Сергій Ляшенко
Сергій Ляшенко

«Немає інвестицій – немає технологій, нема технологій – немає сучасної медицини»

 

Діти – найбільша радість у житті. Вони – сенс усього, причина наших посмішок навіть у найхолодніші дні, еліксир щасливого життя. Покликання дорослих – оберігати їх і любити всім серцем. Проте, на жаль, через хвороби не завжди це вдається. І тоді ми довіряємо життя діток у руки лікарів, сподіваючись на якісне медичне обслуговування. ВОДТМО – це місце, яким Волинь та й уся Україна може пишатися. Незважаючи на недоукомплектовану технічну базу, лікарі роблять неможливе. Будь-який колектив потребує мудрого керівника, який направить і допоможе організувати роботу якнайкраще. Саме таким є Сергій Ляшенко. Роки без відпустки, недоспані ночі і величезна відповідальність не заважають Сергію Васильовичу виконувати свою роботу якісно. Більше того, він живе цим, дихає цим, віддає всього себе медицині вже більше 20-ти років. Завдяки таким керівникам будується сильна нація. Про досягнення та проблеми, про міжнародну співпрацю та не підтримку в межах держави, про тих, хто рятує дитячі серця. Інтерв’ю, що стало своєрідною сповіддю читайте на сторінках журналу «People UA». 

 

Довідка

 

Персона: Ляшенко Сергій Васильович

Посада: генеральний директор комунального підприємства «Волинське обласне дитяче територіальне медичне об’єднання»

Знак зодіаку: Рак (ДН:17 липня)

Життєве кредо: порядок у  всьому

Сімейний стан: одружений

В дитинстві мріяв стати космонавтом

Важливі події в житті: народження сина та отримання посади генерального директора ВОДТМО

Бізнес для нього – це  баланс білків, жирів та вуглеводів, і якщо чогось не вистачає, то треба добиватись, заробляти

Влада для нього – це додатковий важіль для вирішення проблем

Історичне місце: монастирі Метеори

Класний фестиваль:медична виставка в Дюссердольфі

Незабутній концерт: перший концерт пам’яті В. Хурсенка

Улюблений фільм: «Знахар»

Музика: фолк-рок

Вид спорту: волейбол

Книга: «Мистецтво війни» Сунь-Цзи

Страва: вареники з гречкою

Напій: пиво

Ідеальний дім – це той, про який мрієш

Справжній смак життя – це душевний спокій

 

People UA: Ви – генеральний директор Волинського обласного дитячого територіального медичного об'єднання (Волинської обласної дитячої лікарні). Розкажіть про свій шлях у медицині. Де навчались та працювали раніше?

Сергій Ляшенко: Я закінчив Львівський державний медичний інститут ордена Дружби народів, навчався на факультеті «Педіатрія». Інтернатуру проходив на базі Волинської обласної дитячої лікарні. З тих пір 23 роки працюю тут. Я пройшов шлях від простого лікаря до головного. З 2000 року працював завідувачем відділення променевої діагностики, а з 2016 року обіймаю посаду генерального директора ВОДТМО.

 

 

People UA: Чи достатньо, на Вашу думку, розвиненою є медицина Волині?

 

Сергій Ляшенко: На Волині рівень дитячої медицини набагато вищий, ніж у багатьох інших областях. Проте не такий високий, яким його бачить Європа, і не такий, яким його бачу я та моя команда. Нам є до чого прагнути.

 

People UA: Які медичні послуги у Волинському обласному дитячому територіальному медичному об'єднанні можна назвати ексклюзивними? Пацієнти з інших областей та країн звертаються за отриманням медичної допомоги у ВОДТМО?

 

Сергій Ляшенко: Об’єднання включає в себе обласну дитячу клінічну лікарню на 350 ліжок з неонатологічним центром, введену в дію в 1987 році, обласну дитячу консультативну поліклініку на 300 відвідувань в зміну та санаторій для дітей з батьками «Дачний» на 100 ліжок з центром по реабілітації дітей з ураженням нервової системи та дітей-інвалідів.

