Про визначні досягнення адвоката Вікторії Доманської неможливо не знати. Її активну життєву позицію та небайдужість волиняни помічають скрізь: у юридичній діяльності, у волонтерських добрих справах, у громадській та соціальній сферах, а ще вона – неймовірно красива жінка, яка є люблячою дружиною та мамою. У рубриці «Персона» читайте про нові зміни в Законі України і, звісно, сьогодні відкриваємо читачам «People UA» ще одну історію успіху відомої лучанки Вікторії Доманської.
КАР’ЄРА ТА ЮРИДИЧНИЙ ДОСВІД
People UA: Вікторіє Анатоліївно, у яких юридичних справах Ви найбільш компетентні?
Вікторія Доманська: Я вважаю, що адвокат має розвиватись і вдосконалюватись у всіх напрямках юриспруденції, адже час нелегкий і потрібно мати фахові знання, якщо хочеш досягнути успіху і професійного росту.
Тому я компетентна у всіх напрямках: господарських, адміністративних, кримінальних, цивільних. Активно працюю з кримінальними справами, але особливу увагу приділяю військовим справам. З початку кар’єри у сфері права найбільше займалася цивільними та сімейними спорами. Від початку повномасштабної війни тривалий час отримувала досвід у податкових спорах, відверто кажучи, ці напрямки зараз дуже затребувані.
People UA: Розкажіть про юридичну компанію, яку Ви очолюєте. Які Ваші основні обов’язки в юридичній компанії «Правова допомога №1»?
Вікторія Доманська: Наразі я є керуючим партнером юридичної компанії «Правова допомога №1». Наша команда складається з шести кваліфікованих адвокатів, трьох помічників та офіс-менеджера. Ми працюємо по всій Волинській області та маємо два офіси в місті Луцьку та місті Ковелі. Надалі плануємо розширятися та відкрити офіси у Рівному та Львові. Усі члени команди ЮК «Правова допомога №1» – це супер-круті та талановиті професіонали. Кожен працює з душею, доповнює команду і вносить креатив в ЮК. Ми працюємо вже більше трьох років і спеціалізуємося у різних галузях права: кримінальному, цивільному, військовому, адміністративному та господарському. До моїх обов’язків входять консультування, представництво клієнтів у суді та інших установах, супровід судових справ, організація та контроль за роботою компанії. Своїм основним обовʼязком вважаю надихати свій колектив, створювати їм комфортні умови праці, постійно стимулювати їх до росту і розвитку, звісно ж, поважати та любити. Адже найважливіше в компанії – це люди, які там працюють.
People UA: «Усі наші проблеми – від незнання законів», – говорить народна мудрість. Юридична сфера передбачає постійний розвиток та вивчення змін у законодавстві. Чи встигаєте слідкувати за всіма змінами в законах? Як підвищує кваліфікацію Вікторія Доманська?
Вікторія Доманська: У юридичній сфері необхідно постійно навчатися та розвиватися, тому насамперед я слідкую за змінами законодавства. Верховна Рада України плідно працює над змінами законодавчої бази, особливо, що стосується питань мобілізації та військової служби. Підвищую свій рівень знань, відвідуючи семінари та тренінги для адвокатів. Завжди намагаюсь тримати руку на пульсі подій. Мій секрет у тому, що я постійно читаю, а також комунікую з колегами. Ми часто збираємося і проговорюємо зміни до законодавства на мінібрифінгах у нашому офісі, відтак завжди народжуються хороші ідеї в трактуванні того чи іншого закону та в будуванні позицій для захисту наших клієнтів.
ЮРИСПРУДЕНЦІЯ В УМОВАХ ВІЙСЬКОВОГО СТАНУ
(Актуальні та хвилюючі питання читачів)
People UA: Пані Вікторіє, які зміни передбачає Закон про мобілізацію?
Вікторія Доманська: 16 квітня 2024 р. було підписано ЗАКОНОПРОЄКТ ПРО МОБІЛІЗАЦІЮ №10449. Цей документ вносить кардинальні зміни до процесу мобілізації. Військовозобов’язані мають оновити особисті дані в територіальному центрі комплектування (далі – ТЦК) впродовж 60 днів.
