Тарас Яковлев

«Ми започатковуємо у Ковелі співпрацю з міжнародними фінансовими інституціями»

Перший рік роботи Тараса Яковлева в команді мера Ковеля Ігоря Чайки. Відчутні результати складного періоду становлення команди та налагоджування процесів роботи, про них говорять. Тарас Яковлев – перший заступник Ковельського міського голови. В інтерв’ю для People UA він розповів про залучення інвестицій, будівництво інфраструктурних проєктів, зокрема ключової локації міста залізничників – Привокзальної площі. Поговорили й про те, яких платіжок очікувати ковельчанам у період опалювального сезону та як зробити місто енергоефективним. Коли планується ремонт мосту-віадуку, що при в’їзді над залізницею, та на якій стадії зараз один із легендарних стадіонів області – «Локомотив». Про це та інше читайте у VIP-інтерв’ю з Тарасом Яковлевим.

Довідка

Персона: Яковлев Тарас Володимирович

Посада: перший заступник Ковельського міського голови

Знак зодіаку: Стрілець (День народження: 15 грудня)

Ідеальний відпочинок для мене – гори

Улюблене свято: Різдво

Ранок має починатися не з кави

Улюблена пора року: осінь

Мені важливо, що про мене думають рідні та близькі; думка інших – не визначальна

Поважаю тих, хто зі мною

Щастя для мене це – сім’я

People UA: Тарасе Володимировичу, політичною діяльністю Ви займаєтесь давно. Працювали начальником відділу з енергозбереження в Луцькій міській раді, заступником директора департаменту економіки, начальником відділу майна міської комунальної власності Луцької міської ради, заступником та першим заступником Луцького міського голови, радником голови ОДА, головою Луцької районної державної адміністрації. Сьогодні Ви – перший заступник Ковельського міського голови. Що вдалося зробити за рік роботи в Ковельській міський раді  для міста та громади? Які першочергові завдання стоять перед Вами сьогодні?

Тарас Яковлев: Рік – це не такий уже й великий проміжок часу, щоб зробити щось грандіозне. Але цього часу достатньо, щоб закласти хороший фундамент, визначити напрямок дій та стратегію розвитку. Маємо декілька мегамасштабних проєктів, для організації яких разом із командою міського голови вже зробили перші кроки. Хочемо бачити Ковель сучасним, яскравим – справді прикордонним містом європейського зразка. Відповідно окремі локації ми вирішили перебудувати.

Що найперше впадає у вічі людині, коли вона приїздить до Ковеля? Це Привокзальна площа, тут обидва вокзали, але й досі є стихійний ринок. Центральна частина міста, головна вулиця, центральний парк культури і відпочинку імені Лесі Українки. Урешті, це адміністративна будівля, де знаходиться й міська рада: сіре непривабливе приміщення на площі Героїв Майдану, яке не оновлювалося. Центр – місце, де люблять бувати мешканці міста, сюди приходять гості ковельчан. Це місце бачать інвестори, коли приїздять у справах до Ковеля. Тож тепер усі названі локації будуть змінені. Плануємо провести реконструкцію будівлі міської ради та прилеглої території, встановити освітлення, зробити нові зручні доріжки в центральному парку. Вже цього року ми відремонтували тротуари в чотирьох локаціях в центрі, по яких неможливо було ходити. А що вже казати про маломобільні групи населення...

Хочеться, як і казав, європейського духу для цього міста, яке має колосальний потенціал. Тому вже сьогодні, в процесі підготовки до новорічно-різдвяних свят, Ковель буде прикрашений так, як ніколи досі. Завдяки злагодженій роботі з депутатами ми придбали нову 14-метрову ялинку і вже встановили на площі Героїв Майдану перед міською радою: бачили б ви втіху дітвори, яка не відходила від неї навіть у процесі монтажу. А ще в нас буде багато нової ілюмінації. Ось для того, щоб бачити багато щасливих, усміхнених дітей та дорослих, – усе це ініціювали, проводили через сесії, отримували схвалення депутатів. І вкотре переконуюся: цей шлях вартий результату.

People UA: Ковель – місто залізничників. І Ви, як перший заступник, негайно взялися за питання перетворення Привокзальної площі, про яку вже згадували. Вже відомо, якою вона буде?