Якщо говорити про ексклюзивні медичні послуги, враховуючи технологічні досягнення світу, лікарі отоларингологи ВОДТМО роблять надскладні операції по встановленню кохлеар-імплантів у вушні раковини, які дозволяють повернути дітям слух. Це стало можливим завдяки  нашому благодійнику, професору, провідному спеціалісту в галузі отоларингології та нейрохірургії Томасу Ленарцу з Німеччини. 33 роки тому він першим у Європі почав ставити кохлеар-імпланти. Його вважають лідером в цьому напрямку. Він абсолютно безкоштовно навчає наших лікарів та рятує наших маленьких пацієнтів. Професор Ленарц – всесвітньо відомий отоларинголог, один із високооплачуваних хірургів Європи.

На планові операції до нас їдуть із Дніпра, Харкова, Києва, Житомира, Рівного, Львова…

 

 

People UA: Чи вистачає устаткування Волинській обласній дитячій лікарні?

 

Сергій Ляшенко: Без новітніх технологій на сьогоднішній день – сучасна медицина мертва. Операції по відновленню слуху були б неможливими без сучасного операційного мікроскопа. Проведення нейрохірургічних операцій, лапароскопічних оперативних втручань не можливі без сучасних лапароскопічних дитячих стійок та іншого медичного обладнання. Потреба у сучасному медичному устаткуванні завжди актуальна.

 

People UA: Зважаючи на недостатнє державне фінансування, за рахунок яких коштів розвивається лікарня?

 

Сергій Ляшенко: Дефіцит державного фінансування лікарня компенсує за рахунок благодійників. Потужна допомога для розвитку лікарні надається від наших благодійників з-за кордону, а також різних українських благодійних фондів та меценатів.

Користуючись нагодою, хочу подякувати громадській організації з Німеччини, в особі Ріти Лімрот, голові скандинавської «Дитячої місії Україна» Людмилі Лонюк, українсько-американській громаді із США (м. Портланд). Що стосується цього року, ми вже отримали медичне обладнання вартістю приблизно 20 мільйонів гривень. Свого часу пані Ріта подарувала лікарні мікроскоп для операцій ультрависокого класу. Ми його освоїли і запустили нейрохірургічні  та ЛОР-операції . Згодом громада міста Торонто подарувала другий мікроскоп, і тепер у нейрохірурга свій мікроскоп, а у отоларингологів– свій.

Відома в світі діагностична компанія «Карл Шторц» незабаром транспортує подароване нове унікальне хірургічне обладнання. Варто відзначити допомогу «Приватбанку», який допоміг придбати нові операційні лампи, операційні столи закупила Волинська обласна рада, а Луцька міська рада сприяла придбанню сучасного лабораторного обладнання –гемоаналізатора та реагентів для нього. Дякую групі таких народних депутатів України: Юрію Савчуку, Ірині Констанкевич, Ігорю Гузю, які сприяли реалізації програми «Хірургія новонароджених» та Юрію Савчуку за сприяння в отриманні вантажу від благодійників з Ганновера та Портланда.

Я займаю позицію господарника, для мене головне, аби діти отримували  якісну медичну допомогу.

 

 

People UA:Нещодавно відбувся візит до ВОТМО вченого із світовим іменем, автора понад 120 наукових праць з вроджених вад розвитку, професора Володимира Вертелецького. Якій темі присвятили зустріч і які важливі питання були підняті?

 

Сергій Ляшенко: У нас діє принцип відчинених дверей. Нам важливо ділитися досвідом та навчатися. Наш загальний успіх якраз і відобразить наші загальні досягнення в медицині. Я розумію, наскільки потрібно працювати всім разом на результат.

Володимир Вертелецький – директор програм розвитку дітей і запобігання вродженим вадам та голова правління МБФ «ОМНІ-мережа для дітей», іноземний член НАН України, член-кореспондент Академії медицини Аргентини, професор відділення дизморфології і тератології кафедри педіатрії Університету Каліфорнії, Сан Дієго, США.

