Сергій Козак

«Командир – це не той, який каже вперед, а той, який каже: «За мною!»

Про війну та патріотизм, легендарну роту патрульної служби поліції особливого призначення «Світязь», про роботу Головного управління Національної поліції у Волинській області після реформування про це та багато іншого розповідає заступник начальника Головного управління Національної поліції у Волинській області, полковник поліції Сергій Козак. Його поважають не лише на Волині, а й в Україні. Сергій Ростиславович достойна людина, яка стала легендарною постаттю та одним з кращих правоохоронців нашої області. І найцікавіше:на якому ж місці знаходиться Волинська область за рівнем злочинності в порівнянні із іншими областями країни та на чиїй стороні закон у ситуації із Старим ринком?

Довідка

Персона: Козак Сергій Ростиславович

Посада: заступник начальника Головного управлінняНаціональноїполіції у Волинськійобласті, полковник поліції

Знак зодіаку: близнюки (ДН: 13 червня)

Життєве кредо: роби, що повинен, і будь-що буде

Сімейний стан: одружений

В дитинствімріяв стати військовим

Важливаподія в житті: у 2014 році, коли я вдруге пішов на військову службу

Бізнес для нього – це не для мене

Влада для ньогоне намагаюся бути при владі

Історичне місце: історико-культурний заповідник «Старий Луцьк» та фортеця у Кам’янці-Подільському

Класний фестиваль: Бандерштат

Вражаючий музей: Ермітаж

Отримана нагорода: найважливіша –вдячні батьки хлопців, які повернулися з Дебальцева живими

Улюбленийфільм: «Гладіатор» з Расселом Кроу

Музика: Володимира Висоцького

Книга: роман Еріха Марії Ремарка «Три товариші»

Авто: VolkswagenTouareg

Вид спорту: футбол

Вид відпочинку: будь-який в колі сім’ї

Страва: борщ, приготовлений дружиною

Напій: мінеральна вода «Йоданка Павлівська»

Ідеальнийдім – це там, де тебе чекають

Справжній смак життя – це йти з бажанням на роботу та повертатися додому до сімї

 

People UA: Сергію Ростиславовичу, за плечима у Вас чималий досвід роботи у правоохоронних органах, Ви проходили військову службу на керівних посадах у територіальних підрозділах Національної гвардії України та внутрішніх військах МВС України. Керувалипідрозділамиввіреного Вам батальйону на першому оборонному рубежіДебальцівського плацдарму. Де Ви здобували вищу освіту та ранішепрацювали до роботи у правоохоронних органах?

Сергій Козак: Після закінчення школи із золотою медаллю я поступив навчатися до Кам’янця-Подільського вищого військового інженерного училища. Після закінчення навчального закладу мені запропонували посаду фахівця саперної справи у Луцьку. Я погодився і був направлений для подальшого проходження служби в Національну гвардію України. З 1995 до 2011 року проходив військову службу у внутрішніх військах МВС України, починав з командира взводу, а закінчив службу на посаді першого заступника командира частини та начальника штабу.

People UA: Свого часу Ваша мама рекомендувала Вам поступати до медичного університету, мовляв, що це престижно. Чому вирішили пов’язати життя з правоохоронною сферою діяльності та стати військовим?

Сергій Козак: Військова справа мені подобалася ще з дитинства, справжній чоловік повинен захищати дружину, сім’ю та свій дім. Державаце також дім. Саме тому ще з дитинства розумів, що хочу стати військовим.

People UA: Ви завжди чітко знаєте, чого Ви хочете?

Сергій Козак: Краще зробити і жалкувати, ніж шкодувати, що не зробив.

People UA: З лютого 2011 року Ви були звільнені в запас. Після чого працювали у службі безпеки на одному із місцевих підприємств. За Вашими словами, мали цікаву роботу, яку не порівняти з армією, гарнийколектив, повнийсоціальнийзахист. Що спонукало того ж року стати добровольцем у Збройних силах України?