Тарас Яковлев: Уже казав, що наша Привокзальна площа – зустрічає, проводжає і справляє оте перше, часто незабутнє зі знаком мінус, враження. Тому навіть не виникало заперечень, що в Ковелі це місце потребує негайних змін. І починати треба саме зараз, на старті, тому що роботи триватимуть не один рік. Проблема якраз не у власне ремонті, благоустрої та збільшенні кількості зелених насаджень. А в тому, що тут просто жахливі комунікації. І ось з цим доведеться добряче попрацювати. Але початок закладено й відступати – нікуди. Влітку цього року ми оголосили закритий бліц-конкурс для архітекторів, запросили журі, визначили переможця на кращу концепцію реконструкції Привокзальної площі. Зараз в стадії виготовлення проєктно-кошторисна документація. Уже з весни 2022 плануємо розпочати реконструкцію.

People UA: Багатьох водіїв та гостей міста цікавить, коли планується ремонт мосту, який знаходиться над залізницею, що при в'їзді в Ковель?

Тарас Яковлев: Міст над залізницею – це стратегічний об’єкт, який, на жаль, сьогодні має ознаки аварійного характеру. Після обстеження мосту ми обмежили там рух великогабаритного транспорту. Нещодавно вже й отримали технічне рішення, згідно якого орієнтовний кошторис на його капітальний ремонт становить  75 млн грн, а це для Ковеля дуже велика сума. Сподіваємось, що держава нас підтримає і вдасться залучити субвенцію на його ремонт.

People UA: Наскільки ефективно ведеться будівництво інфраструктурних проєктів, доріг, прибудинкових територій зараз, коли часи для країни складні? Знаю, що вперше у Ковелі відбудеться спільний проєкт з NEFCO, в результаті якого міська рада має на меті оновити систему зовнішнього освітлення міста та навколишніх сіл.

Тарас Яковлев: Ми започатковуємо у Ковелі співпрацю з міжнародними фінансовими інституціями. Це моя ініціатива, оскільки маю в цьому досвід і знайомий з багатьма експертами, які свого часу допомагали мені у налагодженні співпраці із NEFCO в Луцьку. Ковельська міська рада вже отримала від Міністерства фінансів погодження для запозичення коштів від NEFCO на систему зовнішнього освітлення. Так, 120 вулиць буде повністю оснащено LED-освітленням з новими опорами із новими механізмами, а також дистанційним управлінням.

People UA: Як господарник, Ви чітко знаєте, які галузі потребують найбільшої уваги. Куди здебільшого спрямовуються бюджетні кошти Ковельської громади?

Тарас Яковлев: У Ковельського міського голови Ігоря Чайки була чітка передвиборча програма, тож ми з командою намагаємось рухатись нею, це наша дорожня карта. Згідно програми ми здебільшого спрямовуємо кошти бюджету на інфраструктурні проєкти, щоб після нас залишився місту добрий спадок. Крім запланованих ремонтів центру міста та Привокзальної площі, також ремонтуємо прибудинкові території, дороги та мережі. Разом з тим реалізовуємо та плануємо багато просвітницьких, культурних проєктів, розробляємо туристичну стратегію, бо в Ковелі її не було, тобто плануємо фестивалі та інші форми дозвілля, пов’язані з туризмом. Цим більше займається моя колега, заступниця міського голови Наталія Маленицька, вона прагне зробити життя ковельчан по-справжньому насиченим різними культурними та туристичними атракціями.

People UA: Як вплинула коронакриза на наповнюваність бюджету? Чи вдалося реалізувати роботу, спрямовану на розвиток Ковеля, за цей рік?

Тарас Яковлев: Суттєво вплинула коронакриза на наповнюваність бюджету в 2020 році. У цьому ж році спостерігається позитивна динаміка. Звісно, постійні обмеження, локдауни та «червоні зони» заважають працювати бізнесу, однак бюджет Ковеля на 2022 рік ми плануємо на рівні 800 мільйонів гривень, з яких близько 150 хочемо спрямувати на розвиток.

People UA: Чи стали ковельчани більше вакцинуватися, коли була введена «червона зона»? І чи зменшилася кількість захворювань? Яка статистика станом на сьогодні?

Тарас Яковлев: Станом на сьогодні з 75 тисяч населення вакциновано 50 % мешканців Ковеля. Процес вакцинації просувається не так швидко, як хотілося б. Допоки Ковель не увійшов у «червону зону», люди не дуже поспішали робити щеплення, хоча міська рада постійно наголошує на потребі вакцинації. За період карантинних обмежень були створені мобільні групи. Зараз люди записуються в чергу на декілька тижнів вперед.

People UA: У зв’язку із введення карантинних обмежень в межах «червоної зони» мешканці Ковеля вийшли на мітинги. Люди  були не задоволені тим, що потрібно вакцинуватися, що через це відсторонюють від роботи, а також виступали проти дистанційно навчання учнів 5-11 класів.

