Тетяна Токарева-Асмолкова

«Дідусеві «фіглі-міглі» стали справою мого життя»

Активна, енергійна, цілеспрямована, але, насамперед, – творча, художниця і викладач образотворчого мистецтва у Володимир-Волинському педагогічному коледжі А.Ю.Кримського Тетяна Токарева-Асмолкова – засновниця приватної арт-студії «Фіглі-Міглі», де займаються близько 100 дітей різного віку, а також дорослі. У її творчому доробку портрети принцеси Діани, Майкла Джексона, Мерилін Монро, Андрія Кузьми, Оксани Забужко та багатьох інших українських та світових знаменитостей. Крім того, Тетяна – учасниця Всеукраїнського арт-проєкту «Мальована стрічка». Про свою творчу роботу та родину Тетяна Токарева-Асмолкова розповіла спеціально для читачів журналу «People UA» в ексклюзивному інтерв’ю.

Довідка:

Посада: викладач образотворчого мистецтва у Володимир-Волинському педагогічному  коледжі ім. А.Ю. Кримського, засновниця арт-студії «Фіглі-Міглі»

Знак зодіаку: Риби

Життєве кредо: Тільки вперед!

Сімейний стан: заміжня

В дитинстві мріяла стати – флористом

Важлива подія в житті – народження двох синів

Бізнес для неї – це ще одна сторона творчості

Влада для неї – це голова, а суспільство – шия

Вишукане дійство: вистава «Лісова пісня» у Волинському обласному драматичному академічному театрі ім. Т.Г. Шевченка

Історичне місце: м.Володимир-Волинський

Класний фестиваль: «Княжий» у м.Володимирі-Волинському

Незабутній концерт – музичний концерт Сари Чен (Америка) у Київській національній філармонії України

Вражаючий музей: Національний музей Тараса Шевченка в Києві

Феєричне шоу: Всеукраїнський фестиваль писанок у Києві

Отримана нагорода: свідоцтво про народження

Улюблений фільм: «Неймовірні пригоди Адель» Люка Бессона

Музика: сучасна українська естрада

Книга: професійні книги про мистецтво

Вид відпочинку: подорожі

Страва: український борщ

Напій: кава

Ідеальний дім – це той, де панує гармонія в родині

Справжній смак життя – це працювати для розвитку себе та своєї сім’ї; спілкування із людьми, які досягли високих цілей.

 

People UA: Скільки років уже викладаєте в Володимир-Волинському педагогічному коледжі А.Ю.Кримського та чим особлива для вас ця робота?

Тетяна Токарева-Асмолкова: У педагогічному коледжі працюю близько 10-ти років, де викладаю живопис, рисунок та композицію. Виконую функції куратора групи та заступника голови профспілкового комітету. Педагогічна діяльність – це поклик душі. Вибір професії був передбачуваним, так як, будучи студенткою, вже у стінах рідної alma mater знала, ким хочу бути. Навчали мене основам образотворчої грамоти такі видатні педагоги: Олексій Кумецький, Леся Мартинюк та Оксана Білик, нині мої колеги. В соцмережах активно веду групу ART_MANIA_VVPC, що приєднана до офіційного сайту педагогічного коледжу. Звання магістра культурології отримала у Львівській Національній Академії Мистецтв, де історію мистецтв читали знані мистецтвознавці: Роксолана Патик (Шафран),  Ярослав Кравченко.

People UA: Коли та як виникла ідея створити арт-студію у Володимирі-Волинському?

Тетяна Токарева-Асмолкова: Ідея створення студії виникла дуже давно, але щоразу була не на часі. Її відкриттю передувала активна творча та організаторська діяльність, яка не могла зупинитися на досягнутому. «Фіглі-Міглі» – це вибух професійних емоцій. Отримую насолоду та нові ідеї від роботи з ФМами ( так ласкаво називаю учнів). Для потужної діяльності студії запрошую професійних вчителів на майстер-класи, до речі, випускників Володимир-Волинського педагогічного коледжу: Ольгу Гудим, Катерину Юрчук, Діану Шимчук та Вікторію Іваніщук. В майбутньому маю бажання розширювати коло запрошуваних професіоналів своєї справи: художників, митців та майстрів.

People UA: Чому таку назву обрали для дитячої студії – «Фіглі-Міглі»?

Тетяна Токарева-Асмолкова: У важких 90-х роках дідусь Василь Мазурук, який пережив Другу світову війну, називав мій вибір професії – фіглі-міглі, бо вважав, що маю стати ведучою на телебаченні. Дідусеві слова й настанови мені запам’яталися і сподобалися, тому і назву таку обрала для студії. А на екрані телебачення, хоча й у ролі гості, а не ведучої, буваю частенько. «Дідусеві «фіглі-міглі» стали справою мого життя»

People UA: Зараз у Вашій арт-студії навчається близько ста дітей. А з якою кількістю діток розпочинали працювати? Чи плануєте збільшувати кількість груп?