Сергій Козак: Це один з моїх найважливіших кроків, які я зробив в свій час. Я працював на підприємстві, робота була цікава, колектив хороший. Проте після служби у внутрішніх військах розпочалися військові дії в Україні, анексія Криму. Багато моїх знайомих ще тоді відправились захищати Батьківщину від ворога. Саме тоді прийшло усвідомлення і я зробив свій вибір. Коли була мобілізація і формувався перший батальйон, мені запропонували посаду начальника штабу цього батальйону. Я поцікавився, хто буде командиром, для мене це було принципове питання, так як я повинен поважати цю людину. Командира ще не було,і мене взяли на цю посаду за умови, що начальник штабу і заступник командира батальйону будуть призначені мною. Очолили ці посади Олександр Сардачук і Андрій Дмитрук, з якими ми були в Дебальцевому і разом проходили пекло війни.

People UA: Чи вважаєте Ви себе патріотом?

Сергій Козак: Патріот це відносне поняття. У нас багато псевдопатріотів, які одягнуть вишиванку і голосно кричать «Слава Україні», вважають себе патріотами. В АТО близько 70% людей  розмовляли російською, ніхто не загострював на цьому увагу. Так, я люблю Україну, я люблю свою землю, а тому вважаю себе патріотом.

People UA: У 2014 Ви очолили перший батальйон територіальної оборони «Волинь» Збройних сил України, з яким пройшли бої за Дебальцеве. Для Вас, як для керівника, що було найважче: взяти на себе відповідальність за життя підлеглих чи бути готовим до того, що Ви самі можете звідти не повернутися?

Сергій Козак: Шанси не повернутися у нас усіх були одинакові, бо це війна. Ми усі усвідомлювали, куди ми потрапили і яку несемо відповідальність за людей. Найскладніше було тоді, коли у Володимирі-Волинському підходили матері й просили пообіцяти, що їхні діти повернуться живими. Я ніколи не даю обіцянок, якщо не впевнений, що зможу їх виконати, адже є обставини, які від мене не залежать.

People UA: Чи усвідомлювали вже тоді, що це справжня війна, де потрібно буде не лише оборонятися, але знищувати противника?

Сергій Козак: Ми це усвідомили дуже добре після 22 травня 2014 року, коли був у Волновасі розстріляний наш блокпост і було 18 загиблих з 51 бригади. Тоді розуміли, що нас будуть вбивати, і ми повинні бути до цього готові, насамперед, психологічно. У військовій частині під час бойового злагодження ми тренувалися з ранку до вечора, проблем із боєприпасами у нас не було. Ми готували особовий склад, адже розуміли, куди нам доведеться йти.

People UA: Лише за десять днів Ви мали підготувати боєздатний підрозділ, а за один день привести зброю у боєздатний стан. Саме Ви наполягли, щоб батальйон проходив злагодження довший час, аби було більше часу для підготовки до бою?

Сергій Козак: Тоді була така ситуація, що армію скорочували і не було підрозділів. В Східній Україні взагалі не було військових частин, тому що усі потужні військові частини були на Західній Україні, зокрема 24-та Яворівська бригада. Ми чітко усвідомлювали, що потрібно швидко набрати мобілізаційний ресурс і зліпити з них боєздатний підрозділ. На той момент, згідно мобілізаційних керівних документів, на бойове злагодження такого підрозділу, як в нас, давалося десять днів, і це не реально. Ми тоді один день приводили зброю у бойовий стан. В моєму підпорядкуванні за штатним розписом було 423 військових. Батальйон не був готовий, і тому нам продовжили термін бойового злагодження ще на один місяць за сприяння тодішнього голови Волинської ОДА Григорія Пустовіта та позиції Волинської обласної ради.

People UA: Ви керували п’ятьма сотнями бійців. У Вас були солдати, яким 59 років, а були й зовсім юні 19-річні хлопці. Завдяки чому вдавалося об’єднати їх, створити батальйон однодумців?

Сергій Козак: Є таке золоте правило: «Роби, як я». Командир не повинен казати: «Вперед», він повинен казати: «За мною». В Дебальцево воювало близько 500 військовослужбовців. Проте, не дивлячись на різний вік, кожен якісно та віддано виконував свою роботу. Я жив разом з бійцями в одній казармі, ми разом харчувались в їдальні, кожного ранку у нас була зарядка та пробіжка на свіжому повітрі, а на заняттях на полігоні я був постійно поруч з хлопцями від початку й до кінця. Живе спілкування допомогло побачити справжніх бійців та зрозуміти, що в нас хороший батальйон та злагоджений колектив.

