Відповіді на актуальні питання про галотерапію

Дихання – одна з життєвих функцій організму. Саме завдяки диханню ми можемо забезпечувати свої клітини необхідним киснем та підтримувати важливі процеси у нашому тілі. При захворюваннях, що заважають нормальному диханню, страждають усі органи, а найбільше – мозок і, відповідно, порушується робота всього організму. Негативного впливу на дихальну систему сучасна людина отримує понад норму. Це і тютюнопаління (як активне, так і пасивне), викиди в атмосферу вихлопних газів, відходів виробництва, вплив алергенів, які містить в собі побутова хімія, аерозольні дезодоранти, тощо. У наш час особливе місце у лікуванні органів дихання займає галотерапія, оскільки це природний клінічно доведений немедикаментозний метод лікування. Ефект моря – так говорять в побуті про результати відвідування соляної шахти (галокамери).

Що таке галокамера?

Галокамера – це штучно створена наземна формація, в якій відтворюється мікроклімат соляних копалень. Головним лікувальним компонентом є сухе повітря, насичене дрібнодисперсними частинками (0,5-10 мкм) хлориду натрію, очищене від вірусів, мікробів та алергенів. Сіль знищує патогенну мікрофлору, поглинає атмосферну вологу та підтримує асептичні умови середовища – повітря в галокамері є стерильним. Лікарями Ужгородського алергологічного центру та вченими Українського інституту медичної реабілітації та курортології був розроблений метод штучного створення мікроклімату соляних шахт. Цей засіб дозволив лікувати хворих навiть там, де немає природних спелеокурортів. Покази та протипокази до лікування в штучно створених «соляних шахтах» ідентичні до природних копалень.

Які види захворювання лікує галотерапія?

Цей метод лікування в першу чергу застосовується при хронічних захворюваннях органів дихання: бронхіти, пневмонії, бронхіальна астма; при хронічних запальних процесах ЛОР-органів: риніти, синусити, гайморити, хронічні запалення мигдаликів, тонзиліти, ларингіти; при алергічних захворюваннях.

Яким чином впливає галокамера на організм людини?

Курс галотерапії сприяє підвищенню захисних сил організму, тому простудні захворювання та неприємності міжсезоння фактично не турбують тих, хто пройшов курс галотерапії.

Глибоке проникнення в людський організм дрібно розсіяного сольового аерозолю відновлює захисні функції епітелію, зменшує запалення, покращує виділення мокроти з бронхів, позитивно впливає на клітини, які грають важливу роль у боротьбі з інфекцією, що сприяє зміцненню імунітету. 

Підсушуючий, дезінфікуючий ефект покращує стан шкіри, допомагає при підліткових вугрових висипках, алергічних проявах, екземах, дерматитах, і навіть псоріазі у стадії ремісії.

Від’ємні іони хлориду натрію укріплюють нервову систему, покращують якість сну, позбавляють від безсоння, стабілізують артеріальний тиск.

Яка сіль використовується для розпилення та будівництва в галокамері?

Для розпилення використовується спеціальна фармакопійна сіль або інколи допускається харчова кам’яна сіль перед тим спеціально підготовлена. В будівництві – сіль харчова родовища Бахмут (артемівська) та родовища Солотвино.

Для чого потрібно соляне покриття в галокамері?

Соляне покриття має такі властивості:

- лікувальні: багатошарове соляне покриття на стінах, стелі та підлозі є не тільки сучасним трендом, але і важливим фактором створення лікувального мікроклімату, котре збільшує кількість хлориду натрію в повітрі, додаючи найдрібніші частинки розміром до 0,5 мкм, що мають найвищу проникну здатність.

- захисні: багатошарове соляне покриття забезпечує високу антибактеріальну активність, що дозволяє створювати в галокамері стерильні умови. Підтвердження стерильності в соляній шахті є проведені лабораторні дослідження, а саме змиви зі стін, стелі та взяття аналізу повітря

- буферні: буферні властивості дозволяють стабілізувати іонізований аерозоль, вологість повітря та запобігти підвищенню агрегації аерозолю внаслідок виділення пацієнтами (при диханні) вологих та різних мікроорганізмів.