Всі військовозобов’язані повинні носити із собою військово-обліковий документ та пред’явити його на вимогу для перевірки представників ТЦК, поліції, прикордонної служби. Повістка вважатиметься врученою навіть тоді, якщо не було змоги передати її особисто в руки.
Також із 2025 року в Україні для всіх буде введено базову загальновійськову підготовку у вищих навчальних закладах, яка буде частиною загального навчання.
Усі, хто офіційно визнаний обмежено придатним, повинні повторно пройти перевірку військово-лікарської комісії (далі – ВЛК) впродовж 12 місяців.
Ті, хто отримав 2 або 3 групу інвалідності після 24.02.2022 року повинні повторно пройти медичний огляд.
Ряд інших змін відбулось у законодавстві.
People UA: За відмову проходження ВЛК можна потрапити на 3-5 років за грати з можливістю вийти достроково, підписавши контракт із військовими?
Вікторія Доманська: Згідно з чинним законодавством України та наказами Міністерства оборони, відмова від проходження ВЛК не допускається і є порушенням закону. Відмова або ухилення від ВЛК під час воєнного стану загрожує адміністративною відповідальністю як порушення законодавства про мобілізацію і карається штрафом у розмірі 200-300 нмдг (3400-5100 грн.). Це вказано у статті 210-1 КУпАП. Спочатку буде накладено штраф, але згодом можлива і кримінальна відповідальність. Проте сплата штрафу не звільняє від обов’язку проходити ВЛК.
People UA: Чи правда, що у людей, які відмовляться від військової служби, конфісковуватимуть майно на користь держави? Чи вилучатимуть транспортні засоби на користь армії в сім’ях, які мають два і більше авто?
Вікторія Доманська: ТЦК на основі інформації від МВС мають право мобілізовувати автомобілі, які перебувають у власності компаній або фізичних осіб (якщо у власності є більше одного транспортного засобу). Кількість авто для мобілізації буде визначати місцева адміністрація кожної області.
People UA: Чи позбавлятимуть водійського посвідчення за неявку по повістці?
Вікторія Доманська: Передбачається право обмеження керування автомобілем для ухилянтів, а також ряд інших санкцій: штрафи до 25 000 грн. або доставлення в ТЦК через поліцію. У випадку, якщо громадянин України проігнорує вимогу ТЦК протягом 10 днів, територіальний центр комплектування звертається до суду про тимчасове обмеження цієї особи у праві керування транспортним засобом до виконання вимоги або її відкликання.
People UA: Які права мають наші захисники? Військові, які отримали поранення на війні, мають право на фінансову допомогу від держави та безкоштовне лікування?
Вікторія Доманська: Згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», військовослужбовці, які отримали поранення під час війни, мають право на одноразову виплату в розмірі 50 мінімальних заробітних плат. Крім того, їм надається право на державну соціальну допомогу у розмірі 20 мінімальних заробітних плат.
Для військовослужбовців, які беруть участь у бойових діях, а також тим, хто виконує бойове завдання при контрнаступі, передбачені щомісячні виплати в сумі 70 000 грн.
Передбачається щомісячна винагорода для військовослужбовців за особливості проходження служби у сумі 10 000 грн.
Військовослужбовці при підписанні першого контракту мають право на компенсацію 50% суми від першого внеску іпотекою.
People UA: Дедалі більше чуємо історії від сімей загиблих героїв, що держава не виплатила допомогу рідним, аргументуючи, що тіло військового не знайдено і він/вона вважається зниклим безвісти, і триває це 2 роки. Чи є можливість боротись з такою несправедливістю?
Вікторія Доманська: Існує механізм вирішення цієї проблеми. Якщо військовослужбовець визнаний безвісті зниклим, то спочатку потрібно звернутися до командира військової частини із заявою про виплату відповідної допомоги. В разі погодження дані кошти будуть виплачуватися членам сім’ї, які перебували на утриманні військовослужбовця. Якщо командир військової частини відмовляє у здійсненні виплат, то надалі дану відмову потрібно оскаржувати в судовому порядку. Практика судів з цього питання здебільшого позитивна.
ГРОМАДСЬКА ТА ВОЛОНТЕРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ
People UA: Вікторіє Анатоліївно, Ви маєте за плечима чималий досвід роботи юристом у громадських приймальнях, де допомагали волинянам у вирішенні їх нагальних проблем ще з початку війни у 2014 році. Чи надаєте зараз допомогу малозабезпеченим та соціально вразливим верствам населення?
