Правила для пасажирів лоукостів

Якщо ви ніколи не літали лоукост-перевізниками або робили це давно, у вас, природно, виникатимуть питання, чи немає у пропозиціях авіакомпаній підводних каменів, чи не доведеться заплатити ще за щось, зважаючи на низьку ціну квитків, яких правил повинна дотримуватися людина, яка користується послугами бюджетних компаній. Звичайно, кожна авіакомпанія має свої особливості, а вимоги періодично можуть змінюватися, але спробуємо окреслити загальні правила.

Найдешевший тариф не включає провезення багажу

Стандартний лоукост-тариф включає перевезення лише ручної поклажі. Так, зазвичай, ви можете брати з собою і багаж, але за нього доведеться доплатити. А от вартість доплати може бути навіть вищою за ціну квитка. Відтак вартість зареєстрованого багажу вагою до 20 кг в компанії Ryanair становить 25 євро*. Але така ціна дійсна при онлайн-замовленні перевезення багажу. Якщо ви захочете зробити це в аеропорту, ціна буде значно вищою.Wizzair пропонує перевезти ваш багаж до 20 або 32 кг за ціною від 16 до 120 євро (залежно від ваги та сезону)*. Купуючи квиток, ви можете одразу забронювати послугу перевезення багажу, їжі на борту літака, забронювати місце в літаку – таким чином можна навіть трохи заощадити. Інші авіакомпанії мають різні вагові вимоги до багажу та ціни, тому перевіряйте їх на сайтах авіаперевізників.

Якщо ж Ви летите лише із ручною поклажею, яку берете із собою на борт, врахуйте, що розмір та вага ручної поклажі має відповідати вимогам авіакомпаній. Адже різні компанії мають різні вимоги до розмірів, ваги та кількості одиниць ручної поклажі. Wizzair включає в ціну базового квитка ручну поклажу розміром 40 х 30 х 20 см, вагою до 10 кг. Оплативши пріоритетну посадку, ви зможете взяти з собою також маленьку валізу розміром 55 х 40 х 23 см. Для прикладу, Ryanair дозволяє брати дві одиниці ручної поклажі, якщо пасажир оплатив пріоритетну посадку. Велика ручна поклажа повинна мати розмір не більше ніж 55 x 40 x 20 см та важити максимум 10 кг, маленька – 40 x 20 x 25 см (повинна легко вміщатися під сидінням).Однак, якщо ви не оплатили, то можете взяти лише малу ручну поклажу. Велику ж ручну поклажу можна оплатити додатково і здати на стійці реєстрації. А от італійський лоукост, що літає з Києва та Львова, Ernest обмежує вагу ручної поклажі до 8 кг. В той самий час розмір поклажі не повинен перевищувати 55 х 35 х 25 см.

Що заборонено перевозити в ручній поклажі?

Пакування ручної поклажі має певні правила. Існує низка речей, які брати в салон літака у ручну поклажу суворо заборонено. До них належать такі предмети: ножі, ножиці, пилочки, виделки, металеві спиці, пінцети з гострими кінцями, цвяхи тощо. Також забороняється провозити зброю (і навіть дитячі іграшки, які її імітують), електрошокери, ртутні термометри, скотч, запальнички, петарди, феєрверки, ковзани.

Окрім того, в ручній поклажі не можна провозити легкозаймисті речовини та аерозолі під тиском (газові балончики, дезодоранти, засоби для укладки волосся, засоби від комах тощо).

Повний список заборонених до перевезення у ручній поклажі речей уточнюйте у перевізника та в аеропортах відльоту-прильоту. Адже є аеропорти, які навіть не дозволяють перевозити їжу.

Правила пакування рідин

Особливої уваги мандрівника заслуговує тема пакування рідин. Адже вона здійснюється у суворій відповідності до правил, встановлених Європейською комісією, яка, задля безпеки, лімітує кількість рідин, які можна взяти в салон літака. Ці правила поширюються на всіх пасажирів, що відправляються з аеропортів країн ЄС у будь-який регіон. Фактично діють ці правила і в Україні. Зауважте, що рідинами тут вважаються і косметичні засоби (шампунь, гель, туш для вій, тонік тощо), і парфуми, і рідкі чи просто м’які продукти харчування (соки, вода, пюре, йогурт, паштет, м’який сир, мед тощо), і ліки (краплі, розчини, гелі, масла тощо). До рідин у цьому випадку також відносять креми і зубну пасту.

Сумарно рідини, які ви хочете взяти до салону літака, не повинні перевищувати об’єму 1 літр, разом з тим кожна ємність з рідиною не повинна бути більшою ніж 100 мл. Тобто, максимум, який ви можете взяти, – це 10 пляшечок по 100 мл (або менше) кожна. Всі ці ємності повинні бути запаковані в прозору косметичку розміром не більше, ніж 20 х 20 см. Одна людина може провозити тільки один такий пакет.

Рідини, придбані після проходження контролю на авіаційну безпеку, дозволяється брати на борт. Але і тут потрібно обов’язково дотримуватися правил: напої (особливо алкоголь) мають бути герметично запаковані у спеціальний прозорий пакет разом з чеком, що засвідчує його покупку, не відкривайте його до того моменту, доки не покинете аеропорт призначення.