Приїхавши до нас, професор Вертелецький започаткував свій новий проект – цикл щомісячних вебінарів серії «Елементи тератології в клінічній практиці», присвяченій дослідженню вроджених вад розвитку у світі та в Україні, їх розповсюдженню в окремих регіонах України (Полісся), а також їх можливого зв’язку із забрудненням іонізуючою радіацією внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У тематику вебінарів ввійшли інтегровані питання катамнестичного нагляду за дітьми групи ризику, опіка і профілактика.

86 учасників відвідало подію. Були присутні неонатологи, педіатри, акушери-гінекологи, сімейні лікарі медичних закладів Волинської  та інших областей, лікарі-інтерни, педагоги, психологи, логопеди. Крім того, вебінар транслювався через інтернет по всій Україні. Всього було представлено 21 область України.

Професор Вертелецький – це людина з великим досвідом, патріот України. Одна з його цілей – прискорення процесів реформування в медицині. Він прагне навчити українських лікарів технологічно підняти якість медичної допомоги до світового рівня. Професор співпрацює близько 20 років з нашою медичною установою. Вертелецький – це наше вікно в Європу, вікно у світ. За його сприяння формуються благодійні та грантові відносини, його чують всі педіатричні команди асоціацій США.

 

People UA: Якими досягненнями своїх лікарів та напрямками роботи ВОДТМО пишаєтеся?

 

Сергій Ляшенко: Усі спеціалісти обласної дитячої клінічної лікарні – герої. Наші лікарі вирізняються самоповагою та самодостатністю. Відмітити хочеться усі служби – від діагностики до клініцистів. Чому ми цікаві педіатрії усього світу? Бо в нас зосереджені всі напрямки.

На вищому рівні в нашій лікарні розвинена хірургія новонароджених. Понад 100 операцій було проведено в минулому році. По всеукраїнських телеканалах показували, як вперше у ВОДТМО було проведено торакоскопічну операцію новонародженій дитині вагою 1300 грамів. За допомогою лише трьох проколів дитячі хірурги врятували життя хлопчикові з вродженою діфрагмальною килою. Операція пройшла успішно, слава Богу. Ми хочемо поставити акцент в роботі на хірургію новонароджених, аби надавати невідкладну медичну допомогу малюкам. Адже кожен день, прожитий з вадою, погіршує ситуацію. Чим раніше прооперована дитина – тим більше в неї шансів на повноцінне життя.

Успішно розвивається найскладніший медичний напрямок – неонатологія, яким займається Оксана Чопко. З усієї області вдень і вночі наша виїзна бригада привозить важких дітей з вродженими вадами в реанімацію новонароджених.

Високо оцінюю нейрохірургію, лапароскопію, офтальмологію, ранню реабілітацію, неврологію, стоматологію, роботу ЛОР-відділення. Я приділяю однакову увагу усім і намагаюся вирішити проблему кожного.

 

 

People UA: Чи є можливість у лікарів Волинського обласного дитячого територіального медичного об'єднання обмінюватися досвідом з іноземними медиками?

 

Сергій Ляшенко: Наші хірурги проходили навчання в Ганновері, збираємося вчитися в США. У нас налагоджена взаємовигідна співпраця з Польським товариством. Пишаюся тим, що наші лікарі відвідують міжнародні конференції та конгреси як в Україні, так і за кордоном, готують доповіді, стажуються, асистують, активні в тренінгах. Це В. Дидюк, І. Дородних, В. Селюк, Т. Мартинюк, М. Ловга та інші.

 

People UA: Чи пішли на користь медичні реформи?

 

Сергій Ляшенко: Давайте почнемо з простого. Реформа – це не означає відсутність фінансування медицини. Ми проговорили масу технологічних моментів, які потребують капіталовкладень. Немає інвестицій – немає технологій, нема технологій – немає сучасної медицини. Реформа зайшла на первинний рівень, розпочато впровадження на вторинному рівні. А як виживати третинному (високоспеціалізованому) рівні?

