Роман Бондарук

«Спорт – це вже стиль життя»

Реалізовані ініціативи та активна діяльність Романа Бондарука показують його активну життєву позицію. Він – віце-президент Всеукраїнської Ради голів ОСББ, організатор фестивалю «Фронтера», бізнесмен, реформатор, громадський діяч, спортсмен. Про ідеальну комунальну реформу, переваги ОСББ, програму «Теплі кредити», Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера», Волинську обласну друкарню, спорт та тренування в новій академії здоров’я «ANT» розповів Роман Бондарук в ексклюзивному інтерв’ю для журналу «People UA»

Довідка

Персона: Бондарук Роман Анатолійович

Посада: віце-президент Всеукраїнської Радиголів ОСББ, організатор фестивалю «Фронтера», бізнесмен, реформатор, громадський діяч, спортсмен

Знак зодіаку: Терези (ДН: 7 жовтня)

Життєве кредо: ніколи не зупинятися

Сімейний стан: розлучений

Важлива подія в житті – народження дітей

Бізнес для нього – це засіб

Влада для нього – це реалізація своїх знань та цілей

Вишукане дійство: театр :)

Історичне місце: Рим

Класний фестиваль: «Фронтера»

Вражаючий музей: Ганса Христиана Андерсена в Копенгагені

Феєричне шоу: транссексуалів в Таїланді :)

Музика: Vivienne Mort

Книга: «Психологія мас і аналіз людського Я» - Зигмунд Фрейд

Авто: BMW

Вид спорту: бокс, триатлон

Вид відпочинку: активний

Страва: морепродукти

Напій: вино

Ідеальний дім – це там, де тебе чекають

Справжній смак життя – жити в своє задоволення

 

People UA: Романе, Ви віце-президент Всеукраїнської Ради голів ОСББ. Якою бачите ідеальну комунальну реформу? З чого потрібно почати, і що має бути у пріоритеті?

Роман Бондарук: Комунальна реформа в першу чергу – це зміна свідомості співвласників багатоквартирних будинків, що саме вони відповідальні за утримання своїх квартир. А нещодавній прийнятий закон про житлово-комунальні послуги – це інструмент реалізації реформи, який спонукає людей починати приймати рішення самим, а не комусь за них.

Наведу елементарний приклад. Лучани, які проживають в приватних будинках, нічим не відрізняються від лучан, які проживають в багатоквартиних будинках. Сплачують до міського бюджету такі ж самі податки. Але натомість співвласники багатоквартирних будинків весь час очікують якусь допомогу у вигляді ремонтів своїх помешкань, а власники приватних будинків за власний кошт роблять як поточний, так і капітальний ремонти будинків. Тому, на мою думку, це несправедливо, ми маємо змінити ці стереотипи. Люди мають усвідомлювати, що за належний технічний стан своїх будинків вони несуть відповідальність за цивільним кодексом. Утримувати житло, це їхній обовязок, а не право.

Один з напрямків комунальної реформи також полягає у енергозбереженні. Усі говорять про високу вартість газу, а я наголошую, що потрібно зменшити споживання газу, адже вплинути на ціну газу нереально. Потрібно зробити наші будинки енергоефективними, аби зменшити споживання газу. Сьогодні для цього є усі інструменти та можливості. Окрім того, ми можемо зробити не лише енергоефективними наші будинки, а й модернізувати їх. Тому енергоефективність включає в себе заміну систем опалення, вікон, водопостачання і навіть той самий ремонт даху. Програму енергоефективності фактично можна назвати капітальним ремонтом будинку. Адже на сьогоднішній день 80 % багатоквартирних будинків можна вважати зношеними. Тому насамперед, щоб щось змінити в позитивну сторону, потрібне бажання людей.

People UA: У чому перевага ОСББ?

Роман Бондарук: Перевага створення обєднання співвласників багатоквартирного будинку полягає у ефективному управлінні власним майном. Також при створенні ОСББ ми маємо можливість скористатися фінансовими інструментами як від держави, так і міських рад. У вигляді відшкодування вартості ремонтних робіт по багатоквартирних будинках, іноді ця допомога сягає 70 % вартості робіт.

People UA: Розкажіть про програму «Теплі кредити». Що це і для чого вони були введені?

Роман Бондарук: Програма «Теплі кредити» працює з 2014 року у Луцьку. Ініціаторами створення програми є я, Юлія Сабатюк і Петро Лавренюк. У 2015 році ми впровадили цю програму на Всеукраїнському рівні і зараз вона працює як урядова програма. Партнером усіх ОСББ України є Державне агентство енергоефективності та енергозбереження та його керівник, наш локомотив – Сергій Савчук. Ми за два місяці змогли розробити програму на загальнодержавному рівні та реалізували її в життя. До прикладу, фонд енергоефективності розробляє програму вже 5 років і до цього часу вона ще не працює, хоча по своїй суті програми однакові.

