Сергій Була

«Головне, не скільки разів ти впав, головне, щоб на один раз більше піднявся»

Коли з дитинства чітко розумієш, чим хочеш займатися у житті, ти вже на крок до свого успіху. Директор ПТ «Ломбард Добробут», ПП «Укрбізнесінвест» Сергій Була – це чоловік, який по-справжньому любить свою роботу, тому робить все на 100%. З молодих років він багато працював над собою, аби досягнути поставленої мети та самореалізуватися. Сьогодні Сергій успішний бізнесмен, і щонайважливіше – щасливий батько двох чудових донечок. Про свій кар’єрний шлях, складнощі та перемоги Сергій поділився із нами у ексклюзивному інтерв’ю.

Довідка

Персона: Була Сергій Володимирович

Посада: директор ПТ «Ломбард Добробут», ПП «Укрбізнесінвест»

Знак зодіаку: риби (ДН 7 березня)

Життєве кредо: ставитися до людей так, як хочеш, щоб ставилися до тебе

Сімейний стан: одружений, виховує двох доньок

В дитинстві мріяв стати бізнесменом

Важлива подія в житті: народження дітей

Бізнес для нього – це моє хобі та моя робота, спосіб самоствердитися та заробляти кошти

Влада для нього – це засіб для реалізацій ідей, які в мене є

Вишукане дійство: відродження битви під Ватерлоо

Отримані титул, диплом: кандидат у майстри спорту з боксу, випускник української школи політичних студій

Улюблені фільми: історичні

Книга: «Таємний посол»

Вид спорту: бокс

Вид відпочинку: полювання

Страва: м’ясо

Напій: текіла

Ідеальний дім – це мій дім

Справжній смак життя – це мати можливість купувати не те, що тобі треба, а те, що хочеться, і робити те, що хочеться, а не те, що треба.

 

People UA: Як Ви навчалися у школі? Де здобували вищу освіту?

Сергій Була: Я навчався в Луцькій гімназії №21 із першого року її відкриття і був одним з перших випускників цієї гімназії. Був на дошці пошани, закінчив добре школу. В Львівському торгово-економічному університеті здобував вищу освіту, 5 років ВНЗу, 4 роки аспірантури. Я аспірант кафедри фінансів, працюю над захистом кандидатської.

People UA: Розкажіть про свій професійний шлях. Чому вирішили займатися бізнесом? З чого починалася Ваша бізнес-діяльність?

Сергій Була: Бізнес-діяльність почалась з 5 класу. Мені мама дала 25 карбованців на купівлю клюшки. Біля «Ювілейного» клюшок не було, тому поїхав на Старий ринок, хоча мені було заборонено це робити. Там були клюшки за 3 карбованці, я купив 10 за 25 карбованців. Приїхав, за годину часу всі продав за 3,50 і заробив на цьому. Віддав мамі 25 карбованців і купив ще альбом для марок. В 9 класі батько однокласника організував нам поїздку до Львова, я приїхав і сказав, що хочу там вчитися. Там був дух молоді.

Мама теж закінчила Львівський торгово-економічний інститут, і бажання навчатися у мене від мами. В студентські роки на першому курсі я став головою студентської ради, на другому – студмістечка, на третьому – профкому. На третьому курсі ми з моїм одногрупником вирішили зайнятися бізнесом. Відкрили магазини у студмістечку, де робили все самі, навіть клали бруківку. Закінчивши аспірантуру і маючи певні мрії, вирішив, що треба повертатися у рідне місто, бо вдома легше, як кажуть, відчиняти двері з ноги, чим стукати головою у стінку, тому що, якщо ти у місті чужий, то важче досягнути успіху. Спершу продав магазин у Львові, для того щоб був стартовий капітал. Треба було з чогось починати. Ми зловили хвилю, в той час була дуже дешева нерухомість, частково вклали свої кошти, частково взяли кредит, купили нерухомость і через 3 роки дуже гарно і вчасно продали.

People UA: Що потрібно для того, щоб досягати позитивних результатів у бізнесі?

Сергій Була: Наполегливість і знання, тому що, якщо хтось думає, що з першого разу все вдається, це не так. Насправді це титанічна праця, нічого в бізнесі не виходить з першого разу. Головне, не скільки разів ти впав, головне, щоб на один раз більше піднявся.