Як проходить процедура галотерапії?

Протягом години декілька осіб знаходяться в приміщенні, сидячи на зручних кріслах, дихають насиченим сіллю повітрям. Всередині кімнати стоять зручні крісла для відпочинку і релаксації, звучить розслаблююча музика, для дітей – розвиваючі іграшки, столик для малювання, мультфільми на вибір. Насичене сіллю повітря абсолютно нічим не пахне. Температура в галокамері – комфортна. 

Скільки часу необхідно знаходитись в галокамері?

Одним  із діючих факторів середовища наземних галокліматичних кімнат (галокамер) є високодисперсний аерозоль хлориду натрію, насичення в основному відбувається за допомогою спеціального обладнання – галогенератора та шляхом природної дифузії з соляних поверхонь: стін, підлоги, стелі. Згідно затверджених МОЗ України методик лікування гало аерозольтерапії, передбачено тривалість сеансу – 1 год, при обов’язковій умові: наявність галогенератора з розпилення високодисперсного аерозолю та датчиком контролю даного аерозолю. Рекомендації щодо тривалості процедури: перший сеанс – 15-30 хв (адаптаційний); другий сеанс – 45 хв; наступні – 60 хв. Кількість процедур: для профілактики – 10 процедур; для лікування – 15-20 і більше. Фахівці стверджують, що курс лікування можна прирівняти до відпустки, проведеної на морському або гірському курорті.

Для чого адаптаційний період, що таке очікуване загострення?

Як і більшість фізіотерапевтичних процедур, лікування в галокамері може спричинити очікувані загострення, що є нормальною реакцією організму і які можуть проявлятися упродовж декількох сеансів у вигляді: збільшення виділення мокротиння (кашель, нежить); підвищення температури (при цьому слід призупинити лікування та обов’язково продовжити після нормалізації температури); незначний головний біль та зміни показників артеріального тиску. Дані загострення є тимчасовою реакцією організму і передбачають безперервне продовження лікування (крім підвищення температури).

Чи безпечно декільком відвідувачам бути разом і чи стерильне повітря в галокамері?

Заразитись можна будь-де: у громадському транспорті, магазині і навіть на вулиці, але будь-який мікроорганізм, потрапляючи в середовище, насичене великою концентрацією солі, відразу гине. Частинки сухого галоаерозолю за рахунок гігроскопічності та сил електростатичної взаємодії сприяють очищенню повітря від мікроорганізмів (витягуючи з них вологу), алергенів та інших забруднюючих частинок. Таким чином формується гіпобактеріальне і гіпоалергенне середовище у лікувальних приміщеннях. Доведено, що якість лікувального повітря залежить від концентрації дрібнодисперсного галоаерозолю і його від'ємного електростатичного заряду та зростає прямо пропорційно від збільшення цих показників. 

Скільки разів на рік можна відвідувати галокамеру?

Рекомендується проходження курсу галотерапії двічі на рік. Проте потрібно розуміти, що це все індивідуально та залежить від складності та особливостей перебігу захворювання. За призначенням лікаря кількість курсів може збільшуватись до 3-4 разів на рік. Наприклад, для профілактики цілком достатньо 1-2 рази в рік, зокрема у період міжсезоння, коли всі недуги загострюються.

Автор: аспірант навчально-наукового фізико-технологічного інституту, директор компанії з будівництва соляних кімнат та галокамер – Юрій Шипелик. Підготовлено на основі методичних рекомендацій та наукових досліджень докторів медичних наук І.С.Лемко, А.І Лемко (Науково-практичне об’єднання «Реабілітація» МОЗ України)

Соляна шахта

м.Луцьк, вул.Євгена Сверстюка, 15/2 (центр)

+38(066)3406333

www.saltmine.com.ua

https://www.facebook.com/saltmine0663406333room/

https://www.instagram.com/saltroom.lutsk/

 

Опубліковано "People UA" № 1(53), літо 2021