People UA: У жовтні 2014 року Ви особисто очолили розвідувальні рейди в село Новоорлівка Донецької області та на шахту «Єнакіївська», які потім зайняв та обороняв батальйон «Волинь». Як Вам вдалося зайняти оборонні позиції? Які найзапекліші бої та важливі рішення довелося приймати в оперативному порядку?

Сергій Козак: В зону АТО ми ввійшли 24 вересня, замінили 41 батальйон ТРО з числа чернігівських бійців. Наші позиції знаходилися в таких населених пунктах: Малоорлівка, Новоорлівка, Оленівка, Ольховатка. Найскладніша ситуація була на п’ятому блокпості Малоорлівки, щодня і вночі тривали артилерійські обстріли, в яких загинуло два бійці 169-го навчального центру. Нам було поставлене бойове завдання: зайняти висоту 207,4 і забезпечити контроль над дорогою між Орлово-Іванівкою і Малоорлівкою, бо по ній здійснювалося постачання боєприпасів та продуктів. Ми протрималися на цій висоті тиждень під обстрілами, і після пошкодження БТР та укриттів бліндажів я запросив дозволу керівника сектору С зайняти шахту Єнакіївська, яка знаходилася в сірій зоні. 13 бійців на чолі зі мною закріпилися на шахті, згодом прийшло підкріплення та додаткова сила. Через тиждень ми заїхали в Новоорлівку Донецької області, це виявився доволі складний населений пункт, адже люди були налаштовані проти нас. Згодом місцеве населення побачили наше ставлення до мешканців села і кардинально змінило своє ставлення,ми допомагали їм медикаментами та продуктами, а на Миколая навіть влаштували флешмоб та привезли солодощі дітям. Так село Новоорлівка та шахта «Єнакіївська» лишилися під нашим контролем.

People UA: 2015 року Вас призначили командиром легендарної роти патрульної служби поліції особливо призначення «Світязь». В який етап перейшла війна?   

Сергій Козак: Війна продовжувалася, але наші збройні сили вже були сильніші. Необхідності міліцейським підрозділам із стрілецькою зброєю та автоматами йти визволяти міста не було. Все-таки в першій лінії оборони повинні воювати боєздатні армійські підрозділи, а не міліцейські. На той момент міліцейські підрозділи виконували завдання між першою і другою лінією оборони. Основним завданням була боротьба з диверсійними розвідувальними групами, які проходили в тил, та перевірка транспорту і громадян на наявність зброї, боєприпасів, вибухових та наркотичних речовин, і виконання фільтраційних заходів.

People UA: Без допомоги волонтерів, військових капеланів, благодійників на війні, певно, не пробитися вперед. Кому хотіли б подякувати за підтримку, турботу та допомогу в непростий період Вашого життя?

Сергій Козак: Якби люди не згуртувалися, то на війні було б складно. Хочеться подякувати усім волонтерам. Особливо хочу подякувати Самообороні Волині, яка самостійно виготовила близько 50 бронежилетів для нашого батальйону, дуже допомогли нам ці хлопці та дівчата. Хотілося б сказати слова подяки тим, кого зараз уже немає з нами, – Романюку Миколі Ярославовичу та Єремеєву Ігорю Мироновичу, це люди, які передавали форму, боєприпаси, продукти, завжди телефонували та максимально допомагали нам. Ще досі не піднімається рука в телефоні витерти номери телефонів цих добродіїв. Вірю, що Бог бачив їхні добрі справи і дарував їм Царство Небесне.

People UA: Не дивлячись на зайнятість, як часто спілкуєтеся та бачитеся з героями Вашого батальйону і з ким із побратимів товаришуєте?

Сергій Козак: Товаришую з багатьма побратимами. 31 травня – день створення військової частини, ми щороку бачимося саме у цей день з командирами роти, офіцерами управління, командирами взводів. А також традиційно збираємося на Покрову на День захисника України.

People UA: Скільки часу Ви перебували в зоні АТО?

Сергій Козак: Перші ротації в Дебальцево ми були 97 діб, після цього були чотири ротації з ротою «Світязь» по 2 місяці. Потім – недовготривалі потижневі відрядження.

People UA: Як Ви вважаєте, чому АТО/ ОСС триває довше, ніж Друга світова війна?

Сергій Козак: Проблема в нашому північному сусідові. Ресурси України та Росії не зрівняти.

People UA: На Вашу думку, коли закінчиться ця війна? Ваші прогнози.