People UA: Щоб стати успішною людиною, потрібно мати хорошу школу. Хто по житті є Вашими вчителями?

Сергій Була: Я не скажу, що хтось мене надихнув на цю стежину, але в моєму житті було і є багато вчителів. Я завжди навчаюся у людей, у кожному намагаюсь віднайти те краще, що у нього є. Але на першопочатках, справді, мені допомогали і підказували. Зрозуміло, що на першому місці – це батьки. У Львові – це Лілія Ткачук і Сергій Ткачук. А ще люди, які навчили мене фінансової грамоти більше, ніж ВНЗ, це власники корпорації «Карпатбуд», в яких я проходив практику. Це сімейний бізнес, який побудований, враховуючи специфіку нашої держави. Це той багаж, який дав розуміння, як все відбувається і як будується бізнес.

People UA: Якими, на Вашу думку, рисами характеру потрібно володіти керівнику, щоб досягти успіху? І якими рисами володієте Ви?

Сергій Була: Керівнику потрібно бути стриманому, тому що, враховуючи сьогоднішню ситуацію, у нас велика проблема із кадрами і потрібно бути зваженим, а не приймати рішення зопалу. Зрозуміло, що повинна бути жорстка позиція, але вона повинна балансувати, тому що не можна перегинати палку з людьми. Як вчив мене дідусь, стався до людей так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе.

People UA: Кажуть, бізнес – це жорстока гра, як змінив і чи змінив Вас бізнес?

Сергій Була: Будь-які справи змінюють людей. Бізнес змусив мене бути обережнішим, зваженішим та відповідати за свої слова. В бізнесі дуже важко здобувається імідж, і дуже легко він втрачається. Тому треба завжди з людьми бути відвертим.

People UA: Сергію Володимировичу, Ви є співвласником ПП Укрбізнесінвест». Що пропонує на ринку це підприємство?

Сергій Була: «Укрбізнесінвест» – це структура, яка займається будівництвом нерухомого майна і здачею його в оренду. Ми в кожен об’єкт вкладаємо душу і хочемо, щоб він був найкращим. Одним з таких об’єктів є будинок на проспекті Соборності, 16. Це єдиний багатоквартирний будинок у місті, який побудований з клінкерної цегли, утеплений за європейськими стандартами, у будинку встановлений безшумний ліфт. Будинок побудували як для себе, там навіть проживають мої батьки та друзі. На 25 сотках ми побудували всього-навсього 30 квартир. Ми зробили все для комфортного проживання, побудували на дорогих матеріалах і собівартість вийшла вищою, ніж у багатьох інших забудовників. Але ми орієнтувалися на людей, які купують квартиру для себе.

People UA: З якими труднощами у роботі Ви зіштовхуєтеся найчастіше? Пригадайте якийсь кумедний, курйозний робочий випадок.

Сергій Була: Основна трудність це людський фактор, томущо люди у нас різні, одні відповідально ставляться до роботи, іншівважають, що ти платиш мало, але нічого конкретно не роблять, третій варіант – «ну я ж старався», хоч і зіпсував матеріал, заплатіть мені гроші. На будівництві буває багато кумедних випадків, але не варто озвучувати. Ми будували «Гранд Волинь»,там внизу є сефова кімната, і робітникизакрилися. Знайшли хлопців, коли закінчився робочий день, бо зрозуміли, що їх десь немає. От такі бувають курйозні випадки в нашій роботі. 

People UA: ПП «Укрбізнесінвест» має відношення до ЖК «Егоїст». Лучан цікавить, коли буде добудовано та здано в експлуатацію новобудову?

Сергій Була: ПП «Укрбізнесінвест» є власником ділянки, ми не хотіли будувати там житло, розуміли, що на цьому не спеціалізуємось. Нас цікавили комерційні приміщення на 1-2 поверхах. Ми віддали будівництво Львівській компанії, домовились з ними про співпрацю. Вони мали побудувати за наші гроші перших 2 поверхи, але в силу певних обставин, можливо, через безвідповідальність це будівництво зупинилось, і ті зміни, які вони внесли в проект, дуже довго не могли пройти експертизу, отримати дозвіл на завершення будівництва. На даний момент це вдалось, і навесні почнемо будівництво. На сьогодні є домовленість, що контроль будівництва ми візьмемо на себе, бо вони з цим не впорались.