People UA: Як Вам вдалося досягнути таких оперативних результатів?

Роман Бондарук: Найголовніше було згенерувати усіх зацікавлених осіб. Від держави виступав голова фонду енергоефективності, який був зацікавлений у реалізації проекту. Наше місто представляв Микола Романюк, який підтвердив готовність до втілення ідеї в життя. А також на той час не були байдужими представники громадськості, тобто ми. Тандем, в якому працює громадськість, місто і держава, завжди дає свій результат. Тому програма й запрацювала, набравши обертів.

На сьогоднішній день більше ніж у 300 містах України впроваджена програма «Теплі кредити» на базі розробленої нами програми, що стартувала у місті Луцьку. В цьому році на теплі кредити вже видано 83 мільйони гривень, з держави відшкодовано близько 25 мільйонів. За весь період існування програми взято близько 500 тисяч кредитів загалом і приблизно 100 мільйонів компенсувала держава. Я б навіть не назвав це кредитом, тому що люди додатково зі своїх кишень нічого не виплачують. Адже витрачені кошти на енергоефективні матеріали держава відшкодовує від 30-70 %. І люди економлять на самій платіжці від 25-50 %. За рахунок цієї економії вони повертають кредити. Бачимо тенденцію, що на травень місяць вже не вистачило державних коштів на «Теплі кредити» і банки перестали приймати заявки від людей, тому що немає фінансування від держави.

People UA: Вам, як дуже активному громадянину,які зміни хотілось би бачити у рідному місті?

Роман Бондарук: За останні роки стрімко почала розвиватися інфраструктура міста. Хочу відмітити, що зараз збільшується кількість парків і скверів. Центральний парк міста змінюється, стає все кращим. Сподіваюся, що парк 900-річчя також буде мати сучасніший вигляд. Мені дуже приємно, що багато зробили скверів. Я часто подорожую європейськими країнами, і сквери в містах – це місця, де збираються люди для проведення вільного часу, і це окраса міста. Хотілося б, аби наше місто розвивалося в цьому напрямку, адже так Луцьк стає туристичним.

People UA: Окрім всього, Ви активно займаєтесь спортом, а саме боксом, триатлоном. Які досягнення у цьомунапрямку?

Роман Бондарук: Те, що я займаюся спортом, – це стиль життя. Дуже люблю бокс, та нещодавно почав займатися триатлоном. Я двічі їздив до Таїланду, де займаюся тайським боксом. Свого часу я зрозумів, що мені більше до вподоби активний спосіб життя, ніж пасивний. Краще я піду на тренування, ніж сидітиму за столом і наповнюватиму шлунок.

People UA: До речі, до занять спорту Ви активно привчаєте ще з дитинства своїх синів. Це прагнення привчититримати себе у формі чи все-таки пункт виховання?

Роман Бондарук: Це один із пунктів виховання, тому що, на мою думку, спорт дисциплінує. Тобто, якщо ще змалку дітей брати із собою бігати, стрибати, то в старшому віці вони самі будуть прагнути вести здоровий спосіб життя. З дитинства закладається маленький, проте якісний фундамент для старту в доросле життя.

PeopleUA: Ви тренуєтеся в академії здоров’я «АNT», з нагоди офіційного відкриття якої відбулися рейтингові поєдинки. Ви були присутні на відкритті. Власним прикладом заохочуєте інших займатися спортом. Часто кажуть: «Сам танцюю і всіх запрошую». Які можливості відкриватиме для відвідувачів новий спортивний заклад?

Роман Бондарук: Спорт – це дисципліна, це характер. Він розвиває чимало хороших людських якостей. Своїм прикладом показую власним дітям і нашій молоді, що краще себе зайняти таким чином, спорт дасть можливість їм розвиватися в подальшому. Приїхавши перший раз із Таїланду, я почав шукати у Луцьку клуб, в якому можна було б зайнятися боксом. Так я познайомився із моїм тренером Сергієм Снитюком. Йому тоді виповнився лише 21 рік, але я відразу побачив у нього сильний та вольовий характер. Ми знайомі з 2015 року, і з тих пір я намагаюся розвивати цей вид спорту. Шкода, що сьогодні держава і влада на місцях не дуже націлена допомагати різним видам спорту. Олімпійські види спорту фінансуються, хоча й не на належному рівні, а не олімпійські види спорту, на жаль, забуваються. Більшість наших спортивних клубів з бойових мистецтв виживають завдяки ініціативним людям. Я також допомагаю цим амбітним бійцям в міру своїх можливостей, зокрема, брати участь у змаганнях. Надіюсь, що в майбутньому ставлення до спорту зміниться.

People UA: Скільки років Ви у спорті?

Роман Бондарук: З дитинства я разом із старшим братом займалися спортом, в тому числі й боксом. Але був період, напевно, дозрівання, коли спортом не займався, і про це зараз шкодую. Зараз я готуюсь до змагань із триатлону «Ironmen».