Тарас Яковлев: Коли місто перейшло в помаранчеву зону і багато закладів зачинилося, люди не поспішили вакцинуватися, а прийшли під Ковельську міську раду, щоб ми скасували цю норму. Звісно, ми не можемо змусити ні вчителів, ні представників інших професій вакцинуватися. Тому освітні заклади частково перейшли на дистанційне навчання.

Зрозумійте, вакцинація – це єдиний правильний шлях виходу з цієї кризи. Я – вакцинований, але це вибір кожної людини. Існує випрацюваний механізм зупинки пандемії, як колись боролися із віспою, поліомієлітом – тільки вакцинацією гасили такі епідемії. Хочеться швидше забути про коронавірус. Передусім, це ж наше здоров'я. На цей момент в ковідному відділенні Ковельської лікарні знаходиться близько 120 хворих, жоден із яких не вакцинований, з них 80 % людей –  під кисневими апаратами. Які іще потрібні коментарі?

People UA: У Вашій біографії був один цікавий розділ. Протягом семи років Ви працювали на Луцькій газонаповнювальній станції ВАТ «Волиньгаз. Опираючись на досвід у цій сфері,  чим, на вашу думку, обумовлена енергетична криза в Європі та як це може вплинути на ціну газу в Україні? І чи планується зростання тарифів за комунальні послуги у платіжках Ковельської ТГ?

Тарас Яковлев: Я не геополітик світового рівня, але вважаю, що енергетична криза в Європі штучно створена з боку Російської Федерації, яка зменшила тиск в газопроводі. Європейські країни вичерпали свої запаси зі сховищ, відповідно, Росія може маніпулювати.

Якщо ковельчани і можуть в період опалювального сезону очікувати на підвищення тарифів, то не з нашої вини. Адже усе закономірно: як бачимо, зросли ціни на енергоносії, транспортування, а підприємства при цьому не можуть працювати в мінус. Якщо не збільшувати тарифи, то, відповідно, усі кошти з бюджету підуть не на реконструкцію міста, а на утримання тарифів на тому ж рівні.

People UA: Як зробити місто енергоефективним та зменшити навантаження на Ковельську громаду?

Тарас Яковлев: Спершу потрібно інвестувати як бюджетні, так і кошти людей в утеплення будівель. Далі реконструювати мережі, щоб зменшити втрати, зумовлені постійними аварійними ситуаціями. Після зменшення тепловтрат варто здійснювати реконструкцію котелень. Хоча цього року, крім поточного ремонту в 21 котельні міста, в одній з них ми  вже встановили три нові газові котли провідної європейської компанії з виробництва систем опалення «Viessmann», якими замінили старі котли ДКВР, що відпрацювали свій ресурс, виробляючи тепло понад 40 років.

Також ми плануємо почати утеплення бюджетних споруд. Щодо приватних будівель, процес утеплення будинків у Ковелі розпочато згідно державних програм.

People UA: До кінця року лишилося зовсім мало часу, чи встигає Ковельська міська рада освоїти вчасно спільні кошти з Державного бюджету (субвенції) на об’єкти будівництва, щоб не повертати?

Тарас Яковлев: Звичайно. Усі об’єкти, що мали бути збудовані за рахунок державної субвенції, – завершені. Найбільша субвенція у розмірі 20 млн грн надійшла нам на будівництво стадіону «Локомотив». І станом на сьогодні всі заплановані тут роботи виконані.

People UA: Ви брали безпосередню участь у відкритті Транскордонного центру діалогу культур імені гетьманів Ружинських на базі реконструйованих приміщень стадіону «Локомотив». Цей проєкт відбувався у межах програми добросусідства ЄС Польща-Білорусь-Україна за рахунок грантових європейських коштів та спільними зусиллями з Ковельською міською радою. Яке Ваше бачення способів залучення інвестицій у місто Ковель?

Тарас Яковлев: Знаєте, місто Ковель називають ще й спортивною столицею Волині. Воно представлене багатьма видами спорту, і один із найбільш розвинених – це футбол. Тож стадіон «Локомотив» у цьому контексті був дуже популярною локацією. Протягом останніх років він був практично зруйнований. З 2017-го року розпочались роботи з його реконструкції, завершальний етап розпочався, коли держава передбачила субвенцію на будівництво спортивного ядра. Тобто в результаті ковельчани отримають новеньке футбольне поле з сучасними легкоатлетичними біговими доріжками.