Я рекомендував би сформувати стабілізаційний фонд, щоб полегшити перехід на некомерційні підприємства, але не лише на паперах, а й по своїй суті. Щоб в нас не страждали напрямки ургентної допомоги, онкогематології, неонатальної допомоги, всієї анестезіологічної та травматологічної допомоги. Неможливо реформуватися і не ставати від цього кращими. Реформа в моєму розумінні – найкраща послуга за найнижчу ціну.

На жаль, навантаження на ВОДТМО виросло в рази. Пацієнти, як правило, протоптавши дорогу до нас на пряму, минають первинний рівень. А ми не маємо права відмовити їм у допомозі. Якщо раніше у нашу лікарню за день приходило на прийом 20- 30 дітей, то зараз – 70. А у вихідні дні пацієнтів стає у кілька разів більше. І тут я вже бачу перші промахи реформи. Ми чекаємо, коли медична реформа дійде до нас. Поки що в мене більше питань до реформи, ніж результатів.

 

 

People UA: У Вас працює 953 співробітники. Які питання найчастіше виникають в управлінні персоналом?

 

Сергій Ляшенко: Проблема номер один в державі – низькі заробітні плати медичних працівників. Тарифікації на оплату праці не змінювалися не відомо з яких років . Для збереження кадрового потенціалу  лікарів та медсестер необхідна достойна оплата  праці.

 

PeopleUA: Як Ви вважаєте, які зміни необхідні українській медицині?

 

Сергій Ляшенко: Якщо громада вирішила, що діти заслуговують на медичну допомогу світових стандартів, будь-ласка, інвестуйте в розвиток медицини, і потім вам повернуться дивіденди. Як може бути сильна нація з слабкою медициною для дітей?

 

People UA: Інформована, що за час Вашої роботи на посаді генерального директора ВОДТМО на всі обстеження значно знизилися ціни. Як вам це вдалося?

 

Сергій Ляшенко: Мені вдалося об’єднати допомогу благодійників і раціональне використання наявного ресурсу. Наведу простий приклад. На початку 2017 року було створено благодійний  фонд «Серце в долонях». Лікарня  отримала безкоштовно від меценатів ліки на більш ніж півмільйона гривень. Завдяки коштам фонду придбано спецавтотранспорт, встановлено відеонагляд в обласній дитячій клінічній лікарні, оновлено сітку інтернету, поновлена АТС , проводиться ремонт у педіатричному відділенні 2 та багато іншого.

 

People UA: За два роки та вісім місяців Вашої роботи на керівній посаді відбулися кардинальні зміни ВОДТМО. Які поставлені цілі та завдання вдалось реалізувати?

 

Сергій Ляшенко: Для мене важливі усі здобутки. За цей проміжок часу відбулася реєстрація закладу як отримувача гуманітарного вантажу. Ми вже згадували про діяльність благодійного фонду «Серце в долонях», при якому було створено наглядову раду з залученням меценатів та депутатів різного рангу. Працевлаштовано більше 70 медиків. Проведено ремонт приймально-діагностичного відділення, зроблений капітальний ремонт харчоблоку,  операційних та встановлене медичне обладнання. Функціонує база інтернатури, на якій тридцять три інтерни проходить дворічне навчання у ВОДТМО. Запрацював стоматологічний кабінет. Відкрита цілодобова комунальна аптека у стаціонарі ВОДКЛ. Лікарня оновила медичне обладнання та апаратуру: лазер, 2 операційних мікроскопи, 3 рентгенапарати, 3 УЗД. Налагоджена співпраця з міжнародними та республіканськими спеціалістами, завдяки чому проводяться спільні оперативні втручання і консультації на базі закладу – дитяча нейрохірургія (США – Лука Томич, Велика Британія – Генрі Марш, Джеймс Рутка – Канада), дитяча кардіохірургія (Центр кардіохірургії МОЗ  України – М. Романюк), дитяча ЛОР (Інститут ЛОР – Б. Романюк). Відбулося підвищення фахового рівня: всі лікарі беруть участь у семінарах і конференціях, на курсах підвищення кваліфікації навчалось 50 лікарів, 5 лікарів стажувались в провідних клініках Канади, Франції, Німеччини.