Тетяна Токарева-Асмолкова: Звичайно, будую  амбітні плани для розвитку студії в мистецький центр з різними напрямками, але таке втілення вимірюється часом. Починала працювати як індивідуально, так і в групах. Тішить те, що майже щодня дзвонять батьки нових дітей записатися на заняття. Тому намагаємося задовольнити творчі потреби, підлаштовуючи графік студії під робочий графік Фіглі-Міглят.

People UA: Які особливості саме Вашої арт-студії, із якого віку можна до вас записувати діток та які заняття на них там чекають?

Тетяна Токарева-Асмолкова: Особливість роботи студії поки що диктує робоче приміщення. Починала працювати в одній кімнаті, згодом знайшла місце із декількома кімнатами, зайнявши ціле крило поверху. У студію приходять групи дітей віком 4-5, 6-7, 8-10 та 11-13 років. На заняттях Ф-Ми вивчають основи живопису та графіки, декоративно-прикладного мистецтва та композиції із вкрапленнями історії мистецтв. Відповідно сформувалися такі ж групи. Але студію відвідують не тільки діти, а й дорослі, які займаються переважно індивідуально.

People UA: Ви брали участь у світовому батлі або челенджі, в якому погодились змагатися лише троє художників із України. Обовязковою його умовою було щоденне малювання одного портрету.

Тетяна Токарева-Асмолкова: Мені цікавий жанр портрету. Захотілося попрацювати в такій команді і побачити, хто на що здатний. У цьому батлі художники не показують свою скурпульозну майстерність, а, скоріше, це перевірка на витривалість до швидкоплинного малюнка. Показати і себе, як художника, і розкрити характер портретуючих. Умова батлу – намалювати портрет і виставити його у соцмережі. Протягом доби треба було виставлено #365 портретів. Чесно кажучи, я протрималася 140 днів. За цей час створила ряд серій акварельних портретів: «Світові імена», «Українці», «Художники», «Володимирчани», «Волиняни».

Підсумком моєї участі у цьому батлі є друковані видання сувенірних наборів листівок «Відомі та улюблені», які розлітаються по всьому світу друзям та поціновувачам. Продовження мого батлу переросло у відкриття арт-студії, а це ще складніша праця за фізичним та розумовим навантаженням.

People UA: Кого першого намалювали і як обирали, хто буде наступним?

Тетяна Токарева-Асмолкова: Першоідеєю мого поклику до батлу були історичні постаті. Хотілося своїми роботами нагадати людям, чому саме ці постаті так важливо пам’ятати в XXI столітті. Тому першою особистістю був харизматичний Іван Мазепа. Спочатку малювала тих, кого поважаю. Згодом почала просити рідних та друзів із соціальних мереж рекомендувати портрет того, хто важливий для них. Це мали бути постаті українського або світового значення. Малювала також і сучасників. Великим поштовхом до створення портрету міг бути День народження. Так виникли малюнки Сергія Шишкіна (музичного барда) та Анатолія Бойка (волинського «фаберже»). Найбільше лайків отримав портрет моєї подруги Ольги Гудим, який було виконано до Дня фотографа.

People UA: Ви створили колекцію потретів відомих постатей. Кого із іноземних та українських знаменитостей можна зустріти на Ваших портретах?

Тетяна Токарева-Асмолкова: Серед закордонних постатей, сповнених життєвою енергією, вийшли леді Діана та Мерлін Монро, Альберт Ейнштейн та Джо Кокер, Квітка Цісик та матір Тереза, Сальвадор Далі та Джон Маккейн. Зображуючи Майкла Джексона та Вітні Х’юстон, вивчаючи їхню біографію, дуже перейнялася їх історіями, без сліз не обійшлося. Планую організувати виставки, щоб показати людям оригінали моїх робіт, тому що жодна світлина в інтернеті не передає якості дихаючої акварелі. Влітку минулого року вдалося організувати першу персональну виставку акварелей в Луцьку, присвячену жінкам Волині, під назвою «12», яка проходила в луцькій галереї «Образ». Серед портретів можна було зустріти активних волинянок різних років: письменниць Габріелю Запольську та Оксану Забужко, віце-міс світу Аліцію Бобровську, очільницю управління туризму та промоції Луцької міської ради Катерину Мойсіюк, історика Тетяну Яцечко-Блаженко та  художницю Наталію Грабовецьку. Проводилася виставка із благодійним спрямуванням, зібрані кошти від проданих портретів були направлені хворому хлопчику.

People UA: Кого важче малювати – жінок чи чоловіків?