У Ковеля і громади – безмежні можливості залучати інвесторів для розвитку будь-якого бізнесу. На 75 тисяч населення територія міста становить 47 квадратних кілометрів. Маємо вільні земельні ділянки з комунікаціями. Ми ведемо діалоги з міжнародними інвесторами, сподіваємося, що зміни в інфраструктурі громади та бюджеті будуть очевидними.

People UA: Чи відчуваєте підтримку та розуміння жителів Ковеля, керівництва міста?

Тарас Яковлев: Буду відвертим. Доволі часто доводиться чути: «Чому ти, лучанин, приїхав до нас у Ковель?» Навіть у місцевій пресі, коли згадують про мене, то пишуть не просто – «Тарас Яковлев, перший заступник міського голови». Але неодмінно акцентують: «лучанин Тарас Яковлев».

Так, я люблю своє рідне місто. Але сповідую ротацію, обмін досвідом, що дає свіжий погляд на речі. Наприклад, Львівський міський голова Андрій Садовий постійно підіймає рівень міста, запрошуючи у свою команду досвідчених і розумних людей з різних областей України. Наприклад, на його запрошення відомий лікар із Ковеля Олег Самчук очолив Львівську клінічну лікарню. І Олег Олегович вже зробив для медицини Львова дуже багато. Такі кроки, беззаперечно, викликають захоплення і повагу.

People UA: Що є у Ковелі, чого ще немає в Луцьку? І що є у Луцьку, чого немає в Ковелі?

Тарас Яковлев: Ковель – це колиска Поліського краю. Полісся дає великі можливості розвивати зелений туризм. Ковель географічно знаходиться у центрі Волині, тож має потужну залізничну розв’язку, якої не має Луцьк. Але Луцьк – адміністративний центр, і тому завжди все стягується саме туди. Історично саме Ковель мав би бути обласним центром, але він був практично зруйнований під час Другої світової війни. Тут багато можна зробити, спираючись на його сильну логістичну складову. І, до речі, це лежить в основі Стратегії розвитку міста, роботу над якою завершимо до кінця року.

People UA: Ви багато років працювали з міським головою Луцька Миколою Романюком. І з грудня 2020 року працюєте першим заступником Ковельського міського голови – Ігорем Чайкою. Як Вам працювати з очільником Ковеля? В цілому, розкажіть про команду, з якою розвиваєте Ковель.

Тарас Яковлев: З Ігорем Чайкою ми – однодумці, друзі. Виконуючи завдання, я завжди прагну, щоб його не підвести і не розчарувати. З командою мені дуже пощастило, адже усі різносторонні, досвідчені професіонали, що прийшли з різних галузей. В нас дуже дружна команда.

People UA: Кому хотіли б подякувати за підтримку, ініціативи та успішні кроки Ковеля?

Тарас Яковлев: Усім людям, які зі мною працюють у міській раді. І команді – передусім.

People UA: Ви так захопливо розповідаєте про розвиток Ковельської громади. На Ваш погляд, які кроки потрібно зробити Україні, аби підняти економіку?

Тарас Яковлев: Знищення корупції. Якщо правоохоронні органи будуть чесними, а суди – справедливими, то Україну чекає успішне майбутнє.

People UA: Окрім дипломів за спеціальністю «Спеціаліст автотранспортного господарства» та «Облік і аудит», Ви проходили навчання в Національній академії державного управління при Президентові України на факультеті Державного управління та місцевого самоврядування. Як допомагають отримані знання в роботі?

Тарас Яковлев: Моя перша робота дала мені найбільше знань та досвіду в житті, академія – друзів та зв’язки, адже туди з’їжджались дуже неординарні, глибокі, освічені люди. З деким із них ми досі спілкуємось.

People UA: Ви – сімейна людина. Як Вам вдається поєднувати роботу і сімейне життя?

Тарас Яковлев: На щастя, моя дружина Анастасія розуміє і підтримує мене. Якби не вона, то не було б того сімейного затишку, яким я дуже дорожу. Дітям, звісно, мене не вистачає, тому завжди намагаюсь знайти час, аби побути разом.

People UA: Що хочете побажати українцям у 2022 році?

Тарас Яковлев: Миру, щоб припинилася війна. Здоров’я родинам, дорогим серцю людям, закінчення епідемії та карантину. А ще віри в те, що гуртом нам все під силу. Що зміни це рух, життя, енергія. Нехай у Новому році  в кожного буде мотивація рухатися вперед і отримувати від цього радість!

Спілкувалася: Олена Бекеша. Локація: ОТТО

Фотограф: Роман Невестенко-Домбровський. 

Опубліковано 15.12.2021 People UA №3 (55) зима