РОЗЛУЧЕННЯ ЧИ РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ

Неодноразово, надаючи консультації із сімейних питань, щоразу чуєш від клієнта бажання «розлучитись». Практично ні разу жоден клієнт не забажав «розірвати шлюб». Здається, що суть вказаних понять одна і та ж, хоча в дійсності правові та морально-етичні аспекти абсолютно різні.

Перебуваючи в одному судовому засіданні, в якому мав обов’язок представляти інтереси позивача (жінки) у справі про розлучення, в черговий раз почув від відповідача (чоловіка) слова: «Розлучайте нас, Ваша честь…». На диво, головуючий суддя в судовому засіданні зауважив: «Суд не розлучає, суд розриває шлюб!»

Над сказаними словами судді я глибоко задумався, а що ж в дійсності відбувається, коли руйнується сім’я, і яка різниця між розлученням та розірванням шлюбу?

З огляду на сказане, головною метою цієї статті є надання роз’яснення читачам, що, створивши одного разу сім’ю, Ви вже ніколи не розлучитесь, Ви можете змінити правовий режим відносин між Вами, але те, що Бог з’єднав, того людина вже не розлучить ніколи. Чому ж так? Так вказано в Євангеліє від Матвія (19, 3-12) «Що Бог з’єднав, того людина нехай не розлучає».

Поряд з тим, згідно ст.21 Сімейного кодексу України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя. Релігійний обряд шлюбу не є підставою для виникнення у жінки та чоловіка прав та обов'язків подружжя, крім випадків, коли релігійний обряд шлюбу відбувся до створення або відновлення органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Отже, згідно чинного нормативно-правового врегулювання, юридичний факт шлюбу та релігійний обряд шлюбу є різними категоріями, як правовими, так і морально-етичними.

Реєструючи в органах державної реєстрації актів цивільного стану шлюб, Ви створюєте сім’ю, породжуєте правовий статус подружжя, права та обов’язки, серед яких є особисті немайнові та майнові.

До особистих немайнових прав слід відносити право на материнство, батьківство, право на індивідуальність, особистий фізичний та духовний розвиток, право на спільне вирішення питань, обов’язок турбуватися…

До майнових прав належать, зокрема, право спільної власності, права та обов’язки на матеріальне утримання як під час шлюбу, так і після його розірвання.

Коли Ви, шановний читачу, зареєстрували шлюб, тим самим створили сім’ю, дбаєте про неї, живете в гармонії, то цим статусом Ви будете насолоджуватись. Проте як тільки Ви приймаєте рішення про розірвання шлюбу, то жоден суд та людина не зможе Вас розлучити. Припинивши (розірвавши) шлюб як правовий статус Вашого життя з іншою людиною, з'являються інші права: на утримання, на аліменти, на поділ майна, на виховання дітей, і в кінцевому результаті – на спадкування. Отже, поєднавшись одного разу, розлучити Вас людина не може.

Як показує практика, дуже малий відсоток людей після розірвання шлюбу починають жити вільно, не обтяжуючи себе якимись зобов’язаннями. Життєві ситуації та обов’язок утримувати дітей щоразу зводять колишніх докупки для вирішення матеріальних питань чи моральних, пов’язаних із вихованням дітей.

Тому, одного разу поєднавшись та привівши у цей світ нове життя, Ви назавжди залишаєтесь пов’язаними із цим життям людьми. Покладена в такому випадку відповідальність на обох, вимагає надзусиль для збереження сім’ї, затишку в ній, любові та взаємоповаги…

Тому тільки Вам вирішувати, як будувати свою сім’ю, коли і з ким реєструвати шлюб та чи здійснювати релігійний обряд шлюбу. Але найголовніше – пам’ятайте, що сімейні права та виконання обов’язків тісно пов'язані між особою, а тому не можуть бути перекладені на іншу особу. Тільки Ви є відповідальні за все, що є, було чи буде у Вашій сім’ї. Бережіть свої сім’ї, себе та дітей!

Адвокатське бюро Олександра Терлецького

м. Луцьк, вул. Конякіна 30/112

тел.: 068-888-0015

е-mаіl: courtvol25@gmail.com

Опубліковано "People UA" № 1(53), літо 2021