2019