Ironman – серія змагань з триатлону на довгу дистанцію, що проводиться Всесвітньою корпорацією триатлону (WTC). Кожна окрема гонка серії відбудеться три етапи, що проводяться в наступному порядку без перерв: запливу на 2,4 милі (3,86 км), заїзду на велосипеді по шосе на 112 миль (180,25 км) і марафонського забігу на 26,2 милі (42,195 км). Триатлон «Ironman» вважається одним з найбільш складних одноденних змагань в світі.

На змаганнях з триатлону мені потрібно буде 2 кілометри пливти, 90 кілометрів їхати велосипедом і 21 кілометр бігти. І це лише половинка дистанції «Ironmenа». Я хочу цієї осені подолати цю відстань.

People UA: У всьому світі люблять сильних. Від кого черпаєте сили та енергію?

Роман Бондарук: Від своїх рідних.

People UA: Ви – організатор літературного фестивалю «Фронтера». На Вашу думку, чому потрібні Луцьку подібніфестивалі?

Роман Бондарук: «Фронтера» – це Міжнародний літературний фестиваль, на якому свої твори презентують не лише українські письменники, а й іноземні гості.Насамперед, фестиваль створений для залучення туристів. Адже наше місто не є промисловим, тому потрібно інвестиційну привабливість здобувати через туризм. А за допомогою таких цікавих фестивалів ми збільшуємо туристичну привабливість нашого міста. Фестиваль проводиться раз на рік, фінансується мною та міським бюджетом і польським консульством. Цього року він відбудеться 8-9 жовтня.

PeopleUA: Чи можна вважати Луцьк достатньо літературним містом?

Роман Бондарук: На сьогоднішній день, думаю, що так. Варто відмітити, що небагато міст проводять у себе літературні фестивалі, а тим більше, мають людей, які б на Всеукраїнському рівні це впроваджували. Мені подобаються молоді люди, які хочуть в цьому житті чогось досягнути і готові жертвувати своїм часом. Я вважаю, що таким ініціативним людям потрібно активно допомагати.

People UA: Ви любите читати. Як часто читаєте та яку здебільшого літературу полюбляєте?

Роман Бондарук: Я читаю тоді, коли знаходжу час. Люблю читати твори Оксани Забужко, Андрія Осіпова, Сергія Жадана, Юрія Іздрика, Андрія Любки, Юрія Андруховича, Ірини Цілик. Одним словом, читаю різну літературу. Зараз я читаю книгу «Шантарам», яку рекомендують читати для шліфування української мови, тому що там дуже якісний переклад. Перед тим читав «Схиблені на вині» автора Б’янки Босхер. Безліч є класних французьких книг, наприклад, «Літературна аптека», де люди використовують книгарню замість аптеки, і кожна книга допомагає від якоїсь хвороби.

People UA: Книги яких волинських авторів маєте у домашній бібліотеці?

Роман Бондарук: Андрія Осіпова.

People UA: Ви і читати любите, і друкувати любите, і у власній книгарні продаєте книги. Творче тріо :) Багато книг друкує Волинська обласна друкарня?

Роман Бондарук: Хотілося б, щоб люди більше купували книги. Якби не продавати додатково різноманітних канцтоварів, то книгарня була б збитковою. Сьогодні люди недостатньо читають для того, щоб функціонували приватні друкарні.

People UA: Який найцікавіший проект Волинської обласної друкарні Ви можете відмітити?

Роман Бондарук: Наша друкарня випустила «Волинь.Час.Люди.Істрія». Ми пишаємося цим творчим проектом, адже раніше у нас не було жодної презентаційної книги про нашу область. Виданню книги передувало бажання представити регіон у контексті європейському і загальноукраїнському, а також зафіксувати мікромоменти його самобутності.

Вихід у світ цього унікального презентаційного видання є значимою подією в книговидавничій сфері області, адже на сторінках видання проілюстровано всю багатогранність волинської землі: історико-архітектурна спадщина, культурно-мистецькі традиції, розмаїття природи, неповторна атмосфера нашого краю. Книга «Волинь.Час.Люди.Істрія» – гарний подарунок і своєрідний путівник-згадка для гостей краю та чудове доповнення домашньої бібліотеки кожного волинянина.

People UA: Як проводите вільний часЯкщо він взагалі у Вас є:)

Роман Бондарук: Люблю подорожувати. Зазвичай, буваючи в інших країнах, знаходжу час не лише погуляти, а й побігати.

People UA: Традиційне питання від нашого журналу: у чому Ваш секрет успіху?

Роман Бондарук: У наполегливості. Наполегливі отримують все. І ще, я перестав очікувати від людей чого-небудь взамін. Просто роблю добрі справи, тому що я так хочу.

Спілкувалася: Олена Бекеша. Фото: Катерина Сива. Локація: ANT Sport Health Academy

Опубліковано "People UA" № 1(47), літо 2019