Українська кухня

Страви наших господинь завжди славилися своєю різноманітністю та високими смаковими якостями. Українська кухня — справжнє мистецтво, що відображає найкращі традиції нашої культури і нараховує сотні рецептів: борщі й пампушки, паляниці й галушки, вареники й кулеші, салати та м’ясні нарізки, ковбаси та печені, —  відомі далеко за межами країни.

Багато особливостей української кухні з часів трипільської культури були зумовлені способом життя народу, переважна більшість якого займалась важкою хліборобською працею. Аби плідно працювати, людям була потрібна ситна їжа. Тому для української кухні характерні страви, багаті на білки, жири та вуглеводи. Примхи ж національного характеру вимагали, щоб ця їжа була смачною. Українські люди і сьогодні дуже працьовиті, а наснаги їм додають улюблені всіма смаколики.

Серед багатої української кухні є страви, які почали забувати — це, наприклад, кулеші, лемішки, шпундра тощо. Куліш — страва, зварена із пшоняних круп. Його легко готувати в польових умовах, звідси й інша назва – польова каша, яка кались була однією з улюблених народних страв. Сьогодні його можна скуштувати, коли вам заманеться. Особисто я насолоджувалася кулішем із копченим бочком, який рекомендую замовити і вам.

 

Останнім часом поціновувачі української кухні полюбляють журик.Скуштувавши якось в одному із закладів нашого міста, я зрозуміла, що саме він стане предметом моєї розповіді про сучасну українську кухню. Журик — це традиційна перша страва польського походження, яку називають білим борщем, вона сала родзинкою сучасної Волині, адже прийшлася до смаку найвибагливішим гурманам. Його готують на спеціальній заквасці із житнього борошна. Безперечно, кожна господиня має свій особливий рецепт, а ось до складу мною скуштованого журика входили: картопля, морква, копчений бочок, домашні ковбаски, що надають поживності та незабутнього смаку.

Деякі страви мають багатовікову історію, як-от, вареники, що сягають своїм корінням у сиву давнину, нараховуючи незліченну кількість рецептів. Вареники найпопулярніша в усіх діаспорних спільнотах українська страва. Невеликі, заокруглені у формі півмісяця вироби з тіста, в яке загортається найрізноманітніша начинка, стали найулюбленішими в українців. Відкривши меню, я пригадала жартівливий вислів: «чим більший вибір, тим важче його зробити», адже величезний список різновидів вареників вразив мене. Я зупинила свій вибір на варениках із бочком і грибами, яких раніше ніде не куштувати. Ось моє замовлення на столі —  спробуємо, що ж тут у середині? Смажені білі гриби і трішки цибульки, копчений бочок, тушковані разом, – як на мене, оригінальні інгредієнти нового виду цієї страви. Як виявилося, вареники з бочком і грибами – це ексклюзивний рецепт львівського шеф-кухаря Михайла Шаха, розроблений спеціально для кафе «Беники-вареники». Тісто неймовірно ніжне, а все тому, що воно заварне та правильно приготовлене. Відверто скажу, що такого смакового задоволення я давно не відчувала.

Окрім того, що я ситно і смачно пообідала, ще стала свідком оригінальної подачі печені зі свинини, котру мої сусіди отримали у хлібі. Ну що ж, хоч я вже й сита, але такого неможливо не замовити. Як не з’їм, то хоч понадкушую.  

"Беники-Вареники" ТРЦ «ПортCity». 3-й пов. (м. Луцьк, вул. Сухомлинського, 1)

Опубліковано "Лише Насолода" №2 (30) жовтень-листопад 2014