Відповідальність за керування транспортним засобом в нетверезому стані. Кримінальні проступки

З 1 липня 2020 року вступив у силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень». Це офіційна назва Закону, який ще називають Закон про проступки, оскільки саме ним і введено поняття «кримінального проступку».

Згідно з цим Законом проступок – це один із видів кримінальних правопорушень (інший – злочин), за скоєння якого законодавством передбачено покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян (станом на сьогодні – 51 тисяча гривень) або ж інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.

Класифікація злочинів за тяжкістю також змінена з «невеликої, середньої тяжкості, тяжких та особливо тяжких» злочинів на «нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі» злочини.

Також цим Законом змінені покарання за деякими видами злочинів, які відповідно тепер віднесені до проступків. Серед найпоширеніших – крадіжка (ч.1 ст.185 КК), шахрайство (ч.1 ст.190 КК), хуліганство (ч.1 ст.296 КК), незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту (ч.1 ст.309 КК), заподіяння легких тілесних ушкоджень (ч.1 ст.125 КК) тощо. Всього близько 100 злочинів віднесені відтепер до проступків.

 

Крім цього, введено поняття «дізнавач», який є службовою особою нацполіції та уповноважений на проведення розслідування кримінальних проступків. Спростили і проведення такого розслідування шляхом скорочення термінів

72 години з моменту повідомлення про підозру або ж затримання особи

20 діб у разі, якщо підозрюваний не визнає вину та необхідний додатковий час на збирання доказів, або ж проступок вчинений неповнолітнім

1 місяць, якщо підозрюваний заявляє клопотання про проведення певної експертизи.

 

Також таке спрощення відбулось і шляхом зменшення строків призначення справи до розгляду в суді – протягом 5 днів. А у разі затримання підозрюваного – невідкладне призначення до розгляду.

У випадку, якщо обвинувачений не оспорює встановлені дізнанавачем обставини і згоден з розглядом обвинувального акта, суд розглядає обвинувальний акт без проведення судового розгляду у судовому засіданні та за відсутності учасників судового провадження.

Найбільш важливі зміни стосуються населення України у поведінці за кермом.

Вищевказаним Законом посилено відповідальність за керування транспортним засобом у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння або під дією лікарських препаратів, що зменшують увагу або ж відмову у проходженні відповідного огляду на перебування у такому стані.

 

Статтю 130 КУпАП було змінено, та відтепер вона стосується аналогічного порушення, але за керування судном.

Натомість у Кримінальному кодексі України з’явилась відповідальність за вищевказане керування транспортним засобом, зокрема передбачене статтею 286-1 КК України. У разі вчинення такого проступку особа, залежно від того, чи вчинила вона це вперше чи повторно, нестиме покарання у вигляді штрафу від 17 до 51 тисячі гривень з одночасним позбавленням права керування транспортним засобом на термін до 3 років.

Проте такі зміни діяли недовго, та вже 02.07.2020р було підписано Президентом України закон, прийнятий Верховною Радою України 17.06.2020р, яким знову ж таки внесено ряд змін до чинного законодавства та скасовано пункт попереднього закону, який відносив відповідальність за керування транспортним засобом у нетверезому стані за статтею 286-1 КК України.

Тобто за таке керування знову нестимуть відповідальність за статтею 130 КУпАП і це порушення не вважатиметься кримінальним правопорушенням(проступком).

З моменту введення в дію Закону, що запроваджував інститут проступків, утворився певний юридичний вакуум, над яким ламають голову судді України, оскільки виникло декілька думок щодо можливості притягнення осіб, причетних до керування транспортних засобів в нетверезому стані до відповідальності в період між двома законами, що посилював відповідальність та скасовував її.

Юридична дискусія стосується наступного:

Особи, що вчинили правопорушення, передбачене ст.130 КУпАП до 01 липня 2020 року, та ще не були притягнуті станом на день набрання чинності цих змін – вже не могли нести відповідальність за таке правопорушення. Це пов’язане з тим, що з 1 липня 2020 року стаття 130 КУпАП передбачала «керування судном у нетверезому стані», тому й притягнути суд за цією статтею за керування транспортним засобом, наприклад, 2 липня – вже не може. В той же час понести відповідальність за вчинення кримінального проступку, тобто за статтею 286-1 КК України, ця особа теж не може, оскільки на день вчинення, тобто до 1 липня 2020 року – ще не було за це відповідальності та подібне притягнення порушуватиме один з основних принципів незворотності дії в часі, визначеного як Конституцією України, так і Конвенцією з прав людини.

Після чергової, згаданої зміни у законодавстві, що скасовує кримінальну відповідальність, у ЗМІ з’явились юридично необґрунтовані тези, які вказують про можливість кримінальної відповідальності за вищезгадане керування в період з 1 липня 2020 року до дня набрання чинності Закону, що скасовує віднесення таких дій до кримінального проступку. Такі тези вказували, що все ж таки кримінальну відповідальність за керування транспортним засобом в нетверезому стані понесе особа, яка вчинила це з 1 липня 2020 року по день її декриміналізації.

Проте вже згаданий принцип незворотності дії в часі закону не застосовується до дій, що скасовують або ж пом’якшують відповідальність.

Варто нагадати, що допустима норма алкоголю в крові водія становить 0,2 проміле, встановлена «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння…» (хоча тією ж Віденською Конвенцією, ратифікованою Україною, цей показник стосується 0,25 проміле).

Залежно від ваги людини, статі та вживання їжі, 0,2 проміле, тобто кількості алкоголю, що видихається на літр повітря, буде різний. Також він залежатиме від різниці часу між вживанням алкоголю та часу проведення тесту.

Зокрема, одне з тестувань зазначає, що 0,2 проміле для чоловіків – це 200 мл. вина або ж шампанського, 50 мл. горілки або коньяку, 500 мл. пива. Для жінок показники в 0,2 проміле залежатимуть від випитого чоловіками вдвічі меншої кількості вищевказаного алкоголю.

У жодному разі не спонукаємо цими даними до керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння в межах допустимих норм, оскільки основною причиною наявності відповідальності є попередження аварій та наїздів у стані, що зменшує концентрацію та уважність на дорозі. Інколи і будучи абсолютно тверезим, проте втомленим або ж перебуваючи у нестійкому психічному стані, рівень концентрації та реакції може бути зменшеним. Тому будьте уважнішими на дорозі та піклуйтесь не лише за свою відповідальність, але й безпечність інших учасників дорожнього руху.

 

Автор: адвокат Віталій Жуковський

м.Луцьк, вул. Лесі Українки 10, оф. 21

тел.: +38 (099) 1753495

Опубліковано People UA # 4(50) літо 2020