Якщо ви летите з пересадками, краще купувати напої вже в крайньому аеропорті, з якого ви вилітатимете в країну призначення. Також пам’ятайте, що у більшості випадків ваші покупки повинні вміщатися у ручну поклажу, а вага сумки разом з ними не повинна перевищувати встановлених норм.

Пам’ятайте, що, згідно із правилами багатьох авіакомпаній, придбані в duty free товари повинні вміщатися у вашу ручну поклажу. Сумарна вага ваших речей разом з покупками у ручній поклажі не повинна перевищувати встановлених норм.

Ви можете провозити необхідні ліки у ручній поклажі. Якщо брати рідкі ліки об’ємом більше 100 мл і шприци на борт літака, вам потрібно мати з собою довідку від лікаря, яка б підтверджувала, що це дійсно життєво необхідні для вас речі.

Мандрівники з дітьми молодшими за два роки можуть брати на борт літака дитяче харчування (суміші, пюре, соки, молоко). При цьому воно може бути запаковане в тому об’ємі, який є необхідним на час польоту для вашої дитини.

Чи можуть здати ручну поклажу в багаж?

Більше того, компанія Ryanair з 15 січня 2018 року офіційно ввела правило, згідно з яким власники квитків, куплених за базовим тарифом, повинні здавати велику ручну поклажу в багаж (з 1 листопада це платна опція), і лише маленьку ручну поклажу брати з собою в салон. Оминути це правило можуть ті пасажири, які оплатили пріоритетну посадку або ж купили квитки за тарифами Plus чи FlexiPlus.

Інші авіакомпанії, зазвичай, також не гарантують перевезення вашої ручної поклажі в салоні літака (хоча в більшості випадків сумка таки заїде на борт разом з вами). Якщо виявляється, що заповненість літака 90% або більше, а пріоритетна посадка вами не оплачена, вас можуть попросити здати ручну поклажу в багаж. Мінус такого сценарію в тому, що в ручну поклажу ви можете заздалегідь скласти цінні речі та ґаджети, і декілька годин вони будуть знаходитись без вашого нагляду. Зважте всі за і проти й складайте в ручну поклажу дорогі речі тільки тоді, коли впевнені, що вона буде постійно знаходитись поруч з вами.

Зачекінюйтеся онлайн

Мандрівники повинні проходити онлайн-реєстрацію (check-in). Якщо ви пропустите онлайн-реєстрацію, в аеропорті вона коштуватиме дуже дорого (у випадку Ryanair – 55 євро*).

Під час купівлі квитків ви побачите повідомлення про те, коли розпочнеться реєстрація на ваш рейс. Зазвичай, інформація про початок реєстрації приходить на електронну адресу, з якою ви реєструвались на сайті та купували квитки. Ви також можете розпочати реєстрацію просто зі свого акаунту на сайті за умови, що вона вже розпочалась для вашого рейсу. Під час реєстрації вам потрібно буде внести в форму реєстрації персональні дані.

Ще один нюанс: в ціну звичайного квитка, зазвичай, включена реєстрація, яка розпочинається за 2-4 дні. Якщо вам потрібно буде зареєструватися заздалегідь (за 30-60 днів), за ранню реєстрацію доведеться доплатити або ж купити квиток одразу за дорожчим тарифом, який включає ранню реєстрацію.

Роздрукуйте посадковий талон

Після реєстрації на рейс, ви отримаєте посадковий талон на свою електронну адресу. Його необхідно роздрукувати і надати при посадці. Роздрук посадкового талону в аеропорті буде коштувати недешево. Цілком можливо, що ціна роздруку талону на стійці реєстрації коштуватиме так само або навіть дорожче, ніж квиток.

Головна незручність полягає у тому, що при реєстрації за 2-4 дні цілком можливо, що вам доведеться роздруковувати талон на зворотній виліт

за кордоном. Проте зробити це можна буде в готелі, хостелі, копі-центрі тощо.

Варто зауважити, що авіакомпанії дедалі більше переходять на онлайн-реєстрацію через додатки в смартфонах. Туди ж вони надсилають посадкові талони. В такому випадку нічого роздруковувати не потрібно. Разом з тим необхідно обов’язково перевіряти, чи це можливо для вашого рейсу, аеропорту вильоту, країни тощо.

Зверніть увагу на те, що онлайн-реєстрація на рейс закінчується за 2-4 години до вильоту.

Вибір місця разом за доплату

Під час онлайн-реєстрації деякі лоукост-перевізники призначають місця в автоматичному режимі й довільному порядку. Щоб змінити їх – сісти біля вікна або навпаки біля проходу, летіти поруч зі своїм супутником – потрібно доплатити декілька євро. В загальному, якщо для вас це принципово, можна так і зробити. Але якщо ви зможете годину чи дві просидіти за декілька рядів від свого супутника, нічого доплачувати не доведеться.

Обрати місце також можна буде, якщо ви оплатите ранній check-in. Вам також може пощастити, і місця біля вас або біля вашого супутника ніхто не викупить. Тоді просто попросіть стюардесу пересадити вас. Це буде безкоштовно.

* Ціни та інша інформація можуть бути застарілі. Будь ласка, перевіряйте цю інформацію на сайті конкретної авіакомпанії або зв’яжіться з її кол-центром.

Ці перестороги можуть налякати. Але насправді літати з лоукост-перевізниками за невеликі кошти – легко. Найголовніше – озброїтися знаннями і зрозуміти специфіку таких перельотів. Мандруйте!

Опубліковано People UA №3 (55) зима 2021-2022