Вікторія Доманська: Я й надалі працюю з малозабезпеченими верствами населення та з військовими, адже ситуація в країні досить важка і ми маємо допомагати одне одному, бо наша сила в єдності. Є проєкти, де я допомагаю абсолютно безкоштовно. І є клієнти, яким наша ЮК допомагає зі знижками у 50%. Також я є волонтером у БО «БФ «Збережемо життя». У співпраці з цим фондом ми допомагаємо від початку війни малозабезпеченим верствам населення, ВПО та сім’ям військовослужбовців.
People UA: Коли почалась повномасштабна війна, знаю, що Ви активно допомагали людям. Що вдалось зробити за час волонтерської діяльності?
Вікторія Доманська: З початком повномасштабного вторгнення рф в Україну моя волонтерська діяльність продовжилась з більшою силою. У співпраці з БО «БФ «Збережемо життя» нам з командою вдалось допомогти багатьом внутрішньо переміщеним особам, військовим, медичним закладам, дитячим будинкам і просто усім, хто звертався за допомогою. Ми забезпечували людей продуктами харчування, речами першої необхідності, дитячими товарами, одягом, медикаментами, побутовими речами та іншим. Активно займалися залученням гуманітарної допомоги з-за кордону та розподілом її між лікарнями, дитячими будинками, притулками для тварин й іншими людьми.
СІМ’Я
People UA: За час війни особливо відбулась переоцінка життя. Ми ще більше почали цінувати своїх рідних. Вікторія Доманська реалізована як професіонал, так і як любляча дружина та мама. Коханий чоловік та двоє діток – подарунок небес. Як Вам вдається поєднувати роботу та сімейні обов’язки?
Вікторія Доманська: З 24 лютого 2022 року у всіх українців значно змінилися погляди на життя та цінності. Ми стали більше часу приділяти одне одному, адже сім’я – це найголовніше. Я намагаюся максимально поєднувати робочі та сімейні обов’язки. Не завжди, звичайно, це виходить зробити без шкоди для однієї із цих сфер, оскільки вони обидві потребують багато часу та сил. І я вважаю, що вміння поєднувати ці дві сфери – це моє велике досягнення (Вікторія посміхається – авт.)
Я вдячна долі за свою родину і за дітей. Від історії народження моєї донечки у мене досі мороз по шкірі, адже вона народилася 23 лютого 2022 року, в ніч, коли почалась повномасштабна війна, і вже 24 лютого ми з дітками виїхали за кордон. Це було важко і дуже страшно, адже чоловік категорично вирішив для себе залишатися в Україні. При першій можливості, через 3 місяці, ми з дітками повернулись додому, і я для себе зрозуміла, що моя сім’я – це найважливіше, що у мене є, я щаслива, що ми знову всі разом.
People UA: Як проводите сімейний час разом?
Вікторія Доманська: Сімейний час ми проводимо за спільним заняттям, наприклад, цікавими іграми, малюванням чи переглядом фільмів. Часто їздимо на природу, катаємося на велосипедах, квадроциклах або ж просто гуляємо.
People UA: Ви – жінка-лідер. Але й Ваш чоловік Сергій Стрихарчук (керівник ОК «ЖБК «СУПЕРНОВА», ТОВ «ББС», ТОВ «УППО ГРУП», ТОВ «ФЕКДА») також доволі зайнята, успішна та амбітна особистість. Як живе два лідера в одному домі і хто вдома у Вас голова сім’ї?
Вікторія Доманська: У нашому домі голова сім’ї, звичайно ж, Сергій. Ми живемо у шлюбі 16 років, а знайомі 22 роки, і за цей час добре вивчили одне одного, розуміємо, що ми – частина однієї команди, адже рухаємося разом до спільної мети. У спірних питаннях шукаємо компроміс, завжди дослухаємося до думки одне одного.
Спілкувалась: Олена Бекеша. Фотограф: Олег Матвіюк
ЮК "Правова допомога N1"
тел.: +380984053342
е-mail: companypravovadopomoga@gmail.com
м. Луцьк, вул. Шопена, 22, офіс 60
м. Ковель, вул. Незалежності, 144
Опубліковано: журнал "People UA" #2(57) літо 2024