Тетяна Токарева-Асмолкова: Майстерність художника виявляється у передачі емоцій або рис характеру портретуючого. Це дуже важливо, тому що намалювати чи скопіювати картинку – це найпростіший рівень виконання. Я дуже критична до себе і до власних робіт та намагаюся передати певну родзинку особистості, тобто харизму. Чоловіки завжди харизматичні. Найважче писати жінку, адже її хочеться показати молодою, красивою та розумною.

People UA: Скільки часу займає створення однієї роботи і чи є частина доби, коли вам найкраще творити?

Тетяна Токарева-Асмолкова: Ван-Гог казав: «Я малював роботу дві години, але для цього працював усе своє життя». У створенні портрету немає часового обмеження. Важливим фактором є особливість фарб (акварель, акрил чи олія). Інколи робота вдається за 2-3 години, а буває, що потрібні тижні. Бували експрес-замовлення – оформлена робота до світанку для найрідніших, тоді і ночі мало. А працювати, звичайно, найкраще бадьорим ранком. Але для цього я вчилася понад 20 років.

People UA: У Ваших планах – проведення арт-терапії для дорослих. Який вплив має мистецтво, на Вашу думку, на зцілення людської душі?

Тетяна Токарева-Асмолкова: Кожне заняття – це і є терапія, чи то дитячі перші мазочки, чи підліткові звершення, або зріла спроба повернутися в дитинство за допомогою пензля та фарб. Все це розкриває нові можливості Людини. Шорохуватість паперу, ніжність кольору та можливості професійних фарб роблять справжні дива. Спробуйте! Цього року маю намір працювати із колективами різних організацій та закладів у межах області, пропонуючи арт-терапію у вільний від роботи час або, за домовленістю керівників, в процесі роботи. Це може бути 2-3 години релаксу з фарбами для групи людей (10-15 осіб). Результат – моральний відпочинок забезпечено!

People UA: Пані Тетяно, Ви – учасниця творчого об′єднання «Мисткині», що зібрало художниць із різних куточків України. «Мисткині» працюють для Всеукраїнського арт-проєкту «Мальована стрічка». Ви куратор презентацій у Волинській області. Який із заходів вдалося організувати на Волині,  який запам’ятався найбільше?

Тетяна Токарева-Асмолкова: Так склалося, що завдяки соцмережам утворилося об’єднання художниць, яким не байдужа українська історія та майбутнє молодого покоління. Протягом декількох років ведеться робота над серією коміксів «Мальована стрічка». Щоразу, беручи участь у створенні коміксів, маю бажання привезти роботи до нас на Волинь. Нехай волиняни теж побачать нашу минувшину на новий лад. Метою коміксів є популяризування діяльності визначних постатей та показ їхньої історії сучасними засобами виразності. Крім картин, розроблено набори листівок, закладок, книжечки та розмальовки для дітей, які можна замовити.

People UA: Ви малюєте комікси на історичну тематику. Скільки вже вдалося створити та кого на них зображаєте?

Тетяна Токарева-Асмолкова: Загалом вдалося створити 5 коміксів, з них один живописний та чотири – графічних. Художницями втілено такі історії: «Повість минулих літ» (про Аскольда), «Княгиня Ольга», «Анна Ярославна» (в живописному та графічному варіантах) та «Іван Мазепа».

People UA: Хто надихає Вас вдома на творчість та підтримує Ваші ідеї? Розкажіть про свою родину.

Тетяна Токарева-Асмолкова: З раннього дитинства пам’ятаю підтримку рідних –мами й тата, бабусь та дідусів у щоденному вкладанні добра та любові в мене. Згодом ця любов переросла у створення власної сім’ї. Ще при знайомстві із Олександром (на той час – майбутнім чоловіком), почула від нього такий вислів: «В житті треба займатися такою роботою, яка пов’язана із хобі». Завдяки постійній підтримці другої половинки, впевнено почуваю себе у житті. Сашкові подобається бачити мене у процесі творчості, і за це йому щиро вдячна. Сини змалку звикли бачити маму, заклопотану чимось новенько-цікавеньким. Хоча хлопці в нашій сім’ї приділяють більше часу навчанню та спорту, але мамусю завжди огортають своєю чоловічою допомогою. А ще – спільна любов до подорожей Україною та Європою надає сил на нові досягнення.

People UA: Традиційне питання від нашого журналу: в чому секрет Вашого успіху?

Тетяна Токарева-Асмолкова: Мій секрет успіху у щоденній праці над собою та спілкуванні з рідними, а ще – бути завжди попереду, але одночасно бути й людяною; бути вимогливою для досягнення нових вершин, але дружньою до близьких; бути взірцем для інших та простою для себе.

Спілкувалася: Інна Кулініч. Фото: Ольга Гудим

арт-студія «Фіглі-Міглі»

м.Володимир-Волинський

тел.: 380936497398

 

https://www.facebook.com/figli.migli.3

Опубліковано "People UA" ВЕСНА 2020