Сергій Козак: Не готовий сказати, прогнозів поки ніяких.

People UA: З 2016 року працюєте на посаді заступника начальника Головного управління Національної поліції у Волинській області. Які цілі та завдання стоять сьогодні перед Головним управління Національної поліції у Волинській області? В якому напрямку Ви рухаєтесь?

Сергій Козак: Цілі та завдання Головного управління Національної поліції у Волинській області – це боротьба із злочинністю, захист прав і свобод громадян, забезпечення публічної безпеки і правопорядку на вулицях міст та у населених пунктах області. Я сподіваюся, що ми рухаємося в правильному напрямку.

People UA: Після АТО Ви три місяці побули міліціонером. А потім – перехід із міліції в поліцію. Яке Ваше ставлення до цієї реформи? Наскільки мені відомо, Ви входили до складу нової атестаційної комісії волинської поліції. Чи успішно, на Вашу думку, пройшла реформа у правоохоронній сфері у 2017 році?

Сергій Козак: Реформування відбувається й донині, немає меж для вдосконалення. Звичайно, є моменти, які можуть не подобатися, але ми змінюємося настільки, наскільки змінюється суспільство.

People UA: Що змінилося після реформи? Чи стали люди, за Вашими спостереженнями, більше довіряти поліцейським?

Сергій Козак: З позитивних аспектів зараз будь-який екіпаж забезпечений планшетними пристроями, поліцейські дуже оперативно можуть прибути на виклик. Порівняно з минулим роком, збільшилася кількість викликів, що свідчить про високий рівень довіри.

People UA: Після реформування, чи є нестача професійних кадрів?

Сергій Козак: Є певні критерії відбору кадрів: здача тесту на логіку, знання Конституції й законів України, після цього відбувається медичний огляд, фізична підготовка, спілкування та комісія. Приходять багато хороших людей.

People UA: Ви є куратором сервісу «Поліцейський офіцер громади». Розкажіть більше про цю програму.

Сергій Козак: 30 ОТГ підписали з нами мемурандум про співпрацю,  відповідно з яким вони забезпечують робоче місце для поліцейського компютерною технікою, пальним. Цей проект на кшталт американських шерифів. Американська місія ICITAP підтримує даний проект, забезпечуючи автомобілями, інструкторами, тренуваннями. Поліцейський проходить професійну підготовку. Він працює тільки в громаді за принципом: я тут живу і працюю. Людина має бути ініціативна, самоорганізована, спроможна самостійно приймати рішення.  

People UA: Чи вистачає матеріального забезпечення для повноцінного функціонування Головного управління Національної поліції у Волинській області?

Сергій Козак: Нас забезпечують формою, канцелярією, пальним цього вистачає вдосталь. Хочеться, щоб було краще забезпечення та фінансування, зокрема, на планшетні пристрої та камери. До слова, зарплата поліцейського не є конкурентною.

People UA: На якому місці знаходиться Волинська область за рівнем злочинності в порівнянні із іншими областями країни?

Сергій Козак: За часи моєї роботи на цій посаді, Волинська область не була останньою, переважно займаємо середні позиції. Цьогоріч ми увійшли в 10-ку.

People UA: Які види злочину зараз найпоширеніші? Які методи запобігання Ви застосовуєте? (Як йдеться у крилатому вислові, «допомогти-врятувати-запобігти»).

Сергій Козак: Найпоширенішими видами злочину є шахрайство, крадіжки автомобілів, майнові злочини. Колеги працюють, розкривають злочини, затримують зловмисників. Це не тільки в кіно, а й у нас на живця ловлять. Нещодавно в Нововолинську був розкритий розбійний напад, протягом 2,5 місяці відбувалися розбої, на жінок нападала невідома особа і забирала дорогоцінності та гроші. Злочин розкрито, але якими зусиллями… А працювати доводилося так: протягом місяця щоночі 10 дівчат позмінно ходили підставлялися на живця. Біля кожної дівчини було 3-4 оперативники закріплено. На одну із співробітниць поліції клюнув злочинець і оперативники його затримали в день Св. Валентина. Виявилося, що у хлопця нещаслива любов, півроку тому його кинула дівчина. Я слухав аудіозапис про те, що в цю ніч він мав намір здійснити вбивство, і вже взяв скоч, ніж і був готовий зарізати жертву. Шокує, коли людина про це розказує спокійно. Нині триває досудове розслідування, йому оголошено про підозру.