People UA: Сергію Володимировичу, Ви багатогранна особистість. Як вам вдається організовувати роботу такого масштабу?

Сергій Була:Я вважаю, що потрібно складатиплани, але не завжди це роблю, томущо коли ти  формуєш чіткий перелік питань, потрібно все встигнутизробити. На сьогоднішній день обов’язки планування мого графіку виконуєсекретар, я телефоную їй, кажу,щоб внесла в перелік справ певне завдання та нагадала мені про день та час. Ця людина допомагаєменікоординуватимою роботу.

People UA: Один в полі не воїн. Охарактеризуйте свою команду.

Сергій Була: Команда – це мої однодумці, друзі, тому що я вважаю, що у бізнесі потрібно вести справи так, щоб люди, які ведуть його з тобою, розуміли, що всі працюють заради одного результату, бо це добробут їхніх сімей. Першочергове – це заплатити працівникам зарплату, тоді можеш дозволити собі якісь речі. Через це команду треба тримати і старатися, щоб люди від тебе не йшли. Я за багатьма, що пішли, сумую й одночасно радію, що вони професійно виросли і можуть десь заробляти більше. Багато хто їде в Європу, бо там платять більше.

People UA: Зараз ми переживаємо нелегкі часи для країни. Яке Ваше ставлення до сьогоднішніх реалій? Чи можете сказати, що робите щось, аби покращити наше місто та країну в цілому?

Сергій Була: Не хочу брати глобально, в межах держави, на сьогоднішній день завдання – це робота в Луцькій міській раді, куди мене було обрано депутатом. Я вважаю, що на місцях потрібно робити все, щоб люди знали для чого тебе обрали. Що стосується округу, я вважаю, що свої обов’язки я виконую повністю. У цьому році все, що обіцяли виконати, завершимо. Що стосується роботи у міській раді, то в останній рік я задоволений результатом. Не все вдається, але є дуже багато напрацювань. Сподіваюсь, найближчим часом вони будуть реалізовані.

За рік часу ми побачимо суттєві зміни. Працюємо з молодою командою на результат. Було б простіше, якби вибрали очільника міста, тому що працювати з іноземними колегами, працювати з грантами та інвестиціями дуже важко. Ми зараз започаткували ініціативу «Сплачуй податки в рідному місті», бо я вважаю, що бізнес має бути соціально відповідальним. В нас виходить так, що люди живуть у селах, водять дітей у наші садочки, школи, користуються благами нашого міста, а разом з тим податки сплачують у свій бюджет. Це неправильно. Ми працюємо над тим, щоб сплачувати податки там, де ти користуєшся благами.

Ми дуже працюємо над тим, щоб збільшити бюджет в межах чинного законодавства. Ті напрацювання, які є сьогодні, показують реальний результат. Втілена моя ініціатива щодо процедури сплати пайової участі у будівництві, проведення положення про ведення підприємницької діяльності в МАФах, а саме: малі архітектурні форми сплачують кошти в бюджет міста за те, що вони розміщені на території міста. Тобто робота ведеться.

People UA: На що ви готові Ви заради досягнення цілі?

Сергій Була: В залежності яка ціль. Готовий працювати, ризикувати і деколи іти ва-банк, раніше був більш ризиковий, а зараз напевно зваженість та досвіт стримує. Розумію тепер тих заможних людей, до яких я приходив з хорошими ідеями багато років тому.

People UA: Багато ідей та справ у Вас. А коли ж Ви взагалі спите? Жартую) Точніше, коли ж Ви відпочиваєте? Розкажіть, як любите проводити вільний час?

Сергій Була: Відпочиваю у суботу, після 12-ої години день присвячений тільки собі, неділя – тільки сім’ї, якщо немає полювання. Найкращий відпочинок – це спілкування з друзями.

People UA: Кажуть, подорожі мають властивість змінювати світогляд. Ви підтримуєте цю думку? Чи любите подорожувати? Де встигли побувати? 