 

People UA: Скільки дітей протягом минулого року отримало медичну допомогу у ВОДТМО?

 

Сергій Ляшенко: Колектив обласного дитячого територіального медичного об’єднання у 2018 році працював стабільно, виконавши основні завдання по наданню високоспеціалізованої медичної допомоги ІІІ рівня населенню області. Впродовж минулого року було проліковано 11818 дітей.

 

People UA: З якими вродженими та набутими хворобами найчастіше маленькі пацієнти звертаються за допомогою в ВОДТМО?

 

Сергій Ляшенко: За минулий рік у нашій лікарні було проліковано1179 діток з вродженими вадами та аномаліями розвитку. Сюди входять деформації, складні патології, хромосомні порушення, вроджені вади серця, некуровані захворювання.

Найчастіше звертаються з патологією органів травлення. Тобто на першому місці гастрити, апендицити, грижі та інші захворювання. За минулий рік 1327 випадків. Така статистика примушує бити тривогу. Батькам варто уважніше ставитися до харчування своїх дітей.

На сьогоднішній день також велика кількість дітей проходить лікування із патологією нервової системи. В загальному за минулий рік 1381 маленьких пацієнтів проліковано у стаціонарі з цією патологією.

На третьому місці стоїть патологія ока та придаткового апарата, сюди відносимо падіння зору, косоокість, вроджені вади. У 2018 році поступило 1486 діток. Сучасний світ гаджетів, інтернету та комп’ютерів дає свої результати.

 

 

People UA: Розкажіть про плани на найближче майбутнє.

 

Сергій Ляшенко: Першочерговим завданням у 2019 році є перехід закладу на нові застави господарювання як комунального некомерційного підприємства. Як і раніше, залишаються актуальними питання покращення матеріально-технічної бази структурних підрозділів ВОДТМО та санаторію для дітей «Дачний», оновлення медичного обладнання й апаратури, подальше впровадження новітніх технологій, раціональної та ефективної організації лікувального процесу, запровадження енергозберігаючих технологій.

 

People UA: Традиційне питання від нашого журналу: у чому рецепт Вашого успіху?

 

Сергій Ляшенко: Успіх простий – потрібно багато і наполегливо працювати. Насправді, дуже багато складових у досягненні успіху: тобі має повірити  колектив, повірити благодійники, і не можна підвести людей, які повірили в тебе. А далі вже можна думати про реформи, юридичну складову, нову медицину загалом.

 

People UA: Як відомо, 1 червня – Міжнародний день Захисту дітей. Як ВОДТМО відзначає цю подію?

 

Сергій Ляшенко: Ідеальним День захисту дітей був у 2018 році, коли вперше на Волині був проведений Молитовний сніданок. Ідея молитовного сніданку – це об’єднання всіх конфесій, усіх політичних та адміністративних структур заради однієї цілі – покращення медичної допомоги дітям. Адже в рамках події відбулася благодійна акція, за кошти якої придбали необхідне обладнання. Елітний японський гемоаналізатор системи Sysmax приносить колосальну користь маленьким пацієнтам.

Ми дуже відповідально ставимося до цього свята. Зазвичай, організовували для дітей конкурси та забави, запрошували «Дизель-Шоу». Шлях до одужання дитини полягає через її психічний стан. Не можна, щоб дитина була пригнічена, найважливіше – це увага. Для лікарів День захисту дітей є індикатором та підсумком нашої роботи.

 

Спілкувалася Олена Бекеша. Фото: Яна Юрчук (фотостудія «Bohema)

Опубліковано "People UA" № 1(47), літо 2019