People UA: Ви завжди приймаєте сторону закону, не влади, не людей, а саме – закону. Події сьогодення внесли непорозуміння в суспільстві. На якій стадії розвиток подій із Старим ринком? На якому підґрунті виникають конфліктні ситуації? І де істина в останній інстанції?

Сергій Козак: Є конфліктна ситуація із Старим ринком. Це цивільно-правові відносини, які найкраще вирішуються в суді, 25 лютого відбувся суд за ініціативи підприємців, які хотіли скасувати рішення міської ради про демонтаж ринку. Розгляд справи перенесене на 10 березня, а рішення сесії міської ради залишилося чинним.

Усі канали показували, як відбуваються події на Старому ринку, після них була заарештована техніка, якою почався демонтаж. Вночі заїхало три грейдера і один маніпулятор. Завдання поставили, а методи обрали не ті. У рішенні міської ради йдеться про те, що директору департаменту муніципальної варти Сиротинській потрібно «забезпечити проведення демонтажу у визначеному законом порядку». Усе чітко, ні один закон не дозволяє отак знищувати та зносити майно, тому і виник конфлікт громадян із місцевою владою, а ми мусимо стояти між ними, така наша робота. Ми роз’яснювали: суд, ухвала суду, відкривається виконавче провадження, судовий виконавець пише вмотивованого листа, поліція забезпечує правопорядок. Іншого шляху немає. Ми керуємось законом України про національну поліцію і діємо виключно в межах наданих нам повноважень. Є цілий розділ, який називається «Повноваження поліції», стаття 23, у пункті 27 чітко написано: «Вживати заходів для забезпечення публічної безпеки і порядку під час примусового виконання судових рішень і рішень керуючих органів і посадових осіб». Поліція не підтримує жодну із сторін, а залишається на стороні закону. Я як лучанин за те, щоб біля мурів замку Любарта не було ринку, але вирішити питання потрібно цивілізованих шляхом. 

People UA: За сумлінну службу та особливі заслуги в захисті конституційних прав та свобод людини, зразкове виконання службового обов’язку, виявлені при цьому честь і доблесть, Вас нагороджено відзнаками МВС України. У Вашому кабінеті є спеціальний куточок, де лежать Ваші нагороди, а також Ви зберігаєте військову форму та бронежилет. На які особливі події одягаєте нагороди і коли замість цивільного вбрання вдягаєте військову форму?

Сергій Козак: Бронежилет одягав крайній раз в 2017 році під час операції «Сирена», коли в нас у міській лікарні втік з-під варти один затриманий й була інформація, що він озброєний. Військову форму не одягаю принципово, я не прихильник стилю мілітарі, на війні вона була актуальна, а в мирному житті ні до чого. Нагороди також не одягаю, одягаю лише значок учасника АТО та медаль «За оборону Дебальцево».

People UA: У 2019 році Ви отримали нагороду на Премії «Люди Року.Волинь» у номінації «Правоохоронець року». Яке значення для Вас має ця перемога?

Сергій Козак: У першу чергу це було неочікувано та приємно, це все-таки визнання роботи колективу Головного управлінняНаціональноїполіції у Волинськійобласті.

People UA: Вас поважають за професіоналізм, мужність і справедливість, визнають заслуги в командуванні першим батальйоном територіальної оборони «Волинь», спецпідрозділом «Світязь» та забезпеченні публічної безпеки і правопорядку. На вашу думку, яким має бути керівник, щоб заслужити повагу своїх побратимів та підлеглих?

Сергій Козак: У першу чергу потрібно бути людиною та ставитися до людей так, як ти хотів би, щоб ставилися до тебе. Це золоте правило повинно бути в кожного керівника.

People UA: Традиційне питання від нашого журналу: в чому Ваш секрет успіху?

Сергій Козак: Роби, що повинен, і будь-що буде. Твоє до тебе прийде. Потрібно бути в курсі усіх справ та сумлінно працювати. Повинна бути відданість справі, яку робиш. До мене можуть подзвонити вночі чи у вихідний – і я завжди напоготові.

 

Спілкувалася: Олена Бекеша. Фотограф: Катерина Сива

 Опубліковано "People UA" ВЕСНА 2020