Сергій Була: Підтримую, люблю. Що стосується робочих поїздок, прикладом може служити, візит у Харків. Ми побачили в парку дві гарні парасолі і вирішили зробили алею в рідному місці, і ось Ви бачите реальне втілення ідеї у життя. Я обїздив майже всю Європу, бачив, як там люди живуть.  Відпочинок люблю, але не вистачає на це часу. Якщо є нагода подорожувати, я із задоволенням викроюю для себе цей час і кудись їду.

People UA: У Вас колись виникало бажання змінити місце проживання та роботи? Наприклад, чи хотілося б переїхати до Києва? Чи Ви вірите у те, що незалежно від місця проживання успіху можна досягти будь-де?

Сергій Була:Коли я закінчував ВНЗ, проживав певний час у Києві, мені там не сподобалося. Мене вбиває, коли людина губить свій час на затори в одну й іншу сторони. Отак проходить життя в дорозі. Мої друзі, що проживають в столиці, маючи серйозні посади, працюють шість днів на тиждень.

People UA: Усе, що ми робимо, має бути комусь потрібним, інакше все втрачає сенс. Для кого важлива Ваша робота? Для кого Ви щодня робите все можливе, аби досягти ще більших висот?

Сергій Була:По-перше, сам для себе, тому що моральне задоволення отримую від цього. По-друге, для своєї сім’ї, по-третє, для друзів, тому що ми, соціальні особистості й повинні спілкуватися. Без цього сенс життя  зовсім втрачається. 

People UA: Як Вам вдається бути успішним бізнесменом, люблячим чоловіком та батьком?

Сергій Була: Дуже важко, тому що робота займає левову частку мого часу, і ще потрібно відпочивати. В цьому плані дякую дружині, яка мене підтримує.

People UA: У бізнесі потрібно бути жорстким, поміркованим та наполегливим. А от удома Вас чекають три красуні, а ще  ніжність, тепло й затишок. Чи вдається Вам бути різнохарактерним? Які для Вас найважливіші риси?

Сергій Була: Я, як правило, приходжу додому і півгодини потрібно для того, щоб проаналізувати день, що вдалося, що ні, а тоді можу спілкуватися із родиною. Діти розуміють, що у тата відповідальна робота.

People UA: 7 березня Ви святкуєте свій день народження, переддень 8-го Березня Міжнародний жіночий день. Знаходите сили в собі зранку побігти за ніжними тюльпанами для коханої дружини?

Сергій Була:У мене ця практика є, мене дівчата в школі любили всі, що 8-го я їх вітав. Мамі 7-го дарували всі квіти, а вона їх не дуже любила, більше цукерки, і я на наступний день розносив мамині букети. І зараз стараюсь, щоб всіх привітати квітами. 

People UA: Ви виховуєте дві чарівні донечки, які дуже схожі на Вас. Які повчальні слова Ви кажете своїм дітям найчастіше, аби вони виросли Людьми з великої літери?

Сергій Була: Основні моменти – наголошую, що треба вчитися. Важливість знань дитина повинна усвідомити, розуміти. І переконую, щоб відвідували гуртки, які їм подобаються. Наприклад, моя старша донька любить малювати. Я бачу її архітектором, бачу, що в неї є хист до цього, тому спрямовую її у це русло. А ще діти мають знати математику і логіку. Наполягати не буду, бо людина має займатися тим, що подобається. Я стараюсь не відмовляти їм в тому, чого вони хочуть, але все має бути в міру.

PeopleUA: Чи маєте хобі?

Сергій Була: Хобі – це рибальство та полювання.

People UA: Популярним останнім часом явищем і подекуди необхідним стало волонтерство. Чи приєднувались Ви до благодійних справ і якщо так, то як саме?

Сергій Була: Я вважаю, що на цю тему не варто говорити. Я озвучу, що однозначно ми робимо багато добрих справ. А де, і з ким, і в яких обсягах – це не важливо. Людині, яка віддає, завжди повертається сторицею.

People UA: Традиційне питання від нашого журналу. Відкрийте свій секрет успіху?

Сергій Була: Праця, праця, праця.

People UA: Що побажаєте читачам?

Сергій Була: Бажаю посміхатися, і робіть кожен свою справу добре, і тоді всім буде краще. 

 

Спілкувалася: Олена Мяло. Фотограф: Ліля Сахнюк. Локація: ресторан «Корона Вітовта»

Опубліковано "People UA" № 3